هنری مانچینی (Henry Mancini)

  • شروع کننده موضوع jigsaw
  • تاریخ شروع

jigsaw

هنرمند
28/7/09
287
133
0
37
SYNAESTHESIA
هنری مانچینی آهنگساز، رهبر ارکستر و تنظیم‌کننده بزرگ آمریکایی - ایتالیایی تبار، در 16 آوریل سال 1924در اهایو چشم به جهان گشود. پدرش به او نواختن ساز فلوت را آموزش داد، به طوری که او در 9 سالگی فلوت را به زیبایی می‌نواخت و در سن 12 سالگی با پیانو آشنا شد. او خیلی زود به تنظیم و آهنگسازی علاقمند شد. پدرش پس از آموزش مراحل اولیه موسیقی او را نزد «ماکس آدکینز» ستاره Jazz فرستاد. آدکینز نسبت به استعداد «هنری» دید دیگری داشت و او را به «بنی گودمن» جازیست مشهور آن زمان معرفی کرد و هنری از همان سن کم به عنوان پیانیست و تنظیم‌کننده در گروه گودمن مشغول به فعالیت شد.
مانچینی پس از اتمام دبیرستان و پایان دوره موسیقی به نیویورک رفت و به عنوان پیانیست و سرپرست گروه «وینسنت لوپز» مشغول فعالیت شد. مانچینی جنگ را نیز تجربه کرد چرا که در طول جنگ جهانی دوم در ارتش خدمت می‌کرد. او پس از اتمام جنگ با «جینی کنر» خواننده Jazz گروه میلر ازدواج کرد و بعد از آن به شهر هنرمندان، لس‌آنجلس سفر نمود و فعالیت‌هایش را در رادیو و تلویزیون ادامه داد.

پس از درخشش مانچینی در موسیقی فیلم «آبوت و کاستلو» در سال 1952، به عنوان آهنگساز فیلم شهرت یافت. به طوری که کمپانی فیلمسازی یونیورسال او را تمام وقت برای برنامه‌های خود به کار گرفت.
علاوه بر آن مانچینی برای فیلمی از اورسن ولز به نام «لمس شیطان» در سال 1958 موسیقی متن نوشت که به گفته خودش، موسیقی متن این فیلم یکی از بهترین کارهای او در آن دوره بوده است. اورسن ولز از او خواسته بود تا یک اثر واقع‌گرایانه را خلق کند و مانچینی در این فیلم با به خدمت گرفتن چند نوازنده خیابانی Jazz، به بهترین نحو ممکن واقع‌گرایی را با تمرکز بر هسته اصلی فیلم و تطبیق موسیقی بر آن ایجاد کرد.
حال دیگر همه دنیا «هنری مانچینی» را به عنوان موسیقیدان و آهنگساز مشهور می‌شناختند. از آثار دیگر موسیقی فیلم او می‌توان از «صبحانه در تیفانی»، «ویکتوریا»، «روزهای شراب و رز» (برنده اسکار 1962)، «هاتاری»، اثر به یاد ماندنی «پیاده‌روی بچه فیل»، «فیلم پلنگ صورتی» (با بازی کمدین مشهور انگلیسی پیتر سلرز در نقش کارآگاه کلوزو)، موسیقی فیلم «معما» (با بازی کری گرانت - آدری هیپورن و والتر متیو) و . . . نام برد. همچنين موسيقي فيلم‌هاي تلويزيوني چون Thorn Birds ،Shadow Box ، Moon River و . . . از او بوده است. کارهاي او را خواننده‌هاي بزرگي چون Frank Sinatra و Andy Williams اجرا کرده‌اند.
مانچینی کار ساخت موسیقی متن را در نیمه نخست دهه پنجاه میلادی آغاز کرد و در طول چهل سال، شماری از بهترین آثار را در زمینه موسیقی فیلم خلق کرد.
هر چند او آثارش را به طور عمده درسبک موسیقی جاز آفرید ولی موسيقي او به سبک خاصي محدود نمي‌شود، در آثار او هم کارهاي pop وjazz و هم کارهاي کلاسيک را می‌توان مشاهده کرد. او رهبري ارکسترهايي چون ارکستر سمفونيک لندن، ارکستر فيلارمونيک لس‌آنجلس، پاپ بوستن و . . . را نيز بر عهده داشته است.
هنری مانچینی 72 بار نامزد دریافت جایزه Grammy شد و توانست در 20 مورد آن به دریافت جایزه معروف نائل آید. همچنین در 18 مورد نامزد دریافت جایزه اسکار بود که توانست چهار اسکار را نیز از آن خود سازد.
هنری مانچینی در 14 ژوئن سال 1994 از دنیا رفت.
 
  • تشکر
واکنش‌ها: nastynas, M.J1991 و asa-piano