پری آمپ یا کارت صدا ؟

شروع موضوع توسط Ali Gaz Anbor ‏6/1/12 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک پری آمپ یا کارت صدا ؟ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Ali Gaz Anbor

Ali Gaz Anbor عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با درود و خسته نباشید.
    پیش از هر چیز برای این وسایت بسیار مفید از شما سپاسگذارم.

من اطلاعات زیادی درباره ی تجهیزات استودیوی موسیقی ندارم.

سبک رپ کار میکنم و تصمیم دارم در منزل یک استودیو راه اندازی کنم و فضای مناسبی هم برای ساخت استودیو دارم. و تصمیم دارم اتاق رکورد کاملاً مجزا و آگوستیکی هم بسازم.

سوال اصلی من اینه که فرق بین کارت صدا و پری آمپ چیه ؟

راستش من الان دو تا راه جلو پامه.

یکی اینکه تا سقف 3 میلیون خودم و به تنهایی تجهیزات بگیرم!
    و راه دیگه اینکه با یکی از دوستان شریک شیم و تا سقف 8 تومن تجهیزات بخریم!

من میکروفون Rode NT2 ، مانیتور M-audio BX8a ، کارت صدای Digidesign Mbox و میدی کنترلر M-audio Keystation pro88 که 88 کلاویه هست و یه میکسر کوچیک هم روش داره رو برای تجهیزات انتخاب کردم که اینا در مجموع میشه حدود 2,700 .

ولی اگه با دوستم شریک بشم بدون شک میتونیم میکروفون بهتری بگیریم مثل neumann TLM 103

و دقیقاً سوالم همینجاست. من شنیدم این میکروفون حتماً یه پری آمپ قوی ترجیحاً Avalon میخواد که قیمتش بالای 2 تومن هست. این پری آمپ واقعاً لازمه ؟ اصلاً پری آمپ بکار ما میاد؟ یا اصلاً بهتر میکروفون neumann به کار ما میاد یا اینکه هزینه اضافی هست ؟

راستش یکی از دوستانم در استودیوی خودش neumann TLM 103 داره ولی پری آمپ Avalon نداره و فقط یه کارت صدای digidesign داره که 2 تومن خریده.

ممنون میشم راهنماییم کنید و بگید neumann TLM 103 و پری آمپ بکار من میاد که شراکت کنم با رفیقم یا اینکه نه به تنهایی با همون تجهیزاتی که انتخاب کردم شروع کنم.
    اینم بگم یک وکال خوب میخوام برای کارهای خودم و کلاً رپ و پاپ و گاهی هم ساز مثل سنتور و تار

امیدوارم پر چونگی نکرده باشم و سوالم تکراری نباشه.
    ممنون

2. kaveh79

kaveh79 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +304 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar, soundforge
    درود و خوش آمديد

در مورد تفاوت كارت صدا و پري امپ بايد بگم كارت صدا همونطور كه ميدونيد رابطيست بين ادوات صوتي (ميكروفون و ميكسر و پروسسور هاي سخت افزاري و .... ) و كامپيوتر. پري امپ هم ابزاري براي تقويت سيگنالهاي ذاتا ضعيف ميكروفون هست. تمام كارتهاي صوتي و ميكسرهايي كه ورودي ميكروفون دارند(چه دايناميك و چه كاندانسر) مجهز به پري امپ هم هستند و يكي از پارامترهاي تعيين كننده كيفيت كارت صوتي هم درجه مرغوبيت پري امپهاي اونه. پري امپ خوب دو ويژگي داره: 1. صدا رو هر چه بيشتر و حجيم تر تقويت ميكنه. 2. نويز كمتري ايجاد ميكنه. رعايت همين دو عامل بعلاوه برخي امكانات ويژه (مثل تيوب و كمپرسور و ... ) باعث تفاوت كيفيت و متعاقبا قيمت پري امپها ميشه. پري امپهاي اكسترنال (جدا از كارت صدا) معمولا قويتر از پري امپهاي داخل كارت هستند
    و حرفه اي ها اغلب پري امپهاي اكسترنال رو به اينترنال ترجيح ميدن. اما اين يك عرفه و نه يك قانون.

من فكر ميكنم انتخاب خودتون در حال حاضر بهتر باشه. تجربه شخصيم از ركورد با tlm 103 و كارت avid mbox pro و بدون استفاده از پري امپ جداگانه (گيتار و وكال) در محيطي نيمه آكوستيك بسيار رضايتبخش و عالي بود. اگر جاي شما بودم روي ميكروفون بيشتر فوكوس ميكردم و tlm 103 رو تهيه ميكردم. البته Rode nt2 هم طبق شنيده هام ميكروفون بدي نيست. در صورت لزوم پري امپ رو بعدا هم ميشه تهيه كرد.

ديگر دوستان هم راهنماييتون خواهند كرد.

3. Ali Gaz Anbor

Ali Gaz Anbor عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یک دنیا ممنونم کاوه ی عزیز. سپاسگذارم از وقتی که گذاشتی. راستش با اینکه تا حالا حتی میکروفون های Rode رو از نزدیک هم ندیدم ولی نمیدونم چرا حس خوبی به این میکروفون ها دارم. یعنی جایی ندیدم گله ای داشته باشند از میکروفون های Rode . تعریف مدل rode classic II رو هم خیلی شنیدم ولی فکر کنم از numan TLM 103 هم گرونتر باشه ! حالا اگه کسی خیلی خودمونی و زیر دیپلم یه توضیحی راجع به Rode nt2 که من انتخاب کردم بده خیلی خوب میشه. چون از جدول داخل سایت rode و نمودارش من چیزی متوجه نشدم.

منتظر راهنمایی های دیگر دوستان هم هستم.

بارگذاری...