چه چیز در کیفیت اهنگ موثر

شروع موضوع توسط snsam ‏27/1/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک چه چیز در کیفیت اهنگ موثر تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. snsam

snsam عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سلام به همه .
    ببخشید میخواستم بدونم چه چیزی یا چه سخت افزاری باعث میشه که اهنگمون با کیفیت بشه البته بغیر از دانش اهنگسازی ممنون میشم راهنماییم کنید.

2. Hossein Rezaei

Hossein Rezaei تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +484 / 0 / -1
    نرم افزار:
    ableton, logic
    استفاده از صدا های خوب و با کیفیت
    و میکس و مستر خوب

3. arjang000

arjang000 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    استفاده از سخت افزار های خوب و با کیفیت در کار شما بی تاثیر نیست.مثلا داشتن کارت صدای خوب با مشخصات فنی مورد تایید و مارک معتبر .
    اما چیزی که مشخصه داشتن تجربه و علم از همه چیز مهمتره.شخصی که دارای تجربه و علم باشه با تجهیزات ضعیف هم میتونه کارهای خوب درست کنه

4. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +281 / 1 / -2
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    دانش موسیقی باعث میشه شما بدونید که چطور قطعه ی موسیقی رو بسازید و بهتون میگه روند کار به چه شکل باشه - ساخت موسیقی برای کسی که علم اینکار رو داره بسیار لذت بخش و البته آسان خواهد بود و در نهایت دانش موسیقیایی منجر میشه قطعه ی ساخته شده روی اصول و قانون باشه ، اما عملاً روی کیفیت خروجی تاثیری نخواهد داشت.
    اون چیزی که باعث میشه خروجی شما با کیفیت باشه ، دانش مهندسی صوت هست.
    همونطور که دوستمون فرمودن ، استفاده از صداهای با کیفیت و مناسب هم بسیار موثره و اینکه تشخیص شما در انتخاب صداهای مناسب باید خوب باشه.
    به نظر من دونستن میکس و مسترینگ به صورت حرفه ای مفیدترین نکته برای داشتن کیفیت خوب هستش.
    من میگم باید اول بدونیم میکس و مستر چیه و بعد اون رو انجام بدیم.
    تاثیر سخت افزارها اصلاً قابل انکار نیست ، اما اگر بهترین تجهیزات موجود باشه و نتونیم ازشون به درستی استفاده کنیم بی فایدست.
    قدم اول افزایش علم و دانش و سپس استفاده از سخت افزارهاست - اون موقع میدونیم که چطور باید از سخت افزارهامون استفاده کنیم و این دونستن میتونه در کیفیت خروجی موثر باشه ---> دانستن علم - داشتن سخت افزار = استفاده ی مفید و خروجی مناسب.

بعضی اوقات دیدم که فردی میگه فلانی به خوبی میکس و مستر میکنه و شخص دیگری در جوابش میگه ، خب اون تجهیزاتی که اون داره ، اگه منم داشتم میشدم بهترین مسترکار دنیا !!!
    شخصاً با این گفته به شدت مخالفم ، چون اگر کار کسی خوبه به پشتوانه ی دانشش خوبه ، نه سخت افزارهاش ؛ سخت افزار در کنار دانش کارایی داره.
    تعداد افراد زیادی رو میشناسم که با ساده ترین تجهیزات ممکن ، کارای واقعاً قابل قبولی ارائه میدن - حالا اگه همین افراد سخت افزارهای مناسب تهیه کنن ، به کجا میرسن ؟!

یک نکته هم خیلی مهمه - اینکه تعریف شما از کیفیت چیه ؟
    گاهی اوقا ولوم بالا میشه کیفیت !!!
    به نظر من کیفیت یعنی صدای تک تک اجزای موسیقی با وضوح و از جایی که باید شنیده بشه ، به گوش ما برسه و همینطور نویز در کمترین حد ممکن قرار داشته باشه ، همچنین باید کار طوری مستر شده باشه که در ولوم های بالا هم خش خش و نویز و دیگر ایرادات وارد نشه و در ولوم های بالا هم کار با همون وضوح و تمیزی به گوش برسه و... و اگر بخوایم به اینها برسیم باید میکس و مستر رو بخوبی بدونیم.
    پس ؛
    انتخاب صداهای خوب در مرحله ی تنظیم در کیفیت تاثیر داره.
    انجام صحیح تمامی مراحل میکس و مستر در کیفیت تاثیر داره.
    کلیه ی سخت افزارها و ابزاری که برای میکس و مستر کار استفاده میشن در کیفیت موثرن ، مثل کامپرسور ، لیمیتر ، فاینالیزر ، ماکسیمایزر و...
    اگر در کارتون وکال یا ساز هم دارید ، نوع میکروفن و محیط آکوستیکتون بسیار مهمه ! نحوه ی خواندن خواننده یا اجرای نوازنده و علم صدابردار نیز مهمه !
    مانیتورهای صدا باعث پخش آهنگ به صورت واقعی میشن و هرچه این مانیتور بهتر باشه ، صدا بهتر پخش میشه و در نتیجه شما ایرادات کار رو بهتر میشنوید و اونها رو رفع می کنید ، پس واقعاً مانیتور هم غیر مستقیم در کیفیت موثره.
    می بینید ، همه چیز موثره و عوامل زیادی در رسیدن به کیفیت مطلوب نقش دارن ، اما نکته ای که مورد تاکید هست ، علم و دانش کاربره !
    پس در نتیجه ، مهمترین چیزی که در بالا بردن کیفیت نقش داره ، شما هستید !
    موفق باشید.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏27/1/11
  5. snsam

snsam عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    ممنون از همگی .یک سوال دیگه البته ببخشید :می خوام بدونم که فقط کارت صدا داخل کیفیت یا بقول دوست عزیزمون شنیدن تک تک صداهای بکار رفته داخل موزیک تاثیر داره یا که نه رم و cpu هم تاثیر دارن بازم از همتون ممنون.

6. ASOT

ASOT عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 1 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, flstudio
    دوست عزیز کارت صدا فقط برای کیفیت ورودی هاای مثل وکال و سازهای زنده که رکورد میشن تاثیر داره ولی برای کسی که از vst استفاده میکنه هیچ تاثیری نداره شما با یک درایور اسیو 700 کیلوبایتی میتونی هیج latency هم نداشته باشی رم وcpu هم فقط در هنگام شنیدن real time یا همزمان ارنج تون در برنامه مهمه در واقع هرچی از پلاگین
    های بیشتری استفاده کنی رم بیشتری میخوای ولی بازم میتونی با تغییر اندازه بافر درایور صدات تا حدودی این مشکل رو حل کنی خلاصه مطلب اینکه رم و cpu میتونن
    زمان export رو هم کم کنن ولی در کیفیت هیچ تاثیری ندارن

7. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    ببخشید دوست من cpu تاثیر نداره؟؟؟پس پردازش کجا انجام میشه؟؟؟

8. ASOT

ASOT عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 1 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, flstudio
    بله در cpu پردازش میشه ولی شما cpu بالا داشته باشی دلیل نمیشه که کیفیتت بالا بره به نظرمن فقط در زمینه real time گوش کردن vst ها تاثیر داره البته یه چیزیو اعتراف کنم من خودم همیشه مشکل cpu رو دارم اونم موقع میکس و مستر بخاطر تعداد زیاد پلاگین هام مجبورم اندازه بافر کارت صدام رو رو بیشترین حالت بزارم که یه کم کیفیت رو موقعی که تو محیط برنامه کارمو گوش میکنم میاره پایین که با گوش خودمم این مقدار محسوس نیست مثل تفاوت 192 و 320 توی mp3 املا موقعی که میخوام پروژمو export کنم اندازه بافرمو کم میکنم و نمونه برداری خود برنامه رو هم رو بیشترین حالت میزارم و شده که یکبار اکسپورتم بصورت wav به مدت 25 دقیقه طول کشید و تمام این مدت
    97 درصد cpu داشت کار میکرد که اگه cpu قوی تری داشتم این زمان شاید میشد 5 دقیقه به نظر من cpu بالا بیشترین تاثیرشو اینجا میزاره ولی کیفیت همونه

9. shahab47

shahab47 عضو سایت

امتیازات:
    +450 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools, StudioOne
    تا اونجایی که من میدونم کارت صدا تو خروجی گرفتن از آهنگ هم تاثیر داره

10. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    ببینید در زمانی که اهنگ داره Real Time پخش میشه کارت صدا و رم سیستم شما بیشتر درگیرن.اما زمان اکسپورت دیگه کارت تاثیری نداره.کیفیت برمیگرده به میکس و مستر شما و قدرت سی پی یوتون.در مورد این که کارت تاثیری در خروجی داره قبلا در سایت مفصل بحث شده.میتونید اونارو بخونید.برای امتحانشم میتونید یه پروژه رو با کارت اکسپورت کنید و یه بار همون پروژرو بدون کارت اکسپورت کنید.میبینید که تفاوتی ندارن.
    موفق باشید

بارگذاری...