هفت پیشنهاد در هنگام مسترینگ

شروع موضوع توسط arsam ‏14/1/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک هفت پیشنهاد در هنگام مسترینگ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. arsam

arsam عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    هفت پیشنهاد در هنگام مسترینگ
    پیش از اینکه به سرعت به سمت مستر کردن بشتابید بد نیست که این هفت قدم را به ترتیب یاد آور شوید:

1)آیا شخص دیگری میکس های شما را مستر می نماید؟ بسیار خوب،ما می دانیم که در بسیاری از پروژه های استودیویی اغلب یک شخص مجری طرح، تهیه کننده، میکس کننده و مهندس مسترینگ می باشد.پس دست کم به یک نفر اجازه دهید که همراه شما به پروژه گوش فرا دهد یا کسی که قرار است میکس های شما را مستر نماید را پیدا کنید و با او گوش دهید.شما به آهنگ خودتان بسیار نزدیک هستید.شما چیز های را در آن میشنوید که دیگران نمی توانند بشنوند و شما چیز هایی را فراموش خواهید کرد که دیگران آن را می شنوند.
    2)در بین کار استراحت کرده و موسیقی های دیگری گوش دهید.با اینکار گوش خود را از خستگی بیرون بیاورید.
    3)وضغیت گوش دادن خود را عوض کنید.صدا دهی صدا نما های استودیویی(monitors) حرفه ای بسیار متمرکز و مستقیم می باشد.صدا به طور عمده بسته به وضعیت شنیداری شما تغییر می کند.یکمی این طرف و آن طرف بروید و یا اینکه دقیقه ای به انتهای اتاق بروید و آنجا بایستید.
    4)به وسیله بلندگوهای دیگر نیز به موسیقی خود گوش دهید.با مقدار کمی تغییر یک cd رایت کنید و با پخش صوت خانگی و همچنین با پخش صوت اتومبیل آن را گوش دهید.در مورد تفاوت های مشخص شده نگران نباشید ولی حواستان به نوع صدا دهی سیستم های دیگر صوتی باشد.
    5)کیفیت صدا دهی در غالب مونو (mono)را برسی کنید.برسی کنید که با جابجا کردن قطبیت باندهای چپ و راست چه صدایی خواهید شنید.ممکن است مردم اینگونه به موسیقی شما گوش دهند(البته شاید به طور قصدی این اتفاق رخ ندهد ولی ممکن است که گاهی جای باندهای چپ و راست عوض شود و این باعث می شود که قطبیت کار شما دقیقا بر عکس شنیده شود).
    6)صدانماها( (monitors را در یک ولوم نرمال تنظیم کنید.ولی هراز گاهی مقدار ولوم را کمی بالاتر ببرید و باصدای بالاتر پایش (مانیتورینگ)کنید.هنگامی که با ولوم کم تا متوسط گوش می دهید متمایل هستید که میان دامنه(midrange ) بیشتری بشنوید.(جایی که گوش بیشترین حساسیت را دارد.)وبالاها و پایین ها(lows. highs) را کمتر بشنوید.این مربوط به چیزی است به نام افکت فلچر مانسون(fletcher-munson) می باشد که شامل چگونگی تفاوت فرکانسهایی که بسته به ولوم پخش به طور دیگری شنیده میشوند.می باشد.در نتیجه هر لحظه در ولوم های مختلف صدایتان را چک نمایید.
    7)هنگامی که فکر کردید کار تمام و درست شده است،آن را رها کنید و فردا صبح دوباره آن را چک نمایید.

منبع: کتاب "آموزش مسترینگ در موسیقی با نرم افزار ازن" تالیف و ترجمه:عطا عمادی

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏1/3/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 2
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    موارد بسیار بسیار مهمی رو اشاره کردید.
    در کتاب هنر میکس بخشی از اون رو خوندم.
    اینم من اضافه میکنم از طرف خودم :
    به مشتریهاتون تذکر بدید یا بهتر بگم توجیه شون کنید که برای تحویل کار عجله نکنند. وقت بگیرید تا بیشتر روی کارشون انرژی بذارید.

3. Omid Molavi

Omid Molavi مدیر تالار آهنگسازی و استودیوها تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    خیلی عالی گفتین.....امید وارم دوستان استفاده کنن....چون خیلی این نکات مهمه و اکثراٌ کار رو هنگام میکس تمام شده میبینن .!!! در صورتی که شاید آغاز راه باشه

گاهی موزیک در حین ارنج خیلی جذاب بوده ولی !!!با میکس و نهایتاً مستر بد!!!!..جذابیت خود رو از دست میده....(این مسئله هنوز هم برام اتفاق می افته و گاهی رها میکنم کار رو و بعد از 2-3 روز میبینم یه اشتباه کوچک باعث این جهنم تو میکسم شده!!)....من تو اون 2-3 روز اصلاٌ نه کار میسازم و نه کارمو گوش میکنم....صبر میکنم تا اون میکس و ذهنیت من از اون حالو هوا جدا شه..(دقیقاٌ مصداق صحبت شماست arsam جان)

من خودم...به جز مانیتور با ....موبایل--تلوزیون--بلندگوهای فابریک و ضبط فابریک ماشین....و هدفون تست میکنم....و مقایسه با کارهایی که میکسشون رو میپسندم.

این رو هم بگم که خیلی اوقات مانیتورهای ما هم ما رو گول می زنن و داشتن دو مانیتو از دو مارک مختلف خیلی میتونه تو این امر کمک کنه ....

4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    مشکل پست اول حل شد. و ارسالهای بعدی حذف شدند.

بارگذاری...