چند تا سوال درباره ی امتحان عملی آهنگسازی ورود به دانشگاه....

شروع موضوع توسط Mehran.B ‏12/12/11 در انجمن تئوری موسیقی تکمیلی

تاپیک چند تا سوال درباره ی امتحان عملی آهنگسازی ورود به دانشگاه.... تالار تئوری موسیقی تکمیلی در persian-music.org.

1. Mehran.B

Mehran.B عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +119 / 0 / -0
    سلام چند سوال درمورد رشته آهنگسازی و امتحان عملیش داشتم:

1.امتحان عملی آهنگسازی با نواندگی چه فرقی میکنه؟؟؟
    2.تو امتحان عملی آهنگسازی مهم نوازندگیه یا سلفژ؟؟؟
    3.رشته آهنگسازی رو فقط دانشگاه هنر(که ظرفیتش 12 نفره) داره؟؟؟ اگه اینطوری باشه باید رتبه ی دو رقمی تو کنکور بیارم که شانسی برای قبولی داشته باشم؟؟؟

ممنون میشم راهنماییم کنید....

2. Mehran.B

Mehran.B عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +119 / 0 / -0
    کسی نیست منو راهنمایی کنه؟؟؟:smile (9):

3. musician1992

musician1992 عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام مهران جان.من دانشجو موسیقی کارشناسی هستم.تاجایی که بدونم بهت اطلاعاتم رو میدم.امیدوارم به دردت بخوره داداشی.ببین آهنگسازی رو تا جایی که میدونم کارشناسی ارشد بچه ها امتحان میدادن.در مورد ظرفیتش من 12 نفر رو برای قبولی کارشناسی ارشد موسیقی تهران میدونم و مطمئنم که فقط هم تهران داره.ولی آهنگسازی رو چیزی در موردش نمیدونم که ظرفیتش چقدره.درمورد سوال اولت:امتحان عملی شما یک ساز اختصاصی داری که از قبل انتخاب کردی.وقتی به حوزه امتحان عملی میری که تهران هست بعد از اینکه نوبتت شد وارد اتاق اساتید میشی که معمولا 4 نفر هستن.اولین سوالشون اینه که چند سال کار کردی سازتو.اگه بخوای کلاس بذاری مثلا بگی 5 سال از شماره شناسنامه بتهوون ازت میپرسن تا گام دوماژور:smile (19):پس دقت کن خیلی کمتر از اون چیزی که کار کردی رو بگو تا ساده بگیرن.سوالات:تئوری.سلفژ.پارلاتی.کانتاتی.پایه تخته هست باید بخونی.و نت هایی که رو که با پیانو میزنه رو رو تو میکنی اونور براشون با آوای مثلا دو میخونی.زدن ساز حداقل دو قطعه که کامل بزنی و مشخصات کاملشو بتونی مثلا آهنگساز کی بوده از چه دوره ای.تو چه تنالیته ای هست و از این سوالا.اینا رو حتما تو نوازندگی داره.حالا برای آهنگسازی به نظر من کاری به ظرفیتش هم که کاری نداشته باشیم.حدس میزنم فقط اجرا رو نداشته باشه و به نظرم چون آهنگسازی هم هست و یه آهنگساز باید خیلی بیشتر به تئوری موسیقی تسلط داشته باشه اون مراحل دیگه رو احتمال خیلی زیاد میگیرن.چون مگه دیگه موسیقی چندتا بخش داره.البته با همون درسا یا تکنیکایی که حتما معلم آهنگسازت بهت یاد داده.یه مرحله مصاحبه هم هست که شاید بعد از اینا ازت بگیرن.که سوالای مذهبی میپرسن و از این حرفا که اگه این مرحله رو خراب کنی کلا رد میشی پس اگه مصاحبه داشتی برو تو خیلی مثبت بشین سوالا که تموم شد آروم بلند شو بیا بیرون داداشی که یه هو ایرادی چیزی نگیرن.سوال دومت رو دقیق نمیدونم.سوال سومت هم:بله اگه 12 نفر بخوان واقعاااااا سخته قبولشی.رشته من که 50 نفر میخواستن.دوستان اگه اطلاعات دارید بیشتر راهنماییش کنید.موفق باشی داداشی :smile (19):موفق باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  4. musician1992

musician1992 عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یادم رفت بگم.هارمونی رو از شما خیلی میپرسن.:smile (35):

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. Mehran.B

Mehran.B عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +119 / 0 / -0
    خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون!!!:smile (53):

مصاحبه؟؟؟ یعنی واقعا سوالای مذهبی میپرسن؟؟ پس چه ربطی به دانشگاه داره؟؟ چه چیزایی میپرسن؟

یکی از دوستام میگفت باید یه ساز سنتی هم بلد باشی!! راست میگه؟

6. musician1992

musician1992 عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    نه ساز سنتی نداره.در صورتی که شما دانشگاه مثل من قبول بشی البته فقط رشته موسیقی نه آهنگسازی بعد اگه خیلی زرنگ باشی میتونی تو دانشگاه به غیر از ساز اختصاصیت یه ساز ایرانی هم انتخاب کنی که شرایط خاص خودشو داره.در مورد مصاحبه آره میپرسن.خیلی هم سخت میگیرن.ببین مثلا میپرسن رابطه قرآن با موسیقی چیه؟یا آیا نماز و روزه میگیری؟مرجع تقلیدت کیه؟یا یه سری سوالای دیگه.ببین سخت نیست ولی اگه پرسیدن چه سبکی گوش میدی نگو رپ و پاپ خالی ببند بگو کلاسیک و سنتی بعضی وقتا هم پاپ.هم تو میدونی داری گولشون میزنی هم اونا میدونن که تو راست نمیگی.ولی این مراحلو باید تو ایران رد کنی تا به یه جایی برسی.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. amaranth

amaranth عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    دوست عزیز
    پیانوی عمومی که امتحان میگیرن برا ارشد در چه سطحیه میشه مثال بزنی از آهنگها

بعد راجع به سلفژ آوازی خیلی سخته ؟ اونی که مادر زاد صداش خوب نیست چی کار کنه آخه ؟ بعد میشه بگی نمرات چه طور حساب میشه ؟

8. musician1992

musician1992 عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ببینید دوستان.امتحان عملی که قبل ورود یک فرد به دانشگاه هنر(کارشناسی) رشته موسیقی میگیرن تشکیل شده از.نواختن ساز اختصاصی.هارمونی.سلفژ(کانتاتی.پارلاتی) و سوالات تئوری.خوب این تا اینجا.در این امتحان کسی که سازش پیانو هست پیانو میزنه و کسی هم که گیتار هست گیتار میزنه همینطور به ترتیب هرکی هر سازی داره.خوب حالا کسی که سازش پیانو هست که هیچی.ولی برای بقیه سازها هیچوقت اونجا بهت نمیگن بشین یه قطعه از پیانو بزن که همون پیانو عمومی محسوب میشه چون شاید یکی فقط ساز تخصصیشو بلد بود برای همین فقط اگر خود فرد پیانو بلد بود میتونه درخواست کنه اگر وقت بود اساتید میگن میتونی بزنی.پس اولویت با ساز اختصاصی هست که انتخاب میکنید.واسه سوال سلفژ ببینید یا یه سری نت مینویسن پایه تخته که به صورت پارلاتی باید اجرا کنید که فقط نام نت هست و نیازی به آوا نداره و سرعت عمل مهمه.در مورد کانتاتی یه مورد هست که پایه تخته یه سری نت مینویسن که نت تنیک(کوک)رو برای شما با پیانو میزنن بعد ادامه رو خودتون باید بخونید.درسته شاید یکی صداش شفاف باشه.یکی هم صداش خش داشته باشه ولی به هر حال اون کسی که اونجا وایساده انقدر تجربه در موسیقی داره که به نظرم با جنس صدا کاری نداره و خودش متوجه میشه که کی بلده و کی بلد نیست.یه روش دیگه هم میتونن بگن پشت به پیانو وایسا که کلاویه رو نبینی بعد دیگه اصلا کاری به گام و تنیک و این حرفا نداره تو اون فاصله اکتاوی که به نظر خودش صدای شما میکشه یه نت رو میزنه که شما میتونی با هر آوایی که تمرین بیشتر داری براشون اجرا کنی(لا.دو.آ)هر آوایی که باشه.مثلا نمیاد واسه یه مرد نت اکتاوهای بالا رو بزنه چون هنجره مرد نمیکشه پس نگران نباشید فقط سعی کنید تو اون فاصله ای که رو کلاویه ها صداتون میکشه تمرین کنید و لرزش صدا نداشته باشید(خش)رو نمیگما لرزش نداشته باشید.در مورد نمره هم به ما که بارم بندی اعلام نکردن.ولی با توجه به جوی که من توش بودم نظز من اینه اولویت ساز هست بعد تئوری.چون اکثر کسایی که مثلا دارن جدا بیرون میرن کلاس گیتار که همشون سافژ کار نکردن ولی تئوری رو بلدن.اولویت یا اون دوتاست.ولی واسه کارشناسی تاجایی که من میدونم پیانو عمومی داره خوبشم داره.چون فرض رو بر این میذارن که کسی که میاد اونجا برای کارشناسی ارشد قبلش کارشناسی موسیقی رو داره که در 4 سال کارشناسی موسیقی از ترم 2 به بعد پیانو عمومی هم برای کسایی که سازشون پیانو نیست تدریس میشه پس یعنی7 ترم پیانو عمومی رو کسی که کارشناسی داره زده پس پیانو عمومی رو بر مبنای درسایی که تو کارشناسی تدرسی میشده امتحان میگیرن.بازم سوالی بود در خدمتم

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  9. musician1992

musician1992 عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان آخر خط 15 پست قبلیم(ولی واسه کارشناسی ارشد هست).شرمنده:smile (61):

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  10. amaranth

amaranth عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    از جوابت بسیار ممنونم فقط اگر میشه بگو از کجا میتونم واحد هایی رو که در سطح کارشناسی یک نفر میخونه رو پیدا کنم یا اگر میشه خودت یه توضیح بده یا منابعی رو که از روش تدریس میکنن رو نام ببر همینطور راجع به پیانو عمومی پیشاپیش بسیار ممنونم :smile (46):

11. musician1992

musician1992 عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کتاب ثابتی نیست چون موسیقی درسیه که مثلا مثل معماری نیست که کتاباش ثابت باشه بستگی به استادی داره که در دانشگاه مثلا پیانو تدریس میکنه ممکنه یه روش تدریس داشته باشه یه هو یه نفر دیگه هم رو یه کتاب دیگه درس میده.بستگی داره به استاد.راجع به تدریس پیانو تا دو ترم اول کاری نداره البته کسایی که پیانو عمومی دارند اونایی که تخصصی هستند که خوب از اول زیر فشارن.منابع هم دست استاد هست داداشی.موفق باشی

12. soshians

soshians

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام.مرسی از توضیحات خوبتون. من فقط سنتور بلدمو هیچی از پیانو نمیدونم.میتونم توی رشته اهنگسازی(کارشناسی)شرکت کنم؟

13. Mehran.B

Mehran.B عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +119 / 0 / -0
    برای آهنگسازی باید پیانو رو در حد عمومی بدونی،اگه اشتباه نکنم

14. musician1992

musician1992 عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    احتمال 99% پیانو میخوان.سطحش رو که میگم 1000 تا کتاب هست و هر استادی یه جور تدریس میکنه.سنتور ساز ایرانی محسوب میشه یعنی چون این آهنگسازی که من دیدم تدریس میشه برای ساز جهانی هست یعنی مبنا رو غرب میگیرن.چون آهنگسازی سبک ایرانی با غربی زمین تا آسمون فرق داره.اینشو واقعا نمیدونم.ولی به نظرم مشکلی نداره.به هر حال شما به عنوان نوازنده سنتور خوب مسلما تئوری موسیقی و کلا شاخه های موسیقی رو بلد هستید.شرکت کردنش ضرر نداره داداشی.همه چیز امکان پذیره...:smile (19):

15. soshians

soshians

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی .پس اگه نشد هم میتونم نوازندگی ایرانی بخونم وبرای ارشد برم اهنگسازی(چون چند واحد پیانو میگذرونیم دیگه...)؟؟؟؟؟ میشه برای ورود به رشته نوازندگی ایرانی هم راهنمایی کنید؟؟
    1.حدود چند سال باید ساز تخصصیت را زده باشی تا قبول بشی؟؟
    2.برای سلفژ باید چند سال حدودا کار کنی؟؟
    3.غیر از اینا چی باید بلد باشی و اینکه تا چه حدی؟؟؟
    پیشاپیش از کمکهاتون ممنون :smile (2):

16. musician1992

musician1992 عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام داداشی.دقیقا همون مراحلی رو که در پست 3 و 8 همین تاپیک برای ساز جهانی گفتم برای ساز ایرانی هم هست.فقط همون تفاوت های ساز ایرانی و جهانی توش هست.پرده و نیم پرده و سری و.... از این حرفا...:smile (53):

17. kalameh

kalameh عضو سایت

امتیازات:
    +135 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    چند تا سوال ببخشید این وسط
    1- من نفهمیدم بالاخره واسه آهنگسازی کارشناسی باید پیانو بلد باشی یا کارشناسی ارشد؟!
    2-میشه هر دو تا رشته آهنگسازی و نوازندگی رو امتحان داد؟
    3- یکی از دوستان تو یکی از تاپیک های دیگه گفتن اونا زیاد واسه نوازندگی بهتون وقت نمیدن... مثلا" فوقش از هر آهنگ 4 خط بزنی. خب بالاخره این وسط قضیه چیه؟!

18. A.R.S.I

A.R.S.I عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    سلام بخشید باید چند سال پیانو کار کرد تا در ازمون عملی اهنگسازی قبول بشم؟

19. Mehran.B

Mehran.B عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +119 / 0 / -0
    سالش مهم نیست،مهم اینه که حداقل یه قطعه آماده کنی، اگه ساز تخصصیت یه ساز دیگس زیاد گیر نمیدن،میتونی از انوسیون های باخ بزنی، ولی اگه ساز تخصصیت پیانوه باید از شوپن و... بزنی
    پیانو هم ضریب 2 هست یعنی خیلی مهم نیست،چیزی که خیلی تو ازمون عملی آهنگسازی مهمه هارمونی+توری+سلفژ+ارکستراسیون هست که هر کدوم ضریب 4 دارن!! یه نصیحت هم از من بشنو، اگه سبکت ترنس و پاپ و ماپه بیخودی نیا رشته آهنگسازی چون برات سخته میشه
    اونجا خبری از اف ال و نرم افزار نیست! همش هارمونی و ارکستر و ...
    ولی اگه سبک کارت ترنس و اینا نیست بهترین کار همینه که رشته آهنگسازی بخونی!:smile (73):
    موفق باشی....

20. A.R.S.I

A.R.S.I عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    خیلی ممنون دوست عزیز
    نه من کارم ترنس یا پاپ اینا نیست من بیشتربه اهنگسازی علاقه دارم ساز تخصصیه من گیتار هست البته پاپ نیست گتار کلاسیک هست

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. رشته اهنگسازی

,
  2. آزمون عملی آهنگسازی

,
  3. کنکور اهنگسازی

,
  4. رشته آهنگسازی دانشگاه هنر تهران,
  5. کنکور عملی هنر موسیقی,
  6. سوالات عمومی درباره ی آهنگ ,