آخرین ارسال‌ها

پرسش و پاسخ درباره ی مجموعه نکات پروداکشن و تنظیم یک اثر (نوشته ی حامد غفاری)

DANIEL ADHAMI

هنرمند
عضو سایت
درود.
سوالی برام مطرح هست که:
فرض کنید یک خط بیس داریم که در گام دو ماژور بیس قوی هست و پر هست اما زمانی که گام بالاتر میره به طور مثال می ما ژور خط بیس از اون پر بودنش خارج میشه و یه حس لاغری رو میده.
این مربوط به چی هست؟چطور باید اون صدای گرم و پخته روی گام اولی رو همچنان نگه داشت در صورت تغییر به گام بالاتر.؟

23/3/13
110
24
رشت
درود.
سوالی برام مطرح هست که:
فرض کنید یک خط بیس داریم که در گام دو ماژور بیس قوی هست و پر هست اما زمانی که گام بالاتر میره به طور مثال می ما ژور خط بیس از اون پر بودنش خارج میشه و یه حس لاغری رو میده.
این مربوط به چی هست؟چطور باید اون صدای گرم و پخته روی گام اولی رو همچنان نگه داشت در صورت تغییر به گام بالاتر.؟
کاریش نمیشه کرد هرچی نت بره بالا تر حجمش کمتر میشه شاید با میکس بشه یه کاری کرد ولی بهترین کار همون تغییر جنس صدا هستش
یا اینکه یه اکتاو پایین تر اجرا کنید نت می رو

DANIEL ADHAMI

هنرمند
عضو سایت
کاریش نمیشه کرد هرچی نت بره بالا تر حجمش کمتر میشه شاید با میکس بشه یه کاری کرد ولی بهترین کار همون تغییر جنس صدا هستش
یا اینکه یه اکتاو پایین تر اجرا کنید نت می رو
نظرتون در مورد اضافه کردن یه لایه بیس با اکتاو پاینن ترش چیه؟

23/3/13
110
24
رشت
نظرتون در مورد اضافه کردن یه لایه بیس با اکتاو پاینن ترش چیه؟
تو کار اکوستیک که خب نمیشه اما الکترو باشه این تکنیک متداول هم هست اما باید همراهی کنه کل بیسو نه این که فقط تو یه نت زده بشه
یعنی یه mid bass میسازید یه low bass اینحوری مشکلتون حل میشه
اصلا اگه کار اکوستیک هست میتونید یه نت غیر از نت پایه رو انتخاب کنی یعنی دو نت دیگه ی اکورد که به اون نت قبلی نزدیک ترند

DANIEL ADHAMI

هنرمند
عضو سایت
تو کار اکوستیک که خب نمیشه اما الکترو باشه این تکنیک متداول هم هست اما باید همراهی کنه کل بیسو نه این که فقط تو یه نت زده بشه
یعنی یه mid bass میسازید یه low bass اینحوری مشکلتون حل میشه
اصلا اگه کار اکوستیک هست میتونید یه نت غیر از نت پایه رو انتخاب کنی یعنی دو نت دیگه ی اکورد که به اون نت قبلی نزدیک ترند
ممنوم عزیزم.
بله البته این تکنیک رو همیشه پیاده میکردم فقط میخواستم مطمن بشم که دارم طبق اصول پیش میرم.

16/1/16
128
29
خب سوالو مطرح کردم پاک کردن مدیران عزیز. البته میتونستن انتقال بدن یا رانمایی کنن کجا مطرح بشه. ولی ب نظرم اینجا جای مناسبه.

ممنون میشم راهنمایی کنید.
یه قطعه ملودی گیتار رو فقط با یدونه لپ تاپ چجوری میشه با کیفیت فوق العاده اکسپورت کرد؟

آیا واسه این که کیفیت عالی باشه نیاز به سخت افزار خاصی هست؟
یا فقط با پلاگین و اینجور مسائل تو خود daw میشه درس کرد؟

--
این قطعه رو ببریم تو استدیو با تجهیزات بالا. و همه اعمالی که انجام دادیم تو برنامه واسه اون قطعه ملودی .اون کارارو دقیقا تو استدیو هم برای این قطعه انجام بدیم.

ایا این دو قطعه با هم متفاوته از نطر کیفیت؟ ( لپ تاپی که هیچ سخت افزاری بهش وصل نیس + استدیو با تجهییزات بالا)

توجه کنید که منظورم بازم فقط یه ملودی گیتاره که خیلی ساده نواخته شده به فرض.(فرض کنید فقط 4 تا نت هست که کنار هم چیده شده)
و نیاز به تنظیمات زیاد خاصی نیس که مثلا حتما کارت صوت و مانیتورینگ باشه تا بهتر شنیده بشه.
فقط تو قسمت اکسپورت سوال منه.که چجوری کیفیت عالی اکسپورت بشه.

دراصل مشکل من اینه که یه لپ تاپ هست بدونه هیچ تجهیزات.فقط با خود برنامه و پلاگینو این چیزا یه قعطه رو ساختیم .میخواییم با کیفیت بدیم بیرون.مثل کیفیت بالایی که همه اهنگسازا میدن بیرون.

مدیران عزیز این سایت برای سوالو پرس هست دیگه.لطفا قبل از پاک کردن پست بنده یا راهنمایی کنید که کجا مطرح کنم یا الکی پاک نکنید.بلاخره مشکل هست ک میپرسم .مثل همه عزیزانی که هزاران مشکل دارن و ومیپرسن.
و مهم تر اینکه اگ بازم قصد پاک کردن پست بنده رو دارید در این صورت کلا اکانت منو هم پاک کنید تا زحمت شما هم کلا کم بشه.
اینجا اکثرا خودشونو دور از حضور بعضیا اساسی گرفتن .ولی یه سوال ساده رو کسی نمیتونه ساده و روشن ج بده.
یا حوصله ج دادن ندارن.یا واقعا ادعا دارن و اطلاعاتشون قد یه سوال ساده رو هم ساپورت نمیکنه.
ممنونم از همه عوامل. و کسی که ان شاالله لطف بکنه و پاسخ بده.
و اینکه مدیران لطفا سوتفاهم ایجاد نشه از عرایض بنده. این حرفا مونده بود ک باید میگفتم.اگ شخص خاصی رو میشناختم ک رسیدگی میکنه بهش پیام میزدم و گلایه میکردم.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,626
53
.
خب سوالو مطرح کردم پاک کردن مدیران عزیز. البته میتونستن انتقال بدن یا رانمایی کنن کجا مطرح بشه. ولی ب نظرم اینجا جای مناسبه.

ممنون میشم راهنمایی کنید.
یه قطعه ملودی گیتار رو فقط با یدونه لپ تاپ چجوری میشه با کیفیت فوق العاده اکسپورت کرد؟

آیا واسه این که کیفیت عالی باشه نیاز به سخت افزار خاصی هست؟
یا فقط با پلاگین و اینجور مسائل تو خود daw میشه درس کرد؟

--
این قطعه رو ببریم تو استدیو با تجهیزات بالا. و همه اعمالی که انجام دادیم تو برنامه واسه اون قطعه ملودی .اون کارارو دقیقا تو استدیو هم برای این قطعه انجام بدیم.

ایا این دو قطعه با هم متفاوته از نطر کیفیت؟ ( لپ تاپی که هیچ سخت افزاری بهش وصل نیس + استدیو با تجهییزات بالا)

توجه کنید که منظورم بازم فقط یه ملودی گیتاره که خیلی ساده نواخته شده به فرض.(فرض کنید فقط 4 تا نت هست که کنار هم چیده شده)
و نیاز به تنظیمات زیاد خاصی نیس که مثلا حتما کارت صوت و مانیتورینگ باشه تا بهتر شنیده بشه.
فقط تو قسمت اکسپورت سوال منه.که چجوری کیفیت عالی اکسپورت بشه.

دراصل مشکل من اینه که یه لپ تاپ هست بدونه هیچ تجهیزات.فقط با خود برنامه و پلاگینو این چیزا یه قعطه رو ساختیم .میخواییم با کیفیت بدیم بیرون.مثل کیفیت بالایی که همه اهنگسازا میدن بیرون.

مدیران عزیز این سایت برای سوالو پرس هست دیگه.لطفا قبل از پاک کردن پست بنده یا راهنمایی کنید که کجا مطرح کنم یا الکی پاک نکنید.بلاخره مشکل هست ک میپرسم .مثل همه عزیزانی که هزاران مشکل دارن و ومیپرسن.
و مهم تر اینکه اگ بازم قصد پاک کردن پست بنده رو دارید در این صورت کلا اکانت منو هم پاک کنید تا زحمت شما هم کلا کم بشه.
اینجا اکثرا خودشونو دور از حضور بعضیا اساسی گرفتن .ولی یه سوال ساده رو کسی نمیتونه ساده و روشن ج بده.
یا حوصله ج دادن ندارن.یا واقعا ادعا دارن و اطلاعاتشون قد یه سوال ساده رو هم ساپورت نمیکنه.
ممنونم از همه عوامل. و کسی که ان شاالله لطف بکنه و پاسخ بده.
و اینکه مدیران لطفا سوتفاهم ایجاد نشه از عرایض بنده. این حرفا مونده بود ک باید میگفتم.اگ شخص خاصی رو میشناختم ک رسیدگی میکنه بهش پیام میزدم و گلایه میکردم.
الیاس عزیز، قبل از اینکه عصبانی بشی، یه نگاهی به سوالاتی که کردی بنداز. سوال وقتی اشتباه باشه، یا جواب رو هم اشتباه دریافت میکنی و یا کلاً جوابی دریافت نمیکنی!
به این سوال خودت دقت کن:

1- کیفیت در اکسپورت به اینکه با لپتاپ باشه یا PC هیچ ربطی نداره
2- کیفیت در اکسپورت به پلاگین هم مربوط نیست
3- منظورت طرز گرفتن خروجی هست؟ اگه اینه، به DAW ی که استفاده میکنی مربوط میشه
4- شما اول باید در مورد کیفیت اینپورت سوال کنی (با چه شرایطی ریکورد شده)، خروجی تنها تعیین کننده ی کیفیت نیست
5- فایل گیتار مورد نظر چه مشخصاتی از Bit Dept و Sample Rate رو داره؟
6- اکسپورت برای چه کاری؟ رلیز؟ میکس؟ . . .
7- وقتی در مورد کیفیت خروجی گرفتن سوال میکنی، مثل اینه که در یک کلام بپرسی "من چطور میتونم مثل یک آشپز حرفه ای غدا های خوشمزه و بی عیب و نقص بدم به مشتری"!! کیفیت خروجی به پروسه ی ادیت، پراسس و میکس مربوط میشه که ضمن اینکه تخصص محسوب میشه، در حین سالها کار هم به نکات ریزی بر میخوری که هیچ جایی هیچ جوابی براش نوشته نشده.

خب به نظرت میشه به یه همچین سوالهایی با یک پست جواب داد؟! سوالاتی که پرسیدی "ساده" نیستند (یه سوال ساده رو کسی نمیتونه ساده و روشن ج بده.) بلکه "ساده انگارانه" هستند!

تمامی سوالهات نشون میده که کلاً تخصص و حتی آشنایی جدی در مورد پروسه تولید موسیقی نداری، و این هیچ اشکالی نداره. اگر عجله ای نداشته باشی و بتونی وقت بذاری، همین سایت برای همین آشنایی هاست. اما مشکل زمانی بوجود میاد که حس کنی براحتی میشه یک پروسه ی تخصصی رو در یک پاراگراف ارائه کرد و انتظارات خودتو با این طرز فکر بالا ببری.

. . . ( لپ تاپی که هیچ سخت افزاری بهش وصل نیس + استدیو با تجهییزات بالا) . . . میخواییم با کیفیت بدیم بیرون. مثل کیفیت بالایی که همه اهنگسازا میدن بیرون.

خب به نظرت اون "تجهیزات بالا" هیچ کاری انجام نمیدن؟! یک لپتاپ یا PC خالی با اونها برابره؟! آهنگسازها یا یوزرهایی که از اونها استفاده میکنن و همونطور که گفتی "با کیفیت بالا میدن بیرون" محض تفریح اونها رو خریدند؟!

الیاس جان هر سوالی "سوال" نیست! سوال اگه درست باشه، اینجا بدون جواب نمیمونه. شک نکن. فکر نمیکنم که لزومی هم به گلایه کردن به شخص خاصی وجود داشته باشه، چون همینجا گلایه هاتو کردی! ولی هیچکس از سوالات اشتباه و توقع بالای تو گلایه ای نکرد! (البته غیر از من!)

ضمناً علت حذف پست ها هیچ ارتباطی به نوع سوال نداره. پستهایی حذف میشن که در اون قوانین این سایت رعایت نشده باشه:
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

16/1/16
128
29
ممنون از شما اقا فرهود که وقت میذارید.
راستش من قبلا هم گفته ام از صفر 100 مرتبه هم پایین ترم.

ولی بخاطر این گفتم مثلا 4 تا نت گیتار که سوالای زیاد پیش نیاد.
بله درسته ب نوع ورودی هم بستگی داره.
ولی منظور بنده به فرض با یه وی اس تی مورد قبول از یه شرکت مورد قبول. 4 تا نت دو ر می فا رو گذاشتیم تو یه داو و میخواییم اکسپورت بگیریم برای اینکه کیفیتش اون کیفیت مرده ای نباشه که تو داو میشنویم چیکار باید انجام بدیم.قطعا کارایی روش انجام میشه دیگه حتی برای این 4 تا نت.من اون اعمال رو میخوام یاد بگیرم. چه کسی میتونه راهنمایی کنه؟

بله فرمایش شما درسته تجهیزات الکی نیس.

چون شما خودتون گفتید که کارت صدا + مانیتورینگ تاثیری تو کیفیت اهنگ خروجی (منظور کیفیت خالص فایل) نداره. چون تو پردازش شدن فایل خروجی اون سخت افزار ها کاری انجام نمیدن و این هم کاملا منظقی هست چون اونا وظایف دیگه ای دارن.

من باور کنید شرمنده ام که اذیت میکنم شمارو با این سوالاتم.

من اگه 4 تا نت رو ی بار خودم تو یه داو با یه وی اس تی بنوازم.اکسپورت بگیرم.
و اینو دقیقا از فایل میدیش اکسپورت کنم بدم مثلا شما هم اونو اونجا اجرا کنید و بنوازید.و اکسپورت کنید.

خب شما برای اینکه اون 4 تا نت رو کیفیتش رو قابل قبول بدید بیرون چیکار میکنید؟
کیفیتی باشه که قابل قبول باشه مثل اون صدای کیفیت مرده ی توی داو نباشه.
مثلا من ی جا خوندم که بعضی جاها میگن فلان پلاگین رو مثلا تو اف ال کمپرس بذار فلان پلاگینو بده به هر کانال فلان کارو کن بعد کیفیتش با اون نسخه ی اولی متفاوت میشه .و تمیز تر میشه.
اگه بازم سوال هام نادرست بود عذرخواهی میکنم.دست خودم نیس اصلا نمیدونم از کجا باید شروع کرد.که حداقل کیفیت مرده نداشت.
یا اگ تاپیکی مربوط ب اینججور اموزش ها هست لطفا راهنمایی کنید.بازم ممنون از صبر و بزرگواری شما

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,626
53
.
الیاس جان من هرگز نقش "مانیتور صدا" رو در کیفیت خروجی انکار نکردم! مگه میشه شما بدون شنیدن کیفیت صدای Flat بتونی پراسسی برای خروجی انجام بدی؟! من در مورد پراسس صدای خروجی گفتم که: آدیو اینترفیس (یا همون ساند کارت) در حین اکسپورت پراسس انجام نمیده. این پراسس به عهده ی CPU کامپیوتر شماست. من یک هدفون خوب رو پیشنهاد کردم که ازش استفاده کنی (چون به هرحال هرچی باشه بهتر از اسپیکرهای لپتاپ صدا میده!) و این هم بخاطر کم اهمیت بودن کار مانیتور صدا نیست. بخاطر این بود که میدونستم که از VST استفاده میکنی و صدای اون VST ها قبلاً توسط کمپانی های تولید کننده تر و تمیز شدند.

ضمناً چرا مثال های استعاره ای میزنی برای سوالهات؟ 4 تا نُت یعنی چی؟! راحت کاری رو که میخوای انجام بدی رو سوال کن که کسی هم که جواب میده ابهام براش پیش نیاد.

اگر میخوای یک پارت از یک قطعه رو در DAW از یک VST اجرا کنی و خروجی MIDI اون رو برای کسی بفرستی که ازش استفاده کنه، بهترین حالت اینه که طرف مقابل هم از همون DAWی استفاده کنه که شما هم کردی.

"کیفیت قابل قبول" یک مفهوم ثابتی نداره! (اینکه میگم خیلی ساده نگاه میکنی به موضوع همینه) به نسبت نوع، سبک، ژنر و مخاطبی که داری، معنی این "کیفیت قابل قبول" فرق میکنه. و نوع پراسس اونها مستقیماً به مرحله ی مهم میکس ارتباط داره. (وقتی میگیم میکس، الزاماً معنیش ترکیب بیش از یک صدا نیست. میکس یک مرحله است).

شما دقیق بگو چکار میخوای بکنی، و یک فایل با کیفیت نمونه هم قرار بده که ما متوجه بشیم که منظورت از اون "کیفیت قابل قبول" چیه. با شنیدن یک فایل نمونه، میشه تا یه حدی حدس زد که شخصی که اون رو اکسپورت کرده، چه پراسس هایی روش انجام داده.

16/1/16
128
29
چشم.
تو این تاپیک قرار بدم یا تاپیک جدید بزنم؟ یا پیام خصوصی بفرستم براتون؟

من موزیک رو میفرستم خودم ساختمش خیلی سادست.اینو گوش بکنید یا شما یا هرکدوم از دوستان. و ببینید که این کیفیت چجوریه . و من وقتی میخوام صدای یک کانال رو قوی تر کنم صدای اونیکی احساس میکنم ضعیف تر میشه (جوری ضعیف میشه که مشخصه که یه جای کار اشکال داره اساسی)

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,626
53
.
چشم.
تو این تاپیک قرار بدم یا تاپیک جدید بزنم؟ یا پیام خصوصی بفرستم براتون؟

من موزیک رو میفرستم خودم ساختمش خیلی سادست.اینو گوش بکنید یا شما یا هرکدوم از دوستان. و ببینید که این کیفیت چجوریه . و من وقتی میخوام صدای یک کانال رو قوی تر کنم صدای اونیکی احساس میکنم ضعیف تر میشه (جوری ضعیف میشه که مشخصه که یه جای کار اشکال داره اساسی)
توی همین تاپیک بذار.
جدای از فایلِ کار خودت، یک فایل دیگه بعنوان نمونه کیفی (مثلاً MP3) که به نظرت کیفیت مرجعی داره و کار خودت هم نیست، قرار بده.

16/1/16
128
29
این تقریبا اهنگی که من مد نظرمه کیفیتش. حالا خوشم میاد واقعا خوبه.

---

اینم اهنگی که خودم ساختم.

--
خواهش میکنم یه نظر اساسی بدید ممنون. و راهنمایی کنید. قربانه شما.
[doublepost=1454866735,1454859480][/doublepost]کیفیتی که خودم ساختم مورد پسند خودم نیس با اینکه با وی اس تی های معروف ساختمش.
راه حل چیه. حداقل سر سوزنی یا یه راه حلی یه تاپیکی یه اموزشی که منو یذره را بندازه کارمو
ممنونم

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,626
53
.
الیاس عزیز، این دو نمونه فایل گویا تر از همه ی توضیحاتت بودند! خیلی ها در این سایت متاسفانه سعی میکنند که توضیح بدند، ولی همونطور که بارها گفتیم، صدا شنیدنیه، توضیح دادنی نیست. بگذریم.

مشکل شما دقیقاً در میکس هست. شما بدون هیچ تردیدی باید میکس رو آموزش ببینید. اینکه "کارمو یه ذره راه بندازه" و "سر سوزن و سر میخ"(!) و این چیزها مشکل شما رو حل نخواهد کرد. میکس مبحثی نیست که سر سوزن جا بگیره! اگر قبول نداری، میتونی همینطوری ادامه بدی تا متوجه بشی که وقتت رو داری تلف میکنی. من همین الآن داشتم برات دنبال تاپیک در مورد میکس میگشتم، دیدم خیلی از تاپیکهایی که در مورد اصول میکس پرسیدند و یا در خواست آموزش در این سایت رو داشتند، بی جواب مونده، که طبیعی هم هست. چون اصلاً چیزی نیست که بشه با چند پست و راهنمایی در فروم اونو یاد گرفت. با توجه به اون همه توضیحاتی که در مورد مشکلت داده بودی، من فکر میکردم که شما صرفاً در پراسس یک فایل گیتار مشکل داری! که گفتم نمونه فایل قرار بده تا بشنویم و مشکلشو تشخیص بدیم.
کتابی وجود داره که خیلی ها با اون شروع کردند و نتایج خوبی هم گرفتند: هنر میکس
این کتاب خوشبختانه ترجمه شده و فکر میکنم بشه گیر آورد. این کتاب در این سایت هم خیلی شر شده. من یک تاپیک گیر آوردم که این کتاب در اونجا شر شده بود که میتونی شما هم دنبال کنی:

16/1/16
128
29
الیاس عزیز، این دو نمونه فایل گویا تر از همه ی توضیحاتت بودند! خیلی ها در این سایت متاسفانه سعی میکنند که توضیح بدند، ولی همونطور که بارها گفتیم، صدا شنیدنیه، توضیح دادنی نیست. بگذریم.

مشکل شما دقیقاً در میکس هست. شما بدون هیچ تردیدی باید میکس رو آموزش ببینید. اینکه "کارمو یه ذره راه بندازه" و "سر سوزن و سر میخ"(!) و این چیزها مشکل شما رو حل نخواهد کرد. میکس مبحثی نیست که سر سوزن جا بگیره! اگر قبول نداری، میتونی همینطوری ادامه بدی تا متوجه بشی که وقتت رو داری تلف میکنی. من همین الآن داشتم برات دنبال تاپیک در مورد میکس میگشتم، دیدم خیلی از تاپیکهایی که در مورد اصول میکس پرسیدند و یا در خواست آموزش در این سایت رو داشتند، بی جواب مونده، که طبیعی هم هست. چون اصلاً چیزی نیست که بشه با چند پست و راهنمایی در فروم اونو یاد گرفت. با توجه به اون همه توضیحاتی که در مورد مشکلت داده بودی، من فکر میکردم که شما صرفاً در پراسس یک فایل گیتار مشکل داری! که گفتم نمونه فایل قرار بده تا بشنویم و مشکلشو تشخیص بدیم.
کتابی وجود داره که خیلی ها با اون شروع کردند و نتایج خوبی هم گرفتند: هنر میکس
این کتاب خوشبختانه ترجمه شده و فکر میکنم بشه گیر آورد. این کتاب در این سایت هم خیلی شر شده. من یک تاپیک گیر آوردم که این کتاب در اونجا شر شده بود که میتونی شما هم دنبال کنی:
لطف و صبر شما چیزی نیس که من فقط با یه دکمه ی خوشم اومد ازش بگذرم.

ان شاالله یه روزی بتونم لطف شمارو جبران کنم.
خیلی لطف کردید اقا فرهود.خیلی ممنون.من واقعا یه گره اساسی از کارام وا شده.

شرمنده ام.ولی یه سوال دیگ داشتم.استفاده از پلاگین و نرم افزار های دیگ ک ب کیفیت یه فایل یه وکال و... کمک میکنه . نیاز نیس؟
اونارو باید چجوری یاد گرفت؟
یا این کتاب کافیه؟
بازم ممنونم.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,626
53
.
ممنونم الیاس عزیز
پلاگین ها فقط ابزار هستند. ابزارهایی که در مرحله میکس استفاده میشن. این ابزارها الآن کمکی به شما نخواهند کرد. بعدها که به میکس مسلط شدی، این ابزارها به کمک شما خواهند اومد. شما رانندگی بلد نباشی، چه پراید و په لامبورگینی، برای شما استفاده ای نخواهند داشت.
این کتاب بهترین کتاب برای استارت هست. تجربه ی عملی هم در کنار این کتاب، پشتوانه ی خوبی برات خواهد بود.

شرمنده وسط صحبتهاتون میپرم
چند تا نکته رو برای دوست عزیزمون الیاس میخوام بگم

1- اگر شما یک فایل ( مثلا همون 4 تا نت گیتار ساده ) رو با یک Daw و با یک وی اس تی مشخص " با تنظیمات اکسپورت مشخص " خروجی بگیرید . و یک استودیوی سطح بالا با امکانات خیلی خوب هم همین فایل رو با همون Daw و همون وی اس تی و همون تنظیمات اکسپورت خروجی بگیره فرقی توی کیفیت وجود نخواهد داشت .

2- چیزی که باعث تفاوت کیفیت توی آهنگهای معتبر و آهنگهای تولیدی من و شما میشه همونطور که فرهود عزیز هم گفتن چند تا چیزه که دو تای اصلیش

الف : ورودی : که این ورودی میتونه خیلی چیز ها باشه . از سمپل ها و وی اس تی ها و تغییراتی که توی تنظیمات این ها به وجود میاریم تا صدا از نظرمون بهتر بشه . تا نحوه رکورد گیری سازها و وکال که کیفیت مطلوبی رو بتونیم داشته باشیم .

ب: این ورودی ها که باید با کیفیت و استاندارد باشن میان توی مرحله میکس . این مرحله اس که میتونه این ورودی ها رو به کیفیت مطلوب برسونه .

یه نکته خیلی مهم اینه که مثل هر فرآیند دیگه ای اگه ورودی خوب نباشه به هیچ عنوان نمیشه خروجی خوبی داشت .

شما اگر اول راه هستید باید هدف خودتون رو مشخص کنید که میخواید آهنگسازی انجام بدید ؟ تنظیم انجام بدید ؟ میکس انجام بدید ؟ یا مستر ؟

چون هر کدوم از اینها نیاز به علم داره و راه طولانی برای حرفه ای شدن .

و صددرصد بهتره که روی یه کدوم یا نهایتا دو تاش تمرکز و وقت و انرژیتون رو بزارید که متخصص اون کار بشید .

شاخه به شاخه نپرید تا وقتی تخصص شاخه اول رو پیدا نکردید .

شما اگر بهترین میکسمن دنیا هم که باشید وقتی "تنظیم " بد انجام شده باشه و آهنگسازی اصولی نباشه نمیتونید خروجی خوبی داشته باشید .

تاکید موکد میکنم که شاخه به شاخه نپرید اگر میخواید موفق بشید .

و هر چقدر هم علاقه داشته باشید بدون استاد جلو نرید . حتما از استاد با تجربه و معتبر بهره ببرید .

چون همونطور که آقا فرهود عزیز هم فرمودن بحث در مورد صدا فقط مربوط به شنیدنه و با شنیدن میشه حسش کرد .
از روی کتاب نمیشه چیز خاصی یاد گرفت به غیر از یکسری اصول .

موفق باشید

16/1/16
128
29
شرمنده دشمنتون باشه.
خیلی ممنون از توضیحات خوبتون.
واقعا لطف کردید که وقت گذاشتید.
قربونه شما.
الان حدودا آموزش دیدن تحت نظر استاد هزینه ش چقدر هست؟
ی قیمت پایه داره یا همین جوری هرکی هرچقد بگه هست؟

سلامت باشید خواهش میکنم
قیمت مشخصی به هیچ عنوان نیست . هر استادی بنا به تجربه و عوامل دیگه قیمت خاص خودش رو دریافت میکنه .

به چند تا چیز توجه داشته باشید

1- هر شاخه ای رو که بخواید ادامه بدید هزینه های زیادی رو باید متحمل بشید . چه از نظر زمان و انرژی چه از نظر مالی .

2- نمیدونم اسمش به گوشتون خورده یا نه اما حتما "هزینه فرصت" رو در نظر بگیرید . اگر هدفتون کسب درآمد از موسیقی باشه این رو حتما بسنجید و آینده نگری کنید که این هزینه هایی که برای موسیقی قراره خرج کنید اگر در راه دیگه ای صرف میکردید واستون درآمد بیشتری حاصل میکرد یا نه ؟ معمولا جواب اینه که از نظر درآمد در هر کاری به غیر از موسیقی ( و کلا کار های هنری ) اگر همین مقدار هزینه و انرژی و زمان رو صرف کنید حتما در اون کار موفق میشید و درآمد خوبی کسب میکنید . اما هیچ چیز توی موسیقی قابل پیش بینی نیست .

3- اگر علاقه خیلی شدید نسبت به موسیقی دارید وارد بشید . اعصاب خیلی قوی و ذهن آرامی میخواد کار موسیقی . معمولا اکثر افراد که به این سمت میرن وسطای راه زده میشن و کم میارن حتی اگر عاشق موسیقی باشن .

4- مگر در شرایط استثنا و خاص حتما به موسیقی به عنوان شغل دوم نگاه کنید . به هیچ عنوان کل زندگیتون رو بر پایه ی موسیقی بنا نکنید و انتظار گذران زندگی نداشته باشید از این راه ( مگر در شرایط خاص )

نکته دو رو شدیدا جدی بگیرید . بعد از 4 یا 5 سال اکثر افرادی که موفق نمیشن حسرت میخورن که چرا جوونیشون رو صرف کاری کردند که نتیجه اش معلوم نبود .

سلام خدمت اساتید.یه سوالی داشتم امیدوارم جای درستی مطرح کرده باشم.نخاستم یه موضوع جدید ایجاد کنم
وقتی یه موزیک رو یک یا چند نفرباهم همکاری میکنن و رلیز میکنن. تو اسم ترکشون این اصطلاح ها هست.معنی این ااصطلاحها چی هست؟
Feat
Vs
Amp;
[doublepost=1481276993,1481276519][/doublepost]و یه سوال دیگه اینکه:
یه سری ویدیو دیدم که یه سری تجهیزات داخلشون بودن و اصطلاحا به اون مسترینگ روم میگفتن
میخام بدونم موزیکایی که در سطح جهانی هستن که اکثرشون تو هوم استودیوهاشون اون اثر رو ساختن آیا موزیکاشون رو به این مسترینگ رومها میبرن؟آیا نیازی هست که که کارشون رو با سخت افزار مسترینگ کنن؟
و اینکه مسترینگ روم به چه منظور سساخته شده؟
7/11/15
15
32
من میخوام بدون وقتی ی نفر ترانه و ملودیه خوندنش آمادس و میاد پیش تنظیم کننده .تنظیم کننده از کجا شروع میکنه؟و پروسه تنظیم برای ی حرفه ای چنر روزس؟

بالا