تخصصی واحد پارامتر فیدبک در دیلی چیست ؟

شروع موضوع توسط shahab47 ‏4/5/16 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک واحد پارامتر فیدبک در دیلی چیست ؟ تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. shahab47

shahab47 عضو سایت

امتیازات:
    +450 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools, StudioOne
    سلام
    یه سوالی که هیچ وقت جوابش و نمیدونستم ولی مشکلی هم باهاش نداشتم (با کم و زیاد کردن پارامتر حل میشد ) همین فید بک هست
    درکش و نحوه اجرا شدنش رو میدونم ولی واحد این پارامتر دقیقا چیه
    مثلا تو شکل زیر لاین اول رو با فیدبک 100 رکورد کردم (این لاین تا میزان 105 هنوز هم سیگنال داشت ) لاین دوم رو با فید بک 50 و لاین سوم رو با فید بک 25
    اما ارتباطی بینشون نتونستم پیدا کنم
    واحد پارامتر فیدبک در دیلی چیست ؟-FEEDBACK.jpg

2. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +878 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    این چیزی که تو این DAW استفاده شده من نمیدونم چیه ولی کلان برای Delay و Feedback این دوتا پارامتر زیاد استفاده میشه:

یکی واحد زمان که معمولا Miliseconds هستش ولی میتونه seconds و حتا واحد های بزرگتر....

و یکی هم % feedback هست . این ۲ تارو پیش هم بزاری این جوری میشه که چقدر از سیگنال اصلی رو میخای feedback بکنی . مسالان %۱۰۰ یعنی همه سیگنال.

بد اختلاف زمانی سیگنال اصلی با سیگنال های feedback میخای چند miliseconds یا چند seconds یا چند دقیقه میخای باشن.

پارامتر های دیگه هم هست .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. shahab47

shahab47 عضو سایت

امتیازات:
    +450 / 2 / -0
    نرم افزار:
    این H-DELAY از ویوز هست با درصد هم کم و زیاد میشه پارامترش
    اما به اختلاف زمانی اش با سیگنال اصلی کاری ندارم (این میشه همون دیلی )
    منظورم طول زمان اجراش بود مثلا توی فیدبک 25 درصد 2 بار تکرار شده و بعد افت شدیدی کرده
    توی فیدبک 50 درصد هم که 4 بار تکرار شده (دقیقا 4 بار نیست لودنس رو بیاریم بالا بیشتره ) و بعدش افت ناگهانی داشته
    اما توی فیدبک 100 روی آدم و کم میکنه :d
    فید بک رو هم که از 100 بیشتر کنیم سیگنال داینامیکش بیشتر میشه و افتی نداره
    اما سوالم اینه که طول اجراهاشون چه ربطی با هم دارن ؟ این افتی که تو هر بار تکرا شدنشون دارن با هم رابطه ای داره ؟
    ممنون

آخرین ویرایش: ‏4/5/16
  4. sam ca

امتیازات:
    +878 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    پس سوالت اینه که ربط دینامیک feedback به طول زمانی چیه ؟

اگه منظورت این بود همیشه ۲ تا setting هست :

1-100:
    این تعداد feedback هارو تنظیم میکنه .

100-200 :
    اینهم تعداد feedback هارو تنظیم میکنه .

فرقشون اینه که اولی اینجوری که وقتی feedback اولی تموم میشه قت میشه و feedback دوم ادامه پیدا میکنه, و ....

ولی setting بیشتر از ۱۰۰ , feedback ها دیگه قت نمیشن و روی هم build up میشن برای همین دینامیک خیلی بیشتر میشه.

میتونم manual HDelay رو هم نگاه بکم امشب.
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏4/5/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏4/5/16 ---
    همین الان manual رو نگاه کردم همونی هست که گفتم.

اگه بین ۱-۱۰۰ انتخاب کنی. تعداد feedback رو انتخاب میکنه ولی هر موقع که هر سیگنال feedback به آخرش میرسه قت میشه . یعنی اینکه feedback های قدیمی میمیرن و feedback های جدیدتر ادامه پیدا میکنن.

ولی اگه بیشتر از ۱۰۰ انتخاب بکنی وقتی سیگنال feedback به آخرش رسید همینجوری ادامه پیدا میکنه. هرچی که ببری بالاتر, سیگنال ها بیشتر کشیده میشن و روی هم بیشتر build up میشن تا اینکه با setting های نزدیک به ۲۰۰ دیگه به لوپ تبدیل میشن. volume هم که هی بالاتر میره . انگار پاتو گذاشتی روی پدال sustain و پشته سر هم نوت هارو تکرار میکنی.هردفع که نوت جدید اجرا میکنی اون میشه یه feedback تازه که اضافه میشه به feedback های قبلی.

فایل های ضمیمه:

• واحد پارامتر فیدبک در دیلی چیست ؟-delay.png
      delay.png
      اندازه فایل:
      70.9 KB
      نمایش ها:
      1
    • مفید مفید x 1
  5. shahab47

shahab47 عضو سایت

امتیازات:
    +450 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ممنون سم عزیز شما یکی از باسوادترین افراد این سایت هستید
    ولی قبلا MANUAL رو خونده بودم فرق فید بک بالای 100 و پایین 100 رو هم تو پست قبلی بهش اشاره کردم که میدونم

شاید من سوالم رو واضح نپرسیدم . ببینید توی عکس زیر من پیک های هر کدوم از تکرار ها رو نوشتم اولین تکرار توی هر 3 تا فید بک یکسانه مقدارش -11.8 دسی بل هست . اما توی تکرار های بعدی طبق یه رابطه ای سطح سیگنال ها پایین میاد . مثلا توی فید بک 100 (لاین دوم ) دومین تکرار پیکش -13.2 دسیبل هست . اما وقتی فیدبک میشه 50 درصد دومین تکرارش -17.6 دسیبل هست . توی فید بک 25 درصد هم دومین تکرار -21.9 دسی بل میشه .

واحد پارامتر فیدبک در دیلی چیست ؟-FEEDBACK2.jpg

طبیعتا هرچی فید بک رو کمتر میکنیم پیک تکرار ها به ترتیب کم میشه . ولی همینطوری اتفاقی که کم نمیشن یه رابطه ای بینشون وجود داره (یه الگوریتم واسه محاسبه قدرت سیگنال بعدی هست بالاخره دیجیتال کار میکنیم !!!! )
    من میخوام رابطه این پیک هایی که پشت سر هم میده رو بفهمم . مثلا بدونم وقتی فید بک رو میزارم روی 50 درصد چهارمین تکرار من سطح سیگنالش این مقدار میشه .
    باز هم تشکر

6. sam ca

امتیازات:
    +878 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    خیلی ممنون شهاب.,
    الان تازه سوال رو فهمیدم! شرمنده ...چون هر Delay algorithm خودش رو داره نمیدونم این H-Delay چه جوری این gain هارو حساب میکنه . سوال خیلی خوبی هست , اگه تو manual نباشه وقتش رسیده که یک message به ویوز بفرستیم . حتمن جوابشونو شر میکنم.
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏4/5/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏4/5/16 ---
    خیلی هم زود جواب دادن ! همون اکس تو رو هم براشون فرستادم.

سوالی که من ازشون پرسیدم همین سوال تو بود:

Just today came across a question which is not exactly covered in the manual so maybe you could gracefully shed some light on this. Here's the question:

With all the HDELAY parameters set to their default values, how does the effect calculate the gain or strength of progressive signals as they keep feeding back over time? Please check the attachment for a more specific reference.

Obviously depending on the DELAY value that is chosen, there's going to be a bigger or smaller space between them, but overall what is the deciding factor that determines HOW LOW the next peak or the (N)th peak is going to be? I work with the time based effects all the time, so I know some units may or may not have fixed ratios...How does it work for this particular Delay though? Is HDELAY modeled after a specific hardware unit? Is the loss of gain suppose to be predictable? I understand this is not a REAL analog effect, so even if you're not using a fixed ratio still they're must be some kind of digital pattern.

ویوز جواب داد :

Thank you for bringing this to our attention. As a general rule, we normally don't include these types of technical details in our manuals because they tend to thicken up the pdf files rather quickly and users HATE that!

HDELAY is actually modeled after old analog tape delays and some other vintage hardware, though with added modern features I must say. As you know those older machines never calculated anything in fixed ratios. They depended on the speed of the tape which always varied slightly from one recording to another due to various imperfections. We tried to randomize the ratio to keep that vintage gear quality, so in that sense we don't use a fixed ratio that you could calculate the peaks that happen progressively over time. Fixed ratios are generally more suitable for electronic type of music where you really need a solid session sync. Like you said even though this is not a real tape machine, there is still a pattern in the background, but
    it's a randomized pattern. When working with this plug in, try to have that analog mentality in mind.

بطور خلاصه گفت که HDELAY رو از روی hardware های آنالوگ قدیمی پروگرم کردن و خاستن اون حالت random بین peak های سیگنال رو ی جورایی تو این اففکت داشته باشن تا اون صدای قدیمی رو داشته باشه. ولی نگفتن که دقیقن از چه فرمول استفاده کردن برای حساب کردن peak ها. آخرین حرفش هم این بود که وقتی با این plug in کار میکنی فکر کن که با ی دستگاه tape آنالوگ کار میکنی.

• مفید مفید x 2
  7. shahab47

shahab47 عضو سایت

امتیازات:
    +450 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ممنون سم عزیز
    فکر نمیکردم این پلاگین هم شبیه سازی شده باشه آخه ویوز بازم دیلی داره که اصلا اینترفیسشم با دیوایس های آنالوگ همشکله .
    این پروسه شبیه سازی پلاگین ها خیلی جالبه تو کانال یوتیوب ua کلی ویدئو گزاشته . هر قسمت از دیوایس رو باز میکنن و بعد میبینن چه تغییراتی رو سیگنال اعمال میکنه بعد واسش کد مینویسن .
    من هم دارم واسه دیلی یه وی اس تی مینویسم که اگه ریلیز شه یونیورسال آئدیو و تی سی رو ورشکست میکنه (شوخی . ته تهش تو سایت vst4free میزارم ببینم چند تا دانلود میخوره ) . واسه همین طرز کارشون واسم مهمه
    بازهم تشکر

8. sam ca

امتیازات:
    +878 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    اره من هم نمیدونستم که از روی دستگاه های آنالوگ اینو درست کردن چون خیلی از این پارامتر های روی interface تو دستگاه های قدیمی نبود
    ولی خوب برای همین اسمشو حتمن گذاشتن Hybrid Delay

KVR هم یکی از جاهای خیلی خوب برای release کردن هست . اونجا هم خیلی پلاگ این های free اپلود میکنن. آرزوی موفقیت برای پروژه که داری .

بارگذاری...