چالش موزیک شاد!

شروع موضوع توسط bamdad1359 ‏20/9/14 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک چالش موزیک شاد! تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. bamdad1359

bamdad1359 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    البته خودم با این عنوان موافق نیستم ولی گفتم تا همه در جو چالش آب یخ هستن ما هم از آب گل آلود ماهی بگیریم. لُب کلام اینه که من چند ساله تصمیم گرفتم نه آهنگ غمگین بسازم، نه شعر غمگین بگم، نه آهنگ غمگین بخونم. دلیلش هم فقط اینه که مردم غمگینن! (ژوکوند غمگین است!) به حد کافی غمگین هستن. ما با موزیکها و شعرهای غمگینمون اونا رو بیشتر میبریم توی لک! هر چند بعضی اساتید معتقدند که موزیک از دل جامعه میاد، میگن وقتی مردم غمگینن من چطور شعر شاد بگم؟ شماعی زاده هم میگه جامعه الان شاد نیست که موزیک شاد بخواد، با کمال احترام برای همه اساتید، معتقدم بعضی وقتها جامعه میتونه به طور کاذب شاد باشه، ولو برای مدت کوتاه، همین مدت کوتاه بهش انرژی میده، خلاصه اینکه به جای اینکه از حالت جامعه الگو بگیریم برای موزیک ساختن، خودمون با ساختن موزیک و شعرهای شاد به جامعه الگو بدیم، هر چند ممکنه تأثیر این کار یک درصد باشه، ولی همون هم کافیه. موزیکها و شعرهای غمگینمون هم که تعدادش زیاده بماند برای وقت مناسب که پخش بشه، پس....
    دوستانی که حاضرن در این پیمان شرکت کنن و روحی تازه در جامعه بدمند! اعلام فرمایند تا بدانیم که چه کسی پایه است....

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  2. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    همون طور که فرمودید جامعه به دلیل برخی مشکلات اقتصادی و فرهنگی کمی تا قسمتی ابری (!) افسرده شده و مردم تمایلشون به موزیک شاد و فیلم کمدی زیاده و این واسه شرایط جامعه ی ما کاملا طبیعیه.
    به قول آنا فروید خندیدن یک مکانیسم دفاعی ذهنی هستش برای جلوگیری از واپاشی ذهن.
    و به قول رامبد جوان توی برنامه ی خنداونه (!) مغز تفاوت خنده ی مصنوعی و خنده ی واقعی رو تشخیص نمی ده.
    زمان خندیدن یکی از هورمون هایی که توسط مغز ترشح می شه اگر درست تو خاطرم باشه دوپامین هستش.
    در کل من موزیک شاد ساختن رو بد نمی دونم.
    البته قبول دارم بعضی از موزیک های شاد ، خالطور و مبتذل هستن.
    ولی به قول یکی از دوستان "اگه می خوای 6/8 بسازی ، 6/8 با کلاس بساز." ;)
    برای همکاری می تونید روی من حساب کنید.
    موفق باشید.

آخرین ویرایش: ‏20/9/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 4
  3. هدایی نیا

هدایی نیا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +358 / 0 / -0
    سلام. ممنونم به خاطر موضوع فراگیری که راجع بهش صحبت کردین. من تو این مدتی که کار ترانه رو شروع کردم خیییلی سعی کردم که یه شعر شاد یا حتی روحیه بخش بنویسم.
    ولی دریغ از یه بیت..کی شعر تر انگیزد خاطر که حزین باشد...
    ولی واقعا ضرورتش رو کاملا حس میکنم. باید روحیات شاد گفتن رو در خودمون زنده کنیم. من باهاتون موافقم کاملا. و قول میدم به خودم و شما اینجا ترانه بعدیم رو شاد و پر انرژی بگم. هستم

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  4. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, studio_one
    درود بامداد عزیز ...
    چقدر قشنگ !! چه حرکت خوبی . آقا همه جوره رو من حساب کنید . منم هستم و هر کاری بتونم انجام میدم .
    پایدار باشید ...

5. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    دروووووود
    من هم با شعر و موزیک امید بخش موافقم و حتما نباید 6/8 باشه بعضی شعرها آدم رو به تفکر در مورد موضوعی وادار میکنن و باعث یک نیروی محرکه برای حرکت کردن و پیشرفت میشن که نتیجه مثبت داره اما بعضی آهنگهای شاد برعکس حرف کلیشون اینه که بی خیال دنیا فعلا حال کن فردا خدا بزرگه این همون ابتذالی هست که مردم دارن به عنوان دارو ازش استفاده میکنن وکاملا کاذب هست و بعد از این حالت دو چندان دچار افسردگی میشن چون میبینن انگار هیچ چیز تغییر نکرده
    دوپامین فقط با خندیدن ایجاد نمیشه بهترین راه ترشح دوپامین اینه که انسان به خودش بگه فلان کار رو میکنم و بعد اون کار رو انجام بده
    مثلا بگه امشب یک شعر مینویسم و بعد این کار رو انجام بده رضایت حاصل از کار انجام شده باعث ترشح دوپامین میشه
    هر چی رضایت بیشتری داشته باشیم در نتیجه آدم سرزنده تر و موفق تری خواهیم بود
    مگه مریضیم الکی بخندیم..
    یا وقتی ناراحتیم آهنگ مبتذل گوش کنیم من کاملا با موسیقی و شعر امید بخش با نیروی محرک بالا موا فقم
    ممنون از موضوع خوبی که انتخاب کردین

6. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود دوباره.
    دوستان اگه می شه جملات رو نقل به مظمون نکنن.
    من نگفتم موسیقی شاد حتما 6/8 باید باشه و صرفا جمله ی دوستم فرشاد رو عینا نقل کردم.
    شخصا آهنگ "دوست دارم زندگی رو از سیروان خسروی" آهنگ شادی می دونم در حالی که 6/8 نیست این موسیقی.
    این رو هم بگم که اگر بنده از هورمون ها و تاثیرات رفتاری صحبت می کنم چون رشته ی دانشگاهیم زیست شناسی سلولی بوده و 4 واحد فیزیولوژی گذروندم.
    یه نکته ای هم به ذهنم رسید اینه که ملودی ای که روی یک ترانه گذاشته می شه و مدالیته ای که برای اون انتخاب می شه قطعا روی اثر گذاریش تاثیر داره.
    این که این ملودی در گام ماژور باشه حس شادی و امیدواری بیشتری رو منتقل می کنه تا گام مینور.
    در کل من با موضوع اصلی تاپیک که انرژی دادن و انرژی گرفتن از جامعه هست ، کاملا موافقم و همکاری می کنم با دوستان پر انرژی این تاپیک.
    اعتقاد دارم آدمی زاد مثل باتری می مونه! هم می تونه انرژی بده و دشارژ شه و هم می تونه انرژی بگیره و شارژ شه. :wink:

7. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    بنده که دیگه با خودم عهد بستم فقط نظاره گر باشم و در بحث ها مشارکت نکنم.
    امیدوارم فقط نتیجه ی تاپیک رضایت بخش باشه و بخاطر حرفهای حق بسته نشه!!!!!

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. bamdad1359

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    پیشگامان عزیز! ممنون، آره، شاد با مبتذل فرق داره، شاد و امیدبخش و انرژی بخش و روحیه بخش، نه این که به قول معروف موزیک گوش بدیم یاد بدهکاریامون بیفتیم! شیش و هشت و غیره هم مهم نیست، شعرش مهمه، دستگاهش مهمه، گامش مهمه، ملودیش مهمه، من اخیراً هرچی موزیک (مخصوصاً کار بچه های داخل ایران) گوش می دم می بینم به قول امیدخان محبی پاپ نالیسمه، یعنی پاپی که همه اش توش ناله می کنن، بابا ولمون کنین تو رو خدا! به قول اون عارف بزرگ، هر کس از جایی که ایستاده یک قدم بیاد جلوتر، خودمون تصمیم بگیریم که من باید در شادی و روحیه بخشیدن به جامعه سهیم باشم، به خدا قسم! (نظر شخصی من اینه ها) که ساختن موزیک غمگین خیلی آسونتره، موزیک شاد ساختن سختتره، منظور مبتذل و ساده هم نیست، کافیه جلوی خودتونو بگیرین و نرین توی فاز غمگین، در مورد اون مطلب »کی شعر تر انگیزد خاطر که حزین باشد« هم عرض کنم: »با دل پر خون لب خندان بیاور همچو جام!«. یک عزم ملی! میخواد، من خودم حدود بیست تا آهنگ بسیار غمگین دارم که گذاشتمشون در کوزه، با کمال بیرحمی، شاید بیست سال دیگه قابل پخش باشن، ولی الان چنین ظلمی به جامعه نمی کنم، بسشونه! بسمونه! فقط به خودمون قول بدیم در این حرکت سهیم باشیم، هر چند فقط پنج نفر باشیم، هیتلر یه نفر بود چیکارا کرد! (چه قیاسی!)

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  9. هدایی نیا

هدایی نیا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +358 / 0 / -0
    این مطلب که شعر شاد گفتن و کار کردن بسیار سخت تره واقعا درسته به نظرم.
    و رعایت مرزها در این جور ترانه ها خیلی دشواره.راه رفتن روی لبه باریک که اگه به خورده این ور اون ور بشه کار خراب میشه.

10. bamdad1359

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    یه مطلب به ذهنم رسید، اخیراً نسخۀ اصلی بعضی کارتونهای دوران کودکی رو دیدم! علاوه بر سانسورهای متعارف که حرفی درش نیست، موزیک تیتراژ ابتدایی و پایانی اکثر این کارتونها هم حذف شده و با موزیکهایی به سلیقه افراد صاحب نظر! در گروه کودک و نوجوان جایگزین شده، نکتۀ قابل توجه اینه که اکثر این موزیکها به صورت اوریجینال ژاپنی هستن و اگه نگیم بسیار شاد، به طور معمولی شاد هستن، در حالی که موزیکهای جایگزین شده، اگه نگیم کمی غمگین، بسیار غمگین هستن!!! به بچه ها هم رحم نمی‌کنن! بعضی از این موزیکهای غمگین رو واقعاً نمی دونم از کجا می آوردن، بعضیهاش هم معلومه، مثلاً تیتراژ پایانی بچه های کوه آلپ یه آهنگ هست از استاد بابک بیات که ظاهراً برای یه برنامه ای مربوط به قهرمانان شاهنامه ساخته بوده، آدم گریه اش می گیره! آخه هر آهنگ جایی و هر تیتراژ مکانی دارد! برای کارتون بچه ها آهنگ تراژدی می ذارن، نمی دونم کدامیک از اساتید موسیقی گفته بود علت غمگین بودن موسیقی ایرانی شکستهای تاریخی مکرریست که در طول قرنها به مردم ایران تحمیل شده، و مردم غمنامه و سوگنامه می‌نوشتن و می خوندن، بگذریم... ما کار خودمونو می کنیم، ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه اس!

11. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    بله بامداد جان حرفهای شما رو من هم در تاپیک های مختلفی زدم.حرف از انقلاب موسیقی.حرف از خیلی نکات مهم.همون جمله ای که که شما گفتی ای بابا ولمون کنید رآ من هزاران بار زدم اما...
    یکسری افرادی که چندان براشون قابل تحمل نبود حرفهای بنده هم توهین به بنده شد و هم تاپیکها بسته میشد.
    کلا هرجا کسی حق بگه باید لهش کنن.البته فکر میکنم برخی اینجا با من دشمنی دار چون دقیقا اکثر جبهه گیری ها بر علیه حرفای من بود که حرف حق میزدم،حرف از انقلاب موسیقی،حرف از با هم شدن و ریشه کن کردن این سبک نالیسمی...
    والا چی بگم

12. bamdad1359

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    البته ما غولهای تبلیغاتی نیستیم که بتونیم یک شبه سبک و سلیقه مردم و موزیسینها رو تغییر بدیم، همین که خودمون تغییر کنیم، دو سه تا از دوستامونو تغییر بدیم، قول بدیم، قول بگیریم، کافی که نیست ولی همینه که از دستمون برمیاد.

13. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    همینشم اگه برخی به نازشون برنخوره

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  14. bamdad1359

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    البته که به یه عده برمیخوره، به کسانی که از گریۀ مردم پول در میارن، به کسانی که از غمگین بودن مردم راضی هستن، به کسانی که از دیدن چهرۀ عبوسشون »در آینه افتاده چین«، به کسانی که وکیل مدافع شیطان هستن، یعنی فقط به خاطر اینکه ابراز وجود کنن با چیزی مخالفت می کنن، و ممکنه هیچ دلیلی برای مخالفت با اون نداشته باشن، ولی... ما به این افراد کاری نداریم، این افراد دانسته یا نداسته در هاله ای از غم و اندوه گرفتار شدن و مثل زامبی ها بقیه رو هم مبتلا می کنن!! مثل فیلم واکینگ دِد باید تفنگمونو، ببخشید گیتارمونو، برداریم و ... گیتارو با خودمون ببریم! البته زیاد هم سخت نگیر، اگه همه در بحث کردن ادب رو رعایت کنن هیشکی ناراحت نمیشه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 9
  15. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    با صحبتهات موافقم.روی صحبت من هم با چنین افرادی بود.گرچه برام چندان اهمیتی نداره توعین هایی که در پیامهای خصوصی میشد،اونم به جرم گفتن حرف حق.
    میدونی علت این غم چیه؟ اینکه متاسفانه الان به علت نداشتن علم توری موسیقی و گرفتن فقط سه چهارتا آکورد مینور همه از این کاسه ی پر پیمون یه ناخنکی میزنن.
    بخداوندی خدا هیچ چیز تو زندگیم من و بیشتر از وضع افتضاح موسیقی کشور ناراحت نمیکنه.اما وقتی این رو مطرح میکنم برخی میان و میگن محمد اگه پول بدیم گره راه بندازی و فلان دست از گلایه و این چیزها بر میداری؟من چطور به این دست افراد..... بفهمونم که من نه عقده ی تشکیل گروه دارم و نه هزینه.
    حرف من اینه که وقتی خودمون برای موسیقی ارزش قایل نیستیم چه انتظاری از مخاطبین داریم.
    متاسفانه درک برخی از موسیقی شاد هم جنگولک بازیه.
    این رو گفتم و باز هم میگم و خواهم گفت،حتی اگر سرم رو به باد بدم ولی بخاطر این هنر مقدسم با هرکس که بخوواد سد راه این انقلاب بشه خواهم جنگید و این رو روزی ثابت خواهم کرد

16. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    این رو هم خاطر نشان کنم که غم یک حالت روحی مورد نیاز برای انسانهاست و خیلی خیلی قشنگ اما اگه درست و بجا استفاده بشه نه با افراطی گری

17. saeed1364

saeed1364 عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +88 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    پس چی شدچرا بحث ادامه نیافت؟اولین حرکتی که میخواستین انجام بدین چی بود؟
    نمیدونم ما ایرانی ها چرا یه موضوع رو تا آخر پیگیری نمی کنیم!

بارگذاری...