چطوری کار یک گروه سرود رو ضبط و میکس کنیم؟

شروع موضوع توسط inferno ‏31/8/10 در انجمن Recording ( ضبط صداها )

تاپیک چطوری کار یک گروه سرود رو ضبط و میکس کنیم؟ تالار Recording ( ضبط صداها ) در persian-music.org.

1. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    مجبور شدم اینجا تاپیک بزنم...

یه سئوال داشتم خدمت دوستان..

دارم کارای یه گروه 7-8 نفری رو ضبط می کنم.

روشی که دارم کار می کنم به شرح زیره.. اگه اشتباهه دوستان راهنمایی کنن.

چون تو استودیو یک میکروفون b2 بیشتر ندارم معمولا تک تک می فرسمت بخونن (قبلا تمرین کردن)
    روی یک تمپو مشخص و واسه اینکه نت ها رو از دست ندن با یه پد براشون آکوردها رو فضا سازی می کنم تا خارج نخونن..

بعد از ضبط یکی یکی ترک ها رو فالش گیری می کنم.
    بعد همه ی ترک ها رو رو هم قرار می دم و هر جا کلمات ناهماهنگه رو جابجا می کنم.
    بعد از اینکه حس کردم الان دارن با هم می خونن... صداها رو پن می کنم .. 4 تا وسط و 2 تا راست و 2 تا چپ/ صداهای هارمونی رو هم وسط قرار می دم. اوج ها رو هم وسط قرار می دم...

بعد افکت می دم.کامپرسور و اکولایز و حالا بسته به نوع کار معمولا یه ریورب و دیلی

بعد از ترک ها خروجی می گیرم و با اوزون معمولا مستر می کنم...

حالا هرجا توی این مراحل مشکلی وجود داره خوشحال می شم دوستان نظرشونو بگن.
    فعلا

2. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    خسته نباشی ;)

اولین مشکل همینه که 1 میکروفون داری خیلی بهتر میشد که 2 تا داشتی و بصورت همزمان ضبط میکردی و میکروفونهارو امبینس روی گروه میزاشتی بسیار حس Real تری میده و قابل باور وگرمه , و اینکه در این حالت ضبط و میکروفون گذاری Real Panning اتفاق میافته که برای Image صداییه رکوردهای گروهی بسیار خوبه

دومین مسئله به نظر من نوع panning شماست شما فضای گروه رو در نظر بگیر و نحوه ی استاندارد میکروفون گذاری برای 8 نفر که بیشتر از 2 تا مایک نیاز نداره در این شرایط هیچ صدایی 100% وسط شنیده نمیشه حداقل 4 یا 5 تا پن به چپ یا راست دارن به دوعلت 1 : هیچ کدوم از مایکها وسط رجیستر نشده و یکیش 100% چپ و یکی 100% راست پن شده ( موقع ضبط ) پس صداهایی که دو مایک میگیرن با درصدی به نفع یکی از میکروفونها نزدیک به وسط شنیده میشه 2 : هیچ کدوم از بچه ها میکروفون شخصی ندارن پس نمیتونن با این شرایط وسط شنیده شن دقیقا به همین دو علت ما صدایی رو هم نداریم که صرفا تو یکی از باند ها شنیده شه پس همونطور که 100% وسط نداریم 100% چپ و راست هم نداریم منظورم یه تک صداست ، پس چیزی که تمام این فضای استریو رو پر میکنه ایمیجی هست که چیدمان میکروفون و چیدمان بچه ها ایجاد میکنه ( قطعا صدای فردی رو که در منتها علیه راست وایساده میکروفون سمت چپ هم میگیره ) پس هیچی 100% نمیتونه باشه و اگر باشه حالت Reality رو از دست میده - این شیوه نه تنها برای کر بلکه برای بچه هایی که میخوان Violin Section رو با یه ویولون و ترکهای متعدد اجرا کنن بهترین پاسخ رو میده.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,804 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بهروز عزیز توضیح کامل دادن.
    البته با توجه به امکانات موجود شما این نوع رکورد هم شاید جوابگو باشه اما حالت طبیعی رو همونطوری که بهروز جان گفتن از دست میده.
    ساده ترین کار اینه : در همچین مواقعی از دوستانت میکروفون به امانت بگیری.!
    و البته معمولا برای اینکار پایه میکروفونهای خوب هم نیاز داری که بتونن میکروفونهای سنگین وزن رو در ارتفاع بالاتر ( معمولا در این نوع رکورد ترکهای over head هم رکورد میشن. ) تحمل کنه.
    خودم چندین بار برای کانون پرورش فکری بندرعباس ضبط نمایش و سرود داشتم.
    البته من 12 تا میکروفون برای کارهای مختلف در استودیوم دارم و در این مورد مشکلی ندارم. اما حجم دد روم و امکانات مناسب ضروری هستش. اگه در یک ترک و با دو یا سه تا میکروفون گرفته بشه خیلی مناسب تر و حجیم تر میتونی برداشت انجام بدی. و صدای لایو تری رو در اختیار خواهی داشت. تا اینکه بخوای تک تک بگیری و بعد هر کدوم رو با هم میکس کنی.

4. inferno

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    خیلی خیلی ممنون از دوستای گلم

الان تست کردم و "تفاوت رو احساس کردم":smile (7):

فعلا که میکسر ندارم و ورودی کارت صدا هم فقط جای 2 تا مایک داره.. مایک هم دم دست دارم :smile (29):

دفعه ی بعد همین کار رو می کنم... ببینم چطور میشه.

یه سئوال دیگه...

کم کم محرم نزدیکه و دوباره مداح ها هجوم میارن..

دوستان کسی صدای سینه زنی با کیفیت بالا نداره؟؟؟ همیشه دردسر صدای سینه زنی دارم...
    ممنون

5. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    صدای سینه زنی رو هم به همین روش میتونی بگیری 10-12 نفر رو بفرست تو اتاق مایک بزار بگو سینه بزنن منتها بصورت نامنظم وایسن مثل خوده هیات ها ...

6. inferno

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    تست کردم حدود 40 نفر ولی صدا طبیعی در نمیاد.. باید با اون روشی که گفتی دوبار ترکیب کنم. وقتی می خوام تکثیر کنم و تبدیل کنم به یه سالن 500-600 نفری نمی تونم خوب در بیارم...:smile (16):

بارگذاری...