پروسه ی شما برای داشتن bass شفاف چیست؟

شروع موضوع توسط MOHAMMAD ADHAMI ‏11/4/14 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک پروسه ی شما برای داشتن bass شفاف چیست؟ تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام.یه تاپیک تخصصی در مورد اینکه چگونه صداهای شفاف داشته باشیم دیدم اما فکر کردم بد نباشه که به صورت تخصصی تر به بحث شفافیت bass و یا در کنارش kick هم بپردازیم.به همین خاطر خواستم تاپیکی باشه تا عزیزان هرکدوم پروسه ای رو که برای داشتن شفافیت در این دو مورد طی میکننند رو بیان کنند تا دیگران هم از تجربه ی اونها استفاده کنند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Hamed_abdollahi

Hamed_abdollahi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, nuendo, StudioOne
    اکولایز دقیق و اگر لازم باشه کمپرسور

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    ممنونم ازت.
    یک نکته ای رو عرض کنم که اگه دوستان بتونن به عنوان مثال نمونه هایی از یه بیس و کیک شفاف با تنظیماتی که براش انجام دادند رو اینجا به صورت یه سورس کوتاه بگذارند فکر میکنم به صورت عملی باشه بهتر همه درک بکنند

4. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2
    اما هیچی مثل انتخاب(ساخت) صدا نمیشه.
    یعنی ساخت صدا با لایه گذاری .برا شفاف بودن و خوب شنیده شدن ممکنه نیاز شه تو محدوده ی بالاتر از بیس (مید رنج بیشتر اوقات) فرکانس داشته باشه بیس.بیس ها تو سبک های الکترونیک ممکنه فرکانسهای بالاتر از مید رنج هم داشته باشن.

5. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    تا ببینیم منظور از شفافیت دقیقاً چی هست!!! توی یه تاپیک دیگه دیدیم که تعبیر هرکسی از عبارت شفافیت!!! متفاوته

اگه همونی باشه که توی ذهن منه، سعی میکنم با کامپرس یه مقدار جلوتر بیارمش و با اکولایزر اون محدوده ای که اون جنس بیس!!! توش کمرنگ تره، کمرنگ تر کنم

6. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    نکته ی دیگه ای که قابل بحث هست اینه که آیا وی اس تی قدرتمندی چون trilian هم ممکنه نیاز به پردازش و شفاف کردن داشته باشه؟
    یه سوال دیگه که ذهن من رو مشغول کرده اینه که تمام صداهارو میشه با مهارت و دقت شفاف کرد اما به شخصه هنوز هم احساس بدی نسبت به صدای بیس در کارم دارم.گرچه گاهی احساسم میکنم وسواس ژیادیه.همش با خودم مرور میکنم؛خوب بیس که وسطه.بقیه اجزا سرجاشونن...چرا همشون و میشه شنید اما بیس رو نه.البته یه نکته ای که بهش برخوردم این بود که اکثر بیس های trilian صداهای گرم و تپلش محدوده ی های زیادی ندارن،اما صداهای شفافشم که هست برعکس بنیه و low قوی نداره.

7. ali123

ali123 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام ..
    موضوع خوبیه ... و با توجه به اینکه موزیک امروز یه جورایی وابسته به بیس هست ( به خاطر فراگیر شدن موزیک الکترونیک ) باید بیشتر مورد بحث قرار بگیره ...

اما چند تا سوال داشتم از دوستان ...
    1) چرا هر کاری می کنیم در نهایت خیلی فرق می بینیم بین کیکی که خودمون درست کردیم با کارهای روزی که میشنویم ..
    2) بهترین سمپل ها تو چه مجموعه ای هستند ؟؟ چون من بعضی از این سایت های خارجی رو میبینم خیلی پک های متنوعی دارن ...
    اما تو ایران فقط vengeance استفاده میشه !!
    3) ممکنه اونها کیک رو کلا از اول بسازن ؟؟ نرم افزاری هست این کارو دقیق انجام بده ؟؟
    4) مراحل دقیق استفاده از یک کیک تو کار از انتخاب جنس کیک تا مسترش چیه ؟؟
    5)چه افکت هایی بیشتر مورد استفاده قرار میگیره ؟؟
    6) آیا روش استفاده از دو یا چند کیک روی هم روش خوبیه ؟؟ یا باید یه کیک رو فقط درستش کنیم ؟؟
    7)کیک بالاخره مونو هست یا نه ؟؟ من یه کیک هایی رو میشنوم مونو به گوش نمیاد یا انگار بازی داره تو پنینگ یا یه چیزی تو مایه های chorus بهش دادن انگار .... !
    کیک های درست حسابی چرا انقدر پانچه !!1 همه چی سره جاشه .. هم بیسش خوب میزنه .. همه تریبل هم مید !!! اما کیک های ما شل و وله ... و اینکه به قول آقا ایمان جلوئه ؟؟ چه توری مستر میشه که کیکو میشه لمس کرد ؟؟

با تشکر
    دوستانی که در مورد هر کدوم از مطالب بالا اطلاعاتی دارند لطفا با ذکر شماره مریوط به هر سوال جواب بدن .. مرسی

8. tars

tars عضو سایت

شغل :
    موزیک
    امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools
    6) آیا روش استفاده از دو یا چند کیک روی هم روش خوبیه ؟؟ یا باید یه کیک رو فقط درستش کنیم ؟؟
    با توجه به اینکه تجربه کمی دارم ولی نظرم اینه ،
    خیلی وقتها دوتا کیک واسه گوش من جواب راضی کننده تری میده،

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  9. a.h.gh

a.h.gh عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    درود بر شما.
    اگر بخوایم باس شفافی داشته باشیم ، باید اول توی انتخاب صدای اون دقت کنیم تا از لحاظ محدوده فرکانسی با سایر صدا های موزیکمون ، مخصوصا کیک و اجزای درامز متفاوت تر باشه...
    چون در اکثر مواقع ، ما مجبور میشیم ناحیه بم تر صدای باسمون رو در کیک تضعیف کنیم.
    یعنی مثلاً اگر قسمت قوی کیک ما از 30 تا 150 هرتز هست ، باس باید توی محدوده ای غیر از محدوده فرکانسی کیک باشه... مثلاً از 20 تا 80 ...برای اینکه وقتی میخوایم فرکانس های قوی باس رو توی کیک تضعیف کنیم و محدوده صدای کیک رو از باس.. ، هر 2 صدا کامل شنیده بشن...بعد از این کار ، من معمولاً فرکانس های قوی کیک و باس رو (تا جایی که دیستورتی به وجود نیاد) بالا تر میبرم...
    در غیر این صورت اختلال فرکانسی پیش میاد و باعث میشه کیکمون اون کوبندگی لازم رو نداشته باشه ، باس کدِر صدا بده و موزیکمون با اینکه لول کمی داره ، اما دیستورت بشه! و.......... خیلی ایرادات دیگه....
    البته غیر از بحث اکولایز کردن ، بحث ساید چین هم هست ، و اگر بعد از این اکولایز ، شما به فضای بیشتری برای ساز های دیگه احتیاج داشتید ، میتونید صدای کیک رو با صداهایی که از لحاظ فرکانسی به کیک نزدیک هستن ، ساید چین کنید...
    (البته اگر از صدا های ضربه ای ، فقط کیک رو مثال میزنم ، به خاطر اینه که توی اکثر موزیک ها استفاده میشه... بیشتر بحث فرکانس ها هست ، حالا توی یک موزیک ما ممکنه بخوایم قدرت درامز رو روی یک صدای دیگه نشون بدیم...)
    موفق باشید.

10. Hamed_abdollahi

Hamed_abdollahi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, nuendo, StudioOne
    شما از هرچندتا کیک که دلتون بخواد میتونید استفاده کنید . مهم اون صدای نهاییه که از ترکیبشون میگیرید.
    ولی اگر کیکی دارید که میتونه با کمی تغیرات به نتیجه دلخواه رسید نیازی به چندین کیک نداره.

11. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    حرف حامد جان درسته.
    ما اگه بتونیم سعی کنیم از کیک های استانداردی استفاده کنیم که میکسمون رو ارضا میکنه دیگه نیازی به چیدن کیک به صورت لایه ای نیست.چون به هرحال هرجور که اکولایزشون هم بکنیم یجورایی با این کار فرکانس های اضافی رو وارد میکسمون کردیم

12. tars

tars عضو سایت

شغل :
    موزیک
    امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools
    شاید وی اس تی هایی که من واسه کیک دارم زیاد جالب نباشن
    ولی معمولا اگه کیک انتخابیم مثلا مید مناسبی نداشته باشه ، ترجیح میدم یک کیک که مید بهتری داره اضافه کنم و بعد فرکانس های مشترک رو کات کنم، تا اینکه زیاد رو کیک اول وقت بذارم ،

13. haxy

haxy عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترمه
    امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    برای داشتن بیس شفاف توضیحاتی که دوستان دادن تا حدودی کامل بود
    + اینکه
    زیاد بودن فرکانس های میانه و تریبل هم با عث کاهش کیفیت صدای بیس در لیمیت کردن صدا و افزایش ان با لیمیتر ها در مسترینگ می شود
    اکولایزر بخش تخصصی شفاف سازی صدا می باشد کم کرد بیش ار حد قسمتی از فرکانس های صدا ممکن است باعث شنیده نشدن صداشود
    یکی از کارهای مرسوم و ساده برای بیشتر شنیده شدن mono کردن قسمتی از فرکانس های بیس و کیک با اکولایزر های حرفه ای یا پن کردن قسمتی از ان می باشد

بارگذاری...