چجوری با لهجه آذری بنوازیم؟

شروع موضوع توسط nexus ‏5/10/11 در انجمن گام در موسیقی

تاپیک چجوری با لهجه آذری بنوازیم؟ تالار گام در موسیقی در persian-music.org.

1. nexus

nexus عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    با سلام.اگه یک اهنگ آذری در گام مثلا c بنوازیم,ایا برای ایجاد لهجه آذری در ملودیمون می تونیم از نت های دیز یا بمل برای یک لحظه کوتاه (مثلا نت دو لا چنگ)استفاده کنیم؟

2. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اول از همه این رو خدمتتون عرض کنم که در موسیقی لهجه به نوع گام یا دستگاه های موسیقی (در موسیقی های فولکلوریک) مربوط نمیشه بلکه شامل نوع نوازندگی از لحاظ سوناریته و جنس صداها و شناخت و درک کامل موزیسین از موسیقیه مورد نظر مربوطه به عنوان مثال لهجه نوازندگی یک جزمن (نوازنده حرفه ایه جز) و یک نوازنده کلاسیک وقتی هر دو یک قطعه رو مینوازند کاملا مشخصه.
    و اما در مورد سوالتون
    به این کار در تئوری اصطلاحا آلتراسیون گفته میشه و به معنای استفاده ار نتهای خارج از گام در محدوده نیم پرده و به صورت گذرا (علائم عرضی) است.هیچ ایرادی نداره و در صورت استفاده به صورت منطقی میتونه خیلی هم زیبا باشه.
    پیروز باشید

3. nexus

nexus عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    با سلام.خیلی ممنون از راهنماییتون.عرض به خدمتتون بنده نیز با تعریف لهجه در موسیقی با شما استاد عزیز موافقم.و منظورم از لهجه اذری این بود که مثلا اهنگ (ساری گلین) رو اقای افتخاری فارسی خوندن که متا سفانه اسم اهنگ رو نمیدونم.شما وقتی دو تا اهنگ رو گوش کنین براحتی تشخیص میدین کدوم فارسی یا آذری هست.میخواهم بدونم این تفاوت به خاطر کاربرد همون نت هایی هست که بنده گفتم یه چیز دیگریست؟(البته بدون در نظر گرفتن نوع سازها)

4. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    خواهش میکنم
    ببخشید من این قسمت رو متوجه نشدم.فارسی یا آذری بودن کار رو میفرمائید یا فقط در مورد موسیقی بدون کلام صحبت میکنید.میشه توضیح بدید منظورتون رو؟

5. nexus

nexus عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    دوست عزیزم.منظورم خود آهنگه .یعنی قبل از خوندن خواننده ما تشخیص میدیم که این اهنگ آذری یا فارسیه.(بدون در نظر گرفتن نوع سازها).واقعیت اینه که من یک آهنگ آذری رو از نو تنظیم کردم,بدون داشتن نتش.تو گام c هستش.اینو بردم پیش یکی از استادان بهم گفت ایراد کارت در نواختن ملودی هست.باید برای اینکه لهجه آذری داشته باشه باید پنجه ات سریع تر باشه .یعنی از نت های چنگ بیشتر استفاده کنی ولا به لای نت ها از نت های دیز و بمل استفاده کنی.من اینکارو هر چه قدر انجام دادم احساس میکنم اهنگم فالش میشه.میخواهم بدونم قواعد خواصی برای این کار هست؟یعنی چون تو گام c هست باید روی نت خاصی مثلاGانجام بدم یا سلیقه ایست؟با نهایت تشکر از راهنماییهاتون.

6. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دقت داشته باشیم برای نواختن هر سازی با لهجه اون و تمی که قصد نواختن داریم باید اون موسیقی رو بشناسیم.
    لهجه موسیقی اذری رو مسلما اذری ها بهتر میتونن بنوازن تا من جنوبی.
    اما اگه موسیقی اذری رو خوب بشناسیم و گوش کنیم ما هم میتونیم نزدیک به اون لهجه بنوازیم تاکید میکنم نزدیک به اون لهجه چون باید در وجودمون هم باشه. پس در وهله اول شناخت موسیقی مورد نظر خیلی مهمه.
    همونطوری که نواختن ریتمهای جنوبی ممکنه برای بقیه سخت باشه.

7. nexus

nexus عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    درود بر شما.استاد عزیز من با اینکه آذری هستم تا به حال نتونستم با کسی که استادانه بتونه آذری بنوازه ارتباط بر قرار کنم,ودنبال همچین فردی هستم.واقعیت در شهر کوچک ما همه تجربی مینوازند ومتاسفانه کسی سعی نکرده تئوری یاد بگیره ویا اینکه من نمی شناسمش.بهمین خاطر سوالم را تو این سایت پرسیدم شاید از استادان بتونن جواب بدن؟و اقا امید شما جنوبی های عزیز موقع نواختن(مثلا با ارگ)انگشتتون رو روی یکی از نت ها ثابت نگه میدارین و بقیه نت هارو روی اون نت اجرا میکننین البته نمیدونم اصطلاحا اسم این کار چیه؟ایا اون نت نت اصلی گام هست یا چیز دیگری؟امیدوارم منظورم رو رسونده باشم.متشکرم.

8. studio.1

studio.1 عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    protools
    قادان اليم اخدارسان چوخدور . همين رضا خبيري همشهري خودتون نميدونم كارهاشو گوش كردي يه نه ؟

9. nexus

nexus عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    سلام.دوست عزیز اتفاقا اقای خبیری دوست عزیزمه.ولی تو ارومیه زندگی میکنه دورا دور ازش سوال زیاد میپرسم. ومنظوره من کسیه که تئوری موسیقی آذری رو آموزش بده که متاسفانه کسی توشهرما این کارو نمیکنه .در حالیکه نوازندگان خوبی مثل اقای بابک رها که اخیرا تو مسابقات گیتار تو ایران مقام سوم رو کسب کردند زیاد هست ولی اموزش تئوری آذری نمیدن!(یاشاسین داش ماکو)

10. studio.1

studio.1 عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    protools
    منيم ددم . سن رضا خبيريني الدن اوتورمه. كه رضا ازبهترينهاست. كارهاي زيادي در صدا و سيماي اورميه انجام داده.واسه ياد گرفتن تئوری موسیقی آذری بهترين جا باكو است . و سعي كن تو ي حركاتت بيشتر از (به قول اذربايجانيها) اوتوز ايكيلي . قيخ سچيزليخ . اتميشليخ . به كار ببر. سنده ياشا:59:

11. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    این روش برای نواختن و القا نوازندگی ساز جفتی ( از سازهای بومی منظقه ) هستش در واقع با گرفتن نت اصلی کورد ملودی خودشون رو میزنن.
    معمولا نت سی رو ربع پرده کرده و با گرفتن نت لا مابقی ملودی ها رو که در کورد لا هستش رو نوازندگی میکنن.
    که عربها هم از این روش استفاده میکنن.

12. nexus

nexus عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    درود بر شما.من نواختن بندری رو یاد گرفتم آذری رو نه!!!!!!!(شوخی).اگه تونستم با استادان آذری نواز از نزدیک گفتگو کنم و جواب سوالم رو بگیرم حتما به این سایت منتقل میدم.پیروز باشید.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. گام های اذری