چرا اواهای من قشنگ نمیشوند؟ درخواست برای کمک در نحوه پردازش و اجرای آوا

شروع موضوع توسط mohammad.moein ‏19/8/12 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک چرا اواهای من قشنگ نمیشوند؟ درخواست برای کمک در نحوه پردازش و اجرای آوا تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. mohammad.moein

mohammad.moein عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام!
    واقعا خوشحال میشم اگه کسی‌ کمکم کنه!
    من ژانر اکثر کارهام تقریبا آ کاپللا هست.... تو حالت مذهبی‌ تو فضاهایی مختلف کار می‌کنم... غم، شادی...فارسی و انگلیسی‌ ... مناجات یا سرود و....
    اجرا و پردازش آوا به یکی‌ از مهم‌ترین بخش‌های کار من به عنوان تنظیم کنند هستش

توی کارهای به زبون عربی‌ که به سبک کار من درست شدند من حس می‌کنم فضایی که آواها دارن چه از نظر اجرا، چه ضبط، چه پردازش و چه میکس حس می‌کنم خیلی‌ جلو هستند از کارهای فارسی... دوست داشتم اگه بتونید به مثالهایی که آپلود کردم گوش کنید:
    golchin ava.zip

حس می‌کنم آوا در این ترک‌ها خیلی‌ تاثیر گذار هستش
    اصلا صدایی که توسط این گروه ضبط شده خیلی‌ پر هستش و من نمیتونم این صدارو درست کنم اصلا
    اجرای این آوا‌ها سوز ناک هستش
    پردازش هارمونی آوا در لولی هست که رسیدن بهش سخته
    نوع میکس عالی‌ آوا رو رو میاره

.........

۱- اگه بتونید راهنمایی‌ کنید که چه نوع تمرین‌هایی‌ انجام بدم روی صدام که بتونم یک روز به این قدرت برسم در ابراز احساس و سوز در اوهم؟
    ۲- آیا بهتر هست آوا به صورت گروه کور ضبط شه یا تک صدایی؟ اگر به صورت گروه کور به صورت تک تک یا جامی‌ به صورت گروه؟
    ۳- به نظر شما چطور باید آوای پشت کار میکس بشه... من خودم میکس عادی وکال رو که می‌کنم صداها‌ی عوام با صدا ی اصلی‌ قاطی‌ میشن
    ۴- اگر نصیحتی دارید راجع به پردازش ملودی که توسط آوا زده می‌شه خوشحال میشم بدونم!

واقعا ممنون میشم اگه کمکم کنید!!!!

:smile (31):

2. ali_hamidi

ali_hamidi عضو سایت

امتیازات:
    +44 / 0 / -0
    نرم افزار:
    میشه بیشتر توضیج بدید در مورد کارِتون توضیح بدید یا بزارید گوش بدیم. چون دقیقا متوجه نشدم دنبال چی هستید!

بنده قاری هم هستم و کار تواشیح هم کردم ، تصورم این هست که گوش دادن به قرائت های قرآن شما ها رو به این فضاها نزدیک تر کنه

یا اینجا یا در پیغام خصوصی می تونیم با هم صحبتی داشته باشیم

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    پیشنهاد میدم با اساتید تواشیح صحبتی داشته باشید و حتما هارمونی رو کار کنید چون آوا خیلی مربوط میشه به هارمونی

4. mohammad.moein

mohammad.moein عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
  5. M.Minoo

M.Minoo مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    کارتون رو گوش کردم صداتون خوبه ببینید نکات زیادی توی این مسئله دخیل هستند
    اول جنس صدا: جنس صدای کارهای بالا خیلی بهتر از صداهای ماهاست پس کارا فرق میکنن
    دوم :محیط رکورد و نوع میکروفن : مطمئننا بین میکروفن بهرینگر و نویمن تفاوت از زمین تا اسمان است
    اینو گوش کنید من با بهرینگر توی فضای معمولی روی کار امید روشن بین خوندم یعنی وکال اونو حذف کردم دوباره با صدای خودم رکورد کردم:
    H11 دانلود ● مرجع تخصصی آهنگسازان و خوانندگان ایران
    مطمئننا بخوبی اون نمیشه چون هم جنس صدا فرق میکنه و هم تجهیزات .
    سوم :بحث فضا سازی ملودی در کارهای عربی اکثرا از پدهای امبینت و محو استفاده میشه تا صداهای شفاف و تیز
    چهارم و مهمترین بحث هارمونی : که بیشتر حجم اون کارها رو تشکیل میده
    شما باید با هارمونی باندازه کافی اشنا باشی بهترین کار استفاده از نرم افزار ها بعنوان الگو برای هارمونی سازی است . مثلا شما میخواهید فاصله سوم یه قطعه را اجرا کنید برای اینکار نیاز به الگو دارید راهش اینه که شما اون قطعه وکال رو در نرم افزارهای هارمونایزر مثل (ملوداین-اتوتیون و هارمونی انجین و ...) باز کنید و الگوی فاصله سوم اون گام رو بار کنید و صدای هارمونیزه شده رو ذخیره کنید و بعدا از این صدای هارمونیزه برای خوندن اون فاصله استفاده کنید که دیگه خیلی راحت باید دقیقا مثل همون تکرار کنید حالا همین کارو برای فواصل دیگه و در قسمتهای مختلف انجام بدین تاوقتی که شما بتونید بدون نرم افزار هارمونیها رو اجرا کنید.
    و با همه این احوال خوندن صحیح و ادای صحیح کلمات و همچنین نتها و تمرین و تمرین و تمرین.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  6. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    حرف های mahmin عزیز برای من هم خیلی کمک بودن ممنون ازت

دوست خوبم کار رو گوش دادم یه چیزی اول از همه بگم برای فالشی گرفتن ار اتوتیون استفاده نکن یا اگه استفاده میکنی speed رو روی صفر نزار که صدا لیزری بشه چون فضای کار رو از فضای محزون میبره به سمت الکترونیک میتونی از ملوداین یا ویوز tune streo استفاده کنی

سعی کن اوا ها رو در هر فاصله ای میخوای ضبط کنی خود خواننده بخونه(فقط آوا ها)
    زیر صدا با هارمونی انجین توی لاین دوم وکال یه فاصله 3 بزار و یه ریورب با فضای زیاد بده ولی صداش زیاد نباشه یعنی لاین اول باید غالب باشه به لاین دومت

بعد فواصل 5 و 8 که فوسه ی کار هستند رو همونجوری که mahmin عزیز گفتن با هارمونی انجین بساز ولی خود خواننده بخونه
    اینجا لازم نیست کل متن خونده بشه یه جاهایی از متن بصورت گذری و بعضی جاها همون فقط یه صدایی شبیه پد ولی با صدای انسان

و برای پر شدن فضا هم توی خود کار چندین لاین پد بزارید مثلا 3 لاین با فاصله ی 0 ولی جنس پد ها فرق کنند 1لاین با فاصله ی 3 با صدا ی متفاوت
    این هم خیلی کمک به پر شدن فضا ی کارتون میکنه

- - - - - - - - - -

mahmin جان با چه میکروفونی ضبط کردی؟

7. mohammad.moein

mohammad.moein عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    ممنونم از نظر‌ها و نقد‌ها که من رو خوشحال میکنند... کار بالا فقط تنظیمش با من بود...

اشکال تیون کامل درست میگید... خراب کردم

توی بحث جنس صدا به نظرتون کاری می‌تونم بکنم صدام جسنش برای آوا مناسب تر بشه؟ همین کار آقای روشنبین که mahmin خوندند زیر صداش یه سری سمپل آوای عربی‌ گذشتم می‌ عرضه به تمام اوهیی که تو عمرم خودم خوندم! اگه مثلا به جای سمپل خودم آوای کار رو می‌خوندم کار اصلا به این قشنگی‌ نمی‌شد...

توی ضبط اینکار متاسفانه دستی‌ نداشتم... اما دنبال خرید میکروفن جدید برای خودم هستم... اما اتفاقا دنبال خرید یک میکروفن جدید برای خودم هستم اما یکم گیج شدم، اگه بتونید نظر بدید روی این میکروفن‌ها ممنون میشم:
    rode nt2a
    avantone cr-14
    Avantone CR-14 | Tech Reviews | MusicRadar.com
    [h=2]MXL V69[/h]MXL V69 Mogami Edition | Tech Reviews | MusicRadar.com

توی فضاسازی ایده‌های خوبی‌ به من دادید... مرسی‌

توی هارمونی حس می‌کنم توی فاصله‌ها تا ۳ وقت ضبط مشکلی‌ ندارم اما روی ۵ و ۸ از روی کیبورد راحت ترم... به نظرتون اگه صدا‌های آوا رو با سمپل بزنم بد روش ضبط کنم کمک می‌کنه؟ البته خودم حس می‌کنم نمی‌شه اون ناز صدا رو پیاده کرد به این صورت؟
    ایده استفاده از هارمونی انجین برای ضبط خیلی‌ خوب بود مرسی‌!

8. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    اصل همه ی اینا اونجوریه که خودتون راحتین و فکرمیکنین بهترین حالته(البته نه هر کاری)(یه دوستی بهم میگفت بهتریین صدایی که خودت دوست داری رو انتخاب کن نزار دیگران تو انتخاب صدات دخالت داشته باشن چون اون کار دیگه کار تو نیست و میشه کار دیگران)
    برای فواصل هر جور راحت ترین باید عمل کنید و این راحی که من گفتم راحی هست که خودم راحت ترم باهاش

در رابطه با میکروفون هم توی تالار آهنگسازی و صدا برداری تو قسمت میکروفون مطالبی هست که کمک میکنه تو انتخاب میکروفون

9. M.Minoo

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بهرینگر c3

10. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    حالا میدونم مربوط به این موضوع نمیشه ولی بد نیست بگم
    البته شما استاد مایی
    ولی یکم صدای وکالتو کم تر کن نسبت به آهنگت چون زیاد تر یکم بد به نظر میاد

11. M.Minoo

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    البته. این فقط یک برداشت ازمایشی بود برای دوستمون.
    بله صدای وکال زیاده چون صدای قبلی شنیده میشه
    من وکال قبلی رو حذف کردم(که امکان حذف کاملش نبود بعلت فرکانسهای مشترک) و برای محو شدن اون صدا مجبور شدم وکال دوم رو با لول بیشتر بگیرم
    هدف من خود اجرا بود نه میکس یا کارای دیگه چون این اصلا کار درستی نیست که بخوای روی یه قطعه که بیشتر فرکانسهاش هم حذف شده و معلوم نیست چی شنیده میشه بخونی

بارگذاری...