چند تا سوال درباره ضبط و میکس صدا

شروع موضوع توسط peyman hamidi ‏16/1/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک چند تا سوال درباره ضبط و میکس صدا تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. peyman hamidi

peyman hamidi عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سلام و درود خدمت اساتید بزرگوار.
    خسته نباشید.

با اجازه مدیریت محترم.

والا من خیلی تازه کارم و زمانی که پا توی این سایت گذاشتم تو مقوله تنظیم آکبند بودم !
    الان خدا رو شکر با خوندن مطالب مفید موجود در سایت خیلی از نظر تئوری اماده ام.
    با نیوئندو شروع کردم و تمرکز اصلیم رو میخوام روی تنظیم بذارم. ( سوای اینکه خیلی وقته میخونم. اما میخوام توی خونه خودم کارام رو انجام بدم )

ببینین الان برای چند تا نکته مبهم وجود داره که با خوندن هر 5 صفحه این بخش جواب قاطعی پیدا نکردم.
    اینم بگم که میدونم کار میکس مستر بسته به جنس صدا و سلیقه متغیر هستش. اما دنبال بهترین راه هستم که حداقل توی اون راه بتونم سلیقه خودم رو هم پیاده کنم.

فقط ببخشید اگه خیلی ابتداییه !

1 - برای شروع کار ( منظورم خوندن روی یه آهنگ هستش ) اول آهنگ رو وارد نرم افزارم میکنم. بعدش هم تراک های مربوط به ووکال رو آماده میکنم. سوال : آیا هنگام ایجاد تراک جدید ، مهمه که اتریو باشه یا مونو ؟ مثلا" تراک موزیک باید استریو باشه و تراک هایی که توش ووکال ضبط میشه مونو ؟ یا اصلا" فرقی نداره ؟ من تا الان همش روی استریو میذاشتم.

2 - مثلا" توی تراک دوم پروژه ام ووکال رو ضبط کردم. حالا باید عملیات رو روش انجام بدم. ( میدونم بسته به جنش صدا و .... داره ) میخوام بدونم این عملیاتی که روی صدا انجام میشه ( صدای خام ) از اول تا آخر طبق اصول چیا هستن ؟ آیا ترتیبی دارن این عملیات ؟ یعنی بهتره که واسه بهتر شدن کار چه ترتیبی داشته باشن ؟

3 - والا در مورد اکولایز - کمپرس و واید کردن مطالبی دیدم توی سایت که کم و بیش اکولایز و کمپرس رو گرفتم. اما فقط تئوری. در مورد واید کردن اصلآ" هیچی نمیدونم و توی این 5 صفحه ندیدم چیزی. آیا میشه لطفی کنین و یه آموزش مختصر و مفید در مورد این سه مسئله یا حداقل واید کردن به من بگین ؟

تا ابد ممنونتونم. هرچی داریم از این سایته.

( یادتون نره آماتورما . )

پایدار باشید

واجب : یه پوزش هم بابت اسم تاپیک که مناسب نبود و مدیریت زحمت کشیدن درستش کردن. خدای نکرده قصدی در کار نبود.

در ضمن ، راستش با ای نسرعت اینترنتم به زور تونستم بعد از 3 روز این 5 صفحه رو بگردم ! پس تورو خدا دوباره نگین بگردما. اگه هم سخته که کامل بگین بهم ، لینک تاپیک جوابم رو بهم بدین بی زحمت. ممنونم.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏16/1/11
  2. peyman hamidi

peyman hamidi عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    احتمالا" این تاپیک رفته عقب و دوستان ندیدن.
    میشه کمک کنین ؟
    ممنون

3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    چون منبع دریافت فرکانس شما یعنی همون میکروفون یکی هستش شما باید مونو انتخاب کنید اگه قصد استفاده از دو تا میکروفون رو دارید باید دو ترک مونو باز کنید و هر میکروفون رو به یه ترک بدید. ( معمولا برای رکورد سازها مخصوصا گیتار و سایر سازها کاربرد داره )
    معمولا اکولایز و کامپرس کردن بخش اصلی کار هستش و بعدش هم افکتهای مورد نیاز که بسته به موسیقی و سلیقه صاحب کار میتونه هزارن مدل باشه.
    واید کردن صدا بخشی از پروسه مسترینگ هستش .
    هر چند که در میکس هم استفاده میشه.

4. peyman hamidi

peyman hamidi عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    مرسی استاد.
    اما متاسفانه هنوز گنگ هستم ( با عرض شرمندگی )

1.یعنی اینکه تراکی که موزیک رو وارد میکنم استریو باشه و تراک های ضبط ووکال مونو ؟

2.یعنی به ترتیب : 1 . اکولایز - 2 .کامپرس - 3 . سایر افکتها ؟؟؟؟ ( درسته ؟ و اگه بخوام اتو تیون انجام بدم ترتیبش چه جوری میشه ؟ )

3.بله. متوجه هستم. اما مشکل من اینه که واید کردن و کمپرس رو به طور عملی یکبار هم ندیدم. خواهشم این بود که اینو به من نشون بدین. ( عدد و رقم واسم مهم نیست. فقط یه بار ببینم حله و تمرین میکنم )

ممنونم. ( باز مشرمنده )

5. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله.
    حتی اگه موسیقیتون رو هم خودتون با vst ساختید بعضی از vst ها رو باید مونو اکسپورت کنید.
    بله اما برخی ها اول کامپرس میکنن و بعدش اکولایز دلیلشون هم تقویت فرکانسها کشته شده بعد از کامپرس هستش.
    میتونید اتوتیون رو بعد از اینها قرار بدید چون ریورب که باید به fx send بدید.
    در مورد واید کردن در تاپیک یک روش ساده برای مسترینگ توضیح دادم.

6. payamnuendo

payamnuendo عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    جناب آقای محبی
    ابا عرض پوزش اینقدر مطلب خوب تو این سایت خوندم و یاد گرفتم که اصل کاری ها یادم رفته دیگه هم پیداش نمیکنم!!!
    هنگام رکورد وکال آیا بهتر است لیمیتر و یا کمپرسور به ترک هینسرت شده باشد و یا اول خواننده می خواند و بعد روی آن ترک لیمیتر اضافه می کنیم؟؟؟؟

7. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    براي كار با سخت افزار بله بايد وكال از اون عبور داده و ركورد كنيد. اما در مورد نرم افزار گاها اين كار خيلي مفيد نخواهد بود.

بارگذاری...