پیاده سازی یک پروژه موسیقی بر روی کاغذ

شروع موضوع توسط alitan ‏30/9/12 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک پیاده سازی یک پروژه موسیقی بر روی کاغذ تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. alitan

alitan عضو سایت

امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوستان من گیتار میزنم و میخوام کیبورد هم یاد بگیرم اهنگسازی رو هم خیلی دوست دارم من یه مشکلی که دارم اینه که اهنگ هایی که به ذهنم میرسه را نمیدونم چه جوری روی کاغذ بنویسم مثلا وقتی یک اهنگی رو گوش میکنیم میبینیم که موقعی که یک سازو میزنن مثل گیتار بایه فلوت ضمینه شو پر میکنند و انواع و اقسام ترکیب بندی و ... میخواستم بدونم این کارو چه جوری روی کاغذ مینویسن و اجرا میکنن

2. alitan

alitan عضو سایت

امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    کسی هست؟

3. davit

davit عضو سایت

امتیازات:
    +152 / 0 / -0
    سلام دوست عزیز شما اگه ساز میزنید حتما نت خوانی ونت نویسیم بلدید اول نت ملودیتونو بنویسید و بعد نتهای سازهای دیگه رو بش اضافه کنید
    البته امیدوارم گوشی کار نکرده باشید
    موفق باشید

4. santu

santu عضو سایت

امتیازات:
    +120 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوست عزیز.اول باید سبکتو مشخص کنی اگه سبک خاصی مد نظرت هست بعد ببین تو اون سبک چه ساز هایی استفاده میشه.اونا رو بنویس و روی اهنگ بیاده کن.اگه ایده ای واسه تنظیم کارت مد نظرت نیست میتونی از اهنگ هایی که تو اون سبک هستن اتود بگیری و گوش کنی ببینی که تنظیم کننده چی کار کرده تو اهنگ.موفق باشی

5. alitan

alitan عضو سایت

امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنون از پاسختون من نت خونی و نت نویسی بلدم ولی نمیدونم اوصولا برای نوشتن یک اهنگ باید از کجا شروع کرد؟

6. atamusic

atamusic عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +57 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    سلام دوست عزیز قبل از هر چیزی شما باید قطعه مورد نظرتو با ساز اجرا کنی . . . در مرحله بعد باید گام قطعه رو در بیاری مثلا گام ر ماژور هست یا می بمل ماژور یا . . . مینور . . . امیدوارم این کارو بلد باشی چون توضیح دادنش یکم زمان میبره و طولانیه . . . بعد از اون باید ریتم قطعه رو بشناسی مثلا قطعه 6/8 ،4/4 یا . . . است که این هم بر میگرده به شناختت از ریتم . . . در این مرحله باید آکوردهای قطعه رو در بیاری که این هم به شناختت از گام ها بر میگرده و امیدوارم این رو هم بلد باشی چون این هم توضیحش یکم جای بحث داره . . . بعد از این کار پیشنهاد میکنم یه لیوان آب سرد بخوری . . . بعد سرعت قطعه رو مشخص کن و با فرض اینکه میزانت مخرج 4 داره هر ضرب رو معادل یک نت سیاه حساب کن ( یا اگر مخرج 8 بود هر ضرب رو یک نت سیاه نقطه دار =1.5 ضرب حساب کنی ) و بعد با استفاده از دیکته موسیقی و توان خودت کار رو بنویسی . . . برای اضافه کردن سازهای دیگه هم باید با شیوه نت نویسی اون ساز آشنا باشی . . . مثلا بدونی پیانو رو با دو تا کلید مینویسن ، اینکه وسعت هر ساز چقدر هست که بالاتر از اون اکتاو مشخص یا پایین تر از اون ننویسی یا اینکه مثلا ساز بادی نمیتونه نت دوبل بزنه و یا نوازنده ای که قراره نت شما رو اجرا کنه تو چه سطحیه که ببینی میتونه اصلا اون نت رو اجرا کنه یا نه !!! و کلا چیزی ننویسی که نشه اجراش کرد به هر حال امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم . . . موفق باشی . . .

- - - - - - - - - -

سلام دوست عزیز قبل از هر چیزی شما باید قطعه مورد نظرتو با ساز اجرا کنی . . . در مرحله بعد باید گام قطعه رو در بیاری مثلا گام ر ماژور هست یا می بمل ماژور یا . . . مینور . . . امیدوارم این کارو بلد باشی چون توضیح دادنش یکم زمان میبره و طولانیه . . . بعد از اون باید ریتم قطعه رو بشناسی مثلا قطعه 6/8 ،4/4 یا . . . است که این هم بر میگرده به شناختت از ریتم . . . در این مرحله باید آکوردهای قطعه رو در بیاری که این هم به شناختت از گام ها بر میگرده و امیدوارم این رو هم بلد باشی چون این هم توضیحش یکم جای بحث داره . . . بعد از این کار پیشنهاد میکنم یه لیوان آب سرد بخوری . . . بعد سرعت قطعه رو مشخص کن و با فرض اینکه میزانت مخرج 4 داره هر ضرب رو معادل یک نت سیاه حساب کن ( یا اگر مخرج 8 بود هر ضرب رو یک نت سیاه نقطه دار =1.5 ضرب حساب کنی ) و بعد با استفاده از دیکته موسیقی و توان خودت کار رو بنویسی . . . برای اضافه کردن سازهای دیگه هم باید با شیوه نت نویسی اون ساز آشنا باشی . . . مثلا بدونی پیانو رو با دو تا کلید مینویسن ، اینکه وسعت هر ساز چقدر هست که بالاتر از اون اکتاو مشخص یا پایین تر از اون ننویسی یا اینکه مثلا ساز بادی نمیتونه نت دوبل بزنه و یا نوازنده ای که قراره نت شما رو اجرا کنه تو چه سطحیه که ببینی میتونه اصلا اون نت رو اجرا کنه یا نه !!! و کلا چیزی ننویسی که نشه اجراش کرد به هر حال امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم . . . موفق باشی . . .

- - - - - - - - - -

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  7. farfat

farfat

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام. قبل از اینکه بخوای اهنگسازی کنی به نظر من اول باید قواعدشو یاد بگیری که بتونی ایده هایی رو که به ذهنت میرسه روی کاغذ پیاده کنی مثلا اگر هارمونی بلد نباشی نمیتونی یه بستر هارمونیک برای ملودیی که میسازی ایجاد کنی.منظورم از بستر هارمونیک اینه که بتونی مثلا آکوردهایی رو که مناسب ملودی مورد نظرت هستن و قرار بدی. امیدوارم تونسته باشم یه کم راهنماییت کنم.

8. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    تا می تونید دیکته کار کنید.دیکته موسیقی از مهمترین دروس موسیقی هست که متاسفانه حتی در دانشگاه های ایران هم اهمیتی چندانی براش قائل نیستند.دیکه ریتم،دیکه نت و دیکته ی کامل رو فراون تمرین کنید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  9. alitan

alitan عضو سایت

امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنون دوستان از راهنماییتون تا اینجا رو متوجه شدم چی گفتید حالا میشه بگید اکورد یک قطعه رو چطوری در بیارم؟الان من یک قطعه ای میخوام بسازم میبینم بیشتر نتهام نت سل در پوزیسیون اول گیتاره حالا اکوردشو چجوری دربیارم؟

10. davit

davit عضو سایت

امتیازات:
    +152 / 0 / -0
    کل ملودیتو نتهاشو بنویس و ببین آیا نتهای دیزدار یا بمل دار هم توش استفاده کردی یا نه تا بتونی اول گام ملودیتو بدست بیاری و بعد بری سراغ اکورد

11. A.T.B

A.T.B عضو سایت

امتیازات:
    +141 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    امیرجان توی ایران کلاسش هست؟ اگه بخوام برم باید بگم چه کلاسی میخوام؟

12. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    جایی رو ندیدم همکاران این درس رو به صورت تخصصی درس بدن. بنده تدریس می کنم این رشته رو.

13. A.T.B

A.T.B عضو سایت

امتیازات:
    +141 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    تو ایران هیجاش پیدا نمیشه؟

میشه یه خلاصه بگید چطوری تدریس میکنید این بخش رو؟

بارگذاری...