چند نکته از میکس

behrooz-soltan

هنرمند
10/9/09
152
25
0
اصفهان
- فراهم کردن یک مانیتورینگ درست و خوب برای سبک Dance Music مانیتورینگ بزرگتر= مانیتورینگ بهتر / اتاق رکورد بزرگتر = اتاق بهتر
به خاطر داشته باشید که DJ در Club ترک و اهنگ شما را در بلندگوهای بزرگ پخش و با ان بازی خواهد کرد.اگر شما اهنگتان را با هدفون یا مانیتورینگ کوچک و نامناسب میکس کنید دربلندگوهای بزرگ Club احتمالا خوب صدا نخواهد داد و DJ با ان بازی نخواهد کرد.
2-اتاق رکورد را استاندارد و مناسب بسازید
اتاق تهیه و شنیداری شما باید خفه و جاذب صداو میرا باشد در غیر اینصورت شما انعکاسهای صدای زیادی خواهید داشت ورنگ صوتی سازها خطا خواهد داشت در هنگام میکس.این بسیار نکته مهمی است.اگر شما مقدار زیادی سرمایه ندارید(مخصوصا برای یک اتاق جادار) نگران نباشید این نکته نباید خیلی برای شما مساله بزرگی باشد مهمتر کاری است که شما قراراست انجام بدهید .

3-از کارت صداهای دارای نویز استفاده نکنید.
سعی کنید از کارت صداهای زیر 100 دلار استفاده نکنید(البته در این مقاله قیمت به دلارکه واحد پول خودشون گفته شده که در اینجا یک نکته مهم هست و ان هم اینکه متاسفانه در ایران کارت صدایی که در کشوری غیر از ایران زیر 100دلار یا 100دلار فروش میره حداقل 200 هزار تومان فروخته میشه این مطلبی که میگم واسه خودم اتفاق افتاده که کارت صدایی را از سایتی با قیمت 129 دلار دیدم اما در ایران در نمایندگی اش 539 هزار تومان فروخته می شود!!!!بهترین راه این است که مدل کارت صدایی را که می خواهید بخرید در اینترنت جستجو کنید و ببینید قیمت ان چند دلار است )این کارت صداها (یعنی کارت صداهای زیر 100 دلار)دارای کیفیت بسیار ضعیفی هستند و برای افرادی که بازی می کنند یا برای کسانی که می خواهند موسیقی گوش دهند مناسب است نه برای تولید کنندگان موسیقی .اگر به اندازه کافی سرمایه دارید می توانید یک کارت صدای حدودا300 دلار را با تاخیر(latency) کم وتحت ASIO Drivers در نظر داشته باشید.برخی از کارت صداهای internal هم می توانند مفید باشند.

4-از منابع صدای سینتی سایزرخوب استفاده کنید.
پلاگین های زیادی وجود دارند که دارای صداهای خوبی هستند اما اگر استطاعت مالی دارید سعی بکنید از سینتی سایزر های سخت افزاری استفاده بکنید در 90 درصد مواقع سخت افزارها دارای صدای بهتر و با کیفیت تری از نرم افزارها هستند.هم چنین در اینترنت سمپل های گوناگونی نظیر sample SF2 ,Wave,Reason Refills,Midi,Vocal و اکاپلا وجود دارند که مقداری از ان ها رایگان و مجانی قابل دانلود هستند.
5-استفاده ازReverb های مناسب
برای صداها و وکالتان سعی بکنید از Reverb مناسب و خوب سخت افزاری یا پلاگین استفاده کنید.در واقع هنگامی که شما از Reverb خوب روی صداهایتان استفاده می کنید زندگی را یه میکستان اضافه می کنید و میکس را بسیار بهبود می بخشید.اگر استطاعت خرید یک Reverb سخت افزاری راندارید از پلاگین خوب در دسترس و موجود در بازار استفاده کنید ان ها میتوانند بسیار خوب در محیط دیجیتال شما کار کنند.
6- استفاده کردن از Delay های بر پایه زمان و ریتمیک بر روی صداهایتان در میکس.
همیشه به خاطر داشته باشید که سبک های Dance,Trance,Techno موسیقی هایی بر پایه ریتم هستند. پس هرگزفراموش نکنید که از Delay های ریتمیک و بر پایه زمان بر روی ,Leads وکال وarpeg , خط باس ترنس و بقیه سینتی سایزرهای موجود در کارتان استفاده بکنید.این مطلب بسیار می تواند مفید باشد اما قبل از استفاده از Delay های ریتمیک اول اطمینان حاصل کنید که نت های میدی را کوانتایزکرده اید البته اگر از میدی استفاده می کنیددر موارد دیگر هم توجه داشته باشید که نوازنده سر ضرب نواخته باشد و از ضرب نیفتاده باشد.

7- بعضی مواقع باس کمتر= باس بیشتر
صداهایی با فرکانس پایین یا بم نظیرباس درام یا خط باس را زیاد بلند نکنید.مانند Kick Drum که می تواند شامل یک صدای کوتاه در شروع با قدرت 200 هرتزبرای سبک Danceکه به ان اصطلاحا پمپی می گویند باشد شما می توانید صداهای Kick مناسبی در اینترنت پیدا کنید . هم چنین باس باید شامل فرکانس های وسط یا mid-frequencies قابل شنیدن حدود 1تا 3 کیلو هرتز هم باشد نه فقط اکتاو یا فرکانس های پایین باس.بهترین کار این است که باس کارتان را با باس یک اهنگ خوب و حرفه ای مقایسه کنید ان وقت است که متوجه چیز دیگری خواهید شد که نکته بسیار بسیار مهمی است و ان این است که باس چیزی به جز یک صدای بم است.
8- صداها(سازهای) کمتر=میکس تمیزتر
سعی کنید از صداها و لایه های زیادی در کارتان استفاده نکنید الزاما یک اهنگ شلوغ اهنگ قوی و مناسبی نیست.در واقع سعی کنید صداهایی مناسب ازطیف های مختلف فرکانسی را در کارتان استفاده کنید .سعی کنید روی هر سازی با استفاده از اکولایزرو افکتهایی نظیر Reverb,Delay,Phasers و.....بسته به جنس و رنگ صدایی سازتان و متناسب با دیگر لایه ها کار کنید.از اکولایزر استفاده بکنید تا صدایتان در جا و محدوده فرکانسی مناسبش قرار بگیرد و در زیر سازها و صداهای دیگر پوشانده و گم نشود.
9- Kick وDrum را بلند تر از صداهای دیگر قرار دهید. (البته این به سبک کار شما بستگی دارد عمده این مطالب برای سبک Dance,Trance ,House,..... است)
در واقع این کار شما را در طول مسترینگ بسیار کمک خواهد کرد.اگر شما درام و کیکتان را بلند تر از صداهای دیگر قرار دهید شما یا متخصص مسترینگ به اسانی می توانید یک مسترپمپی بسیارخوب با استفاده از کمپرسور مناسب انجام دهید.اگر صداهای درام و کیک شما در سبک Dance پایین و خفه باشد نمی توانید به یک مستر خوب دست پیدا کنید.
10-اهنگ یا ترکتان را برای یک متخصص مسترینگ بفرستید.
هیچ وقت سعی نکنید که کارتان را به جای اینکه به یک متخصص مسترینگ بدهید خودتان مستر کنید.در واقع مهندس دارای یک گوش تازه است در حالی که شما انقدر به کارتان در طی مراحل ساخت گوش داده اید که گوشتان پر است.مهندس مسترینگ حقایق را درباره کارتان به شما خواهد وهم چنین مطالب و ایراد های که در میکستان وجود دارد را به شما خواهد گفت و با عث بر طرف شدن ان خواهد شد.شما می توانید استودیو ها و یا افراد مناسبی را برای این کار پیدا کنید.
نویسنده و مترجم : دامون شمس
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 1 نفر