1. رد اعلامیه
  2. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  3. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

هارمونیکای فول رنج

شروع موضوع توسط projektnoire ‏4/11/17 در انجمن سایر سازها

تاپیک هارمونیکای فول رنج تالار سایر سازها در persian-music.org.

1. projektnoire

projektnoire هنرمند عضو سایت

امتیازات:
    +483 / 8 / -1
    نرم افزار:
    ableton
    سلام دوستان، چند وقت پیش خواستم که ساز هارمونیکا رو به صورت جدی شروع کنم و در کنار گیتار، یک ساز بادی هم یاد بگیرم.
    وقتی پیش فروشنده رفتم و ازش مشاوره گرفتم (برای خرید هارمونیکای کروماتیک) و ایشون هم این رو به من معرفی کرد :

هارمونیکای فول رنج-61pCOG2ZsgL._SY355_.jpg

و الان مشکلم دقیقا اینه که جای درست و دقیق نت ها رو نمیتونم روی این پیدا کنم، قبل تر یه هارمونیکای دیاتونیک داشتم و راحت میتونستم باهاش یه سری نُت ها رو بزنم، مثلا چیزی مثل Twinkle Twinkle Little Star رو خیلی سریع روی اون درآوردم، ولی روی این هنوز نتونستم حتی نت ها رو درست پشت هم بزنم.
    ممنون میشم اگر اطلاعی از چیدمان نت ها روی این ساز دارید، به اشتراک بذارید.

2. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +7,210 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    از فروشنده مشاوره ی آموزش هم میتونستی بگیری خب. هم کتاب برای هارمونیکا هست، هم کلاس آموزشی. در تهران که "خانه ساز دهنی" کلی هم گروه نوازنده و دَم و تشکیلات دارن.
    عجیبه که 99 درصد اعضای این سایت از آموزش کلاسی و اکادمیک میترسن! خیلی دوست دارم دلیلشو بدونم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. Yo3fM

Yo3fM عضو سایت

امتیازات:
    +710 / 4 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, StudioOne
    سلام. داداش فروشنده چرا اینو پیشنهاد کرده! در عجبم. من از این داشتم اصلا ساز خوبی نبود. حداقل حداقل swan باید میگرفتی گرچه بخاطر چینی بودنش اونهم بعنوان مبتدی حساب میشه ولی به هرحال شباهتی به سازهای حرفه ای داشت که بعدا حرفه ای شدی بخوای ارتقا بدی مشکلی نباشه. در اونها(مثلا swan) هر سوراخ با دمش و مکش نت متفاوتی اجرا میکنه ولی قانون کلیش اینطوریه که
    نت های دو - می - سل با دمش (یا فوووت)
    و نتهای ر - فا - لا - سی با مکش بصدا درمیان.
    در هر چهار سوراخ یک اکتاو داری، اول(دو-ر) دوم(می-فا) سوم(سل - لا) چهارم(سی-دو)
    اگه یه تیونر بذاری جلوت تک تک چک کنی چیدمان نت ها و اینکه از کجا شروع میشه و کجا تموم میشه دستت میاد.
    من هم از این داشتم و هم سوان و هم سوزوکی که متاسفانه چون به پولشون نیاز داشتم مجبور شدم بفروشمشون. ولی عکسشونو هنوز دارم.
    {username}-{filename}

اما در مورد این سازی که تو داری هم، به همون صورته فقط در هر دو خونه ای که کنار هم هستن، سمت چپی با دمش، و سمت راستی با مکش کار میکنه. در واقع اون چهار سوراخ در کروماتیک که بالا توضیح دادم اینجا در هشت خونه قرار گرفته. (یعنی هر دو خونه کنارهم، نقش یک سوراخ رو ایفا میکنن)
    باید خونه ها رو زوج زوج در اختیار بگیری. مثلا خونه نُه و ده رو باهم، وقتی فوت کنی صدای شماره نُه، و وقتی مکش انجام بدی صدای شماره ده تولید میشه.
    در واقع خونه های فرد با دمش، و خونه های زوج با مکش کار میکنن.
    و روش دیگه هم اینه که چهار خونه رو باهم داشته باشی و با زبون دوتا خونه سمت راست رو ببندی. که احتمالا قبلا ساز داشتی با این روشها اشنا هستی. اون کلید کناری هم که بگیری همه سوراخها رو نیم پرده میبره بالا.
    من خیلی وقته دیگه هارمونیکا ندارم الان دلم تنگ شد براشون:frown:

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. projektnoire

projektnoire هنرمند عضو سایت

امتیازات:
    +483 / 8 / -1
    نرم افزار:
    ableton
    حقیقت اینه که وقتش رو ندارم، وگرنه حتما میرفتم سراغ این که زیر نظر استاد یاد بگیرم...
    پس با این حساب، به سازهای دیگر که ۸ نت یک اکتاو رو کنار هم دارن، شبیه تر کردنش. ممنون بابت راهنمایی