چند سوال راجب استودیو خانگی

شروع موضوع توسط mehran.fitness ‏12/1/15 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک چند سوال راجب استودیو خانگی تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    با سلام خدمت دوستان
    چند تا سوال راجب استودیو خانگی داشتم
    اول اینکه پری آمپی که تو کارت های صدا وجود داره چقدر خوب هستش و اگه پری آمپ به صورت جداگانه تهیه بشه چه مزیت هایی داره؟
    دوم اینکه میخواستم نظرتون رو راجب کارت صدا alesis io2 بدونم.برای رکورد خوب هستش یا نه؟
    و در آخر هم اینکه برای داشتن ضبط و وکالی گرم چه قطعات سخت افزاری لازم هستش؟
    یعنی علاوه بر کارت صدا و پری آمپ و کامپرسور چه چیزهایی دیگه ای نیاز هستش؟ وچقدر تو گرمی و خوب بودن وکال تاثیر میذاره؟

2. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, studio_one
    درود دوست عزیز ...
    تا جایی که من اطلاع دارم ، پری امپ های داخل کارت صدا ، خیلی قوی نیستن و پری امپ هایی که به صورت جدا ، خریداری میشن به مراتب بهتر هستن ( البته در کارت های زیر ۵۰۰ دلار ) . من موتو اولترا لایت دارم ، اما باز هم پری امپ استودیو چنل پریسنوس بهتر عمل کرد !!!
    یکی از دوستانم io2 داشت . بگذریم از اینکه چقدر سر شناختن کارت توسط سیستم مشکل داشتیم . جالبه که بدونید این کارت توسط asio 4 all قابل شناسایی ِ!! نه تنها کیفیت ضبطش رو پیشنهاد نمیکنم ، بلکه در پخش هم کیفیت مطلوبی نداشت !! فرکانس های Hi خیلی افزایش پیدا میکرد !!! اصلا به این کارت فکر نکنید . کارت پریسنوس آودیو باکس ۲۲vl به مراتب بهتر از این کارت هستش .
    برای گرفتن وکال خوب ، اول از همه ، شما نیاز به یک اتاق آکوستیک و خوب دارین . دوم مایک خوب ( نمیگم حتما نویمن باشه ، من با بلو و اس ای هم صدای خوب گرفتم ) سوم : میتونید به جای اینکه کلی هزینه کنید و پری و کامپرسور رو جدا تهیه کنید ، استودیو چنل تهیه کنید . هم پری امپ و هم کامپرسور و هم اکولایزر هستش . بسته به بودجه شما ، میتونید از برندهای Presonus , Dbx , UA , Manely تهیه کنید . قطعا تاثیری که میذاره خیلی خواهد بود . به شرط اینکه علم استفاده از این سخت افزارها رو داشته باشید ...
    موفق باشید ...

Sent From My Galaxy Grand 2

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  3. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    با تشکر از توضیحات خوبتون. جواب خیلی از سوال هام رو گرفتم
    برای ایزوله کردن و اکوستیک کردن اتاق موارد زیر رو در نظر دارم نظر شما چیه؟
    البته خوشحال میشم نظر دوستان دیگه هم بدونم
    -----------------------------------------------------
    برای دیوار های اطراف به این صورت که روی اون رو چوب های افقی یا عمودی بزنم و ... سنگ رو اونجا کار بذارم و بعد از اون از گچ پیش ساخته استفاده کنم و دیوار دومی رو بکشم و روی اون هم چوب بزنم.که مابین دیوار اول و دیوار پیش ساخته ... سنگ و مقداری هوا وجود داشته باشه و روی دیوار پیش ساخته هم چوب. روی چوب هم فوم شانه ... مرغی کار بذارم
    برای سقف هم اگه بشه یه همچین کاری بکنم...ا برای سقف گچ پیش ساخته حذف بشه و به جاش یک لایه چوب دیگه کار بشه
    دیوار بین ددروم و اتاق کنترل هم دو لایه گچ پیش ساخته که وسطش ... سنگ و هوا وجود داشته باشه
    برای در ددروم هم در چوبی که روش با ... سنگ و یک لایه ابر پوشانده بشه و پارچه روش کشیده بشه
    کف هم که موکت
    برای پنچره بین اتاق ها هم پنجره دوجداره با ضخامت بالا که بین اونها هم هوا باشه و ایزوله بشه
    -----------------------------
    هر مشکلی تو این طریقه ایزوله و آکوستیک هست بگید و موارد رو اضافه و کم کنید. پیشاپیش ممنون از دوستان

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    درودی دوباره ...
    والا به نظر من خوب میشه . فقط به شرط اجرای خوب . باز هم منتظر نظر سایر دوستان باشید ...
    موفق باشید ....

5. Nima Aban

Nima Aban عضو سایت

شغل :
    آرشيتکت / صدابردار
    امتیازات:
    +26 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام ...
    آقاي mr.noise راهنمايي کامل و مناسبي کردن....
    ولي در ادامه صحبت هاي ايشون از نظر من هم کارت alesis کارت خوبي نيست يکي از دوستانم اين کارت رو داره ولي اصلا راضي نيست...پيشنهاد ميکنم از اينترفيس هاي Presnous یا Focusrite استفاده کنيد به مراتب از اينترفيس مورد نظرتون بهتر عمل ميکنن...
    براي ميکروفون هم Audio technica ميک هاي خوبي داره...
    براي عايق هم من از ترکيب پشم سنگ ، اسفنج با دانسيته ي بالا و فوم شانه تخم مرغي ( باز هم با دانسيته بالا ) استفاده کردم و جوای خوبي گرفتم..
    همچنين براي ديوار بين اتاق سکوت و اتاق فرمان از 3D panel هاي 10 سانتي استفاده کردم. یعني يک پنل روي اون رو با پشم سنگ پوشوندم یه ابر 6 سانتي و دوباره يک پنل ديگه که خيلي خوب شده و به هيچ عنوان مانيتورينگ ها نشتي ندارن براي اتاق سکوت....
    با تشکر...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  6. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    نیما و dr.noise ممنون
    نظرتون راجب میکروفون rode nt1 چی هستش؟
    کارت صدا تا قیمت 1 میلیون تومان چه کارت هایی رو پیشنهاد میدید؟ علاوه بر اینکه بخوام یک studio channel هم خریداری کنم
    و اینکه این 3d پنل ها چه قیمتی هستند و اگه عکس ازشون دارید لطفا بذارید

7. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    درودی دوباره ...
    در مورد مایکی که فرمودین ، خوبه اما به نظر من با کمی افزایش بودجه se x1 رو تهیه کنید . من خودم دارم و فوق العاده راضی هستم . بیشتر موافق se هستم تا rode ...
    در مورد کارت صدا ، اگر میتونید فایروایر استفاده کنید ، بدون شک بهترین انتخاب tc konnekt6 هستش . اگر میخواین یو اس بی باشه ، پیشنهاد من presonus audiobox 22vsl هستش . استودیو چنل هم پریسنوس تهیه کنید . بسیار راضی کننده هستش . حداقل من رو راضی کرد و هنوز هم دارم استفاده میکنم تا زمانی که بشه UA تهیه کنم .
    در مورد 3d پنل هم ، منم مشتاق شدم بیشتر بدونم . منتظر نظر نیماجان هستم ...
    موفق باشید ...

8. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,548 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    سوالی که پیش میاد این همه هزینه برای یک ساعت رکورد هست ؟
    راه بهتر
    ۱- تشریف ببرید استودیو یک ساعت رکورد با بهترین تجهیزات ممکن ( حداقل از اون IO2بهتر هست ) نهایتا ۲۰۰ تومان هزینه دارد.
    ۲- نیازی به چندلایه دیوار نیست . حتی یک کمد هم متواند به شما کمک کند.
    ۳- اگر اصرار دارید که حتما از این راه استفاده کنید با یک لایه دیوار گچی یا چوبی هم میتونید بسازید.
    اون مقدار صدایی که از دیوار خارج میشود در فضای اتاق محو میشود وبه هیچ وجه از اتاق کار شما بیرون نمیرود پس فقط اتلاف هزینه هست.
    ۴- راه بی دردسرتر هم خرید فلکس اسکرین هست که اگر صدای فن سیستم و نویز مزاحمی در اتاق نداشته باشید میتونید به راحتی از اون استفاده کنید.

RODE NTK
    این یک مایک تیوب هست که حتی اگر از پری هم استفاده نکنید صدای خوبی رو میتونید با کارت رکورد کنید.
    به شرط اینکه تیوبش رو عوض کنید.

موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  9. maryam2054

maryam2054

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    ممکنه در مورد فلکس اسکرین توضیح بدید? به لاتین هم بنویسید اسم رو لطفا.ممنون

10. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,548 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    یک راه حل موقت برای کسانی هست که دسترسی به فضای اکوستیک مناسب ندارند و میتونید در اتاق کار بخونید یا سازبزنید در قسمت داخلی اون از نوعی فوم استفاده کردند که صدای شما رو جذب میکنند و از برگشت اون به میکروفون جلوگیری میکند. پس به هیچ وجه صدای امبینت محیط رو خیلی زیاد جذب نمیکند .
    flexi screen.

{username}-{filename} {username}-{filename} {username}-{filename} {username}-{filename}

قیمت زیادی ندارد ولی توجه بفرمایید که این ایده آل نیست فقط برای مواردی که عرض شد خوب هست. ولی نیست اون جایگزین مناسبی که باید باشد .
    Flexi Screen Lite

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  11. Nima Aban

Nima Aban عضو سایت

شغل :
    آرشيتکت / صدابردار
    امتیازات:
    +26 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلامي دوباره...
    از نظر من هم اينترفيس TC Konnekt 6 گزينه خوبيه...پردازنده داخلي هم داره و هم اينکه فايرواير هست
    در مورد ميک هم ميکروفن هاي SE رو که جناب MR.NOSIE فرمودند اطلاعي ندارم ولي به طور حتم تجربه ايشون بيشتر هست پيشنهاد مناسبي داذن... rode nt1 از نظرم يکم صداي رنگ شده تحويل ميده

12. Nima Aban

Nima Aban عضو سایت

شغل :
    آرشيتکت / صدابردار
    امتیازات:
    +26 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

3d panel فوم هاي پيش ساخته است که کم کم داره جايگزين ديوار هاي گچي ميشه و تو ساخت و ساز ساختمان استفاده ميشه هم به دليل قيمت مقرون به صرفه و هم اينکه عايق صدا و دما هست... یه لايه فوم چند سانتي ( 2 تا 12 سانت ) که از دو طرف با يک مش شبکه اي نگهداري ميشه... و زمان نصبش هم خيلي کوتاه ... به وسيله ميل گرد به هم وصل ميشن
    هر پنل 1 در 2 متر هست و ضخامت مختلف ... من 10 سانت با دانسيته بالا رو دونه اي 45 هزار تومان گرفتم

فایل های ضمیمه:

• چند سوال راجب استودیو خانگی-10.JPG
      10.JPG
      اندازه فایل:
      52.5 KB
      نمایش ها:
      21
    • چند سوال راجب استودیو خانگی-20071114153117.jpg
      20071114153117.jpg
      اندازه فایل:
      78.7 KB
      نمایش ها:
      19
  13. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    بسیار عالی نیما جان . ممنونم . پش منظ.ور شما همون آکاسیو خودمونه ;) فقط بحث نصب کردنش کمی متفاوت بود . روی میلگرد ها رو تو اتاق ، شما با چی پر کردی ؟ یعنی واسه ظاهرش از چی استفاده کردی ؟! ام دی اف ؟!؟

14. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    یعنی فوم میتونه جایگزینه گچ پیش ساخته بشه؟ یعنی برای عایق شدن صدا بهتر هستش؟ و فقط باید با میل گرد متصل بشه؟
    دوم اینکه اگه بخوام تا 1500 برای کارت صدا هزینه کنم چه گزینه هایی مناسبت هستن؟

15. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    خیر این همه هزینه برای یک ساعت رکورد نیست و خیلی کارهای دیگه قراره انجام بشه
    فکر نمیکنم کمد بتونه کمکی کنه مگر اینکه بخوایم لباسهامون رو توش بذاریم(خخخخخ)
    از بابت پیشنهاد فلکس اسکرین ممنونم.خودمم قصد دارم که خریداری کنم و تو دد روم ازش استفاده کنم
    اون io2 هم فقط پرسیدم دربارش چون میدونم تقریبا کارت صدایی قدیمی هستش و مصارف خانگی داره ولی خواستم بیشتر اطلاعات داشته باشم.
    بازم ممنون از جواب به سوالام

16. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    یه سوال دیگه که یادم رفت بپرسم و اینکه خریدن میکسر لازمه؟؟
    و اینکه چند نمونه میکروفون خوب نام ببرید(منظورم مدلشونه) و اگه برند neumann هم زیر 1500 میکروفون خوبی داره اونم معرفی کنید

17. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    درودی دوباره ...
    من پیشنهاد میکنم ، کارت صدا همون کانکت ۶ رو تهیه کنید و در کنارش استودیو چنل تهیه کنید . اگر صرفا هدفتون رکورد هست . اگر هم برای دقت در کانورت و ... میخواید . میتونید motu audio express تهیه کنید . اگر هم بخواید کار کرده میتونید مدل های بالاتری‌تهیه کنید . فقط کمی صبر باید ...
    توی ساختمون سازی فکر میکنم روی پنل ها رو با بتون و بعد گچ پر میکنن . فکر میکنم گزینه بعدی و خوب برای اتاق برای روی پنل ، استفاده از ام دی اف باشه . منم منتظر جواب نیما جان هستم ...
    موفق باشید ...

18. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    میکسر برای وقتی لازمه که مثلا شما بخواین صدای زنده از سازهایی مثل درام ، تومبا ، گروه زهی آرشه ای و ... بگیرین و نیاز به چندین مایک داشته باشین و ورودی کارت صدا کم باشه . من بعید میدونم برای استودیو خونگی لازم باشه !! ( من خودم تو این چند سال نداشتم و نیازی هم بهش پیدا نکردم )
    مایک تا 1 نیم میلیون اگر نویمن میخواین ، میتونید tlm102 کار کرده تهیه کنید . مایک خوبیِ و خیلی از یوزر ها راضی بودن . بلو هم خیلی خوب بود که یهو در ایران مفقود شد !! من تجربه استفاده از اکثر مایک ها رو داشتم . در استودیو خودم و دوستانم !!
    نظر شخصی من به این برندهاست . نویمن ، بلو ، اس ای . خیلی از دوستان رود رو هم پیشنهاد میکنن ، اما من واقعا صداش رو دوست ندارم ...
    منتظر نظر سایر دوستان هم باشید ...
    موفق باشید ....

19. Nima Aban

Nima Aban عضو سایت

شغل :
    آرشيتکت / صدابردار
    امتیازات:
    +26 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوست عزيزم..
    من روي پنل هارو يک لايه گچ و خاک کردم و روي اون پشم سنگ و روي پشم سنگ از فوم شانه تخم مرغي با دانسيته بالا استفاده کردم... مجموعا براي يک اتاق سکوت 6 متري و جمع و جور 1200 هزينه کردم...150 پنل + 50 مصالح گچ و خاک + 200 پشم سنگ + 600 تايل شانخ نخم مرغي 6 سانتي + 50 موکت کف + 150 هزينه نصاب پنل و گچ کار

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  20. Nima Aban

Nima Aban عضو سایت

شغل :
    آرشيتکت / صدابردار
    امتیازات:
    +26 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    از نظر من بله... به چند دليل : 1 خب فوم عايق بهتري نسبت به گچ هست... البته پنل ها داراي دانسيته (فشردگي) مختلف هستند... مثلا يه پنل 1 در 2 متر با فشردگي پايين که 5 کيلو ميشه از پنل با فشردگي بالا که 10 کيلو وزن داره ضعيفتر عمل ميکنه ولي اگه جنس خوب بگيريد 100 درصد صداي مانيتورينگ ها رو فيد ميکنه و هيچ صدايي داخل نميره...
    2/ نصب راحتي داره مثلا براي خود من توي 1 ساعت کل ديوار با جاي ويزور و درب آماده شد...
    3/ هزينه مقرون به صرفه اي داره...
    4/ دماي اتاق سکوت متعادله... تو زمستون سرد نيست و تو تابستون گرم نميشه به طوري که من از هيچ وسيله گرمايشي و سرمايشي استفاده نميکنم

بارگذاری...