همیار برای بهتر شدن سطح ترانه سرایی در ایران

شروع موضوع توسط daghebabak ‏24/2/11 در انجمن اشعار کاربران

تاپیک همیار برای بهتر شدن سطح ترانه سرایی در ایران تالار اشعار کاربران در persian-music.org.

1. daghebabak

daghebabak ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    سلام به همه ی عزیزان جان،راه سازان جاده ی پر خطر ترانه.
    من امید منتظری کوچکترین قطره ی دریای قالی بافان کلام
    بیایید با هم این بخشرو جان بدهیم ای عزیزان جان
    من این قسمترو میذازم که شما عزیزان بیایید نظراتتون رو درباره ی ترانه سرایی،راههای بهتر شدن و خروج از منجلابی که گرفتارشیم،کمک به همدیگه،اطلاعات درباره ترانه سرایی،شکافتن موضوعات مختلف یک ترانه،گفتن مقصدمون از این کار و ...
    ما ترانه سراها از شاعرا وظیفمون سختتره،چرا که اونا یک قشر خاص ادبیرو مخاطب دارن اما ما آحاد مردم چون با کلام و موزیک شنیداری میشه ترانه هامون.پس فرهنگ سازی کار ماست.
    با تشکر بییایید دست به دست هم به قله بریم که اگر کسی در حال سقوط افتاد به کمک هم بیرونش بیاریم

2. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    اميد جان به نظر من تا اين تب رپ (عذر خواهي ميكنم از دوستان منظورم كارهاي سخيف هست) دست از موسيقيمون برنداره اوضاع همين طور ميمونه.

3. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    با سلام به تو عزیز جان
    نه رپ لازمه اما به نظر من برای شنیداری شدن اینکه یک کلام هیپ هاپ میذازن کنار کار قشنگ نیست
    چراکه موزیک رپ وظیفش اعتراض و نه اینکه این کلامات گوش خراش و اذیت کننده ی روح رو بشنویم و بدتر اینکه قشنگ اون چیزی که منع شده از صحبت در مورد اون در عموم.جوونهامون دارن به بیراهه میرن همون فرهنگسازی که من گفتم همینه دیگه
    ما باید راه رو بسازیم
    نه به خاطر بازاری کردن کارامون تن بدیم به بیراهه
    مثال خوب برای رپرها شاهین نجفی،یاس و سروش لشکری عزیز هستن که خوب میگن و دردرو میسرایند
    با تشکر از تو عزیز جان

4. Mahaam Farhang

Mahaam Farhang Recording Artist عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +144 / 0 / -0
    سلام...
    در موسيقي پاپ از ترانه به عنوان اصلي ترين ركن يه آهنگ ياد ميشه...(هرچند تو موسيقي امروز اين قابل بحثه)
    گوش شنونده تمام اصوات رو ميشنوه و ترانه ي شاعر با شنونده صحبت ميكنه...ترانه حرف دل شنونده رو ميزنه... گاهي درددل ميكنه ... گاهي از شكست و گاهي از پيروزي ميگه ... ترانه بايد طوري باشه كه شنونده بتونه به خوبي با اون كلام همزادپنداري كنه ... شنونده خودشو ميزاره به جاي خواننده ي اثر ... ترانه بايد قدرت تخريب و فروريختن افكار هرزه رو داشته باشه... ترانه عشقو ترويج ميكنه ... ترانه با نقطه ضغف انسانهاي سرسخت سروكار داره ... ترانه با احساسات سروكار داره... ترانه راه درستو به انسان گمراه نشون ميده... آخر راهو مياره پيش چشم شنونده... ترانه انسان شكست خورده رو به گريه مينداره كه مهمترين نقشو تو تخليه شكست بازي ميكنه...
    و .. و.. و...
    ايشالله يه وقت مناسب مفصل تر راجبش صحبت ميكنيم...
    فعلا...

5. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    آفرین با حرفات موافقم
    از همه مهمتر ترانه یه فیلتره
    که فرهنگسازی کارشه
    روش مواجهه با مشکلات
    به تصویر کشیدن مشکلات درون جامعه که مردم باهاش دست و پنجه نرم میکنن
    ترانه یعنی خود عشق
    ترانه یعی زندگی در فضای شبیه سازی شده و پیدا کردن راه درست
    متاسفانه امروزه اینقدر کلمات سطحی و نگرشهای بدون اندیشه و افکار پرورش نیافته دست به ستیز با قلم و نبرد با ورق میبرند که حاصل نه زیباکده ای بلکه ویرانه ای با نام ترانه ولی با رنگ و بوی بیراهه زاده میشه
    ترانه باید خلق بشه نه ساخته
    ساختن یعنی وصله و پینه کردن کلمات و در قالب قافیه ای که هر لحظه ممکنه از ظوار در بره گذاشتن حروف نصفه نیمه
    که تفکر سالمرو به چاه بن بست و سیاه نا آگاهی میبره
    و فقط شخص با شنیدن صرفا دامبولو دیمبول آرامش میگیره چون وقتی ما یک جنس اصلی برای اعتیاد گوشمون مصرف کنیم دیگه ناخالصی هارو میشناسیم و تمییز میدیم
    اما امروز ناخالصی ها اصل مینمایند
    هی هات
    کلام زیاده و مجال اندک
    به امید بهتر شدن

6. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    دوستان واقعا کسی نظری یرای بهتر شدن ترانه ها و یا کلا نظری راجع به ترانه و ترانه سرایی نداره؟

7. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    خیلی بحث خوب و جالبی هست.
    امیر جان ، در هر سبکی خوب و بد وجود داره . در رپ هم همینطور.

به نظر من این ترانه های ضعیفی که در بیشتر آهنگها میشنویم دلیلش اینه که خواننده نیاز به ترانه برای آهنگ داره و میدونه که اگر بخواد ترانه خوبی داشته باشه باید هزینه رو به ترانه سرا بپردازه . برای کم کردن هزینه ترانه ، خودش دست به قلم میشه و بدون توجه به اصول و ضوابط و استانداردهایی که باید یک ترانه داشته باشه یه ترانه مینویسه.
    به نظر من الان بهترین راه اینه که بییم یک استاندارد برای ترانه ها تعریف کنیم و ترانه ها رو از هم جدا کنیم.

8. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    خوب ببین حق با شماست
    اما اگر ترانه سراها فعلا دست از مادیات بکشند و دلسوز مردمشون باشند این مشکل برطرف خواهد شد
    و عزیز جان من خودم میخونم و لازمه ی خواننده بودن اینه که قبل از مردم خودت از کارت خوشت بیاد
    من هیچ کاری بیرون ندادم چون معتقدم تا کاملا فن خوندنم درست نشه نباید کاری کنم چون قوی نمیشه همین چیزی که این روزها واقعا معذرت میخوام اما مثل ریگ ریخته
    خواننده باید باهوش باشه و دلسوز و ترانه سرا علاوه بر اینها باید به کارش معتقد باشه و احساس مسئولیت کنه پول زهره و اگر به هنر تزریق شده و داره از پا درش میاره چون اغلب این کاررو دیگه بخاطر عشقشون نمیکنن و صرفا برای پول و شهرت میکنن
    استاد قمیشی در مورد اینکه چگونه گیتار زدن رئ آموختن وقتی میگفتن من تازه فهمیدم چرا یکی میشه ابی یکی داریوش یکی قمیشی یکی شادمهر عزیز و یکی میشه من که هیچی بارم نیست
    پس خودمونو گول نزنیم برای به جایگاه بزرگان تکیه دادن با بزرگ بود و بزرگ منشانه عمل کرد

9. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    حرفاتون درسته عزیز
    ولی من خودم خیلیها رو میشناسم که به خاطر همین موضوع ترانه های ضعیفی می سراین .
    من فقط یکی از دلایل رو گفتم که به عینه دیدم.

10. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    منم که گفتم موافقم باهاتون دلیلشم گفتم اینه که ترانه سراها باید به این کار به عنوان وظیفه نگاه کنن نه شغل ومنبع درآمد
    خداوند بزرگوار این هنر رو به همه عطا نمیکنه پس چه خوب با امیالمون رنگ زیباشو خط خطی نکنیم

11. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    خوب دوست گلم کسی که زندگیش داره از همین راه میگذره چی؟نمیشه.
    اگه مردم این کارهای سبک و بی محتوی رو گوش ندن مشکل حل میشه.
    البته زمان میبره چون این معضل یکی دو روزه بوجود نیومده که بخواد یکی دو روزه هم از بین بره.سلیقه مردم باید عوض شه.باید بدونن کسی که 30 سال تجربه خوندن داره بهتره از کسی که امشب میخوابه فردا میره میخونه.اما مردم نمیخوان اینو قبول کنن.وگرنه چرا اصفهانی الان سکوت کرده؟چرا همش تیتراژ تلویزیونی میخونه؟چون میدونه کسی بهش بها نمیده.این عزیزان مانکنی (منظورم شخص خاصی نیس معنی واژه مانکن رو در نظر بگیرید) که میرن ارایش میکنن و میان موزیک ویدئو میدن باید دست از سر موسیقی بردارن.برن هنرپیشه بشن برن مانکن لباس بشن.اونجا زیباییشون بهتر و بیشتر به چشم میاد.توی هنر خوانندگی زیبایی و قدرت صدا مهمه نه زیبایی چهره.حالا اگه کسی هر دو رو داشت چه بهتر!زیبایی عیب نیس اما این که یه خواننده بخواد واسه موفقیت روی چهرش حساب باز کنه از نظر من اشتباهه.
    امیدوارم به کسی برنخوره

12. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    در بعضی موارد باهات موافقم امیر جان اما بعضی جاها نه
    ببین ترانه سرایی عشق
    و یه مثال برات بزنم تا کاملا حرفم واست جا بیافته
    وقتی کسی مغازه ی مثلا میوه فروشی راه میاندازه باید تا چند وقت از جیب بخوره تازه اون جزیی از نیازهای لاینفک روزمرگیه ماهاست
    حال شما فک کن ترانه سرایی شغلته قبول کن که باید چند وقت از جیب بخوری هرچند تا عشق نباشه کار خوب معنی نداره
    و اینکه این آقایون صدتا یه غاز باید باشند تا آدم حامیرو خوب بگه یا نیما مسیحای عزیز یا مانی رهنما یا احسان خواجه امیری و و و و
    تا بدی نباشه خوبی که جلوه نمیکنه
    اما بدهامون خوب نما شدند و دلیلش سطح پایین سواد ادبی جونامونه که تن به بیراهه دادند
    اگر مردم نخوان لاجرم بازار اینهارو کنار میزنه
    و بهت نصیحت میکنم از کلامی که میخوای بگی اگه حقه نترس بله همین مانکن و مانکنهای به معنی خود کلمه خراب کردن و جونارو به بیراهه بردند
    ببین موزیک فقط کارش رفع گذران نیست اما امروزه فقط همین شده
    عزیزانی که دیروز داریوش گوش میدادند یا ابیرو امروز وقتی دو تا آهنگ از این عزیزان گوش میدن به دلیل مشغله های بسیار زیاد اینو میگن که یه آهنگ شاد بذارین دلمون گرفت
    یعنی اغلب حتی گوش نمیدن که چی گفته میشه و فقط اون ریتمه تندرو میخوان پس کارمون خیلی سخته خیلی خیلی

13. sparrow

sparrow مدیر تالار شعر و ترانه تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +1,705 / 0 / -2
    نوشتن چند سطر، یک کتاب، یا هزاران کتاب؛ مشکلی را حل نمی کند.
    باید پذیرفت که موسیقی را نمی توان محدود کرد. هرکسی سلیقه ای دارد و نیازی که نباید نادیده گرفت.
    در دنیای امروز، آنچه که همه بپسندند؛ وجود ندارد و موسیقی در جامعۀ ما، زمانی به جایگاه اصلی خود باز می گردد که در تمام ابعاد رشد کند.
    ترانه سرایی، جدا از موسیقی نیست. ترانه سرای خوب، نباید با ساز غریبه باشد، هرچند ایراد کار ما تنها در ترانه خلاصه نمی شود.

14. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    خوب من والله در حدی نیستم حرف بزنم و در کار ترانه سرایی زیاد خبره ندارم ..

ولی خوب امیر جا درست می گن اگه این مانکنیا از این موسیقی بیرون بکشن و برن دنبال خاله بازیشون بهتره و اینطور خیلی محبوب تر میشن ..

احسان خواجه امیری و اصفهانی و .... خیلی از خواننده ها و تنظیم کننده های کشورمون الان تن به سکوت دادن و دست روی دست گذاشتن تا این مانکنا ادامه بدن ..
    در حالی که موزیک ما شناخته شده و مثل فرهنگمون اثبات شده .. نمونه هاش آقای استاد شجریان با برگزاری کنسرت ها در سر تا سر دنیا به همه اثبات کرده موسیقی سنتی ایران حرفی برای گفتن داره ...
    امیدوارم روزی باشه ببینیم که موسیقی ایران از این بحران من می زارم اسمش رو در بیاد و تنظیم کنندگان و آهنگسازان و خوانندگان و ترانه سرایان عزیز که واقعا حرف های تازه ای رو به ارمغان میارن بتونن ما رو سرافراز کنن

15. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    خوب رضا جان قطعا شما درست میگید اما اینها باید باشند اما مردمه ما باید با شنیدن کارهای قوی خودشون این نا بلدهارو پس بزنن نه چیز دیگه ای
    و این مستلزم کار و تلاش بیشتر اهالی واقعی موزیکه

16. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    درسته حرف شما رو قبول دارم ولی خوب اونقدرا در جامعه ما آدمایی پیدا میشن البته قصد توهین یا سر صحبتم با اشخاص این وب سایت نیست کلی عرض می کنم..
    کسانی پیدا می شن که فرهنگ غربی رو به ایرانی ترجیح می دن ...

خوب موزیک یه چیزی هست که زیر شاخه داره و خوب هر کسی طبق میلش و سلیقه ای که داره موزیک رو گوش می ده و اجراش می کنه ...
    اما خوب بیایم ما موزیک هایی که امروزه کلیپ می شه و به قول امیر آقا مانکن بازی در میارن و ... مطمئننا همه دست اندرکاران موزیک ایرانی رو زیر سوال می بره ..
    حالا چه ترانه سرا باشه یا تنظیم کننده ...

الان خود ما شاهد هستیم سیروان خسروی واقعا توی سبکی که الان کم و بیش نمی گم همه دارن گوش می دن و واقعا گل کاشته و یا کسانه دیگه ای از این مرز و بوم ..
    الان خود تو این محفل جمع شدیم تا تبادل اطلاعات داشته باشیم و بتونیم موسیقی ایرانی رو ببریم بالا ...

خوب حتی اینا میان شعر هایی رو توی موزیک استفاده می کنن که اصلا بهش شعر نمی گن .. یعنی حس شعر و عواطف شعر و شاعر رو می برن زیر سوال به نظرم ..
    احسان خواجه امیری و و وو هر کسی که توی موسیقی ایران سهیم باید با اراده قوی بیان جلو بهتر از دیروز باشن ...

17. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    خوب من با شما خیلی موافقم
    ما کاور کردن کارهایی که مال ما نیستند اگر حتی خارق العاده هم باشند رو باید به گنجه ی فراموشی بندازیم
    و باید به یاد عزیز بزرگ از دست رفتمون که من نام کاربریم از داغ این عزیز داغ بابک نام گرفت یعن بابک بیات عزیز یا مرحوم واروژان قدم برداریم و بدونیم تا اشتباه نسازیم خوب نخواهیم ساخت همانطور که تا ما بد ننویسیم خوب نخواهیم شد
    مردم ما باید خودشون با سلیقه ی خوب کارهارو تمییز بدن
    در مارکت غرب هم خواننده ی بد زیاد هست اما مردم انقدر گوشش نمیدن که کم کم میره کنار نمونش جسیکا سیمپسون که کنار گذاشته شد به ناخواسته
    اما همچنان سلندیون رو دنیا گوش فرا میده
    من با شما موافقم ممنون

18. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    رضا جان با بعضی حرفات موافقم اما بعضیهاش نه
    ببین گلم ما نباید از موزیک روز دور بمونیم
    ترنس،جاز،بلوز،راک،رپ،پاپ و و و اینها همه باید باشند
    اماکلام و موزیک چفت نیست
    چرا چون کسی برای کار خودش حتی ارزش قائل نیست
    یا موزیک ضعیفه
    یا ترانه
    یا صدایی که روش کار نشده
    من خودم هنوز هیچ کاری نخوندم چرا که معتقدم باید خوب خوند
    و خوب خوندن کلاس میخواد تمرین میخواد
    و تا خودم خوشم نیاد بقیه هم خوششون نمیاد
    و تا خوب خونده نشه همین میشه که هست

19. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    دوستان واقعا دیگه کسی حرفی نظری چیزی نداره؟

20. Guitar Love

Guitar Love عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +255 / 0 / -0
    سلام
    اگه یک کتاب آموزشی یا راهنما برای شعر معرفی کنی خیلی خوب میشه برای بالا بردن سطح و آگاهی ترانه سراها
    اگه هست
    و میخواستم بدونم وزن شعر ها چطوری میشه بیرون اورد
    اگه میشه مثال بزنید
    مرسی

بارگذاری...