چجوری با احساس بخونیم؟

شروع موضوع توسط alisadegh ‏28/6/12 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک چجوری با احساس بخونیم؟ تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. alisadegh

alisadegh عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوستان خوبم
    اول باید تشکر کنم از مدیریت این سایت

اگر می تونید راهنماییم کنید که چجوری بتونم با احساس بخونم چون فکر میکنم دارم مثل آدم آهنی می خونم
    اگر هم خواستید صدام رو آپلود میکنم که بهتر بتونید نظرتون رو بدید

با تشکر از شما

2. Pantaloon

Pantaloon عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    از طرف یک 16 ساله : ... سلام دوست عزیز ... یه خواننده اولین چیزی که باعث میشه احساسش رو بوجود بیاره اینه که از صدای خودش اطمینان داشته باشه و صداش رو خودش بپسنده ... بعد از اون تو وقتی میخونی نباید به چیزایی به غیر از مضمون چیزی که میخونی فکر کنی ... یعنی تو هر چیزی رو که میخونی اگه بهش فکر کنی حِسی رو که باید بهت میده و این باعث میشه احساسی که توی مرحله قبل بوجود اومده روون بشه... حالا میتونه خشن باشه ... میتونه احساسی باشه و ...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3
    درود بر شما.

این موضوع همیشه جز یکی از مهم ترین چالش خوانندگی هست. خیلی جاها ما هم از اصطلاح رباط یا آدم آهنی استفاده میکنیم.
    چرا که خواننده درست میخونه فالشی در صداش نداره و تمام نکات رو رعایت میکنه اما باز هم صدا و نحوه خواندن اون به دل شنونده نمیشینه.

در رابطه با این موضوع چون مربوط به احساس انسانی و شنیداری میشه تئوری خواصی نیز وجود نداره و هیچ جا قوانینی در رابطه با "چگونه با احساس تر بخوانیم" ذکر نشده.
    و یک خواننده باید خودش بتونه با شنونده ها و شعر و نوع بیان ارتباط بر قرار کنه.

اما این بین خیلی نکات هستند که ممکنه به شما کمک کنند. یکی از اون ها نوع بیان و تلفض کلمات است.
    خیلی جاها ممکنه شما فکر کنید تلفظ کامل یک کلمه باید انجام بشه با این که این کار ممکنه از "زیبا" خواندن شما کم کنه برای مثال ممکنه در جایی تلفظ "ت" در آخر کلمه "نیست" زیبا باشه و در جایی نباشه چرا که در گفتگو های روزانه اگر دقت کنید این گونه کلمات ناقص تلفظ میشوند نیست --> نیس توجه به این نکات میتونه به شما کمک کنه اما در کل احساس باید از وجود خود خواننده باشه و قابل آموزش نیست.

• خوشم اومد خوشم اومد x 8
  4. best singer

best singer عضو سایت

شغل :
    مدرس ، کارمند
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    سلام بر علی صادق عزیز
    برای اینکه با احساس بخونی و صدات طبیعی باشه سعی کن بیشتر بر خود ترانه تمرکز کنی تا اینکه بخوای دقت کنی که صدات چه جوریه موقع خوندن. من خودم موقع خوندن از همین تکنیک استفاده میکنم .این بار یه ترانه با احساس انتخاب کن و با احساس و طبیعی اونو اجرا کن و صدات رو هم ظبط کن بعد گوش بده ببین چطور شده. مسلما بهتر خواهد شد. موفق باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. ali_hamidi

ali_hamidi عضو سایت

امتیازات:
    +44 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دقیقا همین طور هست که rash عزیز فرمودن : هیچ تئوری خاص وجود نداره

حتی به نظر من شما سعی کن دنبال کارهایی باشی که از لجاظ مفهوم قوی تر هستن (هر لریکی رو کار نکن)

عجله هم نکن علی آقا ! این که به یه درکی برسی و بتونی احساست رو پیاده کنی روی کلمات ... این زمان می بره :)

6. alisadegh

alisadegh عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون از راهنمایی شما دوستان عزیز که زحمت کشیدید و به پرسش من پاسخ دادید
    باید عرض کنم که من 15 سالمه و حالا حالا ها وقت برای تمرین دارم
    و باید از خدا سپاس گزار باشم که با این سایت آشنا شدم و می تونم اطلاعات زیادی رو دریافت کنم

7. raman

raman عضو سایت

امتیازات:
    +85 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, studio_one
    دوست عزیز .// یه راهنمایی اشتباهی به شما میکنم اما با اینکه میدونم اشتباه هست تنها را واسه وارد کردن احساس به صدای شماست که به قول خودتون مثل آدم آهنی هستید ...

تنها راهتون تقلید از یک خواننده هست ... سعی کنید کاملا شبیه یه خواننده خاص بخونید و یا چندین خواننده که مورد علاقتون هست و شعراش رو کاملا حفظ هستید ... بعد چند وقت تمرین میبینید که احساسات به قول شما و به قول بنده تحریر به صداتون بدید و از اینجا به بعد باید واسه خودتون یک مسیر خاص و سبک خاصی انتخاب کنید... من این روش رو خیلی پیش نهاد کردم چند نفری که گوش کردند و انجام دادند به نتیجه رسیدند ...

البته باز روش های دیگری هم هست که باز علمی نیست اما تجربی هست ... اونم اینکه خودت رو به جای راوی ترانه فرض کنی ... منه خواننده واسه اینکه بتونم حسی که تو ترانه هست رو با صدام به مخاطبم انتقال بدم باید خودم رو جای راوی بزارم و انگار دارم زندگی خودم رو تعریف میکنم ... انگار که واقعا یکی ازم جدا شده و یا عاشق شدم ، بسته به موضوع شعر ! اینکارها جوابگوی شما خواهد بود

باقی دوستان کاملا علمی جوابتون رو دادند و واقعا جوابهای خوبی بود اما خب برای شما که شاید اطلاعات آنچنان موسیقی نداشته باشید درکش سخت باشه ... بهتر دیدم که اینکار هارو انجام بدید ... البته اگه انجام بدید !!!!

8. Omid Molavi

Omid Molavi مدیر تالار آهنگسازی و استودیوها تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    سعی کنید هارمونی بین شعر و سبک و روحیات زندگی بوجود بیارید و چیزی رو بخونید که دلتون میخواد .

هیچ وقت به نوع خوندن خواننده خاصی توجه نکنید(فقط تکنیک ها رو توجه کنید و تو ذهنتون ترکیب کنید با ایده های خودتون )...اون خواننده نوع زندگیش...خانوادش .. سبک زندگی و قومیت و اطرافیانش با شما متفاوت هست (حتی فیزیک بدنیش) ... شما میتوانید بهترین باشید وقتی به خودتون فکر کنید و توانایی های درونی خود.

نگران هم نباشید و هیچ وقت احساس ناتوانی نداشته باشید... 70 درصد مردم عادی میتوانند خوب بخونند .. اگر بخواهند و سالها تلاش کنند .

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  9. mohamadkaro

mohamadkaro عضو سایت

امتیازات:
    +76 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    من هم با امید جان موافقم...من به هنرجوهام میگم آهنگ رو به شکل یه نقش بازی کنید ...اما یه نکته ی خیلی مهم اینه که شما مراتب تمرین رو درست اجرا کنید..پیشنهاد وتجربه ی من اینه که شما اول آهنگ مورد نظر رو کلمه به کلمه و مصراع به مصراع از لحاظ تکنیک وکال آنالیز کن...سعی کن تکنیک ها رو خوب یاد بگیری بعد که همه چی آماده بود نوبت به حس میرسه که شما بایستی خودتو در مفهوم شعر غرق کنی (نه لزوما هر شعری ) ...یه کاری که بعضی از هنر جوها میکنن اینه که شعر رو حفظ نمیکنن و روی یه برگه مینویسن تا یادشون نره....اینکار حواس شما رو پرت میکنه و تمرکز رو از شما میگیره...در کل حس گرفتن هم با تمرین زیاد و انتخاب درست ترانه برای شما عادی میشه و هرچه جلوتر برید قوی تر میشه.... به قول یکی از دوستان که بازیگر بود و میگفت یکی از تکنیک های حس گرفتن در بازیگری اینه که مثلا برای اشک ریختن در یک صحنه (به طور طبیعی) بایستی غم انگیز ترین اتفاق زندگیت رو به خاطر بیاری .... به این موضوع هم توجه کن که خیلی ها هستند که با حس میخونند ولی تکنیک بلد نیستند و اون هم درست نیست.....ساز یاد بگیری خیلی خیلی در آواز کمکت میکنه....

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  10. alisadegh

alisadegh عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    فکر نکنم راه خوبی باشه ولی امتحان میکنم

11. raman

raman عضو سایت

امتیازات:
    +85 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, studio_one
    تقلید من منظورم تحریر هایی که استفاده می کنن نه اینکه بخوایید شبیه ش ... ببخشید منظورم رو بد گفتم بالا !!!! سعی کنید رو تحریرهایی که استفاده میکنند کار کنند به جز این هم خودتون رو تو موقعیت ترانه قرار بدید ... امیدوارم کمکتون بکنه

12. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوستان پست های اضافی رو پاک کردم
    البته دلیلش مخالفت با صحبت هاتون نبود
    ولی طبق تجربه این بحث ها نتیجه ای جز جنجال و در نهایت بسته شدن تاپیک نخواهد داشت
    خواهش میکنم به گفتگو در مورد اصل موضوع بپردازید

موفق باشید

13. alisadegh

alisadegh عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خیلی ممنون از شما

14. DJJ

DJJ عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به نظر من دلیله این که بعضی از اثار موسیقی با احساس طبیعی اجرا میشن اینه که اون خواننده مدتی رو با اثرش زندگی میکنه یعنی یک روز شروع به اهنگ گذاری روی شعر میکنه بعد هرروز مثله یک پدر مهربون فرزندشو تربیت و پرورش میده تا یک فرزند خلف تحویل جامعه بده و این طوری یک یا چندین ماه با اثرش زندگی میکنه و ناخود اگاه شعر رو که حفظ میشه هیچ موسیقی اثر رو اصلاح واحساس واقعی رو با تعصب به کارش بروز میده

15. alisadegh

alisadegh عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    حالا دوستان عزیز به نظر شما بهترین مکمل صدا چیه؟

16. mohamad ali

mohamad ali عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سعی نکن چیزی رو بخونی که نتونی درکش کنی مثلا کسی که هیچ احساسی نسبت به جنگ و یا عوارض و تلفات جانیش نداره و کلا با فضای شعر ضد جنگ احساس غریبه بودن میکنه هر چقدر هم که کارش رو خوب بلد باشه نمی تونه اونو خوب اجرا بکنه پس اول از همه سعی کن خودت شعرش رو بنویسی و توی نوشتن اون تلاش کن تا فقط از احساس درونی خودت نسبت به اون موضوع کمک بگیری کاری به کار نظرات دیگران نداشته باش فقط از درونت کمک بگیر ممکنه اولش نتونی ولی بعد راه میوفتی .مطمئن ادم شعری رو که خودش نوشته راحت تر اجرا میکنه چون چیزیه که از وجود خودت بیرون اومده

17. Hadi Ahmadpoor

Hadi Ahmadpoor

امتیازات:
    +62 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    خواننده شعری رو که میخواد بخونه باید با روحیاتش سازگار باشه ، خوب البته که اگرم خودش شعر و بگه حداقل تا 80% از تمام وجودش برای شعر گفتن استفاده میکنه و به روحیاتش خیلی نزدیکه.
    حالا که با شعر و البته آهنگ ارتباط نزدیک برقرار کنه میتونه خوب بخونه اما بازم نه با احساس.
    اگه خواننده با تجربه ای باشه اتفاقا استدیو بش انرژی هم میده اما اگه تازه کار باشه هیچ وقت چیزی رو که لایو اجرا کرده نمیتونه تو استدیو اجرا کنه حداقل کار اول و دوم.
    به نظر من یه خواننده معمولی زمانی میتونه با حس اصلیش بخونه که تمام کارهایی که میخواد بکنه رو (توی خوانندن اثر) قبلا تجربه کرده باشه.

18. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    من فکر میکنم اتفاقاتی که در زندگی خواننده می افته ، اثر مستقیمی بر نوع خوندنش ایجاد میشه ! مثلا با یه شکست در زندگی ، شاید بتونه ترانه رو خیلی بهتر از قبل درک کنه و اونو با احساس تر بخونه !

19. warriorgirl

warriorgirl عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    پاسخ : چجوری با احساس بخونیم؟

به این جورچیزا میگن فراتکنیک اول بایداهنگی که داریدمیخونیدوبشناسی وبدونی که چی میگه بعد هم باید ازخوندنش لذت ببری بایدوقتی داری اهنگومیخونی خوب بفهمی که داری چی میگی احساس خودتودرمورداون اهنگ بایدبشناسی

20. sdavood

sdavood عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    پاسخ : چجوری با احساس بخونیم؟

باید مفهوم شعر رو خوب درک کنی و سعی کنی وقتی میخونی فقط به مفهوم شعر فکر کنی و اینکه شاعر داره چه حسی رو بیان میکنه. البته بعضی صداها خود بخود حس غم توشون هست و شاید شاد نتونن بخونن و برعکس. در کل یه مقدار هم ذاتیه و بستگی به احساسات درونی خواننده داره ولی توانایی حنجره خیلی مهمه چون یه وقتهایی خواننده احساس داره ولی حنجره از بیان اون احساس عاجزه. در کل به نظر من هر کسی باید خودشو بشناسه و ببینه با چه شعر یا ترانه ایی بیشتر احساس برقرار میکنه.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. چجودی در موسیقی احساس را بوجود بیاریم