پارتيشن بندي و نظم در كامپيوتر براي استوديو

شروع موضوع توسط Omid-Mohebbi ‏31/8/09 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک پارتيشن بندي و نظم در كامپيوتر براي استوديو تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام دوستان.

در اين تاپيك ميخوام نحوه پارتيشن بندي و نظم دادن به كامپيوتري كه ياهاش كار استوديو رو انجام ميدن براتون ذكر كنم.
    البته اين كار رو معمولا خودم انجام ميدم وبراي شاگردام هم توصيه ش ميكنم.
    1- درايو c:\
    من خودم حداقل 40 گيگ براي اون كنار ميذارم و معمولا يه هارد مجزا رو براي اينكار در نظر ميگيرم. در اين درايو فقط پلاگينهاي افكت رو نصب ميكنم وبس.

2- درايد d:\
    براي اين درايو 100 گيگي كنار ميذارم كه معمولا براي ذخيره موسيقي هايي كه كار كردم و البومهايي كه انجام شده و احيانا موسيقي و يا كليپهاي موسيقي. ( تمامي كارهايي كه انجام شده يه نسخه هم به صورت mp3 در اين درايو قرار ميدم. براي نشون دادن به مشتريهاي جديد به عنوان نمونه كار ) اسم اين درايو رو هم arshive ميذارم.

3- درايو e:\

در اين درايو كه اسمش رو vst بانك ميذارم تمامي vst ها رو درون فولدر هاي مشخص نصب ميكنم كه البته تمامي dll ها رو در درايو c: نصب و فايلهاي صدايي و حجيم اونهار و در درايو e: نصب ميكنم. كه حجم اون هم معمولا يك ترابايت قرار ميدم.

4- درايو f:\

در اين درايو نرم افزارهاي استوديو رو نصب ميكنم كه معمولا اسم اون درايو رو هم studio-sofware ميذارم. ( دقت كنيد كه من معمولا در درايو c: نرم افزارها مو نصب نميكنم.

5- درايو g:

در اين درايو كه حجم بالايي داره تمامي كارهاي و فايلهايي كه نرم افزار انجام ميده رو ذخيره ميكنم. و براي نرم افزار هم تعيين ميكنم كه فايلها در اين درايو ريخته بشن كه شامل اسم هر مشتري و در اون فولدر اهنگهاي اون مشتري به صورت فولدر به فولدر ذخيره ميشه و اهنگها كاملا جدا از هم قرار ميگيرن. اسم اين درايو رو هم studio-song -arshive ميذارم.

هميشه بعد از اينكه ويندوز رو نصب كردم و تمامي vst رو هم همچنين...
    ميام و با برنامه acronis true image از درايو c: يه بك آپ تهيه ميكنم و اون در يه فضاي خالي و در هارد بي استفاده قرار ميدم. مزيت اينكار اينه كه اگه بنا به دلايلي ويندوز شما نبود شد كافيه كه فقط سي دي acronis true image رو بذارين و بك اپي رو كه گرفته بودين رو دوباره load كنيد به اينصورت كامپيوتر شما دوباره برميگرده به روزي كه شما ويندوز رو نصب كردين و ديگه نيازي به نصب اون همه برنامه و vst نيست.
    اين برنامه acronis true image بارها به دادم رسيده و مانع از اين شده كه يكهفته وقتم صرف نصب برنامه با بشه.
    و در نهايت هم با داشتن يه هارد اكسترنال با ظرفيت بالا هرهفته ميتونين كاراهاي مشترياني رو در طول هفته انجام دادين به اون هارد هم به عنوان نسخه پشتيبان منتقل كنيد البته من كه بيشتر وقتم صرف ضبط ميشه بيشتر با قايلهاي صوتي حجم دار كار دارم اما دوستاني كه كار الكترونيك انجام ميدن معمولا نيازي به اين همه فضا نخواهند داشت.

مواردي رو كه گفتم كاراييه كه خودم انجام ميدم و براي اكثر دوستان هم انجام ميدم .چون نظم و ترتيب در استوديو لازمه و بايد باشه.
    البته دوستان ميتوننن بسته به نوع امكانات و نوع كاراشون از اين پارتيشن بندي هايي كه دكر كردم استفاده كنن.

موفق باشيد.

آخرین ویرایش: ‏31/8/09
    • خوشم اومد خوشم اومد x 3
  2. impartible

impartible عضو سایت هنرمند

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +291 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام امید عزیز ، با تشکر از توضیحات خیلی خوبی که دادی ، در مورد برنامه ای که نام بردی اگه یک مقداری بیشتر توضیح بدی منمون میشم و سوالم اینه که اگر از کل درایو C بک آپ تهیه و Load کنیم ، دوباره ویندوز جدید مشکلاتی که از قبل داشت رو پیدا نمیکنه ؟؟؟؟
    با سپاس .

3. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خوب من ميام ويندوز رو نصب ميكنم.
    برنامه هام رو همچنين بعدا همون اول كار ميام با همون برنامه يه بك آپ ميگيرم و در يه درايوي كه كار زيادي باهاش ندارم ذخيره ميكنم.
    بعدها اگه ويندوزه مشكل پيدا كرد ميام و اون بك اپ رو دوباره لود ميكنم. و سيستمم برميگره به همون روز اول.
    با ويندوز سالم و فايلهاي فرش.
    اين برنامه خودش bootable هستش و براي لود بك اپ كافيه كه سي دي رو بذارين و ادرس اون فايل رو بدين در كمتر از 20 دقيقه كامپيوتر شما بر ميگرده به همون حالتي كه روز اول بود.
    البته هميشه قبل از بك اپ گيري ميام يه بار كل سيستم رو هم محض احتياط ويروس كشي ميكنم.

4. Payam_omrani

Payam_omrani عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    توحید جان من این نرم افزار رو کاملش رو در سایت برای دانلود قرار دادم
    اسمش هست
    Acronis Rescue Media
    ممنون از استاد گلم امید جان که یادآوری کرد این نرم افزار خوب و کاربردی رو برای دوستان قرار بدم

5. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    مرسي پيام جان.

البته منوي اين برنامه كه گذاشتي كمي با اوني كه من كار ميكنم متفاوته...
    اون اسم كاملش acronis true image هستش.

6. Payam_omrani

Payam_omrani عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    امید جان این پک کامل Acronis هست که اگه به عکس دقت کنید ترو ایمیج هم داره

7. ho3in

ho3in عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من که از کامپیوتر استفاده خانگی هم دارم چطور باید پارتیشن بندی کنم؟

8. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    معمولا بهتره كه سيستم استوديو رو از سيستمي كه باهاش كار خانگي و يا اينترنت ميكنيد مجزا باشه.
    من دو تا سيستم دارم كه در يكيش هميشه سايت بازه و در اون يكي دارم كارامو انجام ميدم.
    اگه نميتونين يه سيستم ديگه تهيه كنيد بهتره كه يه درايو ديگه مختص براي كاراي شخصيتون قرار بدين.

9. Alpha

Alpha عضو سایت

امتیازات:
    +168 / 0 / -1
    منم از Acronis True Image 2009 Home Edition استفاده میکنم
    و بنظرم بی نظیره
    استفاده از این برنامه رو به همه توصیه میکنم

10. ho3in

ho3in عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    امید جان همه که مثل شما پولدار نیستن داداش!:smile (22):
    درباره Acronis True Image 2009 Home Edition اگه یکی توضیح بده ممنون میشن من که نفهمیدم چی هست!

11. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    حسين جان بحث اين حرفها نيست مهم اينه كه شما از سيستمتون محافظت كنيد.
    كار با اون هم كه توي تاپيك هاي قبلي اشاره شده.

12. mpmsoft

mpmsoft عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +27 / 0 / -1
    نرم افزار:
    logic, reason
    دوستان یک نکته بسیار بسیار مهم در سرعت Read/Write کردن فایلها هست که هیچ جا به آن اشاره نشده

اکثر دوستان در زمان فرمت کردن درایو به قسمت Allocation unit size دقت نمی کنند و بر اساس پیش فرض خود ویندوز 32KB فرمت می شود

کمی در این باره توضیح می دهم :

زمانی که پارتیشن خود را فرمت می کنید پارتیشن به میلیونها کلاستر تقسیم می شود که مقدار پیش فرض هر سلول 32 کیلوبایت می باشد پس بنابراین زمانی که فایلی بروی سیستم ذخیره می شود آن فایل در تیکه های مختلف کلاستری قرار می گیرید و هرچقدر تعداد این کلاستر ها بیشتر باشد سرعت خواندن اطلاعات از روی هارد پایین تر می شود در صورتی که اگر حجم کلاستر سایز درایو خود را بروی 64 KB بگذارید سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات نسبت به سرعت حال حاضر سیستم خود 2 برابر می شود

نکته :

برای فرمت کردن پارتیشن خود به 64 KB باید بروی My Computer کلیک راست زده و سپس گزینه Manage را انتخاب کنید و سپس گزینه Disk Managment را انتخاب کنید. سپس بروی درایو مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Format را انتخاب می کنیم

توجه : درایو C نمی تواند 64 KB فرمت شود ولی ویندوز ویستا و سون این قابلیت را دارا می باشند

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  13. masoudiran

masoudiran عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    partitions..

من یه هارد لب تاپ 250 گیگ و یه اکسترنال 1ترابایت دارم اگه بخوام به همون روش شما )5درایو مجزا) تقسیم بندی کنم پیشنهاد شما چیه؟(هارد لبتاپ را تقسیم کنم یا در هارد اکسترنال هم پارنیشن بندی کنم....)لطفا راهنمایی کنید که بهتره هر درایو رو در کدوم هارد قراربدم(هارد لبتاپ یا هارد اکسترنال)...در ضمن شنیدم که اگه فایلهای exe / dll & libaray همه تو یه درایو مشترک باشند(غیر از درایو C) سرعت کار بهتر میشه . درسته این مطلب؟اگه درسته بهتره روی هارد اکسترنال باشن یا هارد سیستم؟

14. masoudiran

masoudiran عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان هنوز پاسخی برای سوالم پیدا نکردم!

15. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    من برای درایو C:
    50گیگ در نظر گرفتم که ویندوزم هم تو همین درایو نصبه.به نظر شما اگه DAWو پلاگینها و vst های کم حجم و فایلهای dll رو در C نصب کنم و بانکهای صدا رو در درایو D و E نصب کنم وپروژها رو هم در F ، شیوه درستیه؟

(درایو D و E و F هرکدام 50 گیگ هستند.)

16. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,496 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    اگر پلاگین های حجیم زیادی استفاده نمی کنید 50 کافی هست
    ولی پلاگینی مثل Omnispher به تنهایی GB 42 هست یا Stylus که حداقل حدود 8 GB فضا نیاز داره

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏30/4/10
  17. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    ممنون.

نظر شما در مورد درایو c من چیه؟ اینکه ویندوز و نرم افزار های متفرقه+ نرمافزار موسیقی توش نصب باشه خوبه؟ یعنی پوشه Vstplugin رو تو همون مسیر پیش فرض c قرار بدم؟

18. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,496 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    در مورد درایو C از اونجایی که من حساسیت زیادی به کار کرد صحیح سیستم دارم
    ( به دلیل اینکه سیستم همیشه روشنه و حتی میشه که 2 هفته restart هم نشه )
    سعی می کنم ویندوز رو تمیز نگه دارم
    من 1 پارتیشن برای نصب برنامه cubase و پلاگین ها در نظر گرفتم و 1 پارتیشن هم برای بانک های صدا
    پروژه ها رو هم یک پارتیشن دیگه ذخیره می کنم

19. siamak-akhtari

siamak-akhtari عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, wavelab
    با سلام به همه دوستان
    من از چند نفر از دوستانم که مهندس و کارشناس ارشد کامپیوتر هستن در مورد پارتیشن بندی سوال کردم و همه اونا متفق القول بودند که بهتره نرم افزار ها و فایهای dll در درایو :c که ویندوز نصب شده نصب بشن چون بازخوانی اطلاعات سریعتر انجام میشه
    نظر دوستان در این رابطه چیه؟

20. Reza Hadipour

Reza Hadipour عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, adobeaudition, flstudio
    من ویندوز رو که نصب کردم شروع کردم برنامه هارو نصب کردن رو هارد اکسترنالم . هارد 500گیگ دارم.که بخش بندی شده.بعد میرم و vstهارو رجیستر میکنم.تا اینجای کار فقط نصب میکنم.از هیچکدوم استفاده نمیکنم.بعدش مه مارا تموم شد با Notron Ghost از درایو c Backup میگیرم.
    حال هروقت که بخوام وارد محیط آهنگسازی بشم فقط اون بکاپ رو بر میگردونم که 3دقیقه بشتر طول نمیکشه.
    همچین حالتی رو هم برای محیط برنامه نوسیسم درست کردم. اینجوری دیگه مجبور نیستم کلی وقت صرف نصب برنامه هام بزارم.