پدیده ای به نام "کپی" در موسیقی ایران

شروع موضوع توسط AliRezA Nasehi ‏19/10/14 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک پدیده ای به نام "کپی" در موسیقی ایران تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر دوستان عزیز.
    در این تاپیک قصد داریم تا موسیقی های ایرانی ای رو که عینا از ورژن های خارجیشون کپی شدن رو به شما معرفی کنیم!
    برای زدن این تاپیک یه مقدار دو دل بودم حقیقتا.
    اول اینکه قصد من از معرفی آهنگ ها یه جور "فرهنگ سازی" برای قبیح نشون دادن این پدیده هستش.
    نگرانم بدتر ضد تبلیغ بشه و خیلی ها به این کار زشت رو بیارن.
    دوم اینکه شاید آهنگساز نام برده براش بد بشه وقتی که معلوم بشه که یک آهنگ رو عینا کپی کرده ... از اونجایی که این دوستان هم صنفان ما هستن ، من خیلی دوست ندارم که برنجونمشون.
    سوم اینکه بعضی ها ممکنه به اشتباه بیان و آهنگ هایی که شبیه به اون آهنگ هست رو صرفا به عنوان کپی معرفی کنن و کلی بحث برای اثبات یا رد فرضیشون مطرح بشه.
    با تمام این تفاسیر ، فکر می کنم که این تاپیک تاثیر مثبتی بذاره روی این مسئله که "وقتی یک آهنگسازی داره یه آهنگ رو از یه آهنگ نسبتا گم نام خارجی کپی می کنه و اون رو به خورد شنونده می ده ، واقعا داره به مخاطبش توهین می کنه."
    بهتره اگر کپی کردنی هم در کاره اسم آهنگساز اصلی کار مطرح بشه و گفته بشه که این آهنگ از روی فلان آهنگ کپی شده.
    موفق باشید.

آخرین ویرایش: ‏19/10/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 5
    • موافقم موافقم x 1
  2. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    پدیده ای به نام "کپی" در موسیقی ایران-1273139044_motaham-gorikht3.jpg

خب ، اولین آهنگی که می خوایم معرفی بکنیم ، یه آهنگ نسبتا قدیمی هست از تیتراژ یک سریال به نام "متهم گریخت".
    این آهنگ ، از اونجایی که "ویکیپدیا" ازش به عنوان "اولین آهنگ رپ فارسی پخش شده از تلویزیون رسمی ایران" نام برده ، آهنگ مهمی هست ولی خب این آهنگ کپی آهنگ "Mustafa Sandal - Isyankar" که یه کاره ترک هستش.
    "در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، رضا عطاران در عنوان‌بندی چند مجموعهٔ تلویزیونی از جمله متهم گریخت موسیقی رپ اجرا کرد."
    رپ فارسی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
    مشاهده ویدیو :
    پدیده ای به نام "کپی" در موسیقی ایران - قسمت اول
    نکته اینکه "دوست آهنگسازی که وقت می ذاری و کار رو مو به مو کاور می کنی ، باور کن اگر همون وقت رو برای ساخت یه کار جدید بذاری ، کار موفق تر و موندگارتری رو خلق می کنی."

فایل های ضمیمه:

• Copy 01.rar
      اندازه فایل:
      17 MB
      نمایش ها:
      8
    • خوشم اومد خوشم اومد x 5
  3. poorya nadery

poorya nadery عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دوست گرامي شايد اهنگ تركي كپي باشه سال پخششون؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,543 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    با تمام این تفاسیر و نگرانیها و دلخوریها این چه رسالتیه که خودت هم میدونی آخر قشنگی نداره ولی حتما باید تا آخر انجامش بدی :) یک نفر سرمایه دار بوده از این تم خوشش اومده دستمزد اهنگساز رو داده و جفتشون هم راضی بودند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  5. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر پوریا عزیز.
    موسیقی مال 2005 هستش و فیلم مال Friday, September 23, 2005.
    زمان دقیق پخش موسیقی رو نتونستم پیدا کنم اما خودم هم یادمه که من اول موسیقی رو (در واقع آلبوم مصطفی صندل) رو شنیدم و بعدش فیلم پخش شد و فقط چند ماهی اختلاف زمانی دارن.
    منبع :
    İsyankar - Wikipedia, the free encyclopedia
    متهم گریخت - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  6. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر علی اخوان عزیز.
    دیشب من تو یکی از انجمن ها داشتم صفحه ی اصلی رو می دیدم که عنوان "سورس هیپ هاپ" توجه ام رو جلب کرد.
    رفتم و سورس رو دانلود کردم و دیدم این سورس رو من قبلا یه جا شنیدم و دیدم طرف پروژه رو از جای دیگه دانلود کرده و اطلاعات پروژه رو که درش سازنده ی سورس بود رو برداشته و گذاشته واسه دانلود و بالاش هم زده دمو!
    تو اون لحظه یکم بهم بر خورد و احساس کردم این آدم هم داره زحمت یه نفر دیگه رو کپی می کنه و هم داره به شعور مخاطبان توهین می کنه و تصور کردم شاید هنوز این فرهنگ که ما بیایم و یه کار هنری (حالا تو هر شاخه ای) رو عینا کپی می کنیم ، به عنوان یه کار غیر اخلاقی جا نیفتاده.
    خب من طبق تجربه ای که دارم حدس می زنم بحث به حواشی بره ولی خب نمی شه دقیق مطمئن بود.
    مسئله این نیس که طرف سرمایه دار بوده و یه از یه تمی خوشش اومده و ...
    ما چند مدل کپی کردن داریم :
    یکیش رو می گیم "الهام گرفتن" و یکی دیگه رو می گیم "کاور کردن".
    "الهام گرفتن" همون طور که از بار کلمه اش مشخصه کار قبیحی نیست و خیلی هم پسندیده هستش.
    اما کپی ای که ما داریم ازش صحبت می کنیم اینه که طرف رفته یه آهنگی که قشر عظیمی از جامعه نشنیدن رو بر می داره و نت به نت و آکورده به آکورد کپی می کنه (تو اولین آهنگی که قرار دادم حتی طرف فرم رو هم کپی کرده و فقط تنها خلاقیتش این بوده که خواننده پاپ فاصله می خونه).
    در نهایت این رو هم بگم که یه سری اسما تو ذهن مخاطبانشون "تابو" هستن و طرف دوست نداره اون تابو تو ذهنش شکسته بشه.
    مثلا اگر ما یه آهنگ از شادمهر عقیلی یا محسن یگانه یا گوگوش بذاریم و بگیم این موسیقی کپی هست ، خیلی ها نمی پذیرن ، چون دلشون نمی خواد که بپذیرن چرا که اون شخص در ذهنشون "تابو" هستش.
    ولی حقیقت اینه که اون چیزی که من به شخصه در این تاپیک دنبالش هستم اینه که نشون بدم اگر هر کسی موسیقی ای رو بر داره و کپی کنه و اسمی هم از آهنگساز اصلی نیاره ، یه روز دستش رو می شه.
    تو معنویات یه قانونی هست به اسم "کارما".
    این قانون می گه که وقتی ما به کسی "اتهامی" وارد می کنیم ، خودمون در معرض اتهام قرار می گیریم.
    با تمام این اوصاف من نمی دونم واقعا این تاپیک می تونه مفید باشه یا نه.
    مثله یه تیغ دو لبه می مونه.
    یکی ممکنه بگه : پس کپی کار خوبی نیست و منی که آهنگساز آینده ی این مملکتم نباید این کار رو انجام بدم.
    یکی ممکنه بگه : خب حالا که بزرگان موسیقی دارن دارن کپی می کنن ما چرا نکنیم.
    ولی حقیقت کار اینه که "کپی" خلاقیت رو از موسیقی دان حرفه ای می گیره و اصالت موسیقی اون جامعه رو از بین می بره.
    تو زمانی که اکثر ملودی های ما کپی ملودی های ترکی ، عربی و یونانی شدن ، شاید این اطلاع رسانی بد نباشه که بگیم :
    نسل آینده ی موسیقی "کپی" کردن موسیقی و معرفی نکردن منبع ، به هیچ عنوان کار اخلاقی ای نیست.
    ببخشید پر حرفی کردم. موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
  7. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    پدیده ای به نام "کپی" در موسیقی ایران-Behzad Leito Ft Alireza JJ  And Sijal - Naab Teaser.jpg

کار دومی که می خوام معرفی کنم ، یه کار "هیپ هاپ" هست.
    که در اون آهنگساز اومده و یه سری لوپ آماده رو چسبونده بهم و موسیقیش رو تولید کرده.
    البته اینکه آهنگساز یا تنظیم کننده از لوپ آماده استفاده کنه ، در موسیقی ایران بد جا نیفتاده اما شنیدم که اگر شما در موسیقیتون از لوپ آماده استفاده کنید و برای یک لیبل بفرستید و اون ها متوجه بشن ، کار شما لیبل نمی شه.
    در واقع شما باید هم فایل موسیقی رو براشون ارسال کنید و هم میدی کار رو.
    البته اینا چیزهایی یه که من شنیدم و نمی دونم دقیق این طور هست یا نه اما نکته ی بد این ویدیو صرفا استفاده از لوپ های یک پکیج آماده ی تولید شده در سال 2011 و تولید این موسیقی در 2013 نیست بلکه نشون دادن ویدیویی هست از زمانی که آهنگساز داره اون اون لوپ رو تهیه می کنه. در واقع آهنگساز در این ویدیو می خواسته قدرت نوازندگی و آهنگسازی خودش رو نشون بده در حالیکه خودش اون لوپ ها رو تولید نکرده.
    یادمه که پارسال وقتی این ویدیو رو دیدم واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم و تو دلم گفتم "وای عجب نابغه ای یه طرف با بیست سال سن" اما واقعا وقتی فهمیدم کل کار از لوپ آماده استفاده شده و طرف داره یه جورایی جسارتا ادا در می آره واقعا ناراحت شدم.
    پدیده ای به نام "کپی" در موسیقی ایران - قسمت دوم
    نکته اینکه : "استفاده از لوپ های آماده خلاقیت رو از آهنگساز می گیره. اگر هم از لوپ آماده استفاده می کنیم لااقل این ادا رو در نیاریم که خودمون داریم اون لوپ رو تهیه می کنیم."
    قصد من تخریب نیست و فقط نمایش این قضیه هست که این کار چقدر می تونه بد و آسیب زننده باشه.
    موفق باشید.
    پی نوشت :
    ویدیو دوم رو پیمان عزیز ساختنش.
    از پیمان عزیز هم عذر می خوام چون ازشون اجازه نگرفتم برای استفاده از ویدیوشون البته این ویدیو رو قبلا خودشون پخش کرده بودن و من فقط این دو ویدیو رو بهم وصلشون کردم.
    بعید می دونم ابراز نا رضایتی کنن اما اگر ابراز نا رضایتی کنن حتما برش می دارم.

• مفید مفید x 1
  8. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2
    چه جالب!بامزه بود .
    دم پیمان هم گرم .
    البته از لوپ استفاده کردن بد نیست ، مردم رو فریب دادن بده.
    تاپیک جالبی هم هست .ممنون

9. haxy

haxy عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترمه
    امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    سلام

ممنون از توجه شما

واقعا دست روی موضوع خوبی گذاشتید
    خیلی از این نمونه ها به گوش می رسه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  10. F. METAL

F. METAL کاربر با تجربه عضو سایت VIP هنرمند

شغل :
    Guitar/Guitar Accessories Importer - Retailer
    امتیازات:
    +2,321 / 0 / -0
    حالا خوبه که طرف حداقل زحمت نوشتن شعر رو کشیده. یا برداشته اطلاعات سورس رو پاک کرده (وقت گذاشته برای اینکار!) یه بابایی تو یه سایت دیگه برداشته بود دو تا آهنگ اصلی‌ Up کرده بود به اسم خودش! البته آهنگ‌ها قدیمی‌ بودن. یکی‌ مال سال (اگه اشتباه نکنم) ۱۹۸۴ یکی‌ دیگه هم مال سال ۱۹۸۹. بنده خدا حساب کرده بود که سنّ و سال کسانی‌ که میان تو این فروم‌ها عضو میشن به اون سال‌ها قد نمیده، گفته بود بندازیم دیگه! اسم در می‌کنیم ایشالا!!!

mohammadxzx | نمونه کار موسیقی | موسیقی بی کلام آرام بخش ساکسوفون

mohammadxzx | نمونه کار موسیقی | بی کلام جدید

11. haxy

haxy عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترمه
    امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    مشکل اینه که این دوستمون نمی دونسته دستش خیلی راحت رو می شه

من یه نرم افزاری روی گوشیم دارم به نام shazam خیلی راحت با شنیدن این اهنگ ها نام خواننده اصلی و اهنگ رو پیدا می کنه

12. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,543 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    من متوجه هستم و به هیچ عنوان مخالفت نمیکنم ولی جلوی این روند رو نمیتوان گرفت اکثریت این دوستان حداقل یک کار رو کاپی کردند.
    و شاید - ناخواسته - این تاپیک به مطرح شدن نام انها کمک کند.
    به نظر من این انجمن و درک شما برای ارایه کارهای این دوستان - بیش از حد - بزرگ هست.

بهر روی آرزوی موفقیت دارم.

13. 1HOSEIN1

1HOSEIN1 عضو سایت

شغل :
    سرباز ارتش
    امتیازات:
    +154 / 2 / -2
    نرم افزار:
    FLstudio
    یه نوع کپی کرن رو یادمون رفت.کپی کردن اهنگ های پاپ و حرام توسط مداح ها.خخخخخخخخخ
    خیلی جالبه موسیقی حرامه ولی ملودیاهنگ ها واسه نوحه اشکالی نداره.

• موافقم موافقم x 1
    • مخالفم مخالفم x 1
بارگذاری...