پوزیشن گام روی دسته ی گیتار

شروع موضوع توسط vahid060 ‏20/1/16 در انجمن تئوری موسیقی تکمیلی

تاپیک پوزیشن گام روی دسته ی گیتار تالار تئوری موسیقی تکمیلی در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. vahid060

vahid060

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    باسلام خدمت اساتید و دوستان گرامی:
    نمیدونم...
    شاید من هرچی میگردم پیداش نمیکنم...
    من گیتار میزنمو و البته تا الان ریتم های ساده رو شروع کردم (البته خیلی ساده هم نه)و خواستم برم سراغ ملودی و گام ...خیلی از مطالبای سایت رو خوندم و واقعا بهم کمک کرد...حالا...
    خواستم از دوستان بخوام که اگه امکانش هست(البته میدونم کمی وقت گیره) پوزیشن های گام روی دسته ی گیتار رو تو قالب چند تا عکس به ما اموزش بده تا شرمندشون بشیم.
    گفته شدش که نت اول گام(تونیک) رو براساس سیم ششم میشه فهمید،اگه قرار باشه این گفته درست باشه(نمیدونم شایدم من اشتباه فهمیدم) گام دو ماژور خودمون بایداز فرت(باره)8 گیتار باید شروع بشه که صدا خیلی پایین میشه و اگه من صدای بم تری با گام دو ماژور بخوام چه پیشنهادی دارین.
    یه عکسی دیدم که همین گام دوماژور رو روی سر دسته ی گیتار ،دایره ی نتهاش رو چیده بود..خیلی برای عجیب بود و اگه راستشو بخواین از اون به بعد پاک گیچ شدم...خواهش میکنم برادرانه کمک کنین.مرسی از لطفتون..
    بعد سوالی که واسم پیش اومده اینکه،چطور میشه این همه نت های موجوی تو گام های مختلف رو با یه شکل و قالبی خوشکل تو ذهنم حک کرد...تنها راهش تمرینه یا یه قاعده و دستور واسه بهتر فهمیدنشون وجود داره.اصن بار روانی ای که قبل از یادگیریش تو ذهنا میاد آدمو ناامید میکنه.(اخه خیلی زیادن خداییششششش)
    اگه راهکار خیلی خوبی دارین و تو این زمینه راهنمایی کنین ممنون میشم...
    با تشکر از بروبچ های دوست داشتنی...

آخرین ویرایش: ‏20/1/16
  2. Old Shank

Old Shank عضو سایت

امتیازات:
    +653 / 0 / -0
    با سلام.
    سعی میکنم عکس هایی برای آموزش پوزیشن ها درست کنم اما حفظ کردنشون با عکس کمک چندانی نمیکنه و بیشتر یادگیریشون به کار میاد. پس توی این پست سعی میکنم که یکم راه رو بهتون نشون بدم.
    در مورد پیدا کردن این که کجا بهتره گامتون رو بزنید: نت تونیک حتما نباید روی سیم ششم باشه! میتونید از هز سیم دیگه ای یک گام رو اجرا بکنید! (و اما در مورد مثالی که زدید نت دوی سیم 6 (فرت8) بم ترین نت دو توی کوک استاندارد هست و برای اجرای صدای بم تر 3 راه دارید 1- کوکی که سیم 6 رو 2 پرده بم کنه. 2- گیتار 7 سیم یا بیشتر. 3- استفاده از گیتار بیس! :p )
    در مورد اون موردی هم که گام دو ماژور رو سردسته قرار داده بوده احتمالا نت تونیک رو از فرت سوم سیم 5 گرفتن که فرقی نداره با فرت 8 و هر دو توی یک اکتاو هستن.
    حالا تمرینی که میتونه به شما کمک بکنه اینه که برای مثال نت دو رو در نظر بگیرید و این نت رو روی تمام سیم ها تا فرت دوازدهم پیدا کنید(برای الکتریک نوازها اگر به هر 24 یا 22 فرت توجه بکنن بهتر هم هست). (مثلا: فرت 8 سیم 6 - فرت 3 سیم 5 - فرت10 سیم 4 - فرت 5 سیم 3 - فرت 1 سیم 2 - فرت 8 سیم 1)
    حالا توجه کنید که توی مثال بالا هر دو تا "دو"ی تکرار شده با هم توی یک اکتاو هستن و همصدا هستن!
    و این کار رو برای نت های دیگه هم تکرار کنید و به پترن هایی که توی فرتبورد به وجود میاد توجه کنید. مثلا بین دو نت همصدا توی 2 سیم کنار هم 5 فرت فاصله هست (جز سیم 3 و 2)
    توی مدت خیلی کمی شما میتونید تونیکتون رو هرجای دسته که میخواید پیدا کنید و بعد به صورت پایین رونده یا بالا رونده گام رو اجرا کنید! و با چند بار امتحان این کار اون مشکل یاد گرفتن نت گام های مختلف روی دسته هم براتون حل میشه. - بعد از اون کم کم تجربه کسب میکنید. مثلا برای بداهه نوازی توی لا مینور از سیم 5 شروع نمیکنید چون جای بالا رفتن براتون نمیزاره و به جاش میرید از فرت 7 سیم 4 شروع میکنید که بازتر میزاره دستتون رو برای مانور!
    یک روش آکادمیک تر هم برای یاد گرفتن این داستان هست که به CAGED system معروفه اما احساس میکنم برای یاد گرفتنش نیاز به استاد خواهید داشت برای همین روش بالا رو براتون توضیح دادم.
    این دو روش در کنار هزارتا راه دیگه برای یادگیری هستن اما من با این 2 تا خیلی نتیجه گرفتم و برای بداهه نوازی مناسب میدونمشون. اگر اساتید تجربه های کاملتر و علمی تری نسبت به بنده دارن لطف کنن و بنویسن.

3. vahid060

vahid060

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سلااااامممم
    ممنونم کاکام.
    اره، الانه جریانو گرفتم.والا فهمیدم چجوریه...روش خوشکلی بودش.خیلی لطف کردی داداش.
    ولی یه سوال:
    توی توضیحات یکی از دوستان به اینکه ،الانه اهنگایی که میسازن ،گام ثابتی نداره و وسط اهنگ احتمال داره گام عوض بشه(که اونم دلیلش خسته نشدن شنونده بودش).اگه اینطوری باشه گام اولی که باهاش اهنگو شروع میکنن رو با چهار روش(البته تا جایی که من میدونم-نت اخر قطعه-اولین اکورد-دیز های روی نت ششم یا هفتم هر گام -شمارش دیز های کنار سر کلید...البته اگه اشتباه گفتم،لطفا تذکر بفرفایید تا تصحیحش کنم.ممنون) تشخیص میدیم اما گامی های میانی که وسط اهنگ عوض میشه رو چطور میشه تشخیص داد.(ایا بازم یه کلید سل میذارن و باید از تعداد دیز های کنارش گام رو تشخیص بدیم.اره).
    بازم تشکر میکنم از جوابی که دادین.
    سوال دیگه:(ببخشید که این همه سوال می پرسم)
    اگه یه اهنگی رو به شما بدن و شما تشخیص بدین که مثلا تو گام فادیز هست، برای پیدا کردن ترتیب نت هایی که زده میشن(البته اگر نت و ملودیشو نداشته باشین) تنها راهش داشتن یه گوش و یه حس خوبه .اره
    یا اینکه باید بریم با سعی و خطا یه بار نت های اینوری ویا یه بار نت های اونوری رو بزنیم و هی تکرار کنیم تا اهنگی که خودمون میزنیم مث اهنگ اصلیش در بیاد.اره یا نه بازم یه قاعده و قانون حاکمه...
    مثلا شما دوستان...اگه اهنگی رو میشنوین واسه اولین بار ،میتونین سازتونو وردارین و برین((حالا عینا مث اهنگ اصلیه نه،ولی شبیه شو بزنین؟)).اگه اره...اون وقت شما گوشتون قویه یا یه قواعد وقانون خاصی حاکمه...
    فکر کنم خیلی سوال پرسیدمممم...
    لطف میکنین اگه نظر میدین و راهنمایی میکنین.
    با تشکر از بروبچ های دوست داشتنی...

--- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏22/1/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏21/1/16 ---
    سلاااام دوستان...
    منتظر راهنماییاتون هستماااااا...
    تو رو خدا راهنمایی کنین...
    چشمو امیدمون به شما دوستان و اساتید هستش...
    :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
    :frown:
    :giggle::giggle:
    :yawn-85::yawn-85::yawn-85:

بارگذاری...