چگونه از هارد دیسک های خود مراقبت کنیم؟

شروع موضوع توسط Light ‏3/8/14 در انجمن سخت افزار ( Hardware )

تاپیک چگونه از هارد دیسک های خود مراقبت کنیم؟ تالار سخت افزار ( Hardware ) در persian-music.org.

1. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,477 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    چگونه از هارد دیسک های خود مراقبت کنیم؟-n4mkt6thyzmxn1sgb18d.jpg

تصور کنید یک روز صبح بعد از فشردن دکمه روشن/خاموش روی کیس با تصویر فوق روبرو شوید!
    بعد از چند بار تلاش نا امیدانه هارد دیسک را از دل کیس در آورد به سراغ دوست خود می روید
    از او درخواست می کنید هارددیسک را به کامپیوترش وصل کند تا اطمینان پیدا کنید هارددیسک مشکلی ندارد!
    اما نه! هارددیسک همچنان علائم حیاتی از خود نشان نمی دهد، در این لحظه تمام فایل های مهم تان به صورت فیلم از جلوی چشمانتان رد می شوند، پروژه کاری را بیاد می آورید که چندین ماه برایش زحمت کشیدید و فردا باید به مشتری تحویل می دادید! آیا کابوسی بدتر از این برای یک موزیسین، گرافیست یا طراح وب وجود دارد؟!

در این مقاله نکاتی کلیدی درباره نحوه کنترل و مراقبت از هارددیسک ها را توضیح خواهم داد که با رعایت آنها می توانید با خیالی آسوده تر از هارددیسک ها استفاده کنید

1: استفاده از نرم افزارهای کنترل سلامت هارددیسک
    بسیاری از ما زمانی متوجه بروز مشکل می شویم که کار از کار گذشته است، به همین دلیل استفاده از نرم افزارهای مانیتورینگ توصیه می شوند، این نرم افزارها می توانند در صورت بروز کوچکترین مشکل در وضعیت سلامت هارددیسک شمارا را مطلع کنند. نرم افزار های بسیاری وجود دارند که از طریق آنها می توانید وضعیت هارددیسک هارا مشاهده کنید
    از نمونه های رایگان می توان از Acronis Drive Monitor و از نمونه های غیر رایگان می توان از Hard Disk Sentinel نام برد
    Acronis Drive Monitor با حجم 18 مگابایت را می توانید از این لینک دانلود کنید​

2: جداسازی سیستم عامل از فایل های شخصی
    می توان گفت اکثر کاربران هارددیسک را به چند درایو تقسیم کرده در یکی از آنها سیستم عامل را نصب و در باقی درایوها فایل های خود را قرار می دهند
    از آنجایی که هارددیسک دارای یک قطعه مکانیکی جهت خواندن و نوشتن اطلاعات است هرقدر خواندن/نوشتن بیشتری روی آن صورت گیرد احتمال بروز مشکل بیشتر می شود
    به همین دلیل بسیار توصیه می شود از هارددیسک که بر روی آن سیستم عامل را نصب می کنید برای نگه داری فایل های مهم استفاده نکنید​

3: خنک نگه داشتن هارددیسک
    اکثر افراد کیس کامپیوتر خود را در زیر میز و محیط های بسته قرار می دهند. لازم است بدانید حداکثر دمای مجاز برای اکثر هارددیسک های موجود در بازار 60 درجه است، بنابراین کافیست فقط چند دقیقه درجه حرارت هارددیسک به 65 درجه برسد تا آن اتفاق ناگوار! رخ بدهد
    (از نرم فزارهای مانیتورینگ که در بخش 1 معرفی کردم می توانید دما را مشاهده کنید)
    4: الکتریسیته ساکن
    الکتریسیته ساکن دشمن قطعات کامپیوتر شماست. این مشکل بیشتر از ماه های زمستان و جاهایی که دارای هوای خشک هستند اتفاق می افتد. اگر از آن دسته افرادی هستید که هنگام لمس سطوح احساس شوک خفیف می کنید بدن شما دارای الکتریسیته ساکن است. برای خالی کردن الکتریسیته ساکن می توانید لوله کشی آب یا شوفاژ را لمس کنید. همچنین از قرار دادن هارددیسک ها در نزدیکی دستگاه هایی که امواج الکترومغناطیسی ایجاد می کنن اکیدا خود دارای کنید! (تلویزیون ها و بلندگوها از این دسته لوازم هستند)​

5: دیفرگ کردن هارددیسک
    بگذارید با یک مثال دیفرگ را توضیح دهم، فرض کنید در یک دفترچه یادداشت هر کلمه از یک جمله به صورت تصادفی در یک صفحه جداگانه نوشته شده باشد، قطعا پیدا کردن و کنار هم قرار دادن کلمات از میان آن همه صفحه کار ساده ایی نیست. در هنگام دیفرگ هارددیسک اطلاعات پراکنده شده را کنار هم قرار می دهد تا هنگام بازخوانی دسترسی ساده تری به آنها داشته باشد و فعالیت کمتری صرف پیدا کردنشان کند. با دیفرگ کردن فضای مصرف شده از هارددیسک یکپارچه می شود و نیازی نیست هد هارددیسک برای فراخوانی یک فایل بیش از حد جا به جا شود، در نتیجه احتمال بروز خطا و بدسکتور کمتر و عمر هارددیسک بیشتر می شود.
    نرم افزارهای مختلفی در زمینه دیفرگ به صورت Realtime وجود دارد شخصا از برنامه ایی رایگان به نام Smart Defrag استفاده می کنم که به صورت مدوام در زمان بیکاری سیستم مشغول مرتب سازی داده هاست
    6: استفاده از درایو SSD به جای هارددیسک
    جدا از مبحث سرعت و کارایی بهتر، درایوهای SSD به دلیل اینکه فاقد هرگونه قطعه مکانیکی هستند بسیار کمتر از هارددیسک هادر معرض خطر قرار دارند، هرچند قیمت بالای این درایوها مانع بزرگی در مقابل استفاده از آنهاست​

7: استفاده از قابلیت ذخیره سازی انرژی - Power Saving
    خاموش کردن هارددیسک ها در زمان بیکاری باعث افزایش عمر هارددیسک می شود، (بخصوص اگر از آن دسته افرادی هستید که کامپیوترتان همیشه روشن است!) در ویندوز 7 به بعد به صورت پیشفرض این قابلیت فعال است
    در مسیر زیر می توانید موارد مربوط به دخیره سازی انرژی را بررسی کنید.
    Control Panel\Hardware and Sound\Power Options​

8: پیچ ها را محکم کنید!
    شاید کمتر کسی به این موضوع دقت کند! حتی بسیاری از افراد به جای چهار پیچ از دو پیچ برای محکم کردن هارددیسک در کیس استفاده می کنند، لازم است بدانید هارددیسک ها به لرزش و تکان خوردن بسیار حساس هستند
    پیشنهاد می کنم هنگام بستن پیچ ها از واشرهای پلاستیکی به عنوان لرزش گیر استفاده کنید
    البته در کیس های جدید محفظه نگاه داری هارددیسک ها اکثرا به صورت tools free هستند و نیازی به پیچ و واشر نیست.​

9: تهیه نسخه پشتیبان
    در آخر مثل همیشه پیشنهاد می کنم به صورت مرتب از فایل های مهم تان نسخه پشتیبان بگیرید و در مکانی امن مخفی کنید! حادثه هیچگاه خبر نمی کند
    برای اطلاع از نحوه گرفتن نسخه پیشتیبان پیشنهاد می کنم مقاله مفصل دوست عزیزم امین نورالهی را بخوانید
    آموزش تصویری گرفتن Backup با نرم افزار Acronis True Image Home 2011

از اینکه وقت گذاشتید و این مقاله کوتاه رو خوندید متشکرم
    اگر سوالی در مورد مشکلات هارددیسک ها داشتید در همین تاپیک مطرح بفرمایید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 39
  2. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    نکاتی هم عرض میکنم که البته گفته نشد و مشکل بسیاری از شما دوستان است.
    در صورتی که قصد انجام عملیاتی بر روی پارتیشن های هارد دارید ( نظیر ری پارتیشنینگ یا افزایش یا کاهش درایو و یا تست سرعت و.. ) و قبلا نظیر این کارها رو انجام ندادید به هیچ عنوان این کار رو بروی هارد فعلی و مورد نظر انجام ندهید.
    حتی اگر یک درصد احتمال میدهید که این کار ممکن هست به خطا بیانجامد پیشنهاد میکنم از انجام اون صرفنظر کنید. مگر اینکه کاملا مطمین باشید که از اطلاعات خودتون بکاپ دارید.
    وجود تاپیکهای دوستان و تجربه شخصی من موید این موضوع هست.

و البته نکته دوم تهیه پشتیبان هست . امروزه هاردهای دست دوم و کارکرده و البته سالم رو میتونید با قیمت تقریبا نصف یک هارد نو تهیه کنید و در یک جای مطمین مثل گاوصندوق یا هارد باکس یا حتی کمد و در جای سالم و محکم نگه داری کنید . چون به ندرت پیش میاد که از بکاپ استفاده کنید من ترجیح میدهم که از هاردهای کارکرده استفاده کنید که ارزونتر هستند.

البته من یک پشتیبان دوم هم علاوه بر این روش دارم . من برای اطمینان خاطر چندین و چندتا از سمپلها و لایبریهای مربوط به کارم رو بین دوستان و همکاران خودم شٍر کردم و اگر اتفاقی برای بکاپها رخ بدهد میتوانم با یک تماس تلفنی از نسخه دوستانم استفاده کنم .
    و درنهایت اگر حتیا مکان تهیه هارد رو ندارید حداقل از اطلاعات حیاتی ( مانند پروژه ها و فایلهای مربوط به پروژه ها ) یک نسخه بر روی DVD کپی داشته باشید .
    به هرحال استفاده از این روشها برای نگهداری اطلاعات در طولانی مدت با هزینه و بودجه کمتر میسر هست.

موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 12
  3. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    یونس جان اگه هاردی بسوزه منظور خود دیسک ها هستن یا موتور مکانیکی هارد؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. Reza Soleymani

Reza Soleymani عضو سایت

امتیازات:
    +563 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    مرسی از مطلب. من معمولا روزی 8-10 ساعت سیستمم روشنه . گاها واسه دیدن فیلم و سریال. کیس زیر میز و دربش معمولا بازه. یک کوبر اسپلیت 13 هزار هم باز ( اهوازه دیگه :D ) نرم افزار Smart advanced care Defrag هم روی حالت اتوماتیک روزی یکبار دیفرگ می کنه. ولی من همش می ترسم :D

5. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,477 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    علیرضا عزیز اصطلاح سوختن هارد هم می تونه به معنی سوختن موتور هارد دیسک باشه هم می تونه به معنی سوختن بُرد هارد دیسک باشه
    صفحات فلزی داخل هارد عمر طولانی دارن اگر آسیب فیزیکی نبینن
    هد هارد دیسک با فاصله ایی اندازه یک تار مو بر روی دیسک های داخل هارد حرکت می کنه به همین دلیل هست که هاردها به شدت به تکون خوردن حساس هستن
    رضا جان اینجا توی اهواز کیس رو توی یخچال هم بزاریم کمه :hilarious-10:
    ولی در حالت کلی باز بودن در کیس باعث بهم خوردن جریان هوا میشه شدیدا هم خاک میشینه داخل کیس اونم توی اهواز با این وضعیت گردو خاک

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  6. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    مرسی از مطلبی بسیار با ارزش.
    دوستان من یه برنامه کاری دارم که شاید برای شما هم مفید واقعا بشه.
    هر جمعه هر چی کار در طول هفته رکورد کردم رو به یک هارد اکسترنال منتقل میکنم.
    حتی اگه کاری هم تازه استارت خورده و هنوز تموم نشده هم ازش کپی میگیرم. و هر هفته باز هم این کار رو تا هر مرحله ایی که پیش رفته مجددا به فایل قبلی اضافه میکنم. به این شکل همیشه اطلاعاتم موجوده و اگه خدای ناکرده میشکلی پیش بیاد خیالم راحته.
    تهیه یک ارشیو از بانکها و برنامه هایی که استفاده میکنید در یک یا چند هارد از ضروریاته. هر چند که من هم بیشتر بانکهام رو با دوستان به اشتراک گذاشتم. ( طبق توصیه علی جان )
    تهیه یک بک اپ از ویندوز توسط اکرونیس هم از واجباته
    و هم چنین جدا بودن هارد مخصوص ویندوز
    برای من یکبار سوختن هارد پیش اومده که خدا رو شکر فقط بانکهای وی اس تی ها بوده که تونستم همه رو از ارشیوم مجددا برگردونم.
    ولی یکبار که اطلاعات پروژه هام پاک شد به جز مهمترین پروژه م که ارشیو داشتم ناچار شدم 6 ماه زمانم رو برای رکورد مجدد کار اون مشتریها بگذارم. که ضرر مالی برام داشتو شرمندگی جلوی اون مشتری ها.. چون نوازنده هایی رو آورده بودند و یا دیگه در دسترش نبودند یا من باید مبلغ اونها رو میپرداختم.:D

• خوشم اومد خوشم اومد x 8
  7. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    خوب اونوفت موتور هار قابل تعویضه؟

8. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    همه چی قابل تعمیر هست ولی باید بررسی کرد که اون هارد ارزشمند هست یا خیر.
    میتونید برد رو تعویض کنید و قیمت چندانی هم ندارد (‌البته در صورتی که برد اون قابل دسترس باشد )‌ ولی اگر درب و پوشش هارد باز شود هزینه ها متفاوت هست .

9. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,477 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    قابل تعویض که هست، ولی نه توسط هرکسی
    صفحات داخلی هارد دیسک (پلاتر) مستقیما به موتور وصل هستن
    تا اونجا که اطلاع دارم این کار رو دستگاه های خاصی انجام میدن به دلیل حساسیت بسیار بالای صفحات پلاتر کوچکترین خش یا حتی گردو غبار می تونه باعث خرابیشون بشه)
    به همین دلیل هارد دیسک ها در محیط خلاء بسته میشن تا سازنده اطمینان پیدا کنه که هیچ گردوخاکی وارد فضای داخلی هارد نشده باشه
    البته شرکت های بازیابی هم هستن که به صورت تخصصی به تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد دیسک ها مشغول هستن

اصولا اگر قرار باشه هارد باز بشه و موتور عوض بشه هزینه ازش خیلی بیشتر از خرید یک هارد نو هست
    شرکت های بازیابی هم وقتی هاردی رو بخوان تعمیر کنن معمولا صفحات پلاتر رو در میارن و در یک هارد دیگه با موتور مشابه قرار میدن، تا اینکه بخوان همون رو تعمیر کنن

آخرین ویرایش: ‏4/8/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 6
  10. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    ممنون دقیقا همین طور هست . البته پلاتر !
    به این کار جراحی هارد میگویند و دستگاهی هست که محیط خلا و بدون غبار رو فراهم میاورد و هارد رو داخل اون قرار میدهند. داستانش مفصل هست ولی روند کار همین هست. هزینه دستمزد این کار هم دو برابر قیمت روز همان هارد هست.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  11. farshadalizade

farshadalizade عضو سایت

امتیازات:
    +86 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوستان بین نرم افزار دیفرگ کدوم بهتره ؟؟

Smart Defrag

PerfectDisk Pro

12. honeyxp

honeyxp عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, FLstudio, soundforge
    سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون. تا جایی که من اطلاع دارم همیشه تا اونجایی که میتونین، سعی کنین از نرم افزارای بای دیفالت (پیشفرض) خود ویندوز استفاده کنین، به چند دلیل: یکپارچگی کاملا زیاد، پایداری و عدم وجود ناهماهنگی با قسمتای مختلف ویندوز و از همه مهمتر جلوگیری از شلوغ شدن الکی هارد و فضا. پیشنهاد من برای دیفرگمنت درایواتون و یا حتی ریپارتیشنینگ استفاده از خود ویندوز هست که توی ویندوز ویستا به بعد، مخصوصا از 7 به بعد روی این قضیه به شدت کار شده و حتی بک آپ گیریم توی خود ویندوز روی درایو اکسترنال با قابلیت برنامه ریزی (مثلا هفتگی) قابل انجامه! یا دیفرگمنت که خیلی ساده و دم دست و بدون نیاز ب نصب هیچ گونه نرم افزار اضافیه! بازم انتخاب با خودتونه. در هر صورت در مورد نرم افزار آنالیز هارد و نگهداری از اون HD Tune Pro از اون حرفه ای هاست!
    نکته ی دیگه اینکه درب کیس رو به هیچ عنوان باز نذارین! طبق فرموده ی لایت عزیز، باعث جذب گرد و خاک و در نهایت استهلاک بیشتر دستگاهتون میشه. ترجیحا استفاده از یک سیستم کولینگ قوی میتونه خیلی موثر باشه براتون و بلکه حیاتی!

13. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,477 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    نرم افزار smart defrag v3 سبک ترین نرم افزاری هست که در این زمینه دیدم
    اما جدا از سبک بودن برای من مهم سرعت انجام کار و قابلیت های جانبی دیگه اش هست
    مثلا میشه تنظیم کرد زمانی که لود cpu از 10% بیشتر شد برنامه به طور کلی غیر فعال بشه (این قابلیت در سیستم داخلی ویندوز وجود نداره)

در مورد بک آپ گرفتن هم همینطوره شخصا مدت هاس که از آکرونیس استفاده می کنم، قابلیتی به نام Driver free داره که باعث میشه بتونیم بک آپ رو روی هر سخت افزار دیگه ایی Restore کنیم و فقط درایورهارو نصب کنیم
    مثلا همین ویندوز فعلیم 3 نسل مختلف از سخت افزارها رو تا الان تجربه کرده :coffee:

در مورد کیس و کولر کاملا موافق هستم، بزرگترین اشتباه باز گذاشتن درب کیس هست

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  14. M.J1991

M.J1991 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +417 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    چگونه از هارد دیسک های خود مراقبت کنیم؟-n4mkt6thyzmxn1sgb18d.jpg

جالبه! سیستم من از روز اولی که خریدم و قطعاتش رو نصب کردم روش این ارور رو نمایش میده وقتی روشن میکنم... ولی مشکل خاصی هم نداشتم باهاش توی این 2سال و کار میکنه

بارگذاری...