يه ترانه رو به رومه

شروع موضوع توسط معصومه افلاطوني ‏5/8/14 در انجمن اشعار کاربران

تاپیک يه ترانه رو به رومه تالار اشعار کاربران در persian-music.org.

1. معصومه افلاطوني

معصومه افلاطوني عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    يه ترانه روبه رومه/
    بغض حرفات توو گلومه/
    مينويسم از تن تو که توو آغوش کدومه/
    اوني که مثل خودت بود/
    يا اوني که دود شد دود/
    يه دل پر رفت وآمد،واميشه درش چقد زود/
    شبي که دل به تو دادم/
    گفتي از سرت زيادم/
    گفتي من غرور دارم،ولي مهربون و سادم/
    گفتي اين سرش نميشه
    هيشکي همسرش نميشه
    هر کاري که خواستي کردي ،گفتي باورش نميشه/
    تو ميخواستي با تو باشم/
    بشينمو باتو پا شم/
    بعدشم بري و من باز گوشه قلب تو جاشم/
    دل من پر از خلوصه /
    که تن عشقو ميبوسه/
    فک نکن بعد تو اينجا دل من ميره ميپوسه/
    نه خودت خواستي عزيزم/
    نگو که بري مريضم/
    برو با همونا خوش باش،آبروتو نميريزم/
    يه روزي ميشه که دنيات/
    ميريزه توو اشک چشمات/
    دل تنهاتو ميزاري،توو خيابون روي دستات/
    منتظر نظرات ارزشمندتون هستم

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  2. gole eshgh

gole eshgh هنرمند - ترانه سرا عضو سایت هنرمند

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +179 / 0 / -0
    سلام کار خوبو معمولی ای خوندم ازتون سعی کنید از کلیشه به دور باشید و از کلمات و جمله های جدید استفاده کنید منظورم اینه که خلاقیت بیشتری از خودتون نشون بدید و دنبال کشف چیزای جدید باشید. iهمینطور سکته وزنی تو کارتون موج میزنه .موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    ممنون دوست عزيز

4. majidkeyan

majidkeyan عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترانه سرا
    امتیازات:
    +374 / 0 / -0
    قشنگ بود تشکر میکنم. یه ترانه بود که اتفاقا اگه به دید ترانه نگا کنیم اختلال وزنی تقریبا نداشت.اما فک میکنم یه جاهاییش حسش کم بود فقط ساخته شده بود. برخلاف یه جاهاییش مثل بیت اول که کاملا محکم و پر شور گفته شده بود احساس میکنم واسش خیلی وقت نذاشتید این احساس منه شایدم اشتباه میکنم.چون انتظار از شما فراتره.

5. majidkeyan

شغل :
    ترانه سرا
    امتیازات:
    +374 / 0 / -0
    بشینمو با تو پاشم. ن بشینم رو باید بلند بخونیم /آبروتو نمیریزم بازم ن نمیریزم باید بلند خونده شه. که ترانه این قابلیت رو داره.گرچه خلاف قواعد وزنی هم هست اما ترانس دیگه توش ارفاق میشه داد.اما نقطه ی ضعف ترانتون محسوب میشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  6. majidkeyan

شغل :
    ترانه سرا
    امتیازات:
    +374 / 0 / -0
    این نظر رو هم صرفا واسه معنا و محتوای چند جاش که واقعا عالی بود و دلم باهاش تکون خورد میذارم.قسمت" برو با همونا خوش باش آبروتو نمیریزم" واقعا قشنگ و لطیف بود .آخرین بیت هم که دل تنهاتو میذاری تو خیابون روی دستات هم خیلی جذبم کرد.
    که واقعا در حد پیام اخلاقی و لطیفه ای بود که به دلم نشست. موفق باشید

7. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    سلام از نظرات به جا وخرد مندانه شما تشکر ميکنم ،به سايت انجمن ترانه مهر هم يه سري بزنيد

8. پینار

پینار عضو سایت

امتیازات:
    +63 / 0 / -0
    خانم افلاطونی این بار میخوام از نگاه یک شاعر غزل سرا به کارتون نگاه کنم نه یک ترانه سرا باید بگم وقتی انجمن شعرا میرم و ترانه هام و سایر شعر هام رو نقد میکنن بهم میگن که هیچ وقت سعی نکن که شعر رو فقط بسازی من جمله جدیدی توش ندیدم یه کم مشکل وزنی داشت و دوم بهم میگن که قبل از این که برای کارت آهنگ تصور کنی و شعر بگی اول سعی کن شعر بگی بعد آهنگ تصور کنی........و در کل ترانه زیاد گوش کنی و زیاد ترانه بخونی ...........وسعی کننید کلمات جدید وارد دایره واژگانی تون بکنید که من لغت نامه عمید رو توصیه میکنم قبل از ترانه گفتن کلمات رو دربیارید که تا حالا تو شعر نداشتین و ذوق و احساس بالایی داشته باشه در ضمن به قول غزل سرا ها هر کس اگه مرد باشه و اگه زن باشه اگه بتونه با همون دید شعر بگه میتونه در آینده از دید جنس مخالف و موافق شعر بگه در ضمن منظورم شعر مردانه یا زنانه بودن شما یک خانم هستید سعی کنید توی شعر هاتون اول خانم باشید و بعد سعی کنید بدون این که جنسیت شما مشخص بشه شعر بگید اگه ناراحتتون کدرم ببخشید و مطالعه وطالعه مطالعه و در ضمن حتما به انجمن شعرای شهرتون برید تاثیر فوق العاده ای روتون خواهد گذاشت چون تغییر پذیری رو دارم در شما میبینم و احساس میکنم

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  9. آریا فیضی

آریا فیضی عضو سایت

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام خانم افلاطونی.
    میدونم که من نمیتونم کل نکات مثبت و منفی ترانه تونو پیدا کنم و بگم.مهمترین دلیلش اینه که من هنرجو خوانندگی ،آهنگسازی و تنظیمم.نه ترانه سرایی.ولی هر کدوم به نوبه خودمون هرچی به ذهنمون برسه بگیم انشاالله کمک زیادی میشه.
    به نظرم به جای این مصرع "بشينمو باتو پا شم/"که غلط املایی هم داره این باشه بهتره "با تو هم رنگ و صدا شم" یا " باتو همدل همصدا شم".
    غلط املاییش (بشینمو=بشینم و).شاید به خاطر این اینجوری نوشتین که تاکید کنین رو سریع خوندن "بشینم و".
    "یا اونی که دود شد دود"=به نظرم مصرع دیگه ای بگین جای این.مثلا "یا اونکه پیر شد و فرسود"
    هیشکی همسرش نمیشه=به نظرم این مصرع باید حذف بشه چون به فضای ترانه نمیخوره.یه جمله مثل ترانه آهنگهای کاباره ای یا امروزه آهنگای رقص و پارتی یا 6/8 و از این چیزاس.ولی فضای ترانه شما ملایم و رمانتیکه.زیاد رو این تاکید ندارم شاید من اشتباه می کنم.
    اینجا :
    "نه خودت خواستي عزيزم/
    نگو که بري مريضم/"
    به جای "نگو که بری مریضم"یه جمله بهتر بذارین زبیاتر میشه.چون یه لحظه اون دو مصرع دنبال هم آدمو می بره به شعرای کودکانه.معلم عزیزم،سرما خوردم مریضم.(بچگیا می گفتیم).شاید این دلیلم واسه شما منطقی نباشه ولی تصمیم با خودتونه.
    بازم در مورد همین ترانه چیزایی به ذهنم برسه براتون می نویسم.
    در کل نه از ترس هجوم همه تون به خاطر روش نقدمه نه از ترس چیز دیگه نه به خاطر دل شما ... بدون تعارف و جدی میگم شما پتانسیل ترانه سرای بزرگ شدن رو دارین."دل تنهاتو میذاری تو خیابون روی دستات"جمله زیباییه.یعنی هر خواننده ای این ترانه شما رو بخونه این جله تون درصد زیادی کمک میکنه به به چشم اومدن ترانه و حفظ کردنش.نمیدونم چطور منظورمو بگم.
    موفق باشین.

10. آریا فیضی

آریا فیضی عضو سایت

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    پینار عزیز من رو این نکته تاکید دارم که اصلا مهم نیست ترانه سرا اول دنبال آهنگ و ملودی بگرده بعد شعر بگه،یا اینکه اول شعر بگه بعد دنبال ملودی بگرده.
    اتفاقا اگه بتونه اول ملودی پیدا کنه بعد ترانه بگه خیلی بهتره.(این نظر شخصی منه).
    چون گفته های آهنگسازا و ترانه سرایانی رو از هفت هشت سال پیش در باره همین موضوع پی گیری کرده ام.
    ولی این یک سلیقه و طرز کار شخصیه.نمیشه من بگم چون فلان خواننده سرشناس این حرفو زده پس همینه.

11. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    جناب فيضي خيلي ممنون که توجه داريد،اين کار يکي از کاراي ضعيف منه که ساختاري تصنعي داره و حق با شماست

12. آریا فیضی

آریا فیضی عضو سایت

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    من اتفاقی رفتم سراغ این ترانه تون.انشاالله وقت بشه بقیه رو هم می بینم.نمیدونم فقط من اینجوری شده ام یا همه اینجورین تا چشم به هم بزنی شب رفته و روز شده روز تموم شده و شب شده اصلا آدم نمیدونه به چه کاری برسه؟

13. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    بله همينطوره فضاي مجازي با جذابيتهاي خاص خودش و اينترنت پر سرعت که هر چي ازش بگم کم گفتم باعث ميشه که آدم گذشت زمانو حس نکنه

بارگذاری...