چرا نت محسوس در درجات پنج و هفت باید دیز شود؟

شروع موضوع توسط Music Stream ‏27/7/13 در انجمن Chords ( آکوردها )

تاپیک چرا نت محسوس در درجات پنج و هفت باید دیز شود؟ تالار Chords ( آکوردها ) در persian-music.org.

1. Music Stream

Music Stream عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به کاربران گرامی سایت

من در حل تمرینات کتاب "هارمونی کاربردی" از آنا باترورث به یه مشکلی برخوردم امیدوارم با کمک دوستان حل بشه...

آکوردی که در گام های ماژور روی درجه هفتم ساخته میشه یک آکورد کاسته هست که همین نت نسبت به گام قبلی نیم پرده رفته بالاتر (نت محسوس گام، پایه)

آکوردی هم که روی درجه پنجم(Dominant) ساخته میشه، یه کورد ماژور هستش که نت فاصله 3 همون نت محسوس یا leading note هستش،

و خب خیلی ساده روی پرده بندی مشخص و اصولی داره ساخته میشه، و مینور این گام ها هم به همین ترتیب قرار میگیرند

سوال من اینه که چرا توی تمرینات این کتاب از ما خواسته که نت محسوس این دو آکورد دیز بشن؟

2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    میشه بیشتر توضیح بدید و یا عکس یا شماره صفحه تمرین مورد نظر رو در این کتاب بگید متوجه منظورتون نشدم شاید بتونم کمکتون کنم اگر متوجه بشم.

3. rh.mohammad

rh.mohammad عضو سایت

امتیازات:
    +256 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, protools, studio_one
    منم دقیقا متوجه نشدم ولی احتمال داره در حد چند میزان آلتراسیون شده باشه یا شایدم هدفش مدلاسیون بوده .
    شما به عنوان مثال گام دو ماژور رو در نظر بگیر . هیچ الزامی وجود نداره که شما همیشه از نتای داخل گام استفاده کنید . میتونید واسه تغییر فضا با توجه به ملودی و هدفتون هر نتی رو بمل یا دیز کنید .
    شاید بخواین یه لحظه برید به دو لیدین یا میکسولیدین یا اصلا یه مدلاسیون به تنالیته های همسایه یا حتی دورتر داشته باشید . برای این اهداف میتونید از نتای آلتره استفاده کنید . البته این کاملا به سلیقه و سواد شما برمیگرده که چه جوری این نت ها رو استفاده کنید که زیبایی موزیکتون حفظ بشه .

4. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    اگر منظورتون همین بحثی باشه که در بالا دوستمون مطرح کردند باید در تکمیل فرمایشات ایشون خدمتتون بگم که گاهی وقتی این تغییر نت یا همون مدلاسیون گذرا میتونه فقط رو هارمونی قطعه اتفاقا بیفته.
    یعنی در میزان هایی آکورد هایی وارد شوند که دارای نت غریه نسبت به گام هستند.
    در قسمت هایی ممکنه فقط در ملودی اتفاق بیفته و در قسمت هایی هم در بافت هارمونی و هم ملودی.

5. Music Stream

Music Stream عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    جناب مدیر تمرین 15 صفحه 40
    مثلا تو مثالی که خودش حل کرده، گام Cm :
    viiob
    6(بکار)

6. rh.mohammad

rh.mohammad عضو سایت

امتیازات:
    +256 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, protools, studio_one
    اون b که علامت معکوس اول بودنه . اون o کوچیک بالا هم نشانه ی کاسته بودن کورد . 6 هم فاصله ی نت پایه ( در اینجا نت سی ) نسبت به نت قرار گرفته در باس ( در اینجا ر ) رو نشون میده .
    تمرین در تنالیته ی دوماژوره نه دو مینور ( C درسته نه Cm )
    در متن تمرین فقط به عنوان تذکر توضیح داده که درجه پنجم گام های مینور در صورتیکه به صورت V نمایش داده بشن باید ماژور باشن . یعنی سومشون دیز بگیره . (همچنین درجه ی هفتم )
    این به این معنی نیست که درجه ی پنجم گام های مینور همیشه ماژوره و نت درجه هفتم در گام مینور همواره نیم پرده به سمت بالا میره بلکه این درجه میتونه بدون تغییر هم باقی بمونه .
    به نظرم شما مشکلتون شیوه ی صحیح نگارش نتهاس .
    اگه اشتباه راهنمایی کردم عذر میخوام . این فقط برداشت من از توضیحاتتون بود .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. Music Stream

Music Stream عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یه اشتباه کوچیکی کردم که عذرخواهی میکنم، تمرینی که من مد نظرمه تمرین قبلیش یعنی 14 بود که همون Cm هست،(توی مثال سومی که خودش حل کرده)
    ولی ذکر عبارتش توی تمرین بعدیش یعنی 15 هست که من متوجهش نمیشم!

بارگذاری...