آخرین ارسال‌ها

موضوع جامع پرسش و پاسخ مربوط به آکوستیک استودیو

تو همچین فضایی قصد دارم استودیو راه بندازم، چند تا سوال دارم و دوستان اگر طرح پیشنهادی دارن یا نکته ای میدونن ممنون میشم در میون بذارن. فضا نیمه ساخته و دیوار داخلی نداره.

-تو بعضی ویدئو ها دیدم خواننده میکروفونش اصلن تو دد روم نیست و تو همون اتاق کنترل انجام میدن ظبطو (اینا نمایشیه یا میشه این کار رو با کیفیت انجام داد؟)
-با توجه به اینکه میخام وکال و ساز تو استودیو ظبط کنم و مسائل آکوستیک چه ابعادی برای دد روم پیشنهاد میکنید؟
-چه متریالی واسه دیوار و سقف و کف استفاده کنم؟ (چه ددروم بگیرم چه نه ، فضا فقط تعمیر سیاه شده و هر کاری میشه انجام داد لطفن از پوشش اولیه تا ابزار آکوستیک توضیح بدید.) دیوار رو کناف آکوستیک بکنم؟ کامل کناف بزنم؟ یا گچ بزنم؟ ابزوربر و بیس ترپ و دیفیوز اینا چقدر مصرف کنم؟

*سه تا دیوار بالای تصویر دو جداره شده و وسطش فوم قرار داره.
*من خواننده هستم و ظبط وکال با دقت و کیفیت بالا برام بیشترین اهمیت رو داره.
*تریجیح میدم ددروم نداشته باشم تا دسترسی به میکروفون ساده تر باشه و هزینه هم برام خیلی مهمه ولی ترجیح میدم امکانات قابل قبول باشه.
*فعلن هم تو زمینه نرم افزار و کیبورد آماتورم ولی دارم یاد میگیرم.
*حتی اگر طرح کلی هم بدید ممنون میشم.

5/10/10
25

تو همچین فضایی قصد دارم استودیو راه بندازم، چند تا سوال دارم و دوستان اگر طرح پیشنهادی دارن یا نکته ای میدونن ممنون میشم در میون بذارن. فضا نیمه ساخته و دیوار داخلی نداره.

-تو بعضی ویدئو ها دیدم خواننده میکروفونش اصلن تو دد روم نیست و تو همون اتاق کنترل انجام میدن ظبطو (اینا نمایشیه یا میشه این کار رو با کیفیت انجام داد؟)
-با توجه به اینکه میخام وکال و ساز تو استودیو ظبط کنم و مسائل آکوستیک چه ابعادی برای دد روم پیشنهاد میکنید؟
-چه متریالی واسه دیوار و سقف و کف استفاده کنم؟ (چه ددروم بگیرم چه نه ، فضا فقط تعمیر سیاه شده و هر کاری میشه انجام داد لطفن از پوشش اولیه تا ابزار آکوستیک توضیح بدید.) دیوار رو کناف آکوستیک بکنم؟ کامل کناف بزنم؟ یا گچ بزنم؟ ابزوربر و بیس ترپ و دیفیوز اینا چقدر مصرف کنم؟

*سه تا دیوار بالای تصویر دو جداره شده و وسطش فوم قرار داره.
*من خواننده هستم و ظبط وکال با دقت و کیفیت بالا برام بیشترین اهمیت رو داره.
*تریجیح میدم ددروم نداشته باشم تا دسترسی به میکروفون ساده تر باشه و هزینه هم برام خیلی مهمه ولی ترجیح میدم امکانات قابل قبول باشه.
*فعلن هم تو زمینه نرم افزار و کیبورد آماتورم ولی دارم یاد میگیرم.
*حتی اگر طرح کلی هم بدید ممنون میشم.
سلام . دوست عزیز طرح پیشنهادی من برای شما این طرح هست که آپلود کردم براتون . به فرض اینکه اون قناسی ته رو جداکنید، فواصل مانیتورینگ و نشستنتون رو به صورت صحیح دراوردم براتون چون پیشنیاز طراحی آکوستیک ، موقعیت نشستن شماست .
قهوه ای پررنگ : بیس ترپ
قهوه ای کمرنگ : دیفیوزر و مولتی دیفیوزر ها
نارنجی: ابزورب
آبی : ابزورب و دیفیوزر به صورت سقفی
دقت کنید ابزورب های دیوار های مجاور تا جایی که میشه به صورت نامتقارن نصب بشه که بیشترین ضریب جذب رو داشته و کمترین فلاتر اکو رو داشته باشه .
روی زمین هم تاجایی که میشه از قالی استفاده کنید .
داخل محیط رو با مبلمان یکم پر کنید که موثر هست .
تلاش به دد کردن محیط نداشته باشید . محیط باید نسبت به سبک مقدار استانداردی از ریورب ( RT60 ) رو به صورت طبیعی داشته باشه . دد کردن زیاد محیط طبیعی بودن صدا رو از بین میبره .
من خیلی نخواستم پیچیدش کنم براتون اما اگر به صورت استاندارد بخوایم تصمیم به آکوستیک بگیریم از ایزوله بودن درو دیوار هاتون باید شروع کنیم و با میکروفن گذاری محیطتتون رو تست و مانیتورینگ رو کالیبره کنیم و نسبت به طول موج های مخرب تصمیم به ساخت تجهیزات آکوستیک کرد .
بهترین چیز برای ساخت پنل های آکوستیک فایبرگلس یا همون پشم سنگ هست ، با ضخامت و دانسیته ی بالا

فایل های ضمیمه

• 22.8 KB نمایش‌ها: 9
10/1/19
1
116
سلام
من با مشكل خفگي زياده صدا و داشتن صداي (هوم) داخل ددروم مواجهم.
اوايل يه باكس از جنس نئوپان ب ابعاد ١ در ١ با ارتفاع دومتر ك سرتاسر اون رو با فوم شونه تخم مرغي پوشونده بودم ساختم و اين مشكل خفه بودن صدا رو داشتم
بعد با توجه ب نظرات دوستان ك گفتن ابعاد باكس كوچيكه
يه باكس بزرگتر ساختم ب ابعاد ١/٧٠ در ١/٥٠ در ارتفاع دومتر، اون رو هم مث قبل سرتاسرش رو با فوم شونه تخم مرغي پوشوندم (بدون زير سازي)ولي همچنان اون مشكل بود.
شايد باورتون نشه ولي اين باكس رو هم خراب كردم و تا چندين ماه تمايل و ذوقم ب موزيك ازبين رفت:frown:
(اين باكس هاي شنوايي سنجي با اينكه ابعاد كوچيكي دارن منتهي صداي صاف و شفافي دارن!!اينها به چه صورت اكوستيك ميشن!؟)
دوستان با تجربه كسي ميتونه كمك كنه براي اين مشكل:thumbsdown:
تشكر

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,619
53
.
سلام
اوايل يه باكس از جنس نئوپان ب ابعاد ١ در ١ با ارتفاع دومتر ك سرتاسر اون رو با فوم شونه تخم مرغي پوشونده بودم ساختم و اين مشكل خفه بودن صدا رو داشتم
يه باكس بزرگتر ساختم ب ابعاد ١/٧٠ در ١/٥٠ در ارتفاع دومتر، اون رو هم مث قبل سرتاسرش رو با فوم شونه تخم مرغي پوشوندم (بدون زير سازي)ولي همچنان اون مشكل بود.
شايد باورتون نشه ولي اين باكس رو هم خراب كردم و تا چندين ماه تمايل و ذوقم ب موزيك ازبين رفت:frown:
(اين باكس هاي شنوايي سنجي با اينكه ابعاد كوچيكي دارن منتهي صداي صاف و شفافي دارن!!اينها به چه صورت اكوستيك ميشن!؟)
تشكر
شما یک نمونه از همون نویز رو اینجا شر کن تا دوستان بشنوند و مفهوم "هوم" رو که میگید رو عملاً متوجه بشن. انواع اقسام نویز وجود داره و اون کلمه، اطلاعات زیادی از نوع نویز به ما نمیده. شاید اصلاً اون نویز مربوط به محیط اکوستیکی شما نیست و یک نویز داخل مداری هست. صدا شنیدنیه، توضیح دادنی نیست.

5/10/10
25
n
سلام
تشكر
دوست عزیز شما آکوستیکتون اصولی نبوده و هرچی تلاش کردین در جهت جذب فرکانس های بالا بوده و RT60 محیطتون رو بیش از حد کم کردید برای همین احساس خفگی دارید و چون کاری برای فرکانس های پایین انجام ندادید بیشترین صدایی که محیطتون رو کثیف کرده صدا های فرکانس پایین هست .

سلام دارم خدمت دوستان عزیز و استاتید محترم.
ممنون از پست های آموزشی که قرار دادید.
بنده به تازگی به منزل جدید نقل مکان کردم.
این واحد طبقه دوم یک آپارتمان 5 طبقه هستش.
سه اتاق خواب در مجاورت هم داره و قصد دارم اتاق وسطی رو که متراژ اون 12 متر هستش به عنوان اتاق کار (استودیو) تکمیلش کنم.
من در زمینه ضبط نریشن و ساخت تیزر های تبلیغاتی فعالیت دارم. موسیقی هم کار میکنم و گاها تنظیم هایی رو با دوستان انجام میدیم.
------------------------------------------------------------------------
با توجه به مطالبی که خوندم و تو استودیوی دوستان دیدم، بنده سه راه دارم :
1- راه اصولی : ایزولاسیون و آکوستیک
» شاسی کشی روی دیوار و سقف و کف.
» پر کردن شاسی ها با پشم سنگ.
» نصب تایل اکوستیک بر روی شاسی ها.
» استفاده از فوم اکوستیک (جاذب ، پخش کننده و بیس ترپ) بر روی تایل ها در مکان های مورد نیاز.
» موکت پرز بلند برای کف.

2- فقط اکوستیک :
» استفاده از فوم پلی یورتان ( شانه تخم مرغی یا هرمی) بر روی کلیه دیوار ها و پوشناندن آنها.
» نصب چند پانل اکوستیک بر روی این فوم ها.
» موکت پرز بلند برای کف.

3- ساخت پانل اکوستیک (GIY)
» چندین پانل اکوستیکی بسازم و بر روی دیوار و سقف به صورت پرتابل نصب کنم.
» موکت پرز بلند برای کف.
--------------------------------------------------------------------------
:: هزینه خیلی برام مهمه چون در حال حاضر نمیتونم زیاد هزینه کنم، با توجه به آشنایی که با کارهای نجاری و ... دارم خودم میخوام کارارو پیش ببرم که هزینم کمتر بشه.
:: خیلی مایلم روش اول رو انجام بدم، چون هم ایزولاسیون میشه و هم اکوستیک برای ضبط و میکس و ...
اما به دلیل هزینه بالای اون احتمالا باید در چند فاز انجامش بدم مثلا اول شاسی کشی کنم بعد پشم سنگارو تهیه کنم بعد تایل اکوستیک و ...
-------------------------------------------------------------------------
سوالات :
1- اگه ممکنه تاثیرات 3 روش بالا رو بهم بگید در کیفیت کارم (میدونم انیارو باید اصولی با فرمول و دستگاه های فرکانس و .. اندازه گیری کرد و .. ولی میخوام در حد قابل قبول باشه برام نه خیلی تجاری و حرفه ای)
2- مراحل اجرا رو در سه روش بالا تا حدی میدونم (جستجو در انجمن و یوتیوب) ، اگه ممکنه لطف کنین مراحل رو شفاف بهم بگید.
3- اگه فعلا فقط بخوام از روش سوم استفاده کنم جواب میده تا مدتی ؟؟ بعد مثلا برم سراغ روش اول ؟؟
4- هزینه شاسی کشی رو کسی میدونه؟ قیمت چوب و چه نوع چوبی باید استفاده کرد ؟ مثلا روس یا نه میشه از mdf مات هم استفاده کرد ؟؟
-------------------------------------------------------------------------
تصاویر و مدل اتاق من ..
ممنون میشم در خصوص هر کدم از پیشنهاداتی که دارین بگید کجاهارو باید پانل بزنم از روی مدلی که فرستادم.
ممنون از وقتی که گذاشتین.
حسین رحیم پور

فایل های ضمیمه

بالا