چند سوال درباره ی مستر

شروع موضوع توسط m-biainja ‏23/6/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک چند سوال درباره ی مستر تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. m-biainja

m-biainja Banned

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام من چنتا سوال برام پیش اومده که امیدوارم حتما جوا بدید

1-من زیاد اهل تغییر دادن صدا با پلاگینها نیستم - با توجه به این شما برای مستر صدا چه پلاگینهایی رو از مجمو عه ی ویوز پیشنهاد میکنید (من یک پلاگین هم لازم دارم که هنگام گوش دادن آهنگ صدادر دل آهنگ فرو بره مثل یه ساز- وجدا از آهنگ نباشه)خواهش میکنم چنتا از بهترینهاشو بگید چون من واقعا بین این همه پلاگین سردرگم شدم خواهش میکنم تکراری معرفی نکنید مثلا 10 تا پلاگین معرفی نکنید که همشون یه کار انجام میدن به ترتیب از مرحله ی 1 مستر تا مرحله ی آخرش پلاگین معرفی کنید.

2- برای مستر باید وکال رو جدا مستر کرد و آهنگ رو جدا یا نه بعد از میکس این دو باید عمل مستر را انجام داد؟

2. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    ببینید مستر یه چیز مشخصی نیست که یه سری اعمال باشه واسه تمام اهنگها مشترک.اما اصولی هست که تا حدودی مشترکه.پیشنهاد میکنم اموزی مسترینگ اقای محبی رو بخونید.
    در مورد سوال دومتون باید بگم نه.
    وکال هم باید باهاش مثل یه ساز رفتار بشه با اهنگ میکس شه و در نهایت تمام اهنگ مستر شه.
    واسه این که صدا از جدا نباشه باید میکس درستی داشته باشید اکولایز مناسبی انجام بدید و این کار توضیحش توی چند خط امکان پذیر نیست.اما چیزی که شایع هست دادن ریورب زیاد به صدا هست.به صدا زیاد ریورب نده.
    یه نکته دیگه هم که باید در نظر داشته باشید امکانات ضبط استاندارد داشته باشید.شما نباید انتظار داشته باشی که با هدفون همون کیفیتی رو دریافت کنی که با میک 1 میلیونی دریافت میکنی.
    موفق باشی

3. m-biainja

m-biainja Banned

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بله درسته - ولی مشخصا ما در مستر با چند پله رو به رو هستیم که باید بر روی هر پله پا بزاریم تا به پله ی آخر برسیم-و در هر پله یک سری کارها رو موزیک انجام میشه و این کارها نیازمند پلاگین مخصوص خود هستند -حالا از شما دوستان میخوام صرف نظر از تفاوت مستر در کارها ی متفاوت -بهترین پلاگین های مجموعه ی wave را برای هر پله از مستر به من معرفی کنید-خواهش میکنم برای هر پله یک پلاگین قوی معرفی کنید نه چند پلاگین که همه شان یک کار را انجام میدهند این را به این خاطر میگویم که من با پلاگین ها آشنایی زیادی ندارم.

4. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    دوست عزيز من خيلي راحت و روان بهتون ميگم

1-مستر رو وا كن توي هر برنامه اي كه باهاش كار ميكني مثلا تو كيوبيس e رو تو قسمت مستر بزني ميري تو قسمت مستر.
    2- توي كانال اولت يه اكولايزر وا كن . فرقي نداره اسم اكولايزرت چي هست با هرچي كه حال ميكني همون ميشه اسم برنامه اكولايزرت مثلا من از اكولايزر wave اصلا استفاده نميكنم. بعدش مراحل اكولايزر رو بر اساس علم و ترجبه خودت درست ميكني
    3- توي كانال دومت يه استريو ايميجر وا كن مثلا S1 تو پلاگين هاي wave وايد كن موزيك رو به حد نياز تا جايي كه فكر ميكني صدا مطلوب شده
    4- از ريورب استفاده كن كه اين ريورب خيلي حساس هست بايد يكم ريورب بدي كه زياد موسيقيت مثل حمام صدا نده
    5- Multimaximazer بده بهش تا حدي كه از -3 پايين نزنه

همين شما اصل كارت توي همون ميكس هست . مستر فقط قدرت ميبخشه به موزيكت كه اين قدرت بسته به زير ساختي كه شما داري يعني همون ميكست بستگي داره اگر ميكست خراب باشه مسترينگ قوي اما در حين حال خراب بهت تحويل ميده در نتيجه نا اميدي رو در بر داره
    اين مراحلي كه ذكر شد خيلي ساده و پيش پا افتاده است اما من با همين كار يكي از موزيك ها رو مستر كردم و بسيار خوب صدا ميداد و همه هم راضي بودن چون زير ساخت من مشكلي عميق نداشت.

اين رو هم اضافه كنم كه همه كيفيت لازم حتي در ميكس هم نيست . ميكس و مسترينگ قسمتي كوچيك اما مهم از مرحله كاريه ماست. اگر شما موزيكي رو ميبينيد كه خوب صدا ميده اولا از ساز زنده استفاده شده دوما اگر هم الكترونيك بوده از صدا هاي خوب استفاده كرده صداهاي خراب نبوده. اگر شما جلوت يه سبد گوجه فرنگي باشه شما گوجه هاي خوب رو دست چين ميكني نه خراب رو . حالا گوش شما بايد سنجيده شه كه مطلوب بودن صدا در چيه ؟ شايد به گوش من صداي خراب مطلوب باشه ! اين ديگه مشكل خودم هست. اما در هر حال از پايه
    1-موزيكي كه ميسازيم
    2-جنس صداها و انتخاب سازها
    3-نحوه ي تنظيم
    4-صداي خواننده
    5-شعر
    و . . همه دخيل هستن در كيفيت كار و در اخر ميكس و مستر هست كه يه كيفيتي به موزيك شما ميده وگرنه فقط ميكس نيست كه همه چي رو درست كنه يا مستر كار يه كار عجيبي انجام بده.
    موفق باشيد

بارگذاری...