هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم شماره 2

شروع موضوع توسط Mohsen Hemmati ‏22/12/11 در انجمن Acoustic ( اکوستیک )

تاپیک هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم شماره 2 تالار Acoustic ( اکوستیک ) در persian-music.org.

1. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

شماره 2

جذب کننده هاي پوسته اي

اين نوع جذب کننده ها هم به صورت ورقه هاي انعطاف پذير روي يک چهارچوب قابل نصب هستند و هم به صورت صفحات سخت از جنس تخته سه لايي ، نئوپان و فيبر وجود دارند . اين نوع صفحات در هر دو صورت مي بايست با يک فاصله اي از ديوار نصب شوند .

تبديل انرژي صوتي به گرمايي در اين صفحات به دليل مقاومت پوسته در مقابل خميدگي و مقاومت هواي حبس شده به متراکم شدن مي باشد.بيشترين بازدهي اين صفحات در فرکانس هاي کم است که به چگالي سطحي و فاصله ي بين ديوار و صفحات بستگي دارد .

با توجه به شکل ضريب اين گونه جذب کننده ها در فرکانس هاي پايين خيلي زياد است و اگر در پشت اين پوسته از جذب کننده هاي اليافي استفاده شود ، منحني به دست آمده متعادل تر خواهد شد .

هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم    شماره 2-membrane absorbers.jpg

همان طور که در شکل مي بينيد فرکانس هاي نمودار از 63Hz شروع مي شود و اين نشان دهنده اين است که اين نوع جذب کننده بيشتر براي جذب فرکانس هاي پايين (bass) مورد استفاده قرار مي گيرد .

تعريف: فرکانس حد يعني فرکانسي که در آن ضريب جذب به حداکثر مي رسد و در جذب کننده هاي پوسته اي از طريق اين رابطه محاسبه مي شود :

عبارت داخل پرانتز زير راديکال مي باشد

( چگالي سطحي X فاصله بين صفحه و ديوار) / 60 = فرکانس حد

به عنوان مثال براي يک صفحه ي نئوپان به وزن 10kg در متر مربع و فاصله ي هوايي 3.6سانتي متر ، فرکانس حد 100Hz مي باشد.

** روش نصب و استوار نگاه داشتن صفحات تاثير چشمگيري بر ضريب جذب صفحات دارد . اين بدان معنا است که اگر صفحات به طور مستقيم و بدون فاصله از ديوار نصب شوند ، نه تنها به عنوان جذب کننده عمل نمي کنند بلکه به صورت يک بازتابنده در خواهند آمد . بدين ترتيب بعيد به نظر مي آيد که اين صفحات ضريب جذبي بالا تر از 0.5 داشته باشند . جذب کننده هاي پوسته اي بهترين بازدهي را در فرکانس هاي پايين دارند.

در حقيقت جذب کننده هاي پوسته اي عملا در منازل وجود دارند زيرا کليه ي گنجه ها ، کمد ها و درب ها اثر جذب صوتي ر ا دارند . در مکان هايي که عناصري از اين قبيل وجود ندارند (مانند تونل ، استخر ،حمام و نظير اين ها ) اثر نامطلوب پژواک طولاني اصوات بم را مي توان به خوبي احساس کرد.

در شکل پايين مي توانيد جزئيات ساخت يک جذب کننده پوسته اي در گوشه هاي عمودي و افقي ، به منظور جذب فرکانس هاي پايين صوتي را مشاهده کنيد.

هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم    شماره 2-membrane absorbers bass trap.jpg

نتيجه :
    از شکل بالا مي توان نتيجه گرفت ، جذب کننده هاي پوسته اي که در گوشه ها استفاده مي شوند در واقع همان Bass Trap ها هستند ، که باعث جذب فرکانس هاي پايين مي شوند .

ادامه دارد ...:smile (53):

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏22/12/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 11
  2. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    مرسي ..ممنون از زحمتاتون جناب همتي

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    چند نمونه ...

در زیر چند نمونه از جذب کننده های پوسته ای و همینطور چند نمونه از این جذب کننده ها که به عنوان

Bass Trap استفاده می شن رو می تونید ببینید.

یک نمونه جذب کننده پوسته ای بدون چهارچوب :

هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم    شماره 2-absorber membrane.JPG

دو نمونه Bass Trap :

هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم    شماره 2-absorber bass tarp.jpeg
    هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم    شماره 2-bass tarp 2.JPG
    یک نمونه جذب کننده پوسته ای نصب شده بر روی تخته سه لایی یا فیبر :

هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم    شماره 2-membrane by fibre.JPG
    و در شکل آخر مشاهده می کنید که از چند نمونه جذب کننده در این استودیو استفاده شده :

هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم    شماره 2-Studio Singapore.JPG
    جذب کننده ای که در گوشه نصب شده را Bass Trap گویند.
    که برای جذب فرکانس های پایین (بم) استفاده می شه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. ARMAN_M

ARMAN_M عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:

سلام دوست عزیز مرسی خیلی عالی بود فقط یک سوال این جب کنندهارو میشه خودمون هم درست کنیم اگر شدنی هستش چطوری میشه درستش کرد که هم من بتونم درستش کنم هم دوستانه دیگه بازم ممنون دوست عزیز

5. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    درود بر شما ...

در مورد درست کردن باید عرض کنم که دقیقا نمی شه این نمونه ها رو ساخت چون نیاز به یه سری دستگاه ها و ابزار آلات خاص هست ولی همیشه توی هر کاری باید ابتکار داشته باشیم ، ولی به شرط اینکه استاندارد ها رو هم رعایت بکنیم ،

در مورد جذب کننده های متخلخل که در بازار می تونید انواعشونو بخرید و استفاده کنید .(همون پشم های معدنی)

اگه بتونید دستگاهی رو درست کنید که بتونه فوم(ابر) رو برش بده اونوقت شاید بتونید فوم های آکوستیکی که حالت هرمی دارن رو درست کنید (فوم های شونه تخم مرغی)

ولی باید دقت داشته باشید که از فوم هایی استفاده کنید که چگالی پایینی دارن، فوم های که خیلی فشرده هستند برای جذب مناسب نیستند و جذب پایینی دارن.

در ضمن اون جذب کننده ای که همراه با فیبر هست رو بیشتر واسه مکان هایی استفاده می کنن که زیاد نیاز به تمیز کردن داشته باشن مثل سالن های کنفرانس ، و معمولا در استودیو صدابرداری از نمونه اول که بدون قاب هست استفاده می کنن که جذب بیشتری هم داره.

6. ARMAN_M

ARMAN_M عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی دوست غزیز

ولی دوستان میگفتن که هرچی فوم فشردتر باشه بهتره جذب بالاتری داره

یک سوال دیگه هم داشتم ایا این فوم ها همون اسفنجهای رنگی هستش که به شکله ساده تو بازار هست ولی فقط رنگ سبز زرد وسفید بود من گفتم شاید فرق داره

بازم مرسی از پاسخ دادین

7. ali32

ali32 عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    فشردگی باید در حد معمول باشه
    بله این ابر ها فرق میکنن و از نظر وزنی هم سنگین تر هستن احساس میشه کرد کمی جنسشون فرق میکنه

8. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ...

تبدیل انرژی در جذب کننده های صوتی به این صورته که صوت به طرف جذب کننده حرکت می کند و در حفره های اون فرو می رود و در اثر برخورد با اون تبدیل به انرژی گرمایی شده و بخشی از اون هم از این جذب کننده عبور می کند و ...

حالا هر چی چگالی فوم پایین تر باشد ، فشردگی کمتر ، حفره ها بیشتر و باز تر و در نتیجه صوت راحت تر به درون جذب کننده نفوذ می کند و جذب بهتر است.

9. ARMAN_M

ARMAN_M عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی از اینکه تا اینجا کمکم کردین خدا براتون خوش بخاد چند تا سوال داشتم

1 اگر بخوام از این فوم ها استفاده کنم برای یک اکوستیک خوب وحرفه ای باید چند سانتی باشه و چه دانسته ای

2 اگر از نوع سادش یعنی بدونه هیچ مدلی نه شونه توخم مرغش نه حرمیش استفاده کنم و بعد از پارچه استفاده کنم برای روکار که شیکتر م هست ایا این کار به اکوستیک لطمه نمیزنه

10. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
  11. shreder

shreder عضو سایت

امتیازات:
    +156 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

سلام
    نکته ای هست که باید توجه بشه از سلینگ یا همون تایل آکوستیک نباید در کل دد روم استفاده بشه آخرین لایه در دد روم به صورت سنتی رو مبلی هستش ....
    استفاده درست از دیفیوزر ها و ابزوربر ها در مستر روم (رژی) باعث بزرگتر شدن فضای شنیداری میشه شما میتونید با یک چیدمان درست دفیوزر ها سایز اتاق رو بزرگ کنید

هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم    شماره 2-DSC00180.jpg

هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم    شماره 2-DSC00163.jpg

هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم    شماره 2-DSC00171.jpg

هر آنچه که باید قبل از ساخت استودیو صدابرداری بدانیم    شماره 2-DSC00181.JPG

12. on-roll

on-roll عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون از توضیحات و آموزش های بسیار ارزشمندتون دوست گرامی.فقط تنها نکته ای که من متوجه نمی شم این جمله ی شما هست"نکته ای هست که باید توجه بشه از سلینگ یا همون تایل آکوستیک نباید در کل دد روم استفاده بشه آخرین لایه در دد روم به صورت سنتی رو مبلی هستش" منظورتون چی هست؟یعنی همه ی اتاق رو تایل نزنیم؟من تمام دد روم و اتاق فرمان رو کاملا تایل می خوام بزنم حتی سقفها! (البته بعد از چند لایه زیر سازی با پشم سنگ،فوم و چوب)اینو مهندسین آکوستیک متخصص به من توصیه کردند.

"آخرین لایه در دد روم به صورت سنتی رو مبلی هستش" ممنون می شم بفرمایید به صورت سنتی و رو مبلی چی هست؟من در این کار تازه کار هستم و دقیقا وسط مراحل آکوستیک استودیو قرار دارم و بی صبرانه نیازمند و منتظر راهنمایی شما استاد عزیز هستم.مرسی.

راستی عکس سوم چیه؟ و چرا در عکس چهارم برای سقف از فومِ شونه تخم مرغی استفاده شده؟باز هم بسیار سپاس از راهنماییتون.

13. mikaeel_1984

mikaeel_1984 عضو سایت

شغل :
    معلم گیتار - مهندس معمار
    امتیازات:
    +178 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    به نظر دوستان، اگر لایه ی پشم سنگ رو فشرده کنیم، ضریب عبورش زیاد میشه؟؟؟

14. Mohsen Hemmati

Mohsen Hemmati عضو سایت

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    خیر با توجه به توضیحی که بالا دادم فقط درجذب اون تاثیر داره و بلکه ایزوله اون بیشتر خواهد شد ;)

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
بارگذاری...