آخرین ارسال‌ها

وضعیت اسف‌بار آموزش گیتار

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
470
23
دوست نداشتم اصلا تاپیک های این‌چنینی، که بحث های فرسایشی به دنبال داره رو ایجاد کنم یا ادامه بدم. چون میدونم که نتیجه ای نداره، ولی همین چندین خط نوشتن، باعث میشه آرامش نسبی ای داشته باشم.
من سالهاست که ساز گیتار رو تفننی و از روی علاقه میزنم (و ادعایی هم درش ندارم، و هر ازگاهی هم میگم صرفا نویز تولید میکنم با گیتار :D ). قضیه اینطوره که من در سال ۸۸، که تازه تازه ۱۴ ساله شده بودم، شروع به یادگیری گیتار کردم، اون هم گیتار کلاسیک ولی زیر نظر یک استاد خوش‌فکر که همون استاد من رو با سبک های متال و فلامنکو هم آشنا کرد (البته نه این که نواختنش رو آموزش بده، صرفا بهم آرتیست معرفی میکرد و ... ).
در شش ماهه اول، زیر نظر همون استاد بودم. اما اواخر دوره شش ماهه، ایشون دیگه نتونست مربی‌گری کنه (و من هم هیچ وقت نفهمیدم که چطور شد که دیگه نتونست مربی گری رو ادامه بده) و من هم وجهی که به آموزشگاه داده بودم رو پس گرفتم.
پس از سالها در ۱۹ سالگی دوباره رو آوردم به گیتار، برای خودم تمرین میکردم، قطعات ساده پیدا میکردم و مینواختم و بعد چند ماه، گیتار الکتریک خریداری کردم و شروع کردم به نواختن اون (با دیدن ویدئو و ...).
امسال، تصمیم گرفتم برم زیر نظر یک استاد و تمرین کنم. اما، امان از «استاد». واقعا بعضا درک میکنم که چرا خیلی ها از لفظ «استاد» برای تمسخر دیگران استفاده میکنن.
استادی که آموزشگاه معرفی کرد به من، با جست و جوی اسمش (اسمش رو محفوظ نگه میدارم، ولی خصوصی میتونم بگم) ؛ در رزومه‌ش نوشتن دو سه جلد کتاب بود، نوازندگی برای روزبه نعمت اللهی بود (حالا بماند که کلا با موسیقی پاپ میونه ای ندارم) ، تنظیم آثار خواننده های مطرح برای گیتار اکوستیک بود و ... .
همه این ها باعث شد که من بیش از پیش، دور از جان شما البته «خر» بشم و کلاس رو برم و حتی پول بی زبان هم بدم بابتش!
در جلسه اول به ایشون گفتم که من سالها پیش آموزش میدیدم و مدتهاست که خودم مینوازم و حتی آهنگسازی میکنم (حس میکنم پیش خودش فکر کرد یک Copycat هستم که صرفا لوپ ها رو میچسبونه پشت هم) ولی با این اوصاف باز شروع کرد از صفر صفر صفر درس دادن. یعنی حتی از «گیتار دست گرفتن» :|
حالا این ها به کنار، کتاب ایشون؛ دقیقا کپی واو به واو از کتاب A tune a day اثر پل هرفرت بود، روی کتاب هم زده «تالیف». حدود ۲۰ صفحه کپی از اون کتاب A tune a day کپی شده و صفحات دیگر، «تنظیم» های ایشونه. از کارهایی مثل «پدر خوانده» یا حتی «دیروز» (Beatles, Yesterday) ، که شاید هزاران بار پیش از ایشون در وبسایت های خارجی به همون شکل دیده شده.
در آخر با آموزشگاه تماسی گرفتم و گفتم که نمی‌تونم در این کلاس حاضر باشم و در تلاشم که وجه دریافتی رو پس بگیرم ازشون. ولی خواستم به شما بگم که اگر روزی خواستید گیتار یاد بگیرید، اول مطمئن باشید با یک «دزد هنری» و یک آدم یک دنده پر ادعا طرف نیستید.
البته این اولین باری نیست که چنین آدمی رو در عرصه موسیقی می‌بینیم....
[doublepost=1499614151,1499582726][/doublepost]دو الی سه بار تماس هم با آموزشگاه گرفتم، آموزشگاه کلاس های من رو کنسل کرده ولی حاضر به عودت دادن وجه نیست.
فقط خواستم بگم که خودتون یاد بگیرید، نرید سراغ این کلاس ها که دزدهایی بیش نیستند!

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,216
اگه بهت بگم یکی‌ از دوستان زمان بچگی‌ در ایران که چپ دست بود ، یک معلم گیتار (تنها معلم گیتار زمان جنگ در شهر ارمیه!) به زور با دست راست یاد داده بود چی‌ میگی‌؟ معلم خودش نمی‌دونسته که چیزی به اسم گیتاریست چپ دست هم توی این دنیا هست!!! بد فکر کن شاگرد‌های اون الان ۴۰ ساله هستن و معلم بچه‌های مردم!

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
706
استادی که آموزشگاه معرفی کرد به من، با جست و جوی اسمش (اسمش رو محفوظ نگه میدارم، ولی خصوصی میتونم بگم) ؛ در رزومه‌ش نوشتن دو سه جلد کتاب بود، نوازندگی برای روزبه نعمت اللهی بود (حالا بماند که کلا با موسیقی پاپ میونه ای ندارم) ، تنظیم آثار خواننده های مطرح برای گیتار اکوستیک بود و ... .
همه این ها باعث شد که من بیش از پیش، دور از جان شما البته «خر» بشم و کلاس رو برم و حتی پول بی زبان هم بدم بابتش!
دوست عزیز، اشتباه شما هم مثل بقیه مردم همینه که گول تبلیغات رو میخورین. کسی که با روزبه نعمت الهی کار کرده باشه آیا میتونه معلم خوبی باشه؟ اصلا ربطی نداره اصلا این ملاک نیست برادر من.
من استادانی داشتم بنام تیکران مسروپیان، بهنام ابوالقاسم که بسیار هم جوان تر از آقای لاچینی هستن، ولی کدومشون معروف هستن؟ هرکی باشه فریبرز لاچینی رو انتخاب میکنه برای آموزش و اون شهریه فضایی ای هم که طلب میکنه رو هم میده. درصورتی که یه سری به سایتش بزنید میبینید اکثر نت ها نگارششون مشکل داره و بعضیاشون با نرم افزار تبدیل شدن و برای نوازنده عقلانی نیست اونطور نگارش. صرفا برای اینکه تعداد محصول بالا بره برای درآمد بیشتر. باز هم میبینیم همه همون نُت ها رو میپرستن. همه ی اینها بخاطر همین اسم و شهرت هست(که در ایران بر اساس حرفه ای بودن نیست و داستان دیگری داره)
درضمن، بنظرمن این مسائل اصلا افتخار نیست که طرف توی رزومه ش وارد میکنه مثلا سابقه کار با لانتان و فرشاد ، و این چیزا. چون توی ایران کار کردن در مارکت اصلا به مهارت یا حرفه ای بودن یک درصد هم ربط نداره. همش رابطه و شارلاتان بازی و همینطور سواستفاده از کم فهمی مردم از موسیقیه.
شما باید کسی که به عنوان استاد میپذیرید رو از نزدیک ببینید، و شخصیت و بینش و علمش رو بسنجید. نه اینکه هرکی دستشو تندتر روی ساز حرکت داد فکر کنید همون خدای اون ساز هست!
معلم بودن بیشتر از هر چیز نیاز به آگاهی و دانش داره.
از هزاران نفری که گول این تبلیغات رو میخورن و جَو زده میشن، شما یک درصدشون هستید که بعد از مدتی متوجه گول خوردنتون میشید. نود و نُه درصد بقیه همچنان خوشحال و ذوق زده دارن همینطور ادامه میدن و فکرمیکنن بهترین استاد رو دارن.

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
470
23
اگه بهت بگم یکی‌ از دوستان زمان بچگی‌ در ایران که چپ دست بود ، یک معلم گیتار (تنها معلم گیتار زمان جنگ در شهر ارمیه!) به زور با دست راست یاد داده بود چی‌ میگی‌؟ معلم خودش نمی‌دونسته که چیزی به اسم گیتاریست چپ دست هم توی این دنیا هست!!! بد فکر کن شاگرد‌های اون الان ۴۰ ساله هستن و معلم بچه‌های مردم!
خود من چپ دست هستم، ولی گیتار رو به صورت راست دست یاد گرفتم (البته واقعا برام مهم نبود، چون همون استاد اول هم با گیتار چپ دست و هم گیتار راست دست، بهم تمرین داد و ترجیح شخص خودم بود که با دست راست بنوازم و واقعا هم راحتترم) ، ولی بله، میدونم که هستند از این دست افراد.

دوست عزیز، اشتباه شما هم مثل بقیه مردم همینه که گول تبلیغات رو میخورین. کسی که با روزبه نعمت الهی کار کرده باشه آیا میتونه معلم خوبی باشه؟ اصلا ربطی نداره اصلا این ملاک نیست برادر من.
من استادانی داشتم بنام تیکران مسروپیان، بهنام ابوالقاسم که بسیار هم جوان تر از آقای لاچینی هستن، ولی کدومشون معروف هستن؟ هرکی باشه فریبرز لاچینی رو انتخاب میکنه برای آموزش و اون شهریه فضایی ای هم که طلب میکنه رو هم میده. درصورتی که یه سری به سایتش بزنید میبینید اکثر نت ها نگارششون مشکل داره و بعضیاشون با نرم افزار تبدیل شدن و برای نوازنده عقلانی نیست اونطور نگارش. صرفا برای اینکه تعداد محصول بالا بره برای درآمد بیشتر. باز هم میبینیم همه همون نُت ها رو میپرستن. همه ی اینها بخاطر همین اسم و شهرت هست(که در ایران بر اساس حرفه ای بودن نیست و داستان دیگری داره)
درضمن، بنظرمن این مسائل اصلا افتخار نیست که طرف توی رزومه ش وارد میکنه مثلا سابقه کار با لانتان و فرشاد ، و این چیزا. چون توی ایران کار کردن در مارکت اصلا به مهارت یا حرفه ای بودن یک درصد هم ربط نداره. همش رابطه و شارلاتان بازی و همینطور سواستفاده از کم فهمی مردم از موسیقیه.
شما باید کسی که به عنوان استاد میپذیرید رو از نزدیک ببینید، و شخصیت و بینش و علمش رو بسنجید. نه اینکه هرکی دستشو تندتر روی ساز حرکت داد فکر کنید همون خدای اون ساز هست!
معلم بودن بیشتر از هر چیز نیاز به آگاهی و دانش داره.
از هزاران نفری که گول این تبلیغات رو میخورن و جَو زده میشن، شما یک درصدشون هستید که بعد از مدتی متوجه گول خوردنتون میشید. نود و نُه درصد بقیه همچنان خوشحال و ذوق زده دارن همینطور ادامه میدن و فکرمیکنن بهترین استاد رو دارن.
میدونید قضیه این نبود که من بخوام «یاد بگیرم». ترجیح من شخصا این بود که «تمرین کنم» و حس میکردم نوازنده ای که برای یک خواننده (حالا هر قدر هم درپیت!) نواخته میتونه تمرین دهنده خوبی باشه. در صورتی که همون جلسه اولی که وارد کلاسش شدم با این که بهش خاطرنشان کرده بودم که من گیتار بلدم، تئوری بلدم و میخوام نوازندگیم بهتر شه، نت خونیم بهتر شه و ... ، شروع کرد از معرفی ساز بهم یاد دادن (فکر کنید؛ من علیرغم این که در نوازندگی ضعف دارم ولی برای گیتار حتی میتونم آهنگ بنویسم و این آدم داشت از ابتدای بسم الله شروع میکرد!). و بله؛ حرف خودمم همینه «یک حرفه ای الزاما معلم خوبی نیست» و این رو ما در دانشگاه و مدرسه و موسیقی و ... هم به شدت می‌بینیم. جا برای غر زدن خیلی خیلی زیاده در این زمینه.

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
706
خود من چپ دست هستم، ولی گیتار رو به صورت راست دست یاد گرفتم (البته واقعا برام مهم نبود، چون همون استاد اول هم با گیتار چپ دست و هم گیتار راست دست، بهم تمرین داد و ترجیح شخص خودم بود که با دست راست بنوازم و واقعا هم راحتترم) ، ولی بله، میدونم که هستند از این دست افراد.
میدونید قضیه این نبود که من بخوام «یاد بگیرم». ترجیح من شخصا این بود که «تمرین کنم» و حس میکردم نوازنده ای که برای یک خواننده (حالا هر قدر هم درپیت!) نواخته میتونه تمرین دهنده خوبی باشه. در صورتی که همون جلسه اولی که وارد کلاسش شدم با این که بهش خاطرنشان کرده بودم که من گیتار بلدم، تئوری بلدم و میخوام نوازندگیم بهتر شه، نت خونیم بهتر شه و ... ، شروع کرد از معرفی ساز بهم یاد دادن (فکر کنید؛ من علیرغم این که در نوازندگی ضعف دارم ولی برای گیتار حتی میتونم آهنگ بنویسم و این آدم داشت از ابتدای بسم الله شروع میکرد!). و بله؛ حرف خودمم همینه «یک حرفه ای الزاما معلم خوبی نیست» و این رو ما در دانشگاه و مدرسه و موسیقی و ... هم به شدت می‌بینیم. جا برای غر زدن خیلی خیلی زیاده در این زمینه.
من هم چپ دست هستم. نظر شخصی من در مورد راست دست و چپ دست اینه که هر سازی رو بهتره به همون شکلی که هست یاد گرفت و ساختمان ساز رو تغییر نداد و بخصوص در ویولن! ولی خب با سازهای چپ دست هم مخالف نیستم.
*دقیقا اینا(هر چقدرم بلد باشی از ابتدا شروع میکنن) حیله های تجاری تدریس هست دیگه. و همیشه و همیشه از معلم قبلیتون گله خواهند کرد و خواهند کوبیدش که به شما اصولی نگفته و باید کاملا از ابتدا شروع کرد. که بتونن دوره ی بیشتری شما رو نگه دارن.

Soheil Monfared

هنرمند
عضو سایت
22/5/12
2,273
34
Vengeance Land

بعضی ادما هستن فقط قراره امید و استعدادی که خودشون هیچ وقت نداشتن رو نابود کنن و در اکثر موارد در نقاب استاد/معلم دیده میشن...

ازین دست موارد زیاد دیدم...و درک میکنم...

21/7/10
4
29
با نظر دوستان موافقم
یادمه وقتی تازه ارگ کورگ Korg رو خریده بودم و تازه نوازندگی رو شروع کرده بودم. برای اینکه موسیقی رو یاد بگیرم به وزارت ارشاد مراجعه کردم تا ببینم کلاسی چیزی هست تا توش ثبت نام کنم یا نه...
جالبه که یکی از اونا که البته بنده رو می شناخت بهم پیشنهاد تدریس داد و بهم گفت که می تونی از هر نفر ماهی فقط 5 تومن بگیری.
من چون هم تخصصش رو نداشتم و هم 5 تومن نمی صرفه (چون اگه فرض کنیم 10-20 نفر شرکت کنند تازه فقط 50-100 تومن در ماه در میارم.) به خاطر همین قبول نکردم.
حالا اگه یکی دیگه بود...
جالب تر اینکه هیچ مدرکی یا چیزی از من نخواستند.

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
470
23
با نظر دوستان موافقم
یادمه وقتی تازه ارگ کورگ Korg رو خریده بودم و تازه نوازندگی رو شروع کرده بودم. برای اینکه موسیقی رو یاد بگیرم به وزارت ارشاد مراجعه کردم تا ببینم کلاسی چیزی هست تا توش ثبت نام کنم یا نه...
جالبه که یکی از اونا که البته بنده رو می شناخت بهم پیشنهاد تدریس داد و بهم گفت که می تونی از هر نفر ماهی فقط 5 تومن بگیری.
من چون هم تخصصش رو نداشتم و هم 5 تومن نمی صرفه (چون اگه فرض کنیم 10-20 نفر شرکت کنند تازه فقط 50-100 تومن در ماه در میارم.) به خاطر همین قبول نکردم.
حالا اگه یکی دیگه بود...
جالب تر اینکه هیچ مدرکی یا چیزی از من نخواستند.
همین الانشم هر از گاهی که با خودم ساز رو به کافه ای جایی میبرم، دوستانم ازم انتظار دارند که بهشون گیتار یاد بدم، من میگم فقط و فقط اگر بخواید تمرین کنید حاضرم کنارتون باشم (و بعنوان پیر این قضیه :D ) ببینم که اشتباه میزنید یا نه. که تازه همون هم با خواهش و اصرار راضی شدم، وگرنه حداقل در این زمینه موسیقی معلم خوبی نیستم. واقعا نمیدونم با این وضعیت آموزشی (در هر زمینه ای) میخوایم به کجا بریم!
[doublepost=1500214679,1500106189][/doublepost]خب، دوباره لازم شد که این تاپیک بیاد بالا. دلیلش هم اینه که من امروز «کتاب» ایشون رو خوندم. خودشون ازم خواستند که ۲۰-۳۰ صفحه اول رو بخونم و من هم به خواست ایشون این کار رو کردم (ضمنا عارض بشم خدمت شما که چون نتونستم پولی که داده بودم رو پس بگیرم؛ مجبور شدم که علیرغم میل باطنیم ۹ جلسه باقی مانده رو در کلاس حضور پیدا کنم!). با خوندن این کتاب متوجه شدم که بعضی جاها ایشون حتی عکس های کتاب پل هرفرت رو برداشتند و با کلی دست کاری و نویز، در این کتاب آوردند (علیرغم این که خیلی هم با برن و کپی رایت و DRM موافق نیستم ولی پیش خودم آرزو کردم که کاش ایران هم عضو برن بود!).
قضیه به اینجا ختم نمیشه، ایشون از بین سه طریق دست گرفتن گیتار فقط یکیش رو آورده و گفته که این بهترین روشه (در صورتی که توی کتابهای گیتار کلاسیک معمولا اشاره میشه که هر کدوم که راحت ترید!).
----
حالا، بعد از این که کتاب رو خوندم پیش خودم گفتم که یه کاری کنم که انقدر آماتورگونه با من برخورد نکنه، بین کارهایی که ساخته بودم گشتم دنبال یک کار گیتار کلاسیک. متاسفانه کار گیتار کلاسیکی نداشتم که بخوام عرضه کنم؛ پس از کمی تمرین به سرم زد که یک کار تنظیم کنم ببرم برای ایشون! نتیجه‌ش شد این که چندین بار موسیقی متن فیلم «شبح اپرا» رو گوش بدم و اون رو برای گیتار کلاسیک تنظیم کنم، و این کار رو هم کردم؛ حالا این چهارشنبه در حضور خودشون این قطعه رو می‌نوازم تا ببینم که باز هم میره سراغ تیراندو و آپایاندو درس دادن یا میره جلوتر و کمی حرفه ای تر کار میکنه!

mahbang

عضو سایت
30/9/10
20
دوستان و اساتید الان هزینه (عرف) تدریس گیتار بصورت خصوصی در منزل استاد چقدر است؟
آموزشگاه خوب موسیقی در مرکز شهر تهران کجا پیشنهاد میکنید!؟

بارها شنیده شده نه تنها در بحث آموزش موسیقی که آموزش کامپیوتر و... که مشتاقان سوال میکنند چقدر (زمان) طول میکشد که من یاد بگیرم!؟؟ خوب متاسفانه این سوال همیشه با بی رحمی پاسخ داده شده جدا از بحث استعداد شخصی اما اساتید هم سوء استفاده میکنند و برای بیشتر شدن تعداد جلسات هنرآموز بیچاره را بیشتر و بیشتر به سمت خود میکشانند!؟
چرا یکبار برای همیشه موشکافی نمیکنید و نمی‌گویید برای آموزش سبک‌های مختلف گیتار چقدر زمان (واقعی) نیاز است!؟ با احتساب یک جلسه 1ساعته در روز (نزد استاد) و تمرین روزانه 1 ساعته در منزل
آیا نوع تکنیک آموزشی تاثیر دارد!؟
آیا اصلا تکنیکی که دیگر منسوخ شده (احتمالا) چرا و به چه مجوزی باید تدریس شود؟!

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
706
دوستان و اساتید الان هزینه (عرف) تدریس گیتار بصورت خصوصی در منزل استاد چقدر است؟
آموزشگاه خوب موسیقی در مرکز شهر تهران کجا پیشنهاد میکنید!؟

بارها شنیده شده نه تنها در بحث آموزش موسیقی که آموزش کامپیوتر و... که مشتاقان سوال میکنند چقدر (زمان) طول میکشد که من یاد بگیرم!؟؟ خوب متاسفانه این سوال همیشه با بی رحمی پاسخ داده شده جدا از بحث استعداد شخصی اما اساتید هم سوء استفاده میکنند و برای بیشتر شدن تعداد جلسات هنرآموز بیچاره را بیشتر و بیشتر به سمت خود میکشانند!؟
چرا یکبار برای همیشه موشکافی نمیکنید و نمی‌گویید برای آموزش سبک‌های مختلف گیتار چقدر زمان (واقعی) نیاز است!؟ با احتساب یک جلسه 1ساعته در روز (نزد استاد) و تمرین روزانه 1 ساعته در منزل
آیا نوع تکنیک آموزشی تاثیر دارد!؟
آیا اصلا تکنیکی که دیگر منسوخ شده (احتمالا) چرا و به چه مجوزی باید تدریس شود؟!
سلام. شما هر کاری کنید و هر حرفی بزنید باز هم نمیشه مدتی برای یادگیری تعیین کرد. و این یک موضوع طبیعیه که وقتی چیزی پایانی نداره و بینهایته، چطور میشه مدتی براش تعیین کرد؟ این سوالها فقط در نظر اشخاصی نقش میبنده که فقط دوس دارن زود یه سازی یاد بگیرن و واسه خودنمایی ساز بزنن. موسیقی رو هیچوقت هیچ شخصی نتونسته یاد بگیره. چون هرچقدر برید جلوتر میفهمید که یاد نگرفتید. بتهوون با اون بتهوونیش هنوز موسیقی رو یاد نگرفته بود. وقتی چیزی یاد میگیرید که بتونید تمومش کنید...

mahbang

عضو سایت
30/9/10
20
بله مخصوصا در هنر نهایتی برای آموزش و فراگیری وجود ندارد
اما دست به سر کردن هنرآموزی که با دنیایی از اشتیاق وارد این عرصه میشود و در چنگال برخی اساتید!! سود جو می‌افتند، باید مد نظر باشد

آخرین ویرایش:

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
470
23
بستگی به استادش داره! نمیدونم چرا هنوز نرخ مصوبی براش نیست؛ یک استادی ممکنه از بی اطلاعی هنرجو سوء استفاده کنه و رقم بالایی بگیره و یکی هم ممکنه منصف برخورد کنه.

بارها شنیده شده نه تنها در بحث آموزش موسیقی که آموزش کامپیوتر و... که مشتاقان سوال میکنند چقدر (زمان) طول میکشد که من یاد بگیرم!؟؟
ببینید، من کسی هستم که در هر دو زمینه دستی دارم. هم موسیقی و هم کامپیوتر. اینها خیلی شبیه هم هستند؛ شاید روزی در موردش مطلبی بنویسم که اصلا چرا این ها شبیه هستند و چی باعث شد که منی که دانشجوی کامپیوتر بودم رو بیارم به سمت موسیقی.
برای کامپیوتر یاد گرفتن (مقصود اینجا مهندسی کامپیوتر هست، نه اپراتوری روزمره کامپیوتر)؛ شما اول مبانی برنامه نویسی و ریاضیات گسسته یاد میگیرید. میشه سه ماه اول. هیچ جذابیتی که نداره، حوصله سربر هم هست تازه. در سه ماهه‌ دوم؛ شما برنامه نویسی پیشرفته و مدار منطقی یاد میگیرید. اینها جذاب ترند و کارکرد کامپیوتر رو به شما نشون میدن؛ کاربرد همون دو درس اولی هم به شما نشون میدن. بعد از این شش ماه؛ شما به انتخاب خودتون میتونید برید سراغ معماری کامپیوتر و ریزپردازنده و ... یا برید سراغ ساختمان های داده و الگوریتم و مهندسی نرم افزار و امثالهم . یعنی یک دوره شش ماهه ابتدایی برای مهندس کامپیوتر در نظر گرفته شده. در موسیقی هم معمولا همچین زمانی رو در نظر میگیرن؛ که شخص بتونه یک سری ملودی معنی دار بزنه (یا حتی improvise کنه). بعدش به خود شخص مربوطه. باز هم بسته به علاقه و استعداد؛ این شش ماه میتونه بشه یک سال؛ میتونه بشه یک ماه و نیم!

جدا از بحث استعداد شخصی اما اساتید هم سوء استفاده میکنند و برای بیشتر شدن تعداد جلسات هنرآموز بیچاره را بیشتر و بیشتر به سمت خود میکشانند
بله دقیقا این مورد هست. استادی که در موردش صحبت کردم، از ساده ترین بخش های گیتار شروع کرد (که تقریبا تمریناتی که داده بود همه رو ایگنور کردم :)) ) ، و تازه همین هفته رسید به انگشت گذاری. اومد انگشت گذاری ابتدایی بهم یاد بده که نگاهی کرد و گفت «قدرت دست چپت عالیه!» و شروع کرد ملودی های ساده باهام کار کردن! چیزی که میتونست از دو جلسه پیش شروع بشه و خب طبیعتا من راضی تر بودم حتی.

ین سوالها فقط در نظر اشخاصی نقش میبنده که فقط دوس دارن زود یه سازی یاد بگیرن و واسه خودنمایی ساز بزنن. موسیقی رو هیچوقت هیچ شخصی نتونسته یاد بگیره. چون هرچقدر برید جلوتر میفهمید که یاد نگرفتید.
در مورد این پست، فقط میتونم بلند شم و به احترام شما تعظیم کنم.

mahbang

عضو سایت
30/9/10
20
رابطه موسیقی و برنامه نویسی کامپیوتر نکته جالبی بود که بهش اشاره کردید
ای کاش در همین سایت معرفی اساتید برای آموزش قرار میگرفت (منظورم از میان جوانان است)
چرا که در جمعی که تخصص همه موسیقی است هر فرد کم دانش و سودجویی نمیتونه وارد بشه و اساتید اونو به چالش میکشن

صفحه ما در اینستاگرام

بالا