هر دم که دلم یاد تو می کرد غمی داشت

شروع موضوع توسط mo-hammad ‏10/10/11 در انجمن اشعار کاربران

تاپیک هر دم که دلم یاد تو می کرد غمی داشت تالار اشعار کاربران در persian-music.org.

1. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +568 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    دیشب حدود ساعت یک وقتی همه خواب بودن بی خوابی زد به سرم یه دفعه یه جرقه زد تو ذهنم و این شعرو گفتم که البته خیلی کوتاه ولی از نظر من پر از معنی از اون شعرهایی که قشنگیش به کوتاهیشه.البته ببخشید از شعرم تعریف کردم شاید اشکال توش باشه ولی من خیلی دوسش دارم.

هر دم که دلم یاد تو می کرد غمی داشت *** هر دم که دلت یاد دلم کرد غمی داشت
    این فاصله ی بین دو دلها پر غم شد***زیرا دل ما حسرت دیدار به دل داشت

2. bluray

bluray ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    عنوان کارت منو برد به سمت غزل اما به باز کردن تاپیک دیدم که اشتباه کردم :دی . به نظرم حضور قافیه در ابیات دلنشین تر از ردیف هست . اگر یه جوری دلها رو به مفرد تبدیل کنی و بشه دل بهتر میشه (با تغییر در مصراع) . چون دو دلها درست نیست . دو دل درست هست . مثلا " این فاصله ی بین من و ما پر غم شد " !! .

منابع خوبی در اینترنت هم پیدا میشن که لینک زیر یک نمونه است :

سایت سارا شعر - ادبیات عمومی - قالب های شعر فا

من خودم قالب های کهن رو خوب نمیش شناسم چون شعر نمی نویسم . اما اگه علاقه به شعر داری باید به این قالب ها مسلط باشی . البته خوبه که همه مقداری بدونند . حدالقل به چهارچوب مثنوی ، غزل ، قطعه و ترجیع بند بد نیست که آشنا باشید .

موفق باشی

3. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +568 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    ممنون که نظر دادید دوست عزیز من یک بار معنی کلی شعر رو برای شما عرض میکنم تا بعد درستی این بیت (این فاصله ی بین دو دلها پر غم شد) رو به شما توجیح کنم.

هر دم که دلم یاد تو میکرد غمی داشت = اینکه خودش معلمه هر زمانی که دلم به یاد تو می افتاد آشوب و غمی داشت

هر دم که دلت یاد دلم کرد غمی داشت=هر زمانی هم که دل تو به یاد من بود آشوب و غمی داشت (این دو بیت اول نشان دهنده ی عشق و دوستی دو طرفه ی ودو شخص میباشد)

این فاصله ی بین دو دلها پر غم شد=حالا در اینجا نسبت به دوبیت قبلی که میگفت هر زمان دل من یاد تو و هر زمان دل تو یاد من میکرد آشوب و غم داشت میخواد بگه در تمام لحظه ها هم تو وهم من به یاد همدیگر بودیم پس نسبت به دو بیت قبلی که این عشق و دوستی دو طرفه بود و آشوب و غم در دل هر دوی اونها زمانی که دلشون هوای همو میکرد بود پس من اینجا بین دو دلها رو به دلیل این آوردم که در بیت اول ناآرامی دل دو شخص رو میگه.و این بیت میتونم بگم یکی از زیبا ترین قسمت شعر چون اگر توجه کنید در دو بیت اول غم و اندوه زمانی برای اون دو شخص اتفاق میافته که به یاد هم می افتند
    و این بیت میخواد بگه اونا هر لحظه به یاد هم بودند چرا که به اندازه ی فاصله ی دوری از هم غم و اندوه دارند.

زیرا دل ما حسرت دیدار به دل داشت=و این بیت داره دلیل تمام غمو اندوه ابیات قبل رو میگه و میگه این همه غمو و آشوب به خاطر اینه که دل من و دل تو حسرت دیدن همدیگر رو داره

4. bluray

bluray ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    ممنون که پاسخ دادی . اما من با مفهوم شعرت مشکل نداشتم . با بدنه یه مقداری مشکل داشتم که توضیح دادم بهت .
    موفق باشی

بارگذاری...