چطور به یه آهنگسازی ایده آل برسم؟

شروع موضوع توسط sajjad_elegance ‏29/3/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک چطور به یه آهنگسازی ایده آل برسم؟ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. sajjad_elegance

sajjad_elegance عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    سلام
    اساتید یه سوال!

میخواستم بدونم منی که تازه زدم تو کاره اف ال و فقط در حد فضولی کردن و ور رفتن و تجربه کردن و وقت گذاشتن خودم روی اف ال (و بدون هیچ سواد و علم موسیقی و هیچ استادی و هیچ راهنمایی ای ) (یعنی فقط نت ها رو میشناسم) بلدم، آیا با این روند میتونم یاد بگیرم؟

اصلا باید چکار کنم تا خوب یاد بگیرم اف ال رو و بتونم هر ملودی که میاد تو ذهنمو خوب پیاده کنم و یه آهنگسازی قوی کنم؟ آیا جای خاصی باید آموزش ببینم؟
    چقد وقت میخواد؟

2. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام

فقط بهت پیشنهاد میکنم که یه ساز بگیری . مطمئن باش خیلی خیلی تو رو به هدفت نزدیک تر میکنه .
    با موس کامپیوتر هیچوقت نمیشه به خوبی ساز ، اون تسلط رو هنگام پیاده کردن ملودی از ذهن داشت .

3. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    وجود ساز مهم هست
    ولي داشتن اطلاعات موسيقي و دونستن تئوري موسيقي رو هم نبايد فراموش كنيد
    كسي كه كار با اف ال رو بلده لزوما آهنگساز خوبي نيست
    پيشنهاد من به شما اينه كه به فكر يادگيري اصولي و از پايه باشيد
    اميدوارم كه تو اين راه موفق باشيد

4. sajjad_elegance

sajjad_elegance عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    عزیز دل که میفرمایید:
    پيشنهاد من به شما اينه كه به فكر يادگيري اصولي و از پايه باشيد

آخه این جواب شما خودش 100 سواله!

این اصول و تئوری ها رو از کجا و چطور باید شروع کرد؟
    آیا استاد هم لازمه؟
    منی که شهرستانم و به استاد آهنگسازی دسترسی ندارم باید چه کنم؟

5. b_choubin

b_choubin عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یکم مخالفم! نظر من اینه :
    این خودش 100 تا جوابه
    یادگیری یک ساز یعنی یاد گیری موسیقی! اگر صبر کافی داری کار با سازهای مادر مثل پیانو حرف نداره اما انتخاب های ساده ترم هست مثل گیتار دلیلشم اینه که احتمال زده شدنت کمتره چون اگر وقت کافی بگزاری تو دو سه ماه یا شاید یکی دو ماه میتونی ریتم و آکورد های اولیه رو یاد بگیری و این خودش تشویقیه برای ادامه دادن و ادامه دادنم یعنی یادگیری تئوری موسیقی اصول هارمونی و الی آخر اونوقته که موسیقی رو لمس میکنی چون داری با انگشتات میزنیش نه با موس. شما هیچ سازنده ای (کسی که ساز تولید میکنه) رو میشناسی که در زمینه ساز تولیدیش استاد (نوازنده) نباشه ؟ پس نوازندگی اولین قدمه
    البته منکر نیستم که اینطوری نمیشه آهنگساز شد یا آهنگ سازی هفت خوان رستمه و از این حرفا! اتفاقا نظر شخصیم میگه آهنگسازی اول حسه و بعد علم. اما فدات بشم تا انگشتات موسیقی رو که ذهنت خلق کرده پزداخت نکنه که دیگه حسی به وجود نمیاد.
    ببخشید اگه در حضور بزرگترا بی ادبی کردم

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏30/3/10
  6. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    خب مشخصه كه با وجود استاد كار بسيار ساده تر خواهد بود يا اگه براتون سوالي پيش اومد ميتونيد از استادتون بپرسيد
    ولي اگه واقعا در شهرستانتون استاد نداريد چاره اي جز استفاده از كتاب نداريد
    اگر هم مطلبي براتون نامفهوم بود مي تونيد در همين سايت ذكر كنيد

7. sajjad_elegance

sajjad_elegance عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    این کتابها و مراجع رو لطفا کامل معرفی کنید...

8. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    کتابهای زیادی هستن. اگه کتاب ارگ نوازی اثر اکسل بن تین رو که 6 جلد هستش رو کار کنید خیلی روان و ساده توضیح داده. و کتاب تئوری بنیادین موسیقی اثر استاد منصوری هم بسیار مناسبه.

9. sajjad_elegance

sajjad_elegance عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    عزیزان من خودم سازم ویولون هست.
    2 سال بطور غیر یکنواخت (یعنی گاها زده شدم و ولش کردم و دوباره کار کردم) اما متاسفانه بس سخته خیلی زده میشم و متاسفانه هنوز کتاب اولم
    اولا میخوام بدونم این زده شدنم تا چه حد طبیعیه؟ و کی راه میوفتم؟

دوما همین ساز ویولون در حد پیانو یا کلا بدرد یادگیری تئوری و پیاده سازی ملودی و غیره ... میخوره یا نه؟

10. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام

بله شما با همین ساز هم میتونید تئوری رو یاد بگیرید
    فقط توجه داشته باش که تو یاد گرفتن ویولن استاد خیلی مهمه ! چون پرده بندی هم نداره و ممکنه گوشتون به صدای فالش عادت کنه !

این زدگی هم به خاطر اینه که یاد گرفتن ویولن واقعا صبر و حوصله میخواد ! نمیدونم چقدر در روز تمرین میکنید و لی برای موفقیت در نوازندگی ویولن روزی 5 ، 6 ساعت و شایدم بیشتر ، تمرین نیازه !

البته فکر نکنم انقدر تمرین کنید چون اگه منظورتون کتاب ال ویولن باشه کتاب اول و دوم حدود یک سال زمان میبره !

ولی اگه کیبورد بگیری هم راحت تره ، هم بیشتر تو اهنگسازی بدردت میخوره .

11. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    سلام
    سال نو مبارک
    ضمن احترام به سئوالات بقیه دوستان منم نظرم رو میگم
    پیانو ، گیتار ، ویولون سخت ترین سازها هستند ولی برای شروع عالی هستند. راحتترین از بین این سه تا گیتار هستش و پیانو یه خورده ساده تر و قویتر
    و قویتر از همه اینها ویولون هستش که سلفژ رو هم یاد میگیری و تئوری رو هم قورت میدی :)
    در آخر هم که میرسیم اهنگسازی و تنظیم و رهبری ارکستر و......
    هر جایی بخوای بری پله پله و گام به گام باید بری برای موسیقی هم همین طور هستش و لازمه که قدم به قدم همراه با استاد پیش بری و با خود درمانی و خود اموزی به جایی نمیرسی چون اگه کسی نباشه عیبت رو بگه چه بسا عیب به عادت تبدیل بشه و دیگه ترک نشه .از طرز درست نشستن و گرفتن ساز تا ..... زدن اکوردهای پیچیده و ... بگذریم.
    قدم اول اینه که بری سراغ یکی از این سه تا ساز و دستت بگیری و کسی هم استاد باشه و و بتونه اصول صحیح دست گرفتنش رو نشونت بده ببین با کدومش راحت تری . چون ممکنه از لحاظ جسمی با بغل گرفتن سازهایی مثل گیتار و ویولون مشکل داشته باشی و نتونی و یا انگشتهات با کلاویه ها ی پیانو راحت نباشند .
    بالاخره تصمیم نهایی با شماست و شما میگید که ویولون اذیت میکنه شاید دلیلش چیزای دیگری هم باشه پس سازهای دیگر رو هم امتحان کنید .
    تاکید میکنم ویولون واقعا مشکله ولی ارزششو داره . امیدوارم بتونید ولی اگه نتوسنتید با این مسئله کنار بیاید حتما یا استاد رو عوض کنید چون ممکنه استادتون خوب مسلط نیست ویا ساز رو عوض کنید و اینجوری درس رو روانتر بفهمید.
    بعدش میری کلاس و ساز جدیدت رو یاد میگیری و در بین کلاسها مطالعه رو قوی میکنی و میری دنبال آهنگشناسی و گوشهاتو قوی میکنی و تمرین و تمرین و تمرین هر کدوم از این دوستانی که شما رو راهنمایی کردند اقلا 4-5 سال کم کم کار کردند خود من به جز یه سال که از تمرین دور بودم تا الان حدود 10 سال میشه که گیتار میزنم وهنوز هم یه وقتهایی میبینم یه جاهایی اشتباهات ریزی دارم که میرم دنبالش و سعی میکنم رفعش کنم .
    اگر با یک کلاس خصوصی کار کنی گامها رو بعدا میشناسی و کلا همه چی موسیقی رو از بر میشی
    و تازه بعد از یه عمر ( کم کم حدود 7-8 سال) میای پشت سیستم و اهنگسازی رو شروع میکنی
    هرچیزی قانونی داره و وگرنه اگه بخوای بی گدار به آب بزنی هم از موسیقی زده میشی ( که شدی ) هم ممکنه چهارتا اهنگ نصفه نیمه بسازی و همه رو از دم پاک کنی . و دیگه اسم موسیقی رو نیاری
    چه این که بارها خود من صدتا اهنگ رو ساختم و پاک کردم چون به اون چیزی که میخواستم طبق map که تعریف کرده بودم نرسیدم ولی بعد از یه ساعت تفکر به چیزی بیشتر از اون چیزی که انتظار داشتم رسیدم .
    برای شروع آهنگسازی هم بهتره بری با دنس ایجی کار کنی یه خورده تراکها رو بشناسی و بدونی چیکار میخوای بکنی بعدش بشینی پشت FL هرچند که به شخصه از این نرم افزار خوشم نمیاد.
    پس طبق این نقشه ، شما بهتره برید دنبال یادگیری
    1- پیدا کردن یه اشنا یا رفیقی که ساز بلد باشه و دست شما بده و دستتون به ساز عادت کنه ( از حیث راحتی و علاقه )
    2- پیدا کردن یه استاد ( اگر در شهرتون همچین ادمی پیدا نیمشه به شهرهای دیگه برید و پیدا کنید همه چیز کنار دست ادم نیست .استاد خود من برای 6 ماه به دبی رفت چون یه استادی داشتند که ا امریکا اومده بود و یه دوره کوتاه مدت ایشون پیش این استاد رفته بودند پس هرچیزی امکان پذیره )
    3-با راهنمایی استاد یک ساز تهیه کنید تاکید میکنم با راهنمایی استاد چون ممکنه یه ساط نا مرغوب بخرید
    متاسفانه چون سازهای کلاسیک بعضا دست ساز هستند و از ماشین الات در اونها زیاد استفاده نمیشه -ارگ استثناست - پس خوب و بد زیاد داره .این یک رقم رو مواظب باشید که چی میخرید حتما با یه اشنا ی متبحر خرید کنید نه دوستی که فقط بلده ساز بزنه .)
    4-رفتن به کلاسها و تمرین و ممارست .
    امیدوارم موفق بشید.
    سئوالی بود در خدمتم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  12. sajjad_elegance

sajjad_elegance عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    من شدیدا مخلصم
    اما این 7-8 سالی که فرمودین رامتین جان زیاد نیست؟

من الآن 20 سالمه و تا اون موقع (تازه اگرم یه بند ادامه بدم که بعید میدونم چون دانشجوی برق تو یه شهر دیگه ام) 28 سالمه!!! واسه کار حرفه ای دیر نیست؟

درضمن من این مراحل اولیه ای رو که فرمودی خوشبختانه کاملا طی کردم. از 15 سالگی با دنس 6 و 7 و هیپ هاپ و ... کار کردم. یه ذره هم از افکتا سر در میارم چون کم و بیشی هم با ادوب ادیوشن صدا برداری کرد و تو این چیزای اویه حسابی تجربه دارم. (در حد 5-6 سال)

چه توصیه هایی واسه پیشرفتم تو ویولن داری؟

13. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    خوب این تاپیک مثل اینکه خوابید !و من یادم رفت که جوابت رو بدم/

عرض شود که پسردایی من همزمان با بنده شروع به یادگیری کرد اون موقع ایشون 22 سالش بود و الان هم از من بهتر میزنه ! جالب اینجا بود که از هم بیخبر بودیم و اتفاقی یه شب توی خونشون سازش رو دیدم و تا صبح کل کل کردیم. :smile (18):و چقدر هم قشنگ میزد .تو که سنی نداری عزیز.

ایشون در حال حاضر با سازش اهنگ هم میسازه پس میبینی دیر نیست و ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است .

ولی اگه میخوای یه شبه راه صدساله بری ویه شبه یه اهنگ بخونی توصیه میکنم بری یه پول بدی به یک هنرمند عزیز وبا یه 200-300 تومن یه سینگل ترک بخری و توی یه استودیو هم بخونی . و نه مشکل ساز زدن داری و نه اهنگسازی و مشکلات صدابرداری و همه چیز حاضر و اماده است.و فقط هرچی اون اقای اهنگساز گفت باید تکرار کنی و ادای ایشون رو در بیاری قبل از رفتن به استویدو هم سه روز تمرین میکنی و به مدد اب اسفناج زوری یک شبه یه تراک بیرون میدی . البته میگم این یه راه حل هم میتونه باشه .

در مورد سئوال بعدیت هم باید بگم از ویولون اطلاعات زیادی ندارم ولی توصیه میکنم ادامه بدی اگر نتونستی موفق بشی بزارش کنار و سازهای که میدونی راحت هستند و دوست داری و میدونی که موفق میشی رو ادامه بده. درپست قبل هم به این موضوع اشاره کردم . از دوستی آشنایی یه مدت ساز بگیر یا بو پیشش و چند ساعتی گپ بزن و خوش باش و ساز رو بغل کن و بزن و ببین چی با مزاجت سازگاره
    قطعا از یه سازی بالاخره خوشت میاد/.

من یه دوستی داشتم همزمان هم کلاس گیتار میرفت و هم خود اموزی ساز دهنی همزمان کار میکرد.
    الان هم توی دانشکده صدا وسیما داره صدابرداری میخونه.
    پس هرشدنی میشه. ونشدن در کار نیست اگر میبینی راههای اصلی بسته است از فرعی برو
    ولی من میگم یه راه رو برو و تا اخر برو.

این که میگی با افکتها کار کردی هم خوبه ولی نمیخواد اهنگ بسازی . چون ممکنه با شناخت و تئوری موسیقی تداخل پیدا کنه و کلی علامت سئوال به جا بزاری و هر روز یه سئوال جدید ! درصورتیکه وقت بزاری و بری سر کلاس به همه چی میرسی و حاضر و اماده مثل ما ( اساتید نه بنده حقیر ) میشینی پشت سیستم و راحت همه چی رو تشخیص میدی . من که کلاس اهنگسازی نرفتم کلاس صدابرداری هم نرفتم ولی کلاس گیتارم رو فول رفتم و تا یه مقطعی ادامه دادم و بعدش رفتم پشت سیستم دیدم که همون ضربی که سرکلاس داریم و گام میزنیم اینجا میشه تمپو همون کوردی که میگریم اینجا میشه فلان
    و نرم افزار خودش خود به خود همه چی رو برایم مهیا کرد و با یه کتاب اموزشی در کنار نرم افزار همه چی رو فهمیدم.

توصیه من اینه که درحال حاضر فقط به صدابرداری فکر کنی و کار اهنگسازی انجام ندی مثل این می مونه که از رانندگی چیزی سر در نیاری و بری پشت رل بشینی . ( چه بسا ماشین توی دنده باشه و سویچ رو روشن کنی ... !! )

اگر که من جای شما بودم میرفتم یه ساز سبک میگرفتم و همزمان هم کتابهای صدابرداری و انالیز صدا رو میخوندم.
    چون برای میکس هنوز زوده فعلا میرفتم و دنبال این میگشتم که ببینم با موسیقی چیکارمیخوام بکنم و به چی میخوام برسم و هدفم چیه . بعد از برنامه ریزی اصولی با خرید ساز طبق راهنمایی که در پست قبلی کردم میرفتم یه کلاس و کارم رو شروع میکردم. ضمنا این رو هم بهت گم موسیقی پول نداره پس اومد نیومد داره و به دنبال پول توی موسیقی نباش .( تاپیکهای زیادی در این باره زده شده )

ولی همینجوری من ندیدم کسی یه شبه ره صد ساله بره . جز دوستانی که خودت هم میشناسی و در سایتهای دانلود موسیقی هر روز یه اهنگ تازه میدهند و دریغ از یه ذره شناخت و درک از موسیقی .
    وقتی هم میگی موسیقی چیه . فقط به سه کلمه اشاره میکنند .تکس - بیت - ووکال ...:smile (18):

ولی یه عده هم هستند که رنج هزار شب و به جون خریدند و شب و روز کار کردند و زحمت کشیدند و ازشون به نیکی یاد میشه.
    امیدواریم همه دوستان موفق باشند.
    سئوالی بود درخدمتم.

بارگذاری...