چرا کیبورد را به عنوان یک ساز قبول ندارند ؟

شروع موضوع توسط joojefarary ‏12/7/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک چرا کیبورد را به عنوان یک ساز قبول ندارند ؟ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. joojefarary

joojefarary عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    این سوال برام خیلی پیش اومد . که چرا ساز کیبورد به عنوان یک ساز اصلی قبول ندارند ؟ یعنی کسی نمیشه فقط بخواد کیوبرد تنها کار کنه ؟من هرجا میبینم تا حرف از کیبورد میشه بحث پیانو میاد وسط حتی به چند تا از این استادم میگفتم من خودم میخوام فعلا فقط کیبورد کار کنم میگفتن بدرد نمیخوره پیانو هم کار کن . یا به هر کسه دیگه میگی میگه میخوای بری توی عروسی بزنی !!! بعد تا حالا کسی ندیدم بگه ساز اصلیم کیبورد هر کسی میگه گیتار میزدم یا پیانو و یا .... بعدش کیوبرد یاد گرفتم . علتش چی که به عنوان یک ساز به حساب نمیاد ؟

2. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    کلمه کیبورد (یا همون ارگ) تو ایران کلا بد جا افتاده . به قول شما همه تا میشنون کیبورد ، یاد عروسی می افتن !
    ولی کیبورد نوازی کلا چیزی فرا تر از این حرفاست . شما یه نگاه به کلیپ های نوازندگان خارجی بنداز ببین چه جوری با کیبورد هایی که دور تا دورشون چیده شده هنر نمایی میکنن !

البته اون جوری هم نیست که ساز به حساب نیاد ! ولی خوب دیگه ساز های اکوستیک یه حس و حال دیگه ای دارن . به قول بعضی ها صداشون روح داره !

3. محمد جابر خسروی

محمد جابر خسروی عضو سایت

امتیازات:
    +66 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    با این حرفتون کاملا موافقم وگرنه کیبورد سازی خیلی خیلی با حالیه و در سطح جهان موزیسین های حرفه ای زیادی مثه یانی و.... ساز تخصصیشون کیبورده و با این ساز چه ها که نمیکنند.
    چند مدت پیش داشتم کنسرت Nightwish رو میدیم که کیبوردیستش با کیبورد چه کار هایی که نمیکرد با روحت بازی میکرد.!!
    در کل مورد پسند نبودن کیبورد در کشورمون فکر کنم به چندید دلیل باشه یکی اینکه این ساز ساز الکترونیکی هستش و نمیشه که همه جا و هر وقت که خواستید مثه گیتار ازش استفاده کنید.
    دومش فکر کنم استفاده هایی که از این ساز میشه خودتون هم میدونید که حدود 99.8 درصد از مجلس و عروسی ها کیبورد حضور داره....
    دلیل بعدیش هم قیمت این سازه آخه نسبت به ساز های دیگه مثه گیتار ویالون سنتور و... مقداری گرون تر هست که همین امر باعث شده که افراد کمی به این ساز رو بیارن و....
    ولی در کل سازه خیلی باحالیه من باهاش کلی حال میکنم ....
    تازه بیشتر آهنگسازی هم به کیبورد بستگی داره اگه کیبورد زدن بلد باشی میتونی با یه میدی کنترلر میتونی چه چیزهایی که نسازی!

4. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    کیبرد رو خیلی از افرادی که چیزی از موسیقی نمیدونند این طور جا انداختند
    من خودم دیدم کسانی که تا حالا حتی یک ساز رو از نزدیک ندیدند نظر میدن که ای بابا کیبرد همش فلاپی میزارن توش خودش میخونه
    اون دسته از افراد اینو نمیدونند که کیبرد نوازی حرفه ای بخاطر تمرکز و قدرت تئوری بالا در رده بندی سازهای جهانی جز 20 ساز اول سخت هست.
    حالا کسانی که در کنار کیبرد پیانو هم توصیه میکنند (مثل خود من) بخاطر ارزش خیلی زیاد پیانو هست و این معنی نمیده که کیبرد خود این چنین ارزش نداره و باید در نظر بگیریم که این جا ایران هست دیگه

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    آقا این چه حرفیه. ایران رو ولش.... مگه تو ایران هنر جایی داره که کیبورد جایی داشته باشه؟ یه چی می گی آقا...

بحث نمی کنم چون خیلی واضحه

همین مثالایی که بچه ها زدن خودش کافیه.

حرف مردم رو ولش

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  6. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    من دوست دارم بدونم حالا کی کیبورد رو جز ساز ها نمیدونه .؟
    خیلی جالبه.

7. pointheadline

pointheadline عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    ببين ديگه چي گفتي آقا اميد كه از همه آروم تره اينجوري ميگه:d
    كيبورد بيشتر براي استفاده در نواختن و ساخت ملودي به كار ميره اما اينكه جزو ساز نيست في الواقع حرفه عجيبيه:smile (23): البته فك نكنين فقط واسه اينكار ها نه . بهترين ساز براي ياد گيري موسيقي هم هست در كل من ساز كه ميدونم هيچي خيلي هم قبولش دارم و...

8. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    هر شیعی که بشه با اون نوازندگی کرد سازشناخته میشه!
    از یه صورت میشه گفت که کیبورد ساز واقعی نیست چون صدای اصلی و مطعلق به خودش رو نداره
    بلکه صداهای سازهای مختلف رو باکمکه کلاویه ها درمیاره همین به اصتلاخ یه سایزره

9. Alpha

Alpha عضو سایت

امتیازات:
    +168 / 0 / -1
    اگه کیبورد رو به معنای سینتی سایزر بشمار بیاریم به دلیل مدت کوتاهی که از ظهورش میگذره خب همین مقدار هم که در سطح جهانی رشد کرده خارق العاده بوده.
    همیشه اصطکاک زیادی در هنر موسیقی برای بروز شدن هست چه در حیطه ساز و چه در بافت و مسایل دیگر
    برای مثال گفته ی ساموئل شایدت در مورد موسیقی جدید به نقل از کتاب "آشنایی با موسیقی کلاسیک" از رابرت شرمن و فیلیپ سلدن :
    " من از موسیقی ابلهانه ای که این روز ها نوشته میشود تعجب میکنم. غلط و کاذب است. دیگر کسی به آثار استادان محبوب گذشته توجه نمیکند. امیدوارم این جعلیات از سکه بیفتد و سکه های جدیدی طبق استاندارد های صحیح قدیمی ضرب شوند "

نکته جالب در نقل قول بالا از ساموئل شایدت اینجاست که وی این سخنان را در 16 ژانویه 1651 میلادی بیان کرده !

آخرین ویرایش: ‏13/7/10
  10. toker

toker عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase
    joojefarary عزیز هر کسی به شما گفت کیبرد یک ساز نیست....شما با تواضع قبول کن...ولی فقط یک سوال از بپرس....بگو خودت چی داری رو کنی.....چقدر نوازندگی ساز بلدی...؟؟؟
    بعد ببین با چه جواب های جالبی روبه رو میشی....

طرفو توی ده راه نمی دادن سراغ کدخدارو میگرفت..... این حکایت در مورد افرادی هست که این حرفو می زنن.....

11. محمد جابر خسروی

محمد جابر خسروی عضو سایت

امتیازات:
    +66 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    jooje farfay نفر مودند که کیبورد ساز نیست!!!
    متاسفانه جایگاه این ساز اینجا خیلی بد جا افتاده کاریش نمیشه کرد.

12. VESAL

VESAL عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 1 / -0
    نرم افزار:
    واقعاًًًاًاًاًاً معذزت و عذر و...میخوام و عمیقاً من رو ببخشید ولیییییی......

شیء . متعلق . اصطلاح

البته این جسارت بنده (که خودم میدونم چند ساعت دیگه ازش پشیمون میشم ) چیزی از ارزش ها و معلومات شما دوست عزیز کم نمیکنه صادقانه عرض کردم

13. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    شما بايد ديد اقراد رو متفاوت كنيد هر كسي يه نظري داره . اما خوب طبيعتا كيبورد سازي هست كه قدمت آنچناني نداره و خوب مسلم هست كه سازهاي مثل پيانو كه ساز مادر شناخته ميشه ارزش دو سه برابر در مقابل سازهاي الكترونيكي داره از لحاظ كارايي عرض ميكنم و گرنه هر سازي زيباس و ما ساز بد نداريم. اما اگر كسي به شما گفت كيبورد به درد نميخوره بهتره ايشون رو متوجه قضيه بكني و كمي از دانش موسيقي رو بهشون ياد بدي .

14. irasekhi

irasekhi عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, sonar, studio_one
    به نظر من دلیلش کاملا مشخصه، اونم اینه که کیبورد از خودش صدای مشخصی نداره، بلکه طیف گسترده ای از صداها رو تولید می کنه، برای همین با سازهای دیگه (که همگی تک صدایی هستند) متفاوته و همین تفاوت باعث میشه اون رو به عنوان یه ساز مشخص قبول نداشته باشند، که البته به نظر من این طرز تفکر درست نیست و کیبورد می تونه ساز بسیار قدرتمندی باشه...

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  15. Mehran.B

Mehran.B عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +119 / 0 / -0
    به نظر من، چون کیبورد سازیه که خودش از رویه پیانو درست شده و صداش مجازی هست جز ساز به حساب نمیاد( البته من تو یه کتاب سازشناسی خوندم که کیبورد توش بود، و جز ساز های قرن بیستم به حساب میومد)

16. Anoosh-Pro

Anoosh-Pro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    درود

این بخشی رو که پر رنگ کردم دلیل اصلی و پنهانی افرادی است که احساس میکنند کیبورد جای ساز آنها را گرفته است ، و با وجود کیبورد و معطوف شدن توجه ها ( چه درست چه غلط ) به آن ، از روی احساس خطر ، چنین نظریات تدافعی ابراز میکنند برای همین چنین افرادی ، در مورد آنچه که در دنیای آزاد ، موسیقی نام دارد کمترین شناختی هم از قرار ندارند ، یعنی از ساز شناسی و دسته بندی ساز ها گرفته ( زهی ، کوبه ای ، بادی ، کلاویه ای... ) تا ...

هیچ وقت یادم نمیرود وقتی برای اولین بار برنامه Virtual Guitarist را به یکی از دوستان ،که نوازنده مبتدی گیتار هم محسوب میشد نشان دادم
    عکس العمل ایشان بعد از دیدن آن سطح کیفی صدای گیتار در برنامه Virtual Guitarist در مقایسه با یک گیتار 110 هزار تومانی خودش ( در آن زمان )
    به چه منجر شد و ایشان چه عکس العملی نشان داد فکر میکنم برای همه قابل حدس زدن باشد!

اما آن دسته از دوستانی که فرمودند کیبورد ها خودشان صدایی ندارند ، فکر میکینم بدلیل استفاده نادرست از کیبورد به چنین نتیجه ای رسیده اند

-صدا های گروه Synth مهمترین گروه صدا ها در هر کیبوردی است که تنها منبع آنها فقط کیبورد ها هستند
    -صدای Elec Piano که مطمئنا قرار نیست از یک فلوت یا گیتار یا پیانو یا ویولا و سه تار ... تولید گردد!

-اما Organها که درواقع کیبورد های حرفه ای امروزی دارای ارگن های بسیار خوبی هستند و حتما لازم نیست
    با آن ارگن های لامپی و ترانزیستوری قدیمی صرفا تولید گردند ( با تمام علاقه ای که به هاموند ها دارم اما فقط کافی است که نگاهی به
    محصولات امروزی کمپانی هاموند بیندازیم تا مدلهای کیبورد هاموند را جزو Product های این شرکت ببنیم)

و یک نکته دیگر ، اینکه اولین فرم اتومبیل ها با هندل روشن میشده ، یا اینکه اتو با زغال گرم میشده ، قرار نیست اتو فقط به دستگاهی گفته شود
    که همچنان با زغال گرم میشود و اتومبیل به وسیله ای گفته شود که همچنان با هندل روشن میشود.

جنس بکار گرفته شده در ساز چه استخوان حیوانات باشد ، چه چوب گل رز ، و چه مواد پلیمری و چه عاج فیل ! همه در جهت ساخت ابزاری بدست بشر بکار گرفته شده اند، که ساز نامیده میشود
    . و این جنس با توجه به پیشرفت و علم بشر در طول زمانی های مختلف میتواند تغییر کند.

اما در مقابل استفاده نادرست هم از سازی مثل کیبورد را تایید نمیکنم ، ممکن است در یک اجرا به دلیل نبود و محدودیت دسترسی به نوازنده سازی مثل فلوت فرضا از صدای فلوت یک کیبورد استفاده گردد، اما خوب این اجرا اجرای استانداری دیگر نخواهد بود اما نباید فراموش کنیم که هر سازی جایگاه خود را دارد و قرار نیست برای همیشه بگوییم خوب پس دیگر فلوت ها بدور بیندازید چون این کیبورد فلوت دارد!

و اساسا نباید صداهای یک کیبورد را که از جهت مصرف که گاهی فقط برای تمرین و مشقی هستند و صداهایی فقط برای شنیدن دارند را با کیبورد هایی که صداهایی حرفه ای دارند و و صداهایی عالی برای برای رکورد های استودیویی دارند ، اشتباه بگیریم ممکن است هر دوی اینها کیبورد باشند اما بریا مصارف مختلف است. در یک اجرای موسیقی صحیح و با پدر و مادر از یک کیبورد صدایی به جز صدای ارگن یا سینت یا Elec Piano گرفته نمیشود.
    نهایت افراط ، استفاده از صدای پیانوی آن بجای خود پیانو خواهد بود ، آنهم نه هرجایی!

حال اینکه ایرانی ها به دنبال چه نوع صداهایی در کیبورد ها هستند بحثی هست که گناهش پای کیبورد نیست پای علم و سلیقه کاربر است

از نظر کاربردی هم قرار باشد به موضوع نگاه کنیم ، اینکه چه سازبندی و ترکیب سازی رو در یک اجرا، چه زنده چه استودیویی قرار باشد بکار بگیریم
    فقط به سبک و ژانر موسیقی مورد نظر مربوط میشود و سبک های بسیاری داریم که بدون صدای Synth یا Organ یا Elec. Piano .... معنی نخواهد داشت.

پس هر کجا که در مورد یک instrument چنین اظهار نظر هایی شد مطمئنا منبع و خواستگاهی ندارد صرفا از فقدان آگاهی منشاء میگیرد

موفق باشید

انوش

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. ساز کیبورد

,
  2. کیبرد ساز

,
  3. عکس ساز کیبورد

,
  4. حدوف ساز کیبورد