1. رد اعلامیه
  2. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  3. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

چرا بین نت های می و فا و همچنین سی و دو نیم پرده فاصله هست ؟

شروع موضوع توسط car20 ‏20/9/17 در انجمن تئوری موسیقی تکمیلی

تاپیک چرا بین نت های می و فا و همچنین سی و دو نیم پرده فاصله هست ؟ تالار تئوری موسیقی تکمیلی در persian-music.org.

1. car20

car20 عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به همه ی دوستان

یک سوال داشتم از محضر عزیزان و آن اینکه در بین هفت نت موسیقی از دو تا سی چرا بین نت های می و فا و همچنین سی و دو نیم پرده فاصله هست و بین باقی نت ها یک پرده ؟

آیا این یک قرار داد هستش و بعضا می توانست بین نت های دیگر این اتفاق بیافتد یا یک دلیل علمی دارد ؟

ممنون می شوم نظرات دوستان را بشنوم خیلی در این خصوص جستجو کردم اما متاسفانه هنوز متوجه ماجرا نشده ام .

2. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +420 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. car20

car20 عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    تشکر می کنم از بابت ارجاع لینک ، تصور می کنم که پاسخ سوالم را با بررسی دقیق این مطلب پیدا کنم .
    اگر مشکلی یا نکته مبهمی بود مزاحمتون می شوم .

• دوستانه دوستانه x 1
  4. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +420 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    ممنونمcar20این سوال شما هم باعث میشه منم و سایر دوستان مطلب بیاموزیم.

5. car20

car20 عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    راستش من در این خصوص و لینکی که دوست خوبمون ارایه کردند یکمی مطالعه کردم بدون تعارف عرض کنم مطلب یک مقدار سنگین بود و البته سواد من اونقدر نمی کشید .
    یکی دو تا مطلب در انجمن های دیگر هم دیدم که خب شاید جایز نباشه لینکشون رو اینجا بگذارم ، در اونجا از ماهیت صدا گفته شده بود و به عبارتی اینجوری بحث علمی بودن جای خودش را با خوشایند بودن صدا تعویض می شه که من خب فکر می کنم زیاد سندیت نداشته باشه ، حتی یک جا یک نفر از قول آقای ساکت گفته بود که :
    چرا درخت شاخه داره؟ چرا برگ سبزه؟ چرا گل بو میده؟ (من همینطور تعجب زده نگاش کردم و هیچی نگفتم) بعد صحبتهای خودشو ادامه داد و گفت حال صدا اینه ... جنس صدا اینه و خاصیت و ماهیت صدا اینه که اینطوری باشه...

به هر ترتیب من روی این موضوع فکر می کنم تحقیق می کنم بالاخره باید یک جوابی داشته باشه . ممنون از دوستانی که کمک می کنند پاسخ این سوال را پیدا کنم.

6. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,273 / 5 / -7
    نرم افزار:
    StudioOne
    سلام.

هنگامی که یک نت در یک اکتاو بالا تر تکرار میشه دقیقا فرکانس دو برابر نسبت به نت در اکتاو پایین تر خودش داره.
    در نتیجه نت ها در فواصل نیم پرده ای با فرکانس مشخصی نسبت به هم دیگه زیاد و کم میشن که این زیاد و کم شدن ثابت نیست به صورت لوگاریتم بالا میره.
    یعن فاصله فرکانسی بین نت ر تا ر دیز ممکنه 20 هرتز باشه اما این عدد برای ر دیز تا می 20 هرتز نیست و بیشتره که یک لوگاریتم مشخص داره و ما با اون کاری نداریم.

اما دلیل این که چرا بین نت های می و فا و سی و دو مثل باقی نت ها نت دیگری وجود نداره و این نت ها پشت سر هم هستند اینه که یک اکتاو در سیستم اعتدال مساوی موسیقی به 12 قسمت تقسیم شده نه بیشتر اگر بین این نت ها هم نت دیگری بود اون وقت یک اکتاو بیش از 12 نیم پرده میشد و نسبت های ریاضی موجود بین فاصله ها به ریخته میشد.

الان فواصل موسیقی یک نسبت مشخص ریاضی با هم دارند که دلیل خوش صدا بودن و بد صدا بودن فواصل هم دقیقا همین است. برای مثلا فاصله پنجم درست یا فاصله اکتاو کامل فواصلی هستند که نسبت های فرکانیسشون دقیقا به هم بخش پذیره و عدد صحیح هست اما برای فواصل افزوده و کاسته اینچنین نیست.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • مفید مفید x 1
  7. car20

car20 عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام Ramtin جان ممنون از توضیحات خوبت
    بلی این موضوع کاملا صحیح است و در پیانو فرکانس تمامی کلید ها با توجه به شماره کلید از رابطه ی زیر بدست می آید :

تصاویر به دلیل SVG بودن قابل لود نبود لینک مطلب در پایین نوشته قرار گرفت .

به عنوان نمونه اگر شماره 49 قرار دهیم فرکانس A اکتاو میانی برابر با 440 هرتز بدست می آید .

پس با این توضیحات و لینکی که arei جان فرستاده بود به این نتیجه می رسیم که فواصل بین گامها طبق روابط ریاضی استخراج شده و چون نظم ریاضی دراون حاکمه خوش صدایی خودش را هم دارد.

توضیحات بسیار خوبی بود درود بر شما

---------------
    منبع استخراج فرمول های ریاضی فرکانسها :
    Piano key frequencies - Wikipedia

آخرین ویرایش: ‏24/9/17
بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - چرا بین نت
  1. shahram
    پاسخ ها:
    3
    نمایش ها: