چند توصیه برای محافظت از ساز شما

impartible

هنرمند
عضو سایت
3/8/09
235
335
63
36
تهران
مطلبی را که درمورد توصیه هایی برای محافظت از ساز در این بخش آماده کردم ، ترجمه شده از نوشته ی آرین شرادر است :

چوب با رطوبت منبسط و در هوای خشک منقبض میشود. ساز ها می توانند هم در مقابل هوای خشک هم در مقابل هوای شرجی مقاوت کنند البته به شرط آنکه زمان کافی برای وفق دادن با محیط به آنها داده شود. اما تغییرات سریع مشکلاتی را بوجود می آورد.
بدترین کاری را که می توان با ساز انجام داد بیش از حد مرطوب کردن ساز در هوای خشک است.
اگر خانه یا استودیوی شما خیلی خشک است و ساز ارزشمندی دارید از اسپری و رطوبت سنج دقیق استفاده کنید.البته بیش از حد مرطوب کردن از مرطوب نکردن هوا بد تر است.
بهترین راه نگاه داشتن ساز در ابریشم است(پارچه داخل کیف ساز). ابریشم طبیعی و یا پارچه پنبه ای فشرده بافته شده سرعت انتقال رطوبت را کم میکند. الیاف مصنوعی این اثر را ندارند.
سعی کنید سازتان را در یکنواخت ترین شرایط ممکن نگه دارید. رطوبت نسبی 35 تا 50 درجه برای خانه مناسب است.
اگر ممکن است ساز خود را از خانه بیرون ببرید و یا ممکن است مدتی پیاده راه بروید در روزهایی که هوا بد میباشد اینکار را نکنید و یاحتما از اتومبیل استفاده کنید.
هوای بیرون بعد از حدود 5 دقیقه به داخل جعبه سازتان نفوذ میکند. بیاد داشته باشید سازتان بر خلاف شما منبع گرمای درونی ندارد.
اگر دستتان از سرما کرخت شد از آن به عنوان راهنما برای سازتان استفاده کنید. هنگامی که به مکان جدیدی میرسید به سازتان فرصت توافق با محیط را بدهید.
بلافاصله پس از ورود به جایی از سازتان استفاده نکنید.
پس از رسیدن به مکان جدیدی برای چند دقیقه ساز خود را در جعبه اش باقی گذارید. به این صورت تحمل جابجایی را آسان کرده اید. یک لیوان چای بنوشید و بگذارید یخ دستتان باز گردد!

با این تمهیدات می توانید نیاز به تعمیر را کاهش داده و عمر سیمها را زیاد کنید. آگاهی از محیط اطراف و با دقت تمیز کردن ساز و مراقبت از آن میتواند نیاز شما را از رفتن به مغازه تعمیر ساز کم و یا بر طرف کند.
 
  • تشکر
واکنش‌ها: saeed1364

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,300
113
45
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
مرسي thd جان

نكته مهمي رو اشاره كردي.
منم كه برادرم پركاشن كار ميكنه همينجور براي مراقبت از سازش وسواس داره و حتي با توجه به آب و هواي اينجا اجازه نميده كه conga جلوي باد كولر گازي باشه چون هم رطوبت كوك پوست رو خراب ميكنه و هم بدنه دچار آسيب ميشه.
ور در واقع نگهداري صحيح ساز هم باعث طول عمرش ميشه و هم اينكه افت كيفيت صدا پيدا نميكنه.
 

alame

هنرمند
عضو سایت
8/6/09
128
30
28
کرج
همه چيز كامل بود
فقط به دوستان توصيه مي كنم براي خريد يك ساز سعي كنيد در منطقه اي كه زندگي مي كنيد بخريد
منظورم اينه كه اگر جاي خريد ساز شما از لحاظ آب و هوايي با جايي كه مي خواييد ساز بنوازيد متفاوت هست خريد نكنيد چون شما سازي رو مثلا در بندرعباس خريديد و در اون منطقه صداي مطلوب مي گيريد و لي وقتي ميايد تهران مي بينيند اون صدا رو نمي ده و شروع مي كنيد به اين كه فروشنده بنده خودا بهش جنس بد داده و از اين حرفها....
كه اين موارد در ساز هاي پوستي خيلي خودشون رو واضح نشون مي دن
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 1 نفر