چطور یک اکولایزر خوب انجام بدیم ؟

شروع موضوع توسط aryagio ‏21/8/15 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک چطور یک اکولایزر خوب انجام بدیم ؟ تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. aryagio

aryagio عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام خدمت اساتید و دوستان محترم
    یک سوالی دارم درباره اکولایزر صحیح
    از کجا متوجه بشیم بعد از تعیین محدوده فرکانسی اکولایزر صحیحی روی ساز یا وکال انجام دادیم یا نه ؟
    بیشتر منظورم روی سازهای مختلف هست
    مثلا کمانچه ، زهی های آرشه ای و زخمه ای ، سازهای بادی و ... مثلا سنتور و سه تار و تار و ... ؟
    من با اکثر اکولایزرها کار کردم . با Fab Filter Q2 خیلی راحتم ولی به راحتی API 550 B برای حذف یا تقویت فرکانس ها نیست . در کل Fab Filter Q2 رو ترجیح میدم یا DMG
    برای اکولایزری مثل API 550 B چهار محدوده صدایی تعریف شده که با کمک اونها میشه فرکانس ها رو کات یا تقویت کرد ولی مشکل من با مثلا Fab Filter Q2 اینه که محدوده ای مشخص برای میدرنج و لو مید و های مید مشخص نیست . از یکطرف خوبه و دست بازه ولی از طرف دیگه ممکنه صدای ای کیو شده خراب بشه
    با توجه به وجود آنالایزر ها و اینکه میشه تا حد زیادی فرکانس های زائد رو شناسایی کرد ، چطور میشه برای یک ساز یا هر صدایی به یک اکولایزر مطبوع رسید ؟
    منتظر نظرات دوستان هستم

2. Soheil Monfared

Soheil Monfared عضو سایت هنرمند

شغل :
    MusicProducer/SoundEngineer
    امتیازات:
    +1,220 / 6 / -5
    نرم افزار:
    ableton, nuendo, protools, reason
    راستش ازون جایی که هر صداها فرکانس های مشخصی ندارن...:cigar-40:

این امر تا یک حدی آزمون و خطایی و تجربیه...:cigar-40:

همونطور که اشاره کردین از آنالیزر ها دستیار خوبی در این زمینه هستن....:wink:

3. PedramCrown

PedramCrown عضو سایت

امتیازات:
    +234 / 0 / -0
    درود

در این زمینه استاد محبی مقاله جالب و کاملی. در این انجمن قرار دادند
    خیلی کمک کننده است
    یک گذر کوچک به بخش مربوط داشته باشید تاپیک ایشون رو پیدا میکنید

موفق باشید

4. MRN-MUSIC

MRN-MUSIC عضو سایت

شغل :
    آهنگساز - تنظیم کننده - معمار
    امتیازات:
    +54 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    سلام دوست عزیز

سوالاتون خیلی کلیه یعنی شما فرمول میخاید که ما بگیم برای فلان ساز مثلا فرکانس فلان افزایش فلان فرکانس کاهش یا این قبیل مسایل! خب این نشدنیه!

- اول که هر سبک کاری یه میکس داره! پس حساب کنید برای یه ساز میشه تو سبکای مختلف میکسای مختلف کرد! میشه یه عالمه گزینه ...

- دوم هر سبکی که واردش بشید بازم بستگی به سازبندی اون کار داره! بازم کلی شاخه شاخه میشه ...

- سوم فرضا سلیقه شما میکشه مثلا صدای ساز مورد نظرتون از بقیه پر رنگ تر باشه یا نه زیر صدا باشه یا اصلا از لحاظ فضایی کجا قرار گرفته باشه! باز این خودش شد کلی شاخه دیگه ...

خب الان حسابی شخص گیج میشه که من باید همه اینارو بدونم؟
    جواب نه شما نباید دنبال فرمول باشید باید دنبال فرمول سازی خودتون بر اساس شناختتون از فیزیک صوت و علم صحیح میکس باشید.

راهکار چیه اینکه شما یه کتاب علمی آکادمیک و به روز ترجیحا ایرانی نباشه بهتره که ترجمه هم شده باشه تهیه کنید و مطالعه کنید اصول و قواعد میکس چیه و جا گیری صداها و فرکانسهای مختلف در فضا و حتی اصول پهن کردن صدا ، اصول بکارگیری درست افکت ها با هم، نحوه جاگذاری افکت ها در فضا و تاثیرشون در وضوح موسیقی و... رو یاد بگیرید تا کم کم به طور عملی پروژه هارو خودتون بدون توضیح کسی میکس کنید.

موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  5. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,542 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    افرین

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. aryagio

aryagio عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوست عزیز منظور من از سوال رو بد متوجه شدین
    من آماتور و تازه کار نیستم که کار با اکولایزر رو بلد نباشم
    تقریبا هر پلاگینی هر شرکتی تولید کنه من تست میکنم و یاد میگیرم از طریق منابع خصوصا زبان اصلی موجود
    سوال من شاید باید اینطور پرسیده میشد که چطور یک اکولایزر زیبا انجام بدیم
    مثلا تو کارهای فولک و محلی که میکسشون رو انجام میدم چندین روش میکس وجود داره که تو هیچکدوم از کتابهای زبان اصلی موردی براشون پیدا نمیشه
    نوع رکورد ساز ، فاصله با میکروفون و جنس ساز همگی در اکولایزر کردن تفاوت داره . بنابراین من میدونم که هیچ قاعده کلی مثلا برای ویولون ( که ساز تخصصی من هست ) یا گیتار آکوستیک که ثابت باشه وجود نداره . منتها وقتی قرار باشه پروژه شما در سطح کشور بصورت رسمی پخش بشه حساسیت بالا میره . علت پرسش من و ایجاد این تاپیک صرفا همین قضیه بوده .
    ممنون از اینکه زحمت کشیدین و تایپ کردین و هر اونچه میدونستین اعلام کردین .

7. PedramCrown

PedramCrown عضو سایت

امتیازات:
    +234 / 0 / -0
    درود

اکولایزر کردن صدا

شاه کلید فرکانسی برای اکولایزر

یک نکته در باره تنظیم مطلوب برای اکولایزر

تاپیک دومی مشخصات کامل و جزئیات هر فرکانس رو توضیح داده

موفق باشید
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏28/8/15, تاریخ ارسال پست اول: ‏28/8/15 ---
    اینم تاپیک استاد محبی و کامل کننده تمامی تاپیک های اکولایزر

تنظيماتي براي اكولايزر

8. MRN-MUSIC

MRN-MUSIC عضو سایت

شغل :
    آهنگساز - تنظیم کننده - معمار
    امتیازات:
    +54 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    وقتتون بخیر

انشالله که موفق باشید و خوشحالم که با یه نوازنده و آهنگساز حرفه ای در حال صحبتم
    بله من در واقع به سوالتون به جنبه دیگه ای نگاه کردم و جواب دادم.
    خب درمورد اینکه یه کار خوش صدا یا به قولی اکولایز خوب داشته باشه من خودم به تجربه بهترین روشی که پیدا کردم این بود چند نفر شنونده حرفه ای موسیقی که شنوندگی خوبی در مورد موسیقی دارن رو پیدا کنم و براشون یه کار رو بزارم و بهشون بگم به دقت کنن ببینن صدای خاصی توی ذوقشون نمیزنه از لحاظ اکولایز یا شدت صدا و تقریبا 80 درصد راهنمایی درستی میکنن. یه روش دیگه هم انجام دادم تا حد زیادی نتیجه گرفتم. اغلب موقع میکس بخاطر زمان زیاد پخش یه صوت تکراری گوش به یه سری صداها حساسیتش کم میشه و ایرادارو درست متوجه نمیشیم. اینجور مواقع یا باید قید کار کردنو زد گذاشت چند روز بگذره یا همونجوری بریم جلو آخرشم کار خراب میشه. ولی یه روش پیدا کردم خوب جواب میده بخاطر تحرک دادن پرده گوش این اتفاق میفته اونم با تغییر محیط اطراف. از لحاظ تجربی فقط میگم من سعی میکنم یه دوش بگیرم بعدم یه مقدار برم پیاده روی خارج منزلو حدود نیم ساعت برگردم. کاملا حس میکنم صداهای درون گوشم دوباره به حالت طبیعی برگشته و دوباره ادامه کارمو انجام میدم.
    امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم
    موفق و موید باشید

بارگذاری...