چند سوال كوچك درباره اجزاي نرم افزارهاي ميكس

شروع موضوع توسط Mohamad.K ‏6/12/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک چند سوال كوچك درباره اجزاي نرم افزارهاي ميكس تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    سلام خدمت اساتيد و دوستان . هميشه موقعه ميكس چند تا مورد ذهنم رو مشغول كرده هيچوقتم نفهميدم كاربردش چيه .

1- در نرم افزار PAZ FREQUENCY اعداد افقي نمايانگر فركانس ها هستند ميخواستم بدونم اعداد عمود نمايانگر چي هستند ؟ مثلا ما توي اين نرم افزار اعداد عمودي رو اگر دقت كنيم زده

0

-20

-40

-60

-80

موجهاي كه در راستاي اينا هستند مثلا اگر تا -20 دسي بل باشن مجاز هستند ؟ يا . . .؟ و كاربرد DETECT - PEAK HOLD - CLEAR چيست ؟

و اما سوال دوم اينكه

در مسترينگ چند سوال كوچك درباره اجزاي نرم افزارهاي ميكس-3RR.jpg كاربرد اين نقشه ها چيرو نشون ميدن ؟:d

مثلا اون شكلي كه شبيه نقاله هست چه وضعيتي رو نشون ميده ؟ يا اوني كه مثل موجه درياس ؟ ببخشيد شرمنده من اصتلاحشو نميدونم. با سپاس فروان:103:

2. محمد سعید صمدی

محمد سعید صمدی عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    با سلام ...اعداد همودی میزان گیین و بلندا رو برحسب دسی بل مشخص میکنه و نشون میده که هر فرکانس با چه میزان شدتی هستش...اون شکل بالا هم باز وضعیت شدت فرکانس ها رو نشون میده ... شکلی که فرمودین شبیه نقاشی هستش فکر میکنم وضعیت مید ساید موزیک رو نشون میده ... شما در مسترینگ علاوه بر فاکتور های شنیداری به چشماتون هم نیاز دارین و این پارامتر ها به شما توو این مهم کمک میکنه ... ببخشین به بعضی از سوالات جواب ندادم ...اطلاعات دقیقی در موردش ندارم

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    دقيقا نفهميدم اين پارامترها چي هستند ؟ مخصوصا تو مسترينگ . مثلا من مراحل مسترينگ رو انجام ميدم اون پارامترها به من ضعف ها رو نشون ميده يا . . .؟

بعد سوال ديگه اين كه اون اعداد عمودي كه دسي بل رو نشون ميده من نصبت به اونها بايد فركانسهامو كنترل كنم ؟ مثلا اگر فركانس صوت من بالاي -20 دي بي باشه بايد اونو كمترش كنم يا . . ؟ دقيقا نفهميدم بايد چي كار كرد . چه فرقي داره

4. محمد سعید صمدی

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    کاش مطلب مسترینگ ساده آقای محبی رو مطالعه می فرمودین ... ببینین اینها فقط نشون میده که شما باید چیکار کنین... تو مسترینگ شما گین ها رو تنظیم میکنین و لودنس کار رو به حد استاندارد میرسونین ... باید دقت داشته باشین بعضی از فرکانس ها ممکنه ضغیف شنیده بشن(حتی اگه میکس خوبی داشته باشین) توو مسترینگ اونها رو تفویت میکنین ... این پارامتر ها نشون دهنده ی اندازه ی دقیق این تنظیمات هستش...طبق مطالعات من از همین سایت ... دی بی متری که سمت راست نشون میده توو مرحله ی میکس باید تا حد -6 تا -3 دسی بل برسه و پس از اون مسترینگ اون رو تا حدودی تقویت میکنه ... باید دوباره مطالعه کنم تا پاسختون رو دقیقتر بدم ... اما توصیه میکنم تاپیک جناب محبی رو مطالعه بفرمایین

5. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    در نگاه اول همیشه این شکل ها و آمارها و ارقام ها آدم رو گیج می کنن . اما اگه باهاشون رفیق شدی عجب رفیق هایی هستند.

اون نقاله ای که سمت راست بالا هست میزان واید بودن موزیکتون (و یا ترک صوتی ) رو نشون می ده. هر چقدر به خط وسط نزدیک باشه صدا وایدی کمتری داره. و هرچقدر به لبه های راست و چپ نزدیک بشه صدا فوق العاده واید می شه. همچنین با همین نمودار می تونید pan چپ و راست صدا هم متوجه بشید.خیلی دقیق بهتون می گه چه صدایی ، چقدر و کجا پن شده.

اون فرکانسیه سمت چپ پایین هم فرکانس های دقیق موزیکتون رو بهتون نشون می ده . فکر نکنم با این مشکلی داشته باشید. چون اصولا هر کی میکس می کنه حتما با این فرکانس ها باید آشنایی داشته باشه.

فکر کنم اون موج های دریایی که فرمودید تصویر سمت چپ بالا هم دقیقا همون کاری رو می کنه که نمودار پایینش انجام می ده منتها این اجازه رو به شما داده که فرکانس ها رو توی 8 ثانیه با هم مقایسه کنید.
    یعنی نمودار پایین فرکانس ها رو در همون لحظه بهتون نشون می ده اما نمودار بالا تا 8 ثانیه خط نمودار رو حفظ می کنه.

اون میله های استوانه ای سمت راست پایین هم که دیگه فکر کنم اشنا باشید. ما معمولا از خروجی صدا فقط peak و loudness رو در نظر می گیریم. اما حرفه ای ها رینج وسط و انتهای موزیک رو هم دقیق می بندن . همه ی این چیزا رو با این نمودارها می شه پیدا کرد.

بهترین راه برای آشنایی و کار با آنها گوش دادن به یه موزیک اورجینال (نه ام پی تری و موزیک ریپ شده) از کارهای با مستر فوق العاده. مقایسه کردن همیشه جواب می ده.

موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  6. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    ممنون الان دقيقا متوجه شدم . فقط يه سوال ديگه وايد بودن يك موزيك نشون دهنده خوب بودن هست ؟ مثلا در يك موزيك راك وايد بودن زياد ملاك هست ؟

7. محمد سعید صمدی

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    راجع به اینکه راک باید به چه میزان واید باشه اطلاعاتی ندارم .... اما ببینین واید بودن یه موزیک و صداها بسته به سبک و فضایی هست که شما مد نظرتونه و نه اینکه اگه یه موزیک خیلی واید باشه خوبه و یا بالعکس ... معمولا پن کردن صداها یه عمل جالب و ابتکاری به حساب میاد و بیشتر باید صحیح استفاده بشه ... بعضی از سازها باید در طرفین قرار بگیرن و پهن باشن (به اصطلاح واید باشن)

بارگذاری...