موضوع جامع پرسش و پاسخ مربوط به آکوستیک استودیو

3/6/13
93
45
18
اصفهان
پس کنترل فرکانسهای پایین رو تو اتاق رکورد با چی کنترل میکنن؟ آیا متریال دیگه یا راه دیگه ای وجود داره ؟
[doublepost=1444584894,1444584785][/doublepost]
عالی بود. اما سوال اینجاست که جنس این بیس ترپ ها فقط از همون نوع خاص فوم هست یا چیزای دیگه ای هم میشه به این شکل استفاده کرد ؟
سلام دوست عزیز..
عذر میخوام بنده مخاطب شما نبودم ولی جواب دادم چون یه مدل رو چند جادیدم..
میان یه فریم با چوب درست میکنن وسطشو پشم شیشه یا سنگ میزارن و یه پارچه میکشن روش کاملا و میپوشوننش..بعدم پارچه انگار نباید خیلی کلفت باشه.

alame

هنرمند
عضو سایت
8/6/09
128
29
28
کرج
پس کنترل فرکانسهای پایین رو تو اتاق رکورد با چی کنترل میکنن؟ آیا متریال دیگه یا راه دیگه ای وجود داره ؟
عالی بود. اما سوال اینجاست که جنس این بیس ترپ ها فقط از همون نوع خاص فوم هست یا چیزای دیگه ای هم میشه به این شکل استفاده کرد ؟
می شه ولی چون مطمئن نیستم ترجیح می دم نگم...سعی کنید از همون نوع بگیرید ، اینجوری با خیال راحت می تونید به کارتون ادامه بدید و از این بابت دیگه نگرانی نداشته باشید

6/3/13
86
29
18
کرج
نئوپان یا ام دی اف برای پوشش دیوار , آیا باعث به وجود آمدن ریورب صدا خواهد شد؟

در واقع بهتره که در ساخت دد روم یا میکس کنترل روم دیوار هایی با زاویه 90 نداشته باشیم اما به هر حال چارش فقط bass trap هست دوست من .
به صورت آماده که از جنس فوم هست در بازار موجوده ولی خودتون هم می تونید بسازید با پشم سنگ و پارچه کتونی و یه فریم چوبی .
به این عکس دقت کنید .
[/URL][/IMG]

[doublepost=1444688582][/doublepost]
نئوپان یا ام دی اف برای پوشش دیوار , آیا باعث به وجود آمدن ریورب صدا خواهد شد؟
بله دوست من mdf که از دیوار کچی هم بدتر هست در بازتاب دادن صدا .
نئوپان برای زیر کاری متریال بدی نیست اما به تنهایی مناسب نیست و بازتاب دارد .

6/3/13
86
29
18
کرج
چه چوبی ریورت نداره؟ من میخواستم برای روکش دیوار از ام دی اف استفاده کنم زیباتر باشه چیکار کنم ...
یه سوال دیگه هم دارم فوم پلی یورتان برای عایق صدا بهتر هستش یا ابر فشرده ؟ کدومش صدا رو بهتر جذب میکنه

چه چوبی ریورت نداره؟ من میخواستم برای روکش دیوار از ام دی اف استفاده کنم زیباتر باشه چیکار کنم ...
یه سوال دیگه هم دارم فوم پلی یورتان برای عایق صدا بهتر هستش یا ابر فشرده ؟ کدومش صدا رو بهتر جذب میکنه
دوست من چوب به خاطر جنسی که داره در هر صورت نمی تونه به عنوان جاذب صوت استفاده بشه و به هر حال بازگشت صدا (reverb) رو خواهید داشت .
و mdf که دیگه به خاطر سطح ملامینه ی روش اصلا پیشنهاد نیمشه .بهترین چوب چوب های سبک روسی هست که نمای خوبی هم دارن و تا حدودی هم اگه با فاصله 10 cm نسبت به دیوار نصب شوند قابلیت جذب بیشتری دارن .اما برای کل فضای daed room پیشنهاد نمی شه .

فوم پلی یورتان که هم به صورت پاششی و هم به صورت ساندویچ پنل موجوده بیشتر برای ایزوله کردن استفاده می شه و میشه گفت جذب آنچنانی نداره
اما ابر های آکوستیک شونه تخم مرغی بهترین جاذب صوت هستند ، اما دانسیته بالا (فشردگی زیاد) برای جذب صوت خوب نیست ، بهتره ابری رو انتخاب کنید که با فشردگی معمول باشه .

Omid A

عضو سایت
سلام دوستان من 40 متر فضای اتاقمو میخوام آکوستیک کنم... میخوام اول با پشم سنگ کلشو بپوشونم بعد فوم شونه تخم مرغی رو دوباره روی پشم سنگ بزنم آیا این کار درسته ؟
دوم اینکه درب اتاق جنسش از آهنه.. و رو اونم میخوام پشم سنگ و فوم بزارم...بعد اینکه درزشو نمیتونم به دلیل باز و بسته کردن کاری کنم... آیا اشکال نداره کل اتاق اکوستیک باشه... به جز درزای کوچیک در؟؟... آیا صدا با وجود این درزا به بیرون میره و همچنین خوب جذب میشه؟

23/5/13
541
352
63
تهران
سلام دوستان من 40 متر فضای اتاقمو میخوام آکوستیک کنم... میخوام اول با پشم سنگ کلشو بپوشونم بعد فوم شونه تخم مرغی رو دوباره روی پشم سنگ بزنم آیا این کار درسته ؟
دوم اینکه درب اتاق جنسش از آهنه.. و رو اونم میخوام پشم سنگ و فوم بزارم...بعد اینکه درزشو نمیتونم به دلیل باز و بسته کردن کاری کنم... آیا اشکال نداره کل اتاق اکوستیک باشه... به جز درزای کوچیک در؟؟... آیا صدا با وجود این درزا به بیرون میره و همچنین خوب جذب میشه؟
بله میتونید این کار رو بکنید ولی در مورد درب باید بگم بسته به فضای شما داره که چقدر شلوغی و سر و صدا داره. برای بحث آکوستیک چند تا درز درب زیاد مهم نیست.اون تو بحث ایزوله هستش که مهمه برای نشت صدا به درون اتاق رکورد

Omid A

عضو سایت
بله میتونید این کار رو بکنید ولی در مورد درب باید بگم بسته به فضای شما داره که چقدر شلوغی و سر و صدا داره. برای بحث آکوستیک چند تا درز درب زیاد مهم نیست.اون تو بحث ایزوله هستش که مهمه برای نشت صدا به درون اتاق رکورد
ممنون دوست عزیز... آره هردو صورت منظورمه...یعنی میگم اگه چند تا درز کوچیک داشته باشه صدا به بیرون میره یا از بیرون میاد داخل؟

23/5/13
541
352
63
تهران
ممنون دوست پز... آره هردو صورت منظورمه...یعنی میگم اگه چند تا درز کوچیک داشته باشه صدا به بیرون میره یا از بیرون میاد داخل؟
بله با چند تا درز کوچیک هم صدا به داخل و بیرون تا درصدی درز میکنه و باید با درز گیر و ... پوشیده بشه

29/3/14
44
81
18
35
ى سوءال از اساتيد و دوستان عزيز در مورد محيط آكوستيك داشتم:
هر كسى به نحوى ى محيطى ميسازه، حالا فرقى نميكنه از چه امكاناتى استفاده ميكنه ، كجاها نصب ميكنه، سوءالم اينه كه شما بر چه حسب و معيارى تشخيص ميدين كه زحماتى كه كشيده شده تا چه اندازه تأثير داشته؟ از روى كدوم فرمول حساب ميكنين كه چند درصد به هدفتون نزديك شدين، آيا براى تشخيص ميزان و محدوده فركانسا از وسايل سخت افزارى يا نرم افزارى هم استفاده ميشه؟ يا همينطورى در جائى خونده شده يا از روى چنتا عكس و.... محيط نصب ميشه و فقط با تكيه به قدرت شنيدارى تصميم گرفته ميشه؟

3/4/10
286
107
43
تهران
هر كسى به نحوى ى محيطى ميسازه، حالا فرقى نميكنه از چه امكاناتى استفاده ميكنه ، كجاها نصب ميكنه، سوءالم اينه كه شما بر چه حسب و معيارى تشخيص ميدين كه زحماتى كه كشيده شده تا چه اندازه تأثير داشته؟ از روى كدوم فرمول حساب ميكنين كه چند درصد به هدفتون نزديك شدين، آيا براى تشخيص ميزان و محدوده فركانسا از وسايل سخت افزارى يا نرم افزارى هم استفاده ميشه؟ يا همينطورى در جائى خونده شده يا از روى چنتا عكس و.... محيط نصب ميشه و فقط با تكيه به قدرت شنيدارى تصميم گرفته ميشه؟
درود
راستش من خودم گوش رو بيشتر ملاك قرار ميدم .... ابزار و ادوات براي اين اندازه گيري ها هست ....
ولي اين ابزار در محيطي كه براي اين كار ساخته شده و سپس آكوستيك مناسب و استاندارد شدن پاسخگوئه ....
اما متاسفانه ما معمولا نه مكان استاندارد داريم ....
نه آكوستيك مناسب ، نه هزينه ونه تجهيزات ....

Sent from my iPhone using Tapatalk

23/5/13
541
352
63
تهران
دستگاه ها و همچنین برنامه هایی هستکه میزان دسیبل صدا در اون مکان رو نشون میده و میتونید میزان نفوذ صدا رو اندازه گیری کنید
و دوستمون هم گفتن گوش هم ابزار خوبیه و همچنین صدای ضبط شده در اون مکان که میزان نویز و ... و ریورب رو تو اون میتونید گوش کنید

2/11/15
93
151
18
36
اصفهان
ابر و فوم معمولا فقط روی مید رنج و های فرکانس شما تاثیر میذارن و عملا کاری برای فرکانس های پائین نمیکنن...به همین دلیل هم ما در بیشتر استودیوهای خانگی مشکلاتی چون صدای بومی و هوم را شاهد هستیم و از طرف دیگه هم با زدن بیش از حد این متریال شفافیت و پریسنس صدا رو از بین خواهیم برد که دلیلش همون طور که گفتم به دلیل خاصیت جذب فرکانسهای بالایی است.
[doublepost=1446669361,1446669109][/doublepost]
پاسخ : پرسش و پاسخ مربوط به آکوستیک استودیو

به نظرتون چه جایگزین مناسبی برای پشم سنگ یا پشم شیشه هست؟
بازیافت کاغذ جایگزین مناسبی خواهد بود به جای پشم سنگ...

8/10/15
148
158
43
30
همه جا
ابر و فوم معمولا فقط روی مید رنج و های فرکانس شما تاثیر میذارن و عملا کاری برای فرکانس های پائین نمیکنن...به همین دلیل هم ما در بیشتر استودیوهای خانگی مشکلاتی چون صدای بومی و هوم را شاهد هستیم و از طرف دیگه هم با زدن بیش از حد این متریال شفافیت و پریسنس صدا رو از بین خواهیم برد که دلیلش همون طور که گفتم به دلیل خاصیت جذب فرکانسهای بالایی است.
[doublepost=1446669361,1446669109][/doublepost]
بازیافت کاغذ جایگزین مناسبی خواهد بود به جای پشم سنگ...
اگه مشکل هوم زیاد رو دارید بهتره از basstrap استفاده کنید. همون طور که خود شما مطلع هستید ابر و فوم ریورب فرکانس های mid و treble رو کنترل میکنند

2/11/15
93
151
18
36
اصفهان
این نکته مهمه که دوستان بدونن فقط با ی متریال قادر نخواهند طیف کلی فرکانسهارو کنترل کنند...ما نیاز هست هر سه متریال یعنی bass trap-absorption-و diffusion را همزمان در اتاق استفاده کنیم...

10/2/12
35
2
8
تهران
با سلام خدمت دوستان عزیز

راستش من میخواستم پنل درست کنم برای جذب فرکانسای پایین، با توجه به کلیپایی که دیدم میخوام یک فریم چوبی درست کنم و بینش از یه تایل پشم سنگ استفاده کنم فقط نمیدونم پارچه ای که باید روش بکشم از چه جنسی باشه.میگن باید پارچه ای استفاده کنی که وقتی فوت میکنی باد رو از سمت دیگش احساس کنی ولی واقعا پیدا نمیکنم کسی هست بتونه کمکم کنه؟

8/10/15
148
158
43
30
همه جا
با سلام خدمت دوستان عزیز

راستش من میخواستم پنل درست کنم برای جذب فرکانسای پایین، با توجه به کلیپایی که دیدم میخوام یک فریم چوبی درست کنم و بینش از یه تایل پشم سنگ استفاده کنم فقط نمیدونم پارچه ای که باید روش بکشم از چه جنسی باشه.میگن باید پارچه ای استفاده کنی که وقتی فوت میکنی باد رو از سمت دیگش احساس کنی ولی واقعا پیدا نمیکنم کسی هست بتونه کمکم کنه؟
یه پارچه هست به اسم پارچه گونی .