پدیده شومی به نام "کاور"

شروع موضوع توسط mehran.fitness ‏2/12/15 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک پدیده شومی به نام "کاور" تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    پدیده شومی به نام "کاور"
    آهنگ را میشنوی و لذت میبری و احسنت میگویی به استعداد آهنگساز که در این قحطی ملودیهای ماندگار، چه آهنگی ساخته. یک لیبل خوش آب و رنگ با تصویرخواننده هم تهیه شده که رویش نام ترانه سرا و آهنگساز هم درج شده است. اما موزیک بازهای حرفه ای و خوره های موسیقی یونانی و ترکی ، ناگهان اصل آهنگ را روی محیط اینترنت به اشتراک می گذارند. امان از اینترنت که دست کپی کاران را این قدر راحت رو میکند. داستان اینجا جالب تر می شود که می بینی مقابل نام آهنگساز یک اسم حقیقی است. از آهنگهای یونانی خوش شان می آید و دوست دارند رویش کلام فارسی بگذارند، چرا نام خود را مقابل عنوان اهنگساز قرار می دهند؟ قبل ترها، اصلا دستی به ملودی و تنظیم هم نمی زدند و کل کار را یک جا کاور میکردند اما امروز به لطف نرم افزارهای موجود و به دلیل حرفهای تر شدن شنوندگان موسیقی، با کمی دستکاری و بعضی وقت ها تغییر تمپوی کار، آهنگی از روی مدل اصلی میزنند و باز هم به نام خودشان ثبت میکنند.
    اینجاست که سرقت هنری صورت میگیرد.درسته این جور افراد هم "دزد" خطاب میشوند.تازه اگه نام آهنگساز و تنظیم کننده اصلی هم قید شود آیا شما از آن شخص اجازه ای گرفته اید؟ در بیشتر موارد خیر. بله این دزدی است...
    سوال اینجاست که اگر نمیتوانید یک ملودی و آهنگ خلق کنید چرا وارد این حیطه شده اید؟؟ برای کپی؟؟ برای دزدی؟؟
    راستی شما هم این گونه خواننده ها و آهنگسازان را میشناسید؟؟!
    --------------
    مهران راد

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
    • دوستانه دوستانه x 1
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    چرا شوم ؟
    کاور کردن اتفاقا خیلی هم خوبه
    خیلی از بزرگان موسیقی کاور کردند.
    لااقل چند موردش رو میتونم از آرتیستهای معروف براتون نام ببرم
    دقت کنیم کاور با سرقت فرق داره. و یا سرقت با بازخوانی فرق داره
    ذات کاور کردن نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم خوبه.
    اما با استفاده از ملودی های دیگران و بدون ذکر منبع و نام سازنده اصلی به شدت مخالفم.

• موافقم موافقم x 7
  3. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    بله میتونه خوب باشه ولی نه اینطور که تو کشور ما ازش استفاده میشه
    برای کاور کردن علاوه بر ذکر منبع و نام سازنده اصلی باید "اجازه رسمی از صاحب اثر" هم گرفته بشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • موافقم موافقم x 1
    • خلاقانه خلاقانه x 1
  4. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,226 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوستان بد نیست که شناخت درست تری از "کاور کردن" یک کار موسیقی داشته باشیم.
    وقتی یک هنرمند موسیقی (چه ووکالیست و آهنگساز) یک قطعه ملودی شناخته شده رو مجدداً با سبک خودش اجرا یا پروداکشن میکنه، میگیم کاور کرده. هنرمندان بزرگ هر کدوم سبک هنری خودشون رو دارند. زمانی که یک ملودی از پیش ساخته شده رو مجدداً پرفورم میکنند، به معنی سرقت نیست. بلکه اون هنرمند قصد داره همون ملودی رو یک بار دیگه با سبک خودش "تفسیر" کنه و به مخاطب ارائه کنه. مثلاً قطعه ی معروف کریسمس Silent Night رو ده ها (و شاید صدها) ووکالیست، اجرای مجدد (کاور) کردند؛ و همینطور ده ها آهنگساز مختلف Instrumental ازش زدند که هر کدوم نشان از سبک خودش داره و زیبایی خودشو داره. اصولاً خواننده هم با همون زبان لیریک نسخه اورجینال کار رو مجدداً اجرا میکنه، نه با لیریک جدید یا زبان دیگه (مگر اینکه از نظر حقوقی اجازه این کار رو گرفته باشه).

بعضاً دیدم که فکر میکنند "کاور خوب در ووکال چیزیه که عین خواننده اصلی اجرا بشه"! دقیقاً برعکس این هست. اصل بر این هست که کسی که کاور میکنه، شیوه ی هنری خودش رو در اون منعکس کنه. وگرنه اگر قرار به "کپی پیست" باشه که خب نسخه خواننده اصلی رو همه دارند و میشنوند! هنرمند مورد نظر باید به حدی رسیده باشه که بتونه با سبک خودش تفسیر متفاوت خودشو ارائه کنه.

"سرقت ملودی" هم که کاملاً یک بحث جداییه که از قدیم در بعضی کشورها معمول بوده و هست که از ملودی های کشورهای مجاور خودشون استفاده میکنند. در خود ترکیه خیلی از خوانندگان حتی شناخته شده از ملودی های موفق کشورهای مجاور و عربی کپی میکنند و با لیریک ترکی پروداکشن میکنند. این مورد، نه بخاطر ارائه و تفسیر جدیدی از طرف پرفورمر، بلکه بخاطر فقر خلاقیت اتفاق میافته.

آخرین ویرایش: ‏3/12/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 7
    • موافقم موافقم x 4
    • آموزنده آموزنده x 1
    • مفید مفید x 1
  5. saeedttt

saeedttt عضو سایت

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    برای کاور اجازه گرفتن از صاحب کار خیلی مهمه.قدم اول برای کار اجازه گرفتنه.کاره خوبی هم هست.بعضی از کاور ها از ورزن اصلی هم قشنگ تر هستن.

• موافقم موافقم x 2
  6. samandar

samandar عضو سایت

امتیازات:
    +246 / 0 / -2
    سلطان کاور در سبک پاپ از قدیمیاش شادمهر عقیلی است که دو سه تا البوم اولش 90 درصدش دقیقا کپی پیست از اهنگهای یونانی بود و از جدیداش حمید عسگری و یگانه و پویا بیاتی و علیرضا روزگارو .....دقیقا 90 درصد پاپ خونای داخلی جدید تو این 8 سال اخیر 90 درصد کاراشون کاور از اهنگهای عربی ترکیه ای هست.برای همینه که یه بار بیشتز ادم رغبت نمیکنه دوباره گوش بده چون چیز جدیدی برای عرضه نداره و به گوش اشناست.

آخرین ویرایش: ‏2/12/15
    • موافقم موافقم x 1
  7. saeedttt

saeedttt عضو سایت

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    منم یکی معرفی کنم. dj jo_relax کاره قدیمی ولی بیاد ماندنی

8. kasra keshavari

kasra keshavari عضو سایت

امتیازات:
    +82 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, soundforge
    کاور خوبه...اما اگه بیایم فکر کنیم که تو کشور خودمون اهنگای ماندگار جهانی داشته باشیم که چه تو داخل چه تو خارج کاور بشه یه کمی حسرت بر انگیز میشه.

9. 1375...

1375... عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    سلام دوستان و اساتید محترم من برای تمرین از اهنگای خارجی استفاده میکنم هرچی سرچ میکنم تو سایتا اهنگ بی کلام شونو نمیتونم پیدا کنم روش تمرین کنم خواستم بدونم سایتی هست که اهنگ بی کلام این خوانندهای خارجی رو بذاره؟

10. Destaan

Destaan عضو سایت

شغل :
    Composer/wrench
    امتیازات:
    +93 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio, nuendo, protools, soundforge, wavelab
    سلام دوستان.خسته نباشید.من جایی جز ایران ندیدم وقتی از کسی کاور میشه اینقد خوده کاور کننده یا اونی که تازه میخاد پیشرفت بکنه یا شنونده و رقابت کننده اینقد ناراحت بشه.نمیدونم از چیه؟از آبمونه،از چیمونه؟شایدم و صد در صد هم، اینقد که بهم دیگه حسودی میکنین یا اینکه طرف تونسته کاور بکنه و جایی برسه و چون شنونده و تازه کار خودش از کاور کننده عقب مونده مسخرش میکنه به اینکه آهنگ مورد علاقه ی اونو کاور کرده و دیگه آهنگ واسه کاور نمونده!الله اعلم!بخاطر همینه که اگه خودشم کاوری انجام بده،بهش میخندن،چون قبلا به کسی خندیده !!! بزار رک و پوست کنده بگم واستون برادرا.من الان مثلا خودمو میگم تا کسی ناراحت نشه،چون میدونم حس شوخی کسی نداره،مثلا اگه آقای محبی کسی نبود یا امکانات نداشت و نمیتونست حف بزنه و یا اصلا رقیبمون بود،خداییش اگه حرف درست هم ازش میشنیدیم،از حسودی قبولش نمیکردیم ،حداقل آقا نمیگفتیم،میگفتمیم بهش داداااااش ش ش ش ش، که الان مد شده و کسی که حرف کسی بهش خوش نگذره ازین کلمه استفاده میکنه.باور کن! این یه حقیقته.اگه این حرف منو هرکس قبول نکنه نادان ترین انسان روی زمینه،چون متکبر و مغرور و کسیه که انتقاد ناپذیر و منزویه.عامل پیشرفت نکردن در هر زمینه ای خداییش و صد خداییش فقط اینه که میخاییم تک نفره مشهور بشیم و کسی هم اگه خطا کردیم نگه چون ناراحت میشیم.برو همیشه اول خودمو میگم انتقادپذیر باش.یا یه عیبی یا خطایی که من اگه انجام بدم درسته ولی اگه تو انجام بدی دائمأ غلطه و بهت حمله میکنم تا نا امید شی و از عرصه موسیقی بری کنار یا ضایع بشی پیش این و اون.خدا وکیلی اینطوریه یا نه؟راستشو بگو.بیایید مثل مرد کج بشینیم ولی راست حرف بزنیم ! اگه حسودیمونو بذاریم کنار و کاور که هیچ فقط مثال میزنما طرف اجازه نده هم و حتی همه سرزنشت هم بکنن بازم ناراحت نمیشی.ما الان توو ترکیه اکثرأ آهنگای کاور شده به هنرمنداشون طبق خاسته ی خودشون و با افتخار و با پول اضافی کار میکنیم.پس چرا ناراحت نمیشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    1.چون همشون هنرمندن
    2.همشون صدا دارن
    3.همشون مینوازن
    4.به نوازنده هاشون هم احترام میذارن
    مثلا من اگه الان خداییش اسم یه هنرمند ایرانی نسل جوون خودمون رو بگم زود حسودیمون میشه که چرا من اونطوری نیستم و اون پس چطوری رفت و خواننده شد؟صدا که نداره!شایدم خالش بسیجیه و پارتی داره و ازین حرفا.حتی اگه هم اختیار داشته باشیم و زورمون برسه اونو از سر راه برمیداریم و فقط کلمه ی من رو میذاریم جاش.فقط من و بقیه هم به درک و جهنم
    و باید اینو بگم که هیچوقت نباید اینو بگیم،چون غلطه.بگو ما.نه فقط اینکه بگی،عمل هم بکن.عملت مهمه.
    یادت باشه این حرفم هرکس اینو میخونه :
    یه دست هیچوقت صدا نداره.
    و همیشه به همه ی هنرمندامون از بدترینش بقول بعضی ها،تا بهترین و خاطره سازترش احترام بذاریم و گوش کنیم به موسیقیش و اگه خوشمون هم نیاد دست بزنیم بهش نه اینکه آره ...
    (اما متاسفانه ما عوض اینکه دست یه نفر رو بگیریم واقعا پاشو میگیریم تا زودتر بخوره زمین و سوارش بشیم)
    باور کنید ما اینجا از هیچی،موسیقی کار میکنیم.از صدای مگس گرفته و هواپیمای ناسا تا تف کردن به جوب هم استفاده میکنیم و آرشیوی از بدترین صدا ها بقول بعضی ها،تا بهترین تنظیمات فیلم و آهنگ رو انجام میدیم.وی سمپل های ترکی تولید میکنیم.
    به هنرمنداشون ارزش قائلند.منظورم فقط خواننده هاشون نیست،منظورم اونیه که تو خیابون میزنه هست.اونقد ارزش قائل هستن که به نخست وزیرشون اونقد قائل نیستن،چون میدونن نخست وزیرشون موقتی دارای اون سمته ولی هنرمندشون همیشه اونارو هم شاد میکنه و هم غمگین.به خواننده میگن صنعت کار.یعنی کسی که کار صنعتی انجام میده و ما هم میگیم . . . . پس توصیه میکنم هیچوقت ناراحت نشو از چیزی.چون اینا از کاورهایی که انجام میدیم اصلا ناراضی و ناراحت نیستن بلکه خوشحال هم میشن اگه کارشون کاور بشه.چون بیشتر مشهور میشن.
    بعضی از کاور های آهنگای سنتی شون رو از آهنگای بزرگانشون کاور میکنن مثل:
    Abdullah Papur ,Aşık Mahsuni,Asık Veysel و الی آخر.کدوممون حاضریم یکی از آهنگای مثلا بزرگای موسیقیمون رو کاور کنیم تا یادی بشه ازشون و موسیقی اصیل ایرانیمون نمیره و از بین نره؟جواب خیلی سادست!هیچکس.اولین کاری که میکنیم به عنوان موسیقی کوچه بازاری بهشون نگا میکنیم.ماشاءالله هزار ماشاءالله چون هممون مایکل جکسون هستیم بخاطر همینه.این دروغ نیست.بلکه یه حقیقته.پس از قول دیگرون ناراحت نشیم و توصیه میکنم وقتی تنها هستین یه نیم ساعتی به حال خودمون گریه بکنیم.حتما این کار رو انجام بدین،یروز حداقل تا وقتی که تنهایی مشهور شدیم و توو مصاحبه پرسیدن نگیم نه بخ خدا گریه نکردیم.
    آخرین حرفم اینه :اگه آپولو هم بسازی با ذهن و فکر و وحی الهی و خدا دادی خودت،بازم میگن کاورش کردی،چرا؟چون هممون بهم به یه چشم نگا میکنیم.
    این پسرک رو احتمالا بشناسید و شاید آرزوی همس که مثل اون بشن.بله،میشین ولی اگه مثل اون باشین.نگاه کنید و ببینید چطوری داره کاور میکنه و اصلا هم ناراحت نیست.حتی وقتی مشهور و میلیاردر هم شد بازم همون آهنگ رو بدون اینکه ناراحت بشه یا مثلا إی وا ا ا ای آبروم رفت و میره و دارم آهنگ کسه دیگه ای رو میخونم داره میخونه و مطمئنم شما (اونایی که منزوی هستید) این کار رو نمیکردید و میگفتید خودم باعث این همه کار شدم.این مرد لیاقت داره که میلیاردره.چون خودشه.و به اون کسی که آهنگشو میخونه ارزش قائله.
    موفق باشید انشاءالله
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏3/12/15, تاریخ ارسال پست اول: ‏3/12/15 ---

["QUOTE="Farhood, post: 456091, member: 38487"]"سرقت ملودی" هم که کاملاً یک بحث جداییه که از قدیم در بعضی کشورها معمول بوده و هست که از ملودی های کشورهای مجاور خودشون استفاده میکنند. در خود ترکیه خیلی از خوانندگان حتی شناخته شده از ملودی های موفق کشورهای مجاور و عربی کپی میکنند و با لیریک ترکی پروداکشن میکنند. این مورد، نه بخاطر ارائه و تفسیر جدیدی از طرف پرفورمر، بلکه بخاطر فقر خلاقیت اتفاق میافته.[/QUOTE]
    توو خود ایران هم من اسم هنرمندها رو نمیشمرم ولی کم نیستن که کم کاور نیستن،مخصوصا اونایی که مشهور هستن.شاید شما دو سه تاشو بشنوید و بقیه رو متوجه نشید،ولی من کارم اینه و با کارای آناتولی اینا بیشتر آشنا هستم و بیشتر متوجه هستم.مخصوصا ملودی های ismail yürtseven و Hande yener و Hadise و حتی چند مورد تازگیا Sibel can و Özcan Deniz و Emrah و Serdar Ortaç و ... هم شنیدم.البته مشکلی نیست.کسایی هستن که زبان ترکی بلد نیستن و با فارسی سازش میکنن.اینم بگم،ما اینجا فقط به ریتم کشورهای غربی توجه میکنیم،نه ملودیشون.ریتم موسیقی خیلی اینجا مهم هست و از همه مهمتر ملودی جدیدتر که کلا وجود خارجی نداره.

فایل های ضمیمه:

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏3/12/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  11. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    توو خود ایران هم من اسم هنرمندها رو نمیشمرم ولی کم نیستن که کم کاور نیستن،مخصوصا اونایی که مشهور هستن.شاید شما دو سه تاشو بشنوید و بقیه رو متوجه نشید،ولی من کارم اینه و با کارای آناتولی اینا بیشتر آشنا هستم و بیشتر متوجه هستم.مخصوصا ملودی های ismail yürtseven و Hande yener و Hadise و حتی چند مورد تازگیا Sibel can و Özcan Deniz و Emrah و Serdar Ortaç و ... هم شنیدم.البته مشکلی نیست.کسایی هستن که زبان ترکی بلد نیستن و با فارسی سازش میکنن.اینم بگم،ما اینجا فقط به ریتم کشورهای غربی توجه میکنیم،نه ملودیشون.ریتم موسیقی خیلی اینجا مهم هست و از همه مهمتر ملودی جدیدتر که کلا وجود خارجی نداره.[/QUOTE]
    ماشاالله طومار نوشتی ولی حرف مفیدش شاید دو خط باشه حالا بگذریم از اینکه کلا گفتاری نوشتی و خیلی جاها نمیشه فهمید چی به چی شد.
    این هم که نمونه ادبیات شماست : "اگه این حرف منو هرکس قبول نکنه نادان ترین انسان روی زمینه"
    اون حسی هم که راجب "حسودی" و "حسادت" و ... گفتی فکر میکنم بیشتر از طرف خودت باشه چون متن من اطلاع در زمینه "کاور" بود و حسادتی توش نبود. در ضمن خواننده هایی هستن که کار خوب میدن و ما تحسینشون میکنیم

12. Destaan

Destaan عضو سایت

شغل :
    Composer/wrench
    امتیازات:
    +93 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio, nuendo, protools, soundforge, wavelab
    بقول فرنگیا : Change your word,Changes your world

یا بقولی Less Talk,More Action

شما اگه مطالبی به این با ارزشی رو نخونید چطوری میخاهید یه آهنگ رو کاور بکنید.من هیچوقت واسه شما این مطلبو ننوشتم بخاطر تاپیک نوشتم و ادعای محافظه کاریم نسبت به حق کاور.من توو هر تاپیکی دخالت نمیکنم،چون وقت ندارم.فقط خاستم اینو بهتون روشن کنم که شما حق ندارید به تکنیک کاور بگید شوم،اگه دوست ندارید و نمیتونید و بلد نیستید واسش افترا و اسم بد نذارید.بگو بلد نیستم و اونی که میخام درنمیاد و وسلام.من راه رو نشون دادم نه به (تو) بلکه به همه.دومأ من خطاب به اون کسایی که منزوی و تک خور و پر ادعا هستن که میخان یه شبه بشن جاستین اون مطلبو نوشتم و اون کسایی که کاور رو عیب میدونن و مثل دخترا خجالتی هستن.اگه شما جزء اون آدما هستید واقعا بهتون حق میدم که ناراحت بشید،چون هی من مینویسم و شما هم هی برعکس جواب خواهی داد.و بازم میگم رو حرفم هستم.انشاءالله مطالب من و بقیه دوستان رو خوب بخونید و نهایت بهره رو ببرید،چون کسی این حرفا رو بهت مفتی نمیگه،حتی توو اون آموزشگاههایی که پول کلان بهشون میدید و آخرش هم چیزی یاد نمیگیرید.و چون انتقاد ناپذیرید این باعث میشه هیچوقت پیشرفت نکنید و کسی اگه بخاد کمکت کنه دیگه خودشو خسته نمیکنه.تاپیک رو هم خارج از موضوع و بحث و جدل مقرر نمیکنم چون جوابی جز به سوال نمیدهم.اگه سوالی دارید،من و بقیه دوستان در خدمتیم در غیر اینصورت من بدرود و آرزوی موفقیت.
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏3/12/15, تاریخ ارسال پست اول: ‏3/12/15 ---
    دو تا هم چون پسر خوبی هستید از نوازندگیام میفرستم هروقت تونستید کاورش بکنید و دوباره بهم بفرستید.اگه تونستید من قول میدم دیگه توو این سایت نیام.اگه نتونی،پس باید بدونی،هر کسی هم نمیتونه هر ملودی ای رو کاور بکنه،با این وجود میتونیم بگیم تکنیک،نه پدیده ی شوم. هر نکته ای از موسیقی یه ارزشی از تجربیاتمونه.بفرمایید و لذت ببرید.ملودی ارجینال و کاور نشده که تابحال ازهیچ جا پخش نشده جز توو آلبوم کسی که بهش کار کردم. بهتون 10 سال وقت میدم تا کاور کنید نه اینکه کپی بکنید و دوباره بفرستید واسم.فقط یه ملودی سادست که مثل آب خوردن واسم میمونه.ببینم میتونی !!! به همه اثبات کن که کاوری که انجام میدی خیلی شوم و مسخرست و همه میتونن.بهت حق انتشار هم میدم تا ناراحت و عذاب وجدان هم نگیری.
    د یاالله ببینم میتونی؟ تو که میخای یه شبه جاستین بشی و کاور و اینجور چیزا واست مثل آب خوردنه و از پسش بر میای! اثبات کن که میتونی
    10 سال هم بهت وقت دادم.فقط کاور کن،سوال نمیکنی و منم منتظرم.اسم ساز هم Bağlama هست.
    موفق باشی.

فایل های ضمیمه:

آخرین ویرایش: ‏3/12/15
  13. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    خیلی باحالی یه دونه باشی :kiss-83::smuggrin-61:
    د یاالله؟؟؟؟؟؟ خخخخخخ
    آقا اجازه میشه 11 سال بهم وقت بدی؟؟

14. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    چه خبره اینجا؟؟؟ چاله میدونه؟:O_o:
    دوست عزیز آقا مهران کاور کردن صرفا شوم نیست اما اگه کاور کار درست اینکارو نکنه ارزش کارو میبره زیره سوال.بگذریم..
    آقای destaan من 6 خط از جملاتت رو خوندم و سرگیجه گرفتم(جسارت نباشه!)ولی لطفا یکم درست تر تایپ کنید و جمله بندی کنید.اما منظوره شما رو هم متوجه شدم و قبول دارم.
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • خنده دار خنده دار x 1
بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - پدیده شومی به
  1. AliRezA Nasehi
    پاسخ ها:
    12
    نمایش ها:
    556
  2. shepeskof
    پاسخ ها: