1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

همه چیز در مورد افکت ریورب (Reverb)

شروع موضوع توسط ایمان احمدزاده ‏7/3/10 در انجمن افکت ( FX )

تاپیک همه چیز در مورد افکت ریورب (Reverb) تالار افکت ( FX ) در persian-music.org.

1. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,649 / 2 / -3
    نرم افزار:
    cubase, logic
    از دوستان خواهش میکنم درباره پارامترهای اعمال افکت ریورب مثل Time, Feedback,... توضیح بدن، فکر کنم برای همه مفید باشه!

اگه ممکنه هم تو نرم افزار و هم تو سخت افزار توضیح بدید!
    ممنون

2. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,649 / 2 / -3
    نرم افزار:
    cubase, logic
    اون زمان که من این تاپیکو باز کردم کسی پاسخگو نبود، بعد از تحقیق و مطالعه می خواستم توضیحاتی در این باره بنویسم که وقت نشد تا امروز که یکی از دوستان لطف کردن و توضیحاتی رو در این باره به صورت پیغام خصوصی برای بنده فرستادن، ولی گویا امکان ارسال پست برای ایشون فراهم نبود و با اجازه ایشون قرار بر این شد که مطلبشون رو اینجا بنویسم.

-------------------------------------------------------------------------

amir sound

دوست عزیز پاسخ به مطلب درخواستی شما در یک صفحه و یا دو صفحه نمیگنجه.دنیایی از اطلاعات در زمینهٔ اکوستیک پشت این سوال هستش اما سعی‌ می‌کنم مفید و مختصر به طور ساده بیان کنم.

در مرحلهٔ اول بیاین از خود تعریف ریورب شروع کنیم

تعریف ریورب:در فضای بسته، صدا پس از انتشار از محل تولید صدای اول، پس از برخورد با سطوح اطراف، به کرار در جهتهای مختلف انعکاس پیدا می‌کنه و این بازگشتهای صدا توسط دستگاه شنوایی ما یا گیرنده‌های صدا (میکروفن) بار‌ها و بار‌ها قابل شنیدن هستند تا زمانی‌ که فشار صدای این انعکاس‌ها به قدری کم شود که دیگه توسط گوش یا میکروفن قابل تشخیص نباشن.

و اما زمان ریورب:

قبل از اینکه زمان ریورب رو توضیح بدم شما باید با اصطلاحاتی مثل اینتنسیونست آشنا باشین.

تعریف زمان ریورب:زمانیکه در پروسهٔ انعکاس صدا اینتنسیونست صدا به مقدار میلیون بار ۱۰ به توان ۶ کاهش پیدا می‌کنه و فشار اینتنسیونست صدایی که از نقطهٔ اول برگشت خورده به مقدار ۶۰ دسیبل کاهش پیدا می‌کنه

اینتنسیونست:شاخصهٔ مقدار متوسطه قدرت یا تراکم فشار موج، عمود بر جهت انتشار صوت .

برای بدست آوردن زمان ریورب از فرمول سبینو(اولین معماری که مبحث ریورب رو به طور جدی برسی‌ کرد) استفاده می‌کنن T=\frac{0.164 V}{A}

پارامتر بعدی که شما گفتین همین انعکاس‌های صداس که راجع بشون صحبت کردیم که با توجه به حجم و اندازهٔ محیط متغیر هستند A = a_1 S_1+a_2 S_2+\dots، اای

خیلی‌ پارامترهای دیگر نیز هست که بیشتر نمی‌خوام سرتنو درد بیارم....

نتیجه گیری کلی‌:

ریورب از نظر من نقش ادویه و فلفل رو داره توی غذا،اگه آشپز خوب بلد باشه ازش استفاده کنه و چقدر، به خوش مزگی غذا کمک می‌کنه اما اگر ناشی‌ باشه که دیگه خودتون بهتر از من میدونین!!

------------------------------------------------------
    از دوست خوبمون خواهش میکنم تا این بحث پایه ای و اساسی رو بیشتر باز کنن تا همه استفاده کنیم!!!

• خوشم اومد خوشم اومد x 8