نکات مهم برای ضبط گیتار آکوستیک

شروع موضوع توسط Omid-Mohebbi ‏30/5/09 در انجمن Recording ( ضبط صداها )

تاپیک نکات مهم برای ضبط گیتار آکوستیک تالار Recording ( ضبط صداها ) در persian-music.org.

1. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ضبط گیتار اکوستیک بسیار لذت بخشه اگه بدونیم چه کارایی باید انجام بدیم من تجربه هامو منعکس میکنم و امیدوارم شما دوستان هم تجربه هایی که دارید رو بگید تا من هم استفاده کنم .

مراحلی که من برای ضبط گیتار انجام میدم چند قسمته شامل :

1- نوع گیتار 2- انتخاب میکروفون و میکروفون گذاری 3- انتخاب محل مناسب برای نوازنده در رکورد روم 4- تیون و تیونر مناسب 5- صدا گیری مناسب 6- مسائل متفرقه اما مهم ... !
    انتخاب ساز

شما به عنوان یک صدابردار باید همیشه به مشتری گوشزد کنید که از ساز خوب برای اجراش استفاده کنه و یا حتی از دوستانش قرض بگیره همیشه یادتون باشه کار در نهایت به نام استودیو شما تموم میشه پس نمیتونید در جواب دوستان و منتقدا بگید چون گیتارش خوب نبود صداش هم بد شد چون این یعنی عذر بدتر ازگناه ! اگه شما هم مثل من جز اون دسته افرادی هستید که دوست دارید سازهای مختلفی تو استودیوتون داشته باشید توصیه میکنم موقع خرید گیتار خساست به خرج ندید و ساز خوب بخرید ! من گیتاریست نیستم اما تو استودیوم 3 تا گیتار کلاسیک و 1 آگوستیک( folk ) ویه گیتار الکتریک دارم ( yamaha cg-110 japan- alhambra - yukuhashi japan & fender strato caster electric guitar )
    نکته مهم دیگه استفاده از سیم های مرغوبه پشت بسته های سیم موارد کاربرد هم ذکر شده مثلا برای استیج مناسبتره یا استودیو اما معمولا نوازنده س که با توجه به عادت انگشتاش نوع سیم رو ( ازنظر ضخامت ) انتخاب میکنه . هرچه ضخامت سیمها بیشتر بشه صدای پر حجم تری داره.

انتخاب میکروفون و میکروفون گذاری :

انتخاب میکروفون مناسب بستگی داره به امکانات موجود شما و اینکه چه میکروفون هایی دارید و با کدوم یکی برای گرفتن صدای گیتار راحت ترین و صدای خوبی رو در رکورد های قبل ازش گرفتین . یادتون نره مدل های خوبی از میکروفون های دینامیک هست که میشه برای گیتار استفاده بشه. اما چون فرکانسهای بالا صداهای اصلی تو گیتار هستن به میکروفونی نیاز دارید که در مجموع کیفیت خوبی داشته باشه .
    بعضی ها از میکروفون های دارای دیافراگم کوچک استفاده میکنن به خاطر وجود فرکانسهای بالایی که در ضبط دارند . برای گرفتن شفاف ترین صدای ممکن باید از یه میکروفون دارای الگوی چند قطبی استفاده کرد. ( ( cardioid اگه شما از اون دسته کسانی هستید که دوست دارید با 2 میکروفون گیتارتون رو ضبط کنید بهتره از 2 میکروفون متفاوت برای این کار استفاده کنید این کار باعث ایجاد حالت استریوی مصنوعی شده و صدای زیبایی به شما میده . ساده ترین تکنیک برای میکروفون گذاری استفاده از حالت x وY هستش. در این نوع میکروفون گذاری شما 2 نوع صدای متفاوت رو دریافت میکنید. یکی از میکروفون ها رو به سمت خرک پایین (محل اتصال سیم به بدنه ) و دیگری رو به سمت گردن گیتار ( محل اتصال دسته به بدنه گیتار ) تنظیم کنید. فاصله میکروفون بستگی به نوع میکروفون شما داره اما معمولا بین 20 تا 40 سانتیمتر نتیجه خوبی میده وهر چه دور تر یا نزدیک تر بشه به ترتیب صدا کمرنگ تر( دورتر ) ویا پر رنگ تر میشه . شما میتونید روشهای دیگه رو هم برای نتیجه بهتر تست کنید ( من خلاصه ش کردم )

انتخاب محل مناسب برای نوازنده در رکورد روم

اگه شما رکورد روم نسبتا بزرگی دارید باید محل مناسبی برای قرار گیری نوازنده و میکروفون پیدا کنید . شما میتونید در زاویه ها و محل های مختلفی صدا گیری کرده و بهترین محل رو انتخاب کنید (برای مثال من تو رکورد روم خودم که 15 متر مربع ابعاد داره در گوشه سمت راست صدای بهتری رو دریافت میکنم .)

تیون و تیونر مناسب

یادتون باشه که شما باید به عنوان گوش دوم نوازنده عمل کنید پس باید مواظب تیون سازهم باشید. من همیشه یه تیونر ARIA ET-3000 که روی دسته گیتار نصب میشه رو در اختیار نوازنده قرار میدم و تا پایان ضبط روی سازه. پس از هر اجرا از نوازنده بخواین تیون ساز رو چک کنه .

صداگیری مناسب

همیشه سعی کنید صداگیری رو خودتون انجام بدین و این مرحله اصلی رو به دستیارتون واگذار نکنید مگه اینکه به گوشش و تجربه ش اطمینان داشته باشید! یه هدفون مانیتور خوب تهیه کنید ( صرفا برای استفاده خودتون ) و با اون صدا گیری کنید. من ROLAND RH-200 رو استفاده میکنم یادتون باشه شمایید که باید در نهایت صدا رو پروسس کنید نوازنده فقط صدای ساز رو میشنوه اما شما باید صدای پروسس شده و میکس شده با موزیک رو تو ذهنتون مجسم کرده و صداگیری کنید. هر چه سعی کنید صدای بهتری بگیرید در نهایت نیاز به دستکاری و پروسس کمتری دارید و صدای طبیعی تری نصیبتون میشه. بعضی از صدابردارها کاملا FLAT صدا رو میگیرن و بعضی ها قبل از رکورد با کنسولشون یه EQ خفیف هم انجام میدن که بستگی داره به روال کارشون.

مسائل متفرقه اما مهم ... !
    انتخاب نوع صندلی هم برای من مهمه ! صندلی هایی که صدای اضافه مثل جیر جیر تولید نکنن ( مثل صندلی های درامز ) و نوازنده احساس خستگی نکنه. نوع لباس هم مهمه و ممکنه تولید صدای اضافه بکنه مثلا دکمه های لباس و شلوارای جین و همچنین من همیشه از نوازنده میخوام ساعت و انگشتر و گردنبندشو قبل از ضبط باز کنه چون اینا هم تولید صدای اضافه میکنه. اگه نوازنده در اجرای یک قطعه به مشکل بر خورد و بعد از چند برداشت نتونست به نتیجه برسه از اون قسمت رد بشین و بذارید قسمت بعدی رو اجرا کنه و بعد به قسمت مورد دار برگردید اینجوری ذهن نوازنده در گیر قسمت خراب نمیشه و در جا نمیزنه. که ممکنه در قسمت های بعدی هم به مشکل بربخوره. وجود یک دوربین دیجیتال و گرفتن عکس از میکروفون گذاری میتونه کمک مفیدی برای ضبط کارای بعدی باشه.

یادتون باشه برای هر کاری اصول و قواعدی هست که رعایتشون باعث نتیجه بهتره اما این اصول و قواعد لزوما حکمفرما نیستند و شمائید که میتونید گاهی با تغییر این اصول به نتیجه بهتر برسین پس اصولی که من نوشتمشون میتونن بسته به سلیقه و نظر شما تغییر کنن.

آخرین ویرایش: ‏6/7/12
    • خوشم اومد خوشم اومد x 12
  2. mpmsoft

mpmsoft عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +27 / 0 / -1
    نرم افزار:
    logic, reason
    با تشکر از مطلب بالا یه نکته هست که می خوام اشاره کنم

چندی پیش با فیروز ویسانلو در استدیو صحبت می کردم در مورد نحوه رکورد گیتار و ایشون گفتند

به ترتیب اولویت مراحل مشخص شده :

1 - گیتار مناسب
    2 - سیم مناسب
    3 - نوازنده
    4 - محیط مناسب برای نوازنده
    5 - میکروفون مناسب
    6 - هنر صدابردار

یک سوال داشتم که میکروفونی که در تصویر زیر آقای ویسانلو در حال نواختن هستند چی هست ؟ و قیمتش چقدر هست ؟ آیا مخصوص رکورد استرینگ هست ؟

تصویری از فیروز ویسانلو در حال نواختن در استدیو آفاق
    http://www.studioafagh.com/Portals/0/IMG_0865.JPG

3. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    مرسی از دوستان با سوادم
    در مورد مایکروفن گذاری برای گیتار آکوستیک
    مایکی مثل پیکاپ عمل میکنه هر چی به سمت بریج بره صدا تریبل بیشتری میگیره هر چی هم به سمت هداستاک بره بیسش بیشتر میشه
    من تو مایکی های داینامیک sm57 رو پیشنهاد میکنم بزارید برای بریج چون کلوز دیاگرام هم هستش صداش خوب میشه
    در مورد استرینگ سیم نو معمولا استفاده نمیشه برای رکورد البته کهنه هم نباید باشه 5 روز ازش استفاده شده باشه خوبه چون سیم های بم تو گیتار حالت مفتول و فنر دارند لبه هاشون تیزه و باعث گز دادان میشه بعد از 4 .5 روز این لبه ها ساییده میشه دیگه گز نمیده
    و در مورد از کوک در اومدن اگه تیونر هاتون منظورم tuner machin یا گوشی ... خوب باشه دیگه گیتار از کوک در نمیاد
    چون تیونر های خوب مثل gotho چرخ دنده هاشون قفل میشه دیگه ساز از کوک در نمیاد
    شاید بعضیها از صدای فرت نویز خوششون نیاد راه حلش استفاده از fast fret هستش که هم به بالا بردن سرعت نوازنده کمک میکنه و هم به کمتر شدن فرت نویز
    من تو استودیوم یه ناخونگیر هم دارم (البته شاید زیاد بهداشتی نباشه) نوازنده ها معمولا یادشون میره ناخون های دست چپشون رو بگیرن ( در راست دست ها) و کلی توی نوازندگیشون تاثیر میزاره ( عرضم برای گیتاریست ها ملموس تره) شاید خنده دار باشه ولی همشون استفاده میکنن ازش و خیلی راضی هستن
    از سیستم رکورد پانچ هم بعضی وقتها تو رکورد گیتار خوب جواب میده پیشنهاد میکنم استفاده کنید اینجوری حس نوازنده هم از بین نمیره و قطعه طبیعی تر جلوه میکنه
    در مایکروفن گذاری مواظب باشین مایکی ها رو جوری قرار ندین که دفاز بشن بعضی وقتها دوستان از دو میکروفن استفاده میکنن که مایکی کندانسر رو دورتر قرار میدن طوری که مایکی ها هم فاز نمیشن

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏16/3/10
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. kianava

kianava عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, protools
    با عرض سلام
    mpmsoft جان این میکروفن که توی عکس آقای ویسانلو هست nuemann TLM 49 هستش.من برای ضبط گیتار آکوستیک و کلاسیک از این مایک + AVALON737SP استفاده میکنم.دقیقا به نظر من هم در درجه اول نوع ساز و سیم مناسب اهمیت داره.

5. nchshm

nchshm عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام اقا امید عزیز
    اول ممنونم بابت پست بسیار عالیتون
    خواستم شخصی باهاتون صحبت کنم اما ای دی مسنجرتون رو یا ایمیلتون رو بهم نداد حتی پیام شخصی رو باز نکرد مجبور شدم همین جا بپرسم.
    من داخل خونه میخوام صدای گیتار رو با کیفیت ضبط کنم، با نوت بوکم.
    به چه وسایلی نیاز دارم؟
    لطف کنید مارک پیشنهادی به همراه قیمت رو بفرمایید ، شما که تو این کار استاد هستید.
    ممنونم راهنماییم کنید.
    منتظر جوابم اقا امید.
    بازم ممنون

6. nchshm

nchshm عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    در ضمن فقط و فقط واسه ضبط صدای
    گیتار میخوام.

ممنونم

7. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    در مورد وسائل مورد نیاز در سایت کلی مقاله داریم میتونید سرچ کنید.
    معمولا خیلی خیلی کم در یاهو میام. و وقت اینکارو ندارم.
    شما سئوالاتتون رو در تاپیک مربوطه مطرح کنید من و دوستانی که از من با تجربه تر هستن در خدمتیم.

آخرین ویرایش: ‏30/8/10
  8. nchshm

nchshm عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اقا امید الان انجمن رو زیرو رو کردم ، خیلی تنوع زیاد هست.
    شرمنده ام ولی انتخاب واسم مشکله ، تا حالا در مورد ضبط صدا هم کاری نکردم و تجربه ای ندارم.
    2تا میکروفون میخوام و هر وسیله دیگه ای که برای ضبط صدای بسیار شفاف و تمیز گیتار لازم داشته باشم، البته به صورت پیشرفته باید ضبط بشه و حدودا یک ماه بعد قراره وکال هم باشه.
    در ضمن من با نوت بوکم این کارو میخوام انجام بدم.
    مشخصات کارت صدای نوت بوکم:
    digital output device (s/pdif/hdmi) hdt high defination codec
    باز هم معذرت میخوام که دارم سوالم رو اینجا میپرسم و باعث زحمت شدم.
    ممنونم

9. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    شما برای نوت بوکت باید اول از همه یه Audio interface اکسترنال بگیری با کارت صدای آن بورد نمیتونی کاری انجام بدی قبل از خرید میکروفون هم باید یه فضا ی آکوستیک داشته باشی و بعد اگر خیلی تخصصی میخواین که دوستان و بنده جوابتون رو بدیم اول باید حداکثر هزینه ای که مد نظرتونه بگید برای خرید میکروفون و اینکه اکثرا چه گیتاری رو رکورد میخواید بکنید ( نایلون استرینگ یا استیل استرینگ ) تا ما بتونیم با تناسب به بودجه و نیاز شما کمکتون کنیم.

10. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    با تشکز از بهروز عزیز.
    همینطور که بهروز جان فرمودن. برای رکورد گیتار اگوستیک یا نایلون مهمترین چیز در کنار داشتن کارت صدا و میکروفون مناسب داشتن فضای اگوستیک هستش.
    که صدا رو کاملا کلین و بدون نویز محیط برداشت کنید.
    در مورد وکال شاید بشه در محیط نسبتا ساکت رکورد انجام داد اما گیتار اونم اگه بخواین با میکروفون رکورد کنید حتما مستلزم دارا بودن محیط مناسب هستید. البته گاها از گیتارهای پیکاپ دارهم استفاده میشه اما در نهایت صدای اونی نمیشه که انتظار دارید.

11. nchshm

nchshm عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اول از همه ممنونم که دارید راهنماییم میکنید.
    من اکوستیک کار میکنم یا همون سه سیم نایلون سه سیم فلز.
    چند مدل دارم اعم از اریان، مارتین و هافمن.
    با پیک آپ کاری ندارم.
    محیط اکوستیک در حد 85 درصد دارم (با کادوچو کامل آکوستیک کردم)، خیلی خوب جواب داده.
    و با میکروفون های عادی که ضبط میکنم تقریبا نویز 0 هست البته خوب میکروفون این کار نیست و مطمئنان اصلا دقیق و با کیفیت نیست.
    ماکزیمم قیمت برای خرید لوازم که نیاز دارم حداکثر 500 تومن.
    به نظر اساتید گل Audio interface اکسترنال چه مارکی خوبه بگیرم؟
    ببینید اصلا وکال رو بیخیال میشم چون کار اصلیه من نوازندگیه و واسه صرفه جویی در هزینه و برای پیشرفت کار خودم و استادم میخوایم قبل از دادن البوم خودمون ضبط کنیم.
    استادم خیلی دقیق هست و با میکروفون های عادی اصلا نه قبول میکنه نه تو دلش هست.
    حق هم داره، اصلا صدا واضح ، شفاف و با کیفیت نمیشه.
    در حقیقت اصلا اون جوری که ما دوست داریم نمیشه.
    فقط مد نظر من اینه که از لحاظ کیفیت 98 درصد ارضاء بشیم.
    ممنونم بابت راهنمایی

12. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    به نظر من شما یه Fast track pro به عنوان کارت صدا بگیر که حدوده قیمتش 270 هست برای مایک هم مثلا یه Rode Nt1 بگیر که اونم حدوده 270 -280 قیمت داره در مورده این دو محصول هم توی سایت بسیار مطلب هست یه جستجو بفرمایید مطالعه کنید.

13. nchshm

nchshm عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اساتید گل من نمونه کارهای nt1 رو از انجمن گرفتم ولی کیفیتش اصلا به دلم ننشست.
    چرا صدا کاملا شفاف نیست؟
    بهترین کیفیت این میکروفون همین هست؟

14. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خیر دوست عزیز کیفیت اون بسته به نوع سیستم شما ( پری امپ . پروسس مناسب و فضای خوب ) داره.
    نمیشه این تستها رو برای خودتون ملاک قرار بدید.
    اگه بودجه بیشتری دارید میتونید rode nt-3 بگیرید که مناسبتر و تخصصی تره.

15. nchshm

nchshm عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنونم اقا امید قیمت جهانی رو گرفتم از سایت جسارت نشه گفتم شاید بخواین اطلاع داشته باشید.
    Retail Price
    $349.00

Rode NT3
    Medium-diaphragm Condenser Microphone with Cardioid Pickup Pattern
    Sweetwater Savings
    -$80.00
    Shipping
    Free!
    Lifetime Tech Support
    Free!
    2-Year Warranty
    Free!
    Sale Price:
    $269.00​
    349 دلار بوده و حالا شده 269 دلار.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏27/3/16
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  16. rmnmusicworld

rmnmusicworld عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سیم labela b900 واسه رکورد خوبه یا dadariyo
    لازم به ذکر که فرقشونو میدونم میخوام بدونم کدوم صدایی مثل صدای گیتار فیروز ویسانلو رو تو آهنگ رگ خواب میده.

17. mohsen afrasiab

mohsen afrasiab عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +120 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    از چه مایکهای بهتره استفاده کنیم ؟؟ با بودجه 600 -مایک من blue berd

18. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دوست عزیز سیم و مدل اون به تنهایی در صدا گیری و صدا دهی گیتار اونم تو استودیو موثر نیست.
    میکروفون گذاری . میکروفون مناسب. پروسسهای مناسب و میکس مناسب همه در کنار هم صدا رو میسازند.
    عکس رو چون از گوشه گرفتید نمیتونم خوب ببینم اگه از روبرو بود بهتر میشد.
    اما اگه میکروفون رو کمی به طرف خرک و محل اتصال دسته به بدنه جابدید میتونید صدایی بگیرید که نسبتا خوب باشه. ( نوع گیتار و میکروفون هم موثره )
    اما بهترین کار استفاده از دو میکروفون با تکنیک x و y هستش.

19. mohsen afrasiab

mohsen afrasiab عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +120 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    میشه از این تکنیک عکس بزارین و اینکه میکها از چه برندی باشن

20. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    در موردش توی سایت بحث شده سرچ کنید اگه پیدا نکردید بگید تا براتون عکس بذارم.

بارگذاری...