نیستی

شروع موضوع توسط setare ‏28/8/11 در انجمن اشعار کاربران

تاپیک نیستی تالار اشعار کاربران در persian-music.org.

1. setare

setare ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    energyxt
    بی تو غمگین و گرفته،تلخی ِ بغض یه ابرم
    بی تو این خونه ی دلگیر ،شده زندون شده قبرم

حتی یه نامه ی خالی از تو اینجا نرسیده
    هیچ دلیل و هیچ بهونه ،تورو اینجا نکشیده

رفتی و نیستی ببینی اخم یاسا رو تو باغچه
    نیستی تا عطر وجودت، تو اتاق من بپیچه

بی تو اینجا همه چی سرد،دلم از فاصله پر درد
    حالا که رفتی ،نبودت،من و با تو آشنا کرد

تیک تیک ِ ساعت دیوار باز داره یادم میاره
    که تو خیلی وقته رفتی،انتظار معنی نداره

2. p00yan

p00yan عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    شعر متوسطی بود.
    بیتی که توش «اخم یاسا» رو آوردین، قافیه ندارد. چون باغچه و بپیچه قافیه نیستن، آیا شما همیشه و باشه رو قافیه می گیرین؟ این که هر دو کلمه در آخر «چه» دارن دلیل نمی شه که قافیه باشن، شما باید به حروف قبل از روی (حروف تکرار شده در قافیه) توجه داشته باشید.
    همچنین این بیت به دلیل همین کلمه ی «اخم یاسا» ضعیف هست. به نظر این کلمه بچه گانه میاد.

3. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    درود.من ترانه هایی که کلماتش ساده باشه رو دوست دارم.و کار شما در عین سادگی زیبا هم هست.
    من ترانه سرا نیستم دوست عزیز اما 2 نکته که به ذهنم میرسه رو میگم.که سلیقه هم درش دخیل هست.
    اینجا من متوجه نشدم که چرا دو تا "شده" استفاده کردید.فقط برای حفظ وزن؟اگه اینطوریه که بنظرم یه کلمه دیگه جایگزین شه بهتره.
    انتظار معنی نداره یه خورده منو توی خوندن اذیت میکنه.(از نظر اهنگ کلام)
    اگه من بودم به جاش میگفتم:حتی ساعت بیقراره.
    که البته مفهومش با چیزی که شما گفتین تفاوت داره و شاید احساس شما این نباشه.اما در حد یه پیشنهاد بود.
    بر خلاف نظر پویان عزیز من از "اخم یاسا" خیلی خوشم اومد.البته این نظر منه و نظر شما هم 100% محترمه.
    موفق و پیروز باشید

4. bluray

bluray ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    کار خوب و زیبایی بود .
    اما من هم با "باغچه " و "باشه " از نظر قافیه مشکل دارم . اماااااااااااا یک نکته خدمت شما و همه عزیزان :

در ترانه خیلی به دنبال این چنین قوانینی نباشید !! شاید در برخورد اول بگید این حرف صحیح نیست اما واقعیت این هست که من ترانه رو مجاز می دونم تا عامیانه حرف بزنه . به نظر من این نوع کلمات که از نظر آهنگ با هم هماهنگی دارند در ترانه مجاز هستند . البته این رو می تونید در بسیاری از ترانه های ترانه سرا های خوب و بزرگ هم ببینید . حرف من نیست .

5. setare

امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    energyxt
    ممنون از دوستانی که زحمت کشیدن نظر دادن.
    در مورد قافیه "باغچه" که البته انتظار نقدش رو داشتم،باید عرض کنم بله قافیه های خوبی نیستن اما میتونن قافیه باشن.برای واژه ی "باغچه" چند تا قافیه میشه پیدا کرد؟چیزی که به ذهن من میرسه "طاقچه" و "زاغچه" که البته فکر نمیکنم هیشکی زاغچه رو توی ترانه به کار برده باشه.در اینصورت تمام شاعرانی که بخوان از "باغچه" استفاده کنن نا گزیرن همین دو کلمه ر وبه کار ببرن تا بگن قافیه صحیحه،یک قافیه بسیار کلیشه ای میشه و به تبع اون مضمون کلیشه ای.برای "بپیچه" یا " کوچه" همینطور.اما برای "باشه" و همیشه" واژه های خیلی بیشتری یافت میشه که مناسب هم باشن.چک کردن حروف قبل از "چه" نیازی نیست مگر اینکه به دنبال نوعی از جناس باشیم که الزامی نیست.قافیه ها حتما نباید شبیه باشن.برای مثال به قافیه های غزل بسیار زیبای حضرت حافظ با این مطلع دقت کنید:ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد." بعضی قوافی:مونس،مدرس،ابوالفوارس،مهندس،موسوس..
    البته این نکته هست که اصل کلمه "بپیچه" ،پیچ هست.اما به دلایلی که عرض کردم میتونن قراربگیرن.
    در مورد "اخم یاسا" دلیل بچه گانه بودنش رو متوجه نشدم اما بهر حال نظر شخصی شما هست و محترم.
    اقای amir-roli از پیشنهادتون بسیار ممنون.خیلی هم زیبا بود.در مورد "شده زندون،شده قبرم" دو جمله مستقل هستن برای توصیف خونه.به واژه ی دیگه ای برای جایگزینی نیاز نیست.چون ممکنه جمله ناقصی بشه که جمله قبلش رو تحت الشعاع قراربده.البته میشه یکی از جمله ها رو حذف کرد اما خواستم توصیف "خونه" کامل بشه.
    با جناب bluray در مورد هویت ترانه موافقم

6. Mohamad Mansori

Mohamad Mansori عضو سایت هنرمند

شغل :
    مدیر کمپانی الکتروشک - اهنگ ساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +127 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, soundforge
    اقا خیلی ترانت قشنگه ادمو حالی به حالی میکنهsmile (31):

7. iman_pourkhaleg

iman_pourkhaleg عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دو بیت اول این ترانه فوق العاده س
    سه بیت بعدی هم بد نیست اما در حد اون دو بیت نیست، چه از لحاظ مفهوم و حس وچه از لحاظ آهنگ.
    در کل دوسش دارم کارو...
    قشنگه

8. p00yan

p00yan عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:

این دلیل اصلا مناسب نیست که چون قافیه های باغچه کم هستن ما می تونیم از کلمه ی دیگه ای که قافیه باغچه نیست استفاده کنیم! هنر یه شاعر در این هست که بتونه با عوض کردن کلمات در یک مصرع بدون اینکه از منظورش دور بشه، شعری با قافیه های درست بگه. من نمی دونم که چرا شما در اینجا پای جناس رو وسط کشیدید؟ اگه این طور باشه که تمام قوافی رو با هم باید متجانس گرفت!!
    در مورد مثالی هم که از شعر حافظ آوردین، باید بگم که این شعر از قافیه ی تک واژی به همراه «حرکت» استفاده کرده که هیچ ربطی به قافیه ای که شما آوردین نداره.
    این طور که از دلایل و صحبتهای شما پیداست اینه که یک اطلاعات سطحی در مورد قافیه و قوانین اون دارید. بهتون پیشنهاد می کنم که کمی عمیق تر در این زمینه مطالعه بفرمایید.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏1/9/11
  9. p00yan

p00yan عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ترانه نه تنها مجاز هست که عامیانه صحبت کنه بلکه بهتر هست که عامیانه صحبت کنه، اما معنی کلام عامیانه غلط به کار بردن قافیه ها نیست.
    ترانه سراهای خوب و بزرگ خیلی کارها توی ترانه ها و آثارشون دارن که افراد دیگه نمی تونن اون اعمال رو انجام بدن. کسی که به تمام قوانین آگاهه و از روی آگاهی و بدون اینکه بخواد از اشتباهش دفاع کنه، خیلی راحت و مستقیم می گه که « این بیت قافیه نداره اما به خاطر مفهوم شعر ترجیح دادم که این کلمه رو به جای قافیه بزارم»، کلا بحثش با شخصی که جابه جا شدن یک کلمه در شعرش تأثیری نداره خیلی فرق می کنه.
    حتی در ترانه ی زیبای خانم برزویی که احساس خواجه امیری خونده، در بیت « به پله های خاموشی که با من رو به رو میشی» با علم به اینکه خاموشی و میشی با هم قافیه نیستن این کار رو کردن و اعلام هم کردن که به این قضیه آگاه هستن.
    و یا آقای افشین مقدم در ترانه ی خدا با ماست، در این بیت «

ملخ افتاده توی خرمن گندم منم مثل همه از کار بیکارم

به جای داس ٬ شونه توی دستامه فقط به فکر گندم زار موهاتم»

اعلام کردن که به قافیه نداشتن این بیت واقف هستن و به خاطر مفهوم شعر این بیت را بدون قافیه رها کردن.
    پس بهتره که ابتدا درست نوشتن رو یاد بگیریم و بعد که به جمع اساتید محترم ترانه وشعر پیوستیم، بدون اینکه بخواهیم به زور کلمه ای رو قافیه ی یک کلمه دیگه نشون بدیم، اعلام کنیم که این بیت به این علت قافیه نداره و ...

10. setare

امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    energyxt
    p00yan عزیز ممنون از توضیحی که در جواب فرمایش آقای رجبی دادین.
    لازم دونستم بگم من برای قافیه فکر میکنم توضیح جامعی ارائه کردم.ضمن اینکه عرض کردم انتظار این نقد رو داشتم .بنده برای این قافیه که اصلا نمیخواستم از واژه "طاقچه" استفاده کنم،با یک استاد ادبیات هم صحبت کردم.که ایشون هم فرمودن قافیه های خوبی نیستن.اما میشه استفاده کرد.به همون دلایل که عرض کردم خدمتتون.این قافیه از نظر معنی کوچکترین لطمه ای به کارم نزده.
    اگر این ترانه رو یک ترانه سرای معروف نوشته بود باز هم نظرتون همین بود؟ترانه سراهای عزیزی که مثال زدین ترانه های به همین سادگی هم دارن.کارقوی هم دارن.بهر حال بسته به سفارش متفاوته.
    دوست عزیزم لحن شما یه کوچولو بدآهنگه.دوستانتون رو ناراحت نکنید.اما بهر حال سپاس از اینکه وقت میذارین و کار ها رو نقد میکنید.در همین اختلاف نظر ها اطلاعاتمون کامل تر میشه

11. setare

امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    energyxt
    البته همچنان با آقای رجبی در مورد هویت ترانه موافقم.ترانه با شعر کلاسیک تفاوت داره.در مورد قوافی شعر حافظ بله من هم عرض کردم که اصل کلمه "بپیچه" ،"پیچ" هست اما شما متوجه توضیحات نیستین.
    ترانه یک مقدار از قفس قواعد شعر کلاسیک پاشو فراتر گذاشته.خیلی وقته که همه این موضوع رو قبول کردن و هویت مستقل برای ترانه قایل میشن.ترانه باید حتما سیرکولاسیون و مسیر حرکتی مناسب داشته باشه.شما به شدت در گیر قافیه هستین.ترانه به علت اینکه برد زیادی داره (نسبت به شعر) مفهومش خیلی اهمیت داره.نه اینکه قافیه بی اهمیت باشه.همونطور که خودتون فرمودین بنا به مصلحت میشه استفاده کرد.

12. bluray

bluray ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    البته من قصد ندارم تاپیک رو شلوغ کنم اما همین رو بگم که خودم اساسا آدم ساختار شکنی هستم !! بهای اون رو هم پرداخت می کنم همیشه( چه کنیم که نرود میخ آهنی بر سنگ ). در مورد قافیه حق با شماست و البته تشخیص اینکه دو کلمه با هم قافیه هستند یا نه کار خیییییییییلییییییییی سختی نیست . ما می تونیم این رو بفهمیم تا حدودی دوست من . اگر جایی قافیه به کار نمی بریم دلیلش همین هست که مطلب مد نظر انتقال پیدا کنه یا حس کار از بین نره . ترانه سرا باید اول به دنبال حس و محتوا باشه بعد خط کش بگذاره روی کارش و با استفاده از الگو تیکه های کج و معوج رو درست کنه و ... .البته بنده باید بگم که چیزی از ترانه و ترانه نویسی نمی دونم . همیشه هم گفتم همه جا و چندین بار هم اینجا .

13. Mohammad_Gohari

Mohammad_Gohari عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +116 / 0 / -0
    نرم افزار:
    نکات رو دوستان گفتند ، اما حیفم اومد که نظری ندم و نگم که کار قشنگی بود..

بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - نیستی
  1. suymun
    پاسخ ها:
    1
    نمایش ها:
    76
  2. mina_ebrahimi
    پاسخ ها:
    19
    نمایش ها:
    707