وسایل مورد نیاز یک استودیو

NinetyNine

عضو سایت
22/3/11
59
2
0
Shiraz
سلام خدمت همه دوستان

از اونجایی که تایپکی درباره ی این موضوع ندیدم گفتم شاید لازم باشه که اول بدونیم چه لوازمی احتیاج هست برای یک استودیو مناسب و نرمال . . . از دوستان خواهش میکنم همکاری کنید تا به یک نتیجه درست برسیم

:smile (2):

NinetyNine

عضو سایت
22/3/11
59
2
0
Shiraz
این لوازمی که من میدونم

اسپیکر مانیتورینگ - کامپیوتر - میکسر - میدی کنترلر - میکروفن ( اگر کار ضبط هست ) + پایه و فیلتر - کارت صدا

اگه چیز دیگه هست لطفا بگید . . .

1 سوال هم هست : PreAmp برای چه کاری استفاده میشه ؟

reza70

عضو سایت
14/5/10
985
262
63
تــــهران
www.AliTakta.ir
بله درسته
بسته به نيازتون ميتونيد لوازم رو تيه بكنيد ولي استاد محبي تو يه جايي گفته بودن كه الان ميكسرها جمع ميشن وبه جاشون daw mixer ها ميان ...

NinetyNine

عضو سایت
22/3/11
59
2
0
Shiraz
کاملا درسته با اومدن کامپیوتر و daw ها موسیقی متحول شده .

Saman Niknezhad

هنرمند
عضو سایت
8/2/11
513
205
43
1.ابتداي امر نياز به علم موسيقي و تجربه داريم براي اداره و كار كردن در يك استديو
2.يك سيستم كامپيوتري خوب براي انجام كارهاي ميكس و مسترينگ
3.ساند كارت(كارت صدا)(اينترفيس)
4.مانيتور صدا(پخش كننده هاي واقعي صدا)
5.ميكروفون
6.پري امپ(وسيله ايست كه هنگام ضبط صدا به اون قدرت و شفافيت ميده)
7.ميكسر(در صورتي مورد استفادست كه از تعداد ميكروفون هاي زياد استفاده ميكنيد وگرنه كاربرد نداره)

اينها چيزايي هستش كه عموما بايد در يك استوديو ي خوب و نرمال باشه!
اما برخي از استوديو ها از رايتر هاي مخصوص هم استفاده ميكنند تا خروجي كار هنگام رايت دچار افت كيفيت نشه!
اين رايتر ها داراي تنظيم هاي مختلفي هستند كه ميتونند كيفيت يك البوم رو همونگونه كه روي سيستم شما هست روي دي وي دي بيارند!
تسكم و فاستكس و... برند هايي هستند كه اين نوع رايترهارو عرضه ميكنند

Saman Niknezhad

هنرمند
عضو سایت
8/2/11
513
205
43
Preamp ها رو اگر بخوايم به صورت خيلي كلي تعريف كنيم تقويت كننده هاي صدا هستند!و بسيار در كيفيت و شفافيت صدا تاثير دارند
بعضي از پري امپ ها داراي كمپرسور و اكولايزر و تيوب هستند
كمپروسور كه وظيفشت معلومه
اكولايز هم كه بسته به جنس صدا تنظيم ميشه
تيوب هم وظيفه گرم كردن صدارو داره
اين پري امپ ها كاره شمارو راحت ميكنند!علاوه بر اين ديگه نيازي چنداني به پروسس افكت هاي كمپرسور و اكولايزر نداريد
بدون شك در حال حاضر بهترين پري امپ هاي موجود در بازار Avelon 737 & Avelon 747 هستند!

محمد سعید صمدی

هنرمند
عضو سایت
25/7/10
279
217
43
با سلام و تشکر از راهنماییتون دوستان ... میگم سامان جان .... پری آمپ رو میشه به همراه کارت صدای آنبورد استفاده کرد؟؟ از لحاظ ساختاری چجوریه؟کابل میک میخوره بش؟فیش خروجیش چجوریه؟:smile (53):

Mohamad.K

عضو سایت
3/12/10
844
316
63
Tehran
البته ناگفته نمونه كه اتاق و نوع اكوستيك اتاق هم بي تاثيير نيست و مهم هستش

Hamidreza Mehrfar

مدیر ارشد
تیم مدیریت
مدیر ارشد
با سلام و تشکر از راهنماییتون دوستان ... میگم سامان جان .... پری آمپ رو میشه به همراه کارت صدای آنبورد استفاده کرد؟؟ از لحاظ ساختاری چجوریه؟کابل میک میخوره بش؟فیش خروجیش چجوریه؟:smile (53):
بله میشه،ولی کار نسبتاً عجیبی هست!
هدف از استفاده ی پری امپ گرفتن صدای بهتر هست،بعد بیایم با کارت آنبورد کار رو خراب کنیم
نوع خروجی هم بسته به مدل پری امپ میتونه xlr ,rca,trs باشه

varasteh

عضو سایت
19/9/11
33
2
0
تهران
جالبه!
دوستان یه لطفی هم بکنین راجب یه استدیو خونگی حرف بزنین
قطعا واسه استدیو خونگی هم این تجهیزاتی که سامان عزیز گفتن باید باشه!؟

hameddavari83

عضو سایت
16/7/10
588
141
43
فرقیم مگه داره
البته کیفیت یک استدیو به همه چیز ربط داره از کابلی که از مایک میاد گرفته تا جایی که صدا روش رکورد میشه از تجهیزات استدیو افکت پرسسور ها را هم باید ذکر کرد مثل پرسسور ریورب که tcیکی از خوشنام ترین انهاست

avm

هنرمند
عضو سایت
2/6/10
106
50
28
تهران
جالبه!
دوستان یه لطفی هم بکنین راجب یه استدیو خونگی حرف بزنین
قطعا واسه استدیو خونگی هم این تجهیزاتی که سامان عزیز گفتن باید باشه!؟
سلام
راستش تجهیزات خوش کیفیت لازمه هر استودیویی هست هم خونگی هم نه حالا اگه پری آمپ Avalon هم نباشه خیلی اشکال نداره، ولی پری آمپ حتما" لازمه گون کنم... من به شخصه که تو کف Avalon 737 هستم :smile (49):
بازم البته بسته به نوع کاری که افراد میخوان بکنن میتونه متفاوت باشه.

مرسی ارسلان

22/2/10
236
32
18
تهران
خيلي از استوديو ها با تجهيزات فراوون وجود دارن ولي كاري كه ارائه ميدن در حد خونگي هم نيست و برعكسش هم هست اگر كسي بتونه از تمام ظرفيتهاي يك استوديوي ساده خونگي استفاده كنه و تخصص اين كارو داشته باشه مطمئنم نيازي به اين همه تجهيزات احساس نميشه

Saman Niknezhad

هنرمند
عضو سایت
8/2/11
513
205
43
لوازمی که بنده نام بردم برای کسی هستش که میخواد یک استودیو ی خونگی با یک کیفیت معقول داشته باشه! والا ممکنه کسی با 400-500 تومن استودیو داشته باشه(برای مثال برای کار دوبله)

اما دیگه اگر میخواید کار موسیقی بکنید نیاز به یک کارت صدای خوب و یک پری امپ و یک میکروفون خوب دارید.
بستگی داره شما چه انتظاری داشته باشید و چه کیفیتی بخواید!؟ طبیعتا هر چقدر پول بدیم همونقدر هم اش میخوریم

10/7/12
1
0
0
hood
این استودیو با این امکانات چطوره اساتید

تجهیزات اصلی و حرفه ای استدیو :
کارت صدا : 003 Rack Factory Plus (سه ملیون)
کمپروسر پری آمپ : LA (universal) (سه ملیونو ششصد)
مانیتورینگ : Genelec 8040A (سه ملیونو صد)
میکروفون : Neumann Microphone TLM 103 (دو ملیون)
میکسر دیجیتال : Roland ....

Alireza Ahari

عضو سایت
23/2/12
895
551
93
23
In A State of Trance
دنبال ولخرجی اگه باشی آره خوبه
ولی اگه فکر کمترین هزینه با بیشترینکاربرد باشی با 3 یا 4 تومن هم میشه یه چیز خوب جمع کرد

Alireza Ahari

عضو سایت
23/2/12
895
551
93
23
In A State of Trance
خب یعنی ورودی های میکروفون کارت صدا رو باید وصل کنیم به کارت صدا؟؟؟
یا از پورت های دیگه استفاده میشه؟
میشه یکم بیشتر توضیح بدید؟
درمورد افکت اکسترنل مزایایی که داره و نحوه ی اتصالش هم یه توضیحی بدید ممنون میشم

human(artist)A

عضو سایت
19/1/13
7
2
3
تهران
بچه ها من میخوام یه استدیو نورمال داسته باشم....
این چیز ها رو هم دارم...درضمن ذکر کنم من همیشه کارام اساسیه پس درت راهنمایی کنید لطفا"
1-میدی کیبورد
2-کامپیوتر خوب
3-باند خوب
4-توی کار یه میکسر هم هستم البته میخوام از راهنماییتون استفاده کنم...
ولی یه مشکل هست اونم اینه که من هر جا رو میخونم چیز درستی ننوشته...یعنی توی کل گوگل فکر نکنم کسی باشه توضیح جامه درمورد هر چی در این سه صفحه گفتید بده...
مثلا" اگه میشه....در مورد هر چی گفتید یه 3 سطر توضیح دقیق بدید.... و بگید به نظر شما کدوم یه چیز خوب نورمال هست...