پوزیسیون گیتار

شروع موضوع توسط YesMan ‏24/7/10 در انجمن گیتار

تاپیک پوزیسیون گیتار تالار گیتار در persian-music.org.

1. YesMan

YesMan

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به همگی
    من یه سری مشکل درباره خوندن نت گیتار دارم که امیدوارم اینجا بتونم جوابشونو بگیرم.
    اول اینکه وقتی از پوزیسیون اول میریم بالاتر، چجوری نت نویسی می کنیم؟
    دوم اینکه چجوری روی صفحه نت بفهمیم منظور از یه نت رو کدوم پوزیسیونه؟

در مورد یه سری عکسم سؤال دارم:
    عکس اول:
    1-وقتی خط اتصال یه طرفش به هیچ نتی وصل نیست چه معنی میده؟
    2-میدونم که اون علامت تو دایره آبی به معنی تأکیده، اینجا چجوری باید تأکید کرد؟

پوزیسیون گیتار-download.php?imgf=12799738971.jpg

عکس دوم:
    تو این عکس چرا نت لا از یه طرف به شاهین وصله، معنیش چیه؟
    پوزیسیون گیتار-download.php?imgf=12799738972.jpg

عکس سوم:
    تو این عکس که دوتا نت دو به هم وصلن و بینشون چندتا نت دیگست، یعنی باید تو این مدت نت دو رو نگه داشت؟
    پوزیسیون گیتار-download.php?imgf=12799738973.jpg

فایل های ضمیمه:

2. kikikian

kikikian عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +60 / 0 / -0
    1.نت نویسی همین شکلی هست که می بینید.
    یعنی نت * می *بالایی خط حامل رو با نت *می* سیم یک به صورت آزاد اجرا می کنیم و نت *می* پایین خط حامل رو با نت *می* سیم چهارم باره دوم اجرا میکنیم.و به طور کلی نتها بالایی خط حامل باید صدای زیر بدن و نتهای پایین خط حامل باید صدای بم بدن

تو قطعه هایی که برای ملودی های پاپ می نویسن انتخاب پوزیسیون برای نواختن قطعه بسته به سلیقه طرف داره.
    اما واسه قطعه های کلاسیک برا اینکه نوازنده بدون تو کدوم پوزیسیون باید بزنه یه سری علامت اختصاری انتخاب شده که پوزیسیون و سیم و محل دقیق نت رو نشون میده.
    پوزیسیون ها رو با اعداد یونانی مشخص می کنن و باره رو با حرف c.که اینطور باره ی مورد نظر رو نشون میدن.
    و سیم هارو با یه دایره کوچیک که توش عدد مربوط به سیم رو مینویسن مثلا منظور از عدد 4 داخل دایره سیم چهارمه
    2. اون خط اتصال نیس.معنی اون خط تا جایی که من یادم میاد لگاتو هست.یعنی اینکه صدای نت رو با دست چپ در بیار.
    خوب برا اجرای تاکید باید صدا اون دوبل نت رو قوی در بیاری که صداش از باقی نتها بیشتر باشه و خودشو نشون بده
    سوال بعدی این خطی که نت هارو به هم می چسبون اگه سه تا نت چنگ باشه معمولا رو یه 3 هم می نویسن که معنیش اینه که باید تریوله اجرا بشه یعنی سه تا نت تو یه ضرب اما تو این شکل واسه قشنگی یه تو میزانای شلوغ این کارو می کنن
    4.منظور از این خط اتصال اینه که نت دو رو با سیم 5 باره دوم طوری اجرا کنی که صداش تا میزان بعدی بمونه و نت بعد رو اجرا نکتی.حال اینکه نت بعدی رو اجرا کنی یا نکنه سلیقه ای یه ولی معمولن اجرا نمی کنن

فایل های ضمیمه:

3. YesMan

YesMan

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون، راهنماییاتون خیلی کمکم کرد،
    اما هنوز جواب دوتا از سؤالامو نفهمیدیم،
    در مورد عکس اول که فکر نکنم اون خطوط مربوط به اجرا با دست چپ باشه، چون یه عکس دیگه دارم که همین خطوط رو داره ولی اسم انگشتای دست راست رو نتها نوشته شده:

پوزیسیون گیتار-download.php?imgf=12800355461.jpg
    در مورد عکس دوم اگه نت لا مثل دوتای دیگه چنگ بود (یعنی 3تا چنگ که با شاهین به هم وصل شدن)، اجراش با این چه فرقی داشت؟​

فایل های ضمیمه:

4. kikikian

kikikian عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +60 / 0 / -0
    درمورد سوال من همین قد میدونم .که لگاتو
    در مورد نت لا خوب مشخص نت لا نت سفید نقطه داره.زمانش دو ضربه + نصفش می شه سه ضرب البته اگه کسر میزان 4/4 باشه.
    اگه کسر میزان 6/8 باشه زمان نت سفید میشه یه ضرب + نقطه می شه یکو نیم ضرب.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. پوزیسیون دوم گیتار

,
  2. پوزیسیون در موسیقی چیست؟

,
  3. منظور از پوزیسیون چیست