هم آهنگی (هارمونی) ایرانی

rzzm

عضو سایت
12/3/22
7
3
3
دیروز پریروز بود که یکی از دوستان من ، یک کتاب الکترونیکی برایم فرستاد که ظاهرا زیاد در سایتی یا جایی منتشر نشده است و بهم گفت که نویسنده اش (سهراب شهریاری) خواسته این کتاب را کسانی که می خوانند تا آنجا که می توانند منتشرش کنند.
کتاب شرح شخصی نویسنده است از ابداعی که یکی از آهنگسازان برجسته ایران زنده یاد مرتضی حنانه در زمینه هارمونی با توجه به ساختمان موسیقی ایران برای سیستم 12 نتی با نام « هارمونی زوج » به وجود آورده که من قبلا در تاپیک سوال درباره هارمونی سنتی و هارمونی جاز درباره اش صحبت کرده بودم و اتفاقا دلیل اصلی که این کتاب را برایم فرستادند همین بود که از علاقه من به آثار و نظریات ایشان آگاه بودند.
من کتاب را مطالعه کردم حدود 41 صفحه است و مطالب جالبی را به زعم من نوشته فقط یک نوع عجله در متن هم حس کردم و هم بعضی واژه ها که به کاربرده اصطلاحاتش زیاد به کار برده نمیشود. خلاصه که حس کردم نشرش در این جا بد نیست خصوصا که افراد مطلع زیاد هستند هم بخوانند و نظری بدهند. برای اطمینان یک دور قوانین سایت را هم چک کردم گویی بارگذاری کتاب الکترونیکی ایرانی مشکلی نداره ولی اگر هم مشکله من پیشاپیش از مدیریت سایت معذرت میخوام . اسم کتاب هم « هم آهنگی ایرانی » هست. امیدوارم مطالب مفیدی داشته باشه خصوصا برای کسانی که می خواهند برپایه موسیقی ایرانی آهنگ بسازند و هارمونی برایش بنویسند.

فایل های ضمیمه

rzzm

عضو سایت
12/3/22
7
3
3
دوستان اگر نقدی به این کتاب داشتند حتما بنویسند.

Soheil Monfared

هنرمند
عضو سایت
22/5/12
2,367
2,224
113
37
Home
soheil0monfared.bandcamp.com
موضوعی بود که مدتی راجع بهش تحقیق میکردم
که چطور میشه مقام ها یا دستگاه های موسیقی ایرانی رو هارمونیزه کرد...
ممنون از شما بابت اشتراک گذاری این کتاب🙏

9/8/18
37
33
18
موضوعی بود که مدتی راجع بهش تحقیق میکردم
که چطور میشه مقام ها یا دستگاه های موسیقی ایرانی رو هارمونیزه کرد...
ممنون از شما بابت اشتراک گذاری این کتاب🙏
خواهش می کنم. امیدوارم این کتاب برایتان مفید واقع شود چون نویسنده کتاب با اینکه با مبانی تئوریک کمی آشنایی داشت اما همانطور که گفتم لحن کتاب غیرمتعارف است امیدوارم باعث مطالب را رسانده باشد ؛ ضمن اینکه کتاب متاسفانه غلطهایی دارد حالا من چون اوقاتم خلوت شده می خواهم اصلاحیه ای بر این کتاب بنویسم تا موضوع دقیقتر روشن شود و در همین سایت منتشر می کنم.
اگر این کتاب برایتان مفید بود به دیگر دوستان و کسانی که در زمینه موسیقی فعالیت می کنند هم معرفی کنید چون متاسفانه به دلیل عدم شناخت درست ساختمان موسیقی ایرانی و البته کمبود منابع ، همه آهنگسازان از قوانین هارمونی مدال کلیسایی یا هارمونی تیرس یا شیوه های هارمونی قرن بیستم استفاده می کنند که با ساختمان موسیقی ایرانی جور در نمی آید. البته این فقط مشکل ما نیست بکله مشکل دیگر کشورهای شرقی مثل هند و ترکیه و ژاپن و ... هم هست در حالیکه شاید بهتر است بگوییم ساختمان موسیقی ملل شرقی برعکس موسیقی ملل غربی ، بر دودانگ «متصل» بنا شده که در نتیجه ، فواصل زوج اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

آخرین ویرایش:
9/8/18
37
33
18
دیروز پریروز بود که یکی از دوستان من ، یک کتاب الکترونیکی برایم فرستاد که ظاهرا زیاد در سایتی یا جایی منتشر نشده است و بهم گفت که نویسنده اش (سهراب شهریاری) خواسته این کتاب را کسانی که می خوانند تا آنجا که می توانند منتشرش کنند.
کتاب شرح شخصی نویسنده است از ابداعی که یکی از آهنگسازان برجسته ایران زنده یاد مرتضی حنانه در زمینه هارمونی با توجه به ساختمان موسیقی ایران برای سیستم 12 نتی با نام « هارمونی زوج » به وجود آورده که من قبلا در تاپیک سوال درباره هارمونی سنتی و هارمونی جاز درباره اش صحبت کرده بودم و اتفاقا دلیل اصلی که این کتاب را برایم فرستادند همین بود که از علاقه من به آثار و نظریات ایشان آگاه بودند.
من کتاب را مطالعه کردم حدود 41 صفحه است و مطالب جالبی را به زعم من نوشته فقط یک نوع عجله در متن هم حس کردم و هم بعضی واژه ها که به کاربرده اصطلاحاتش زیاد به کار برده نمیشود. خلاصه که حس کردم نشرش در این جا بد نیست خصوصا که افراد مطلع زیاد هستند هم بخوانند و نظری بدهند. برای اطمینان یک دور قوانین سایت را هم چک کردم گویی بارگذاری کتاب الکترونیکی ایرانی مشکلی نداره ولی اگر هم مشکله من پیشاپیش از مدیریت سایت معذرت میخوام . اسم کتاب هم « هم آهنگی ایرانی » هست. امیدوارم مطالب مفیدی داشته باشه خصوصا برای کسانی که می خواهند برپایه موسیقی ایرانی آهنگ بسازند و هارمونی برایش بنویسند.
یک اشتباهی که نویسنده در صفحه 24 انجام داده ؛ شیوه هارمونی علی قمصری را با هارمونی زوج حنانه یکی گرفته در حالیکه جناب علی قمصری آکوردهای کوارتال را با دخالت دادن ربع پرده ها به عنوان روش پیشنهادی ارائه کرده اند و هارمونی زوج ربطی به آکوردهای کوارتال ( جز در بحث آکورد کادانس که شبیه معکوس اول و دوم کوارتالها می شود به دلیل اهمیت درجات تنال 1 ، 4 و 7 ) ندارد .