يك كلاس درس مجازي براي سازشناسي

شروع موضوع توسط fereshteh ‏9/4/10 در انجمن بررسی و حل مسائل سایت

تاپیک يك كلاس درس مجازي براي سازشناسي تالار بررسی و حل مسائل سایت در persian-music.org.

1. fereshteh

fereshteh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +29 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo, sonar
    با سلام خدمت دوستان واساتيد

مدتهاست در فكر ايجاد تاپيكي هستم كه در صورت امكان بتونيم از راهنماييهاي دوستان نوازنده در آهنگسازي و تنظيم بهره ببريم به اين صورت كه :

عزيزان نوازنده لطف كنند و اسم تكنيك هايي رو كه در نوازندگي ساز تخصصيشون ياد گرفتند و بكار ميبرند بنويسند و يه توضيح مختصري هم راجع بهش بدن ،يا حتي المقدور لينك يه فايل mp3 كه شامل اجراي اون تكنيك بشه رو در سايت بذارند تا دوستاني كه در زمينه آهنگسازي و تنظيم فعاليت ميكنند بتونند ازش استفاده كنند.

براي اينكه موضوع كاملا روشن بشه يه مثال ميزنم:
    مثلا در نوازندگي گيتار بيس يا الكترونيك تكنيكي داريم به نام "گليساندو" كه مي تونيم در توضيحش بگيم:

گلیساندو يه افکت اجراییه که بوسیله سراندن انگشت به بالا و پایین گریف، بدون رها کردن سیم اجرا میشه. این حرکت باعث می شه ارتفاع صدا به نرمی و بدون بریدگی و تغییرات پله پله، بالا و پایین بره.

يا مثلا در ويلن تكنيك هايي داريم با اسامي "ويبر" ،"تريل" و ...

حالا اگه دوستاني هم هستند كه اين اطلاعات رو ندارند ولي از محدوده صوتي سازها آگاهند ميتونند اسم اون سازو به همراه محدوده صوتيش در اين قسمت قرار بدن.

به اين ترتيب ميشه گفت يك كلاس درس مفيد در زمينه سازشناسي در سايت به وجود مياد كه باعث پيشرفت هر چه بيشتر اعضاي سايت ميشه .

قبل از همه چيز از توجه و همكاريتون متشكرم.:smile (70):

2. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    مرسی از توجهی که به ساز دارید
    من برای این سایت یه video گرفتم که مراحل پایانیش رو داره میگذرونه و توی اون ساز شناسی و تمام تکنیک های ساز گیتار الکتریک و گیتار بیس ( فرت لس و الکتریک بیس) و همچنین ساز درام رو گنجوندم
    خیلی وقت گذاشتم براش امید وارم به درد دوستان بخوره

3. fereshteh

امتیازات:
    +29 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo, sonar
    با تشكر از fender عزيز،:smile (70):
    ايشون در يك پيام از من خواستند كه تكنيك بندينگ رو در هارمونيكا توضيح بدم،
    خب البته اينطور نيست كه بندينگ فقط مخصوص سازدهني باشه بلكه در خيلي از سازهاي ديگه هم ميشه اين تكنيك رو اجرا كرد مثلا در گيتار برقي يا ويلن و...
    براي شروع بد نيست بدونيم كه اصلا بندينگ چي هست؟
    بنديگ به زبان ساده يعني ايجاد يك نت از نت ديگه به طور غير مستقيم و پيوسته!
    مثلا اگر كيبوردهايي رو كه رول Pitch bend دارند در نظر بگيريد ميبينيد كه براي ايجاد نت #C دو راه داريم:
    اول اينكه مستقيما انگشتمون رو روي كليد #C قرار بديم ،
    و دوم اينكه انگشت دست راست رو روي كليد C بذاريم و با دست چپ رول Pitch bend رو به آرومي به سمت بالا هل بديم در اين حد كه از #C خارج نشيم و به نتD نرسيم كه خب البته اين ديگه بستگي به قدرت گوش اون نوازنده داره !
    به اين ترتيب ما دو نت خواهيم داشت C و #C اما اين دونت به طورمجزا از هم ايجاد نميشن بلكه به طور پيوسته و در هم تنيده خواهند بود و گوش شما پلي رو بين اجراي اين دو نت احساس ميكنه.
    اما در هارمونيكا كه ما رولي براي تنظيم Pitch bend نداريم، اونجا چطور اين عمل انجام ميشه و اصلا آيا غير از ايجاد زيبايي بيشتر در قطعه دليل ديگري هم براي اجراي تكنيك بندينگ هست يا نه؟؟؟
    پاسخ به اين شكله كه :
    اولا اگه سازدهني ما دياتونيك باشه ما دسترسي به نيم پرده ها نخواهيم داشت پس مجبوريم كه از تكنيك بندينگ استفاده كنيم اما اين كارو با استفاده از حركت لبها ، زبان ، فك و البته شش و ديافراگم انجام ميديم.
    به اين ترتيب كه وقتي در حال دميدن يا مكيدن جريان هوا هستيم به آرامي فك رو به سمت خارج فشار داده و زبان رو به سمت سقف دهان مي بريم و وقتي مشغول تنظيم جاي زبان در دهان هستيم لبها رو به آرامي به سمت درون و بيرون حركت ميديم و اينجاست كه به بندينگ هاي گوناگوني از يك نت اصلي ميرسيم.
    در اينجا ميتونيد نمونه انيميشن و نمونه هاي از فايل صوتي رو براي درك بيشتر ببينيد:
    نمونه هاي صوتي:

نمونه انيميشن:

دوستاني كه علاقه بيشتري دارند ميتونن به آدرس زير مراجعه كنن و توضيح و اجراي كاملتري رو البته به زبان انگليسي داشته باشند:

گذشته از اين تكنيك هاي ديگري هم در هارمونيكا وجود داره مثل wah-wah كه با بردن دست ها به پشت ساز و حركت دادن اونها ، مسير عبور جريان هوا رو مسدود يا باز ميكنيم و به اين شكل حالتي در صدا ايجاد ميشه كه اصطلاحا به اون wah-wah ميگن و بسيار زيباست.

اميدوارم مفيد بوده باشه!:smile (35):

4. shahram_er

shahram_er عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام خدمت دوستان
    ]
    یه سی دی از شرکت مایکروسافت دارم که همه سازها(غیر از ایرانی ها) رو هم وسعت صوتیشونو داره ،هم یه نمونه نوازنگی 10-20 ثانیه ای ، قسمتهای مختلف ساز ،تلفظ صحیح لاتین اسماشون وهمچنین شکلشونو داره حالابا توجه به سرعت اینترنت بهم بگین چطوری باید بذارمش برای دانلود ،شاید مثمر ثمر باشه.

5. saeed

saeed عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 2 / -2
    نرم افزار:
    ableton, logic, reason
    درور بر شما شهرام عزیز
    لطفا نام cd شرکت مایکروسافت رو که گفتید درج کنید . با سپاس

6. shahram_er

shahram_er عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام سعید جان

نام cd شرکت مایکروسافتMicrosoft musical instruments

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. fereshteh

امتیازات:
    +29 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo, sonar
    shahram_er عزيز سلام
    100% مثمر ثمر ميشه
    قرار دادن در سايت هم كار نداره وسعت صوتيشونو ميتوني به همراه اسم ساز بنويسي، فايل نوازندگي رو هم تو rapid share يا 4shared ،آپلود كن و آدرسشو بذار تو سايت تا بچه ها دانلود كنند. همين!
    مرسي.

8. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    از آپلود سنتر سایت خودمون هم میتونی استفاده کنی خیلی راحتره هم برای شما هم برای کسایی که دانلودش میخوان بکنن

9. shahram_er

shahram_er عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان عزیز

این cd نرم افزاریه که باید نصب بشه تا کار بکنه ،مشکلی که برای اپلودش دارم یکی اینکه cd قفل داره وتمام اطلاعاتش روی هارد نمیاد،فکرکنم باید با یه برنامه ازش image بگیرم و image رو اپلود کنم دوم اینکه حجم فایل حدود 400mb .

مراحل image ؟و نوع نرم افزارشو؟ واپلود این حجم رو بفرمایید تا انجام وظیفه کنم.

10. DJ iBSb

DJ iBSb عضو سایت هنرمند

شغل :
    طراحی وب و برنامه نویسی تحت وب و موسیقی
    امتیازات:
    +291 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    سلام؛
    برای ایمیج می تونید از نرم افزار Nero Lite 9 یا Clone cd استفاده کنید که من
    به شخصه NERO رو پیشنهاد میکنم!
    سپس فایل رو (فایل ایمیج) رای دوستان در آپلود سنتر سایت،آپ کنید...

پیروز باشید

بارگذاری...