نکات مربوط به Ableton Live

شروع موضوع توسط HECTRUM ‏11/11/14 در انجمن برنامه آبلتون لایو Ableton Live

تاپیک نکات مربوط به Ableton Live تالار برنامه آبلتون لایو Ableton Live در persian-music.org.

1. HECTRUM

HECTRUM مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +2,038 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    درود بر دوستان و کاربران گرامی...
    همانطور که دوستان در جریان هستند، Ableton Live یکی از برجسته ترین DAW های موجود در عرصه موسیقی است. این برنامه که بر اساس زبان برنامه نویسی C ++ نوشته شده است از اواخر سال 2001 (30 اکتبر) با معرفی ورژن 1 این برنامه وارد این عرصه شد که تا به امروز تا ورژن 9 (صرف نظر از ورژن های Beta) پیش رفته است.

تصمبم دارم در این پست نکات و به اصطلاح Tip هایی که در این برنامه به شما کمک می کنه تا سریع کار کنید و Workflow ی بهتر و موثرتری رو داشته باشید رو عنوان کنم.
    تاپیک باز هست بنابراین دوستان میتونن نکات خودشون رو هم اضافه کنند.
    از دوستان خواهش می کنم سوالات مربوط به این نرم افزار تنها در این پست مطرح شوند تا تاپیک انسجام خود را از دست ندهد.
    متشکرم :smile:

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  2. HECTRUM

HECTRUM مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +2,038 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    از Shortcut ها آغاز می کنم.

کلید های میانبر بسیار مهم که سریع و روان کار کردن شما بسیار وابسته به آنهاست.

این نکات اغلب برای یوزرهای Windows هست که البته دوستانی هم که یوزر مک هستند می توانند با جایگرین کردن کلید های Ctrl با Command و کلید Alt با Option همین دستور ها را اعمال کنند.

Ctrl+D = Duplicate (برای دوبل کردن و یا دو برابر کردن Audio Clip و یا Midi Clip، با توجه به ارزش زمانی که انتخاب کردید.

Ctrl+C= Copy
    Ctrl+V= Paste
    Ctrl+X=Cut
    Ctrl+Z=Undo

که این چهار کلید میانبر تقریباً در اغلب نرم افزار ها کارایی دارند.

Ctrl+Alt+C= Copy Envelope
    Ctrl+Alt+X= Cut Envelope
    Ctrl+Alt+D= Duplicate Envelope

این سه میانبر هم دقیقاً کارایی مانند چهار موارد فوق رو دارن با این تفاوت که تنها بر روی اتومیشن ها اعمال می شوند.

Alt+Scroll= حرکت کردن به صورت Vertical یا عمودی چه در Arrangement View و چه در Session View
    Ctrl+Scroll= حرکت کردن به صورت Horizontal یا افقی چه در Arrangment View و چه در Session View
    Ctrl+Alt= و میانبری که احتمال حرکت شما در هر دو View بسیار آسان خواهد کرد Pan هست (همان علامت دست معروف که تقریباً نیز در اغلب نرم افزارها یافت می شود)

Ctrl+N=New
    Ctrl+O=Open
    Ctrl+S=Save
    Ctrl+Q=Quit

این چهار میانبر هم باز میشه گفت در اغلب نرم افزارها با همین ترکیب وجود داره و به خصوص Ctrl+S که تمام خستگی شما رو از بین میبره.

Ctrl+T= Create Audio Track همانطور که مشخص هست برای ساختن یک ترک Audio است.

Ctrl+Shift+T = Create Midi Track این هم برای ساختن یک ترک Midi است.

Ctrl+Alt+T = Create Return Track که در واقع برای ساخت ترک های Return و یا همان Send های معروف استفاده می شود.

Ctrl+Shift+M = Insert Midi Clip = در این حالت شما حتماً باید بخشی از Track Dispaly و یا همان صفحه نمایشی را که در Arrangement View مشاهده می کنید انتخاب کرده باشید و از این میانبر استفاده کنید، در غیر اینصورت این میانبر غیر فعال است.

نکته: برای ایجاد Midi Clip مسلماً باید بخشی از صفحه نمایش که در آن Midi Track قرار دارد را انتخاب کنید. پس منطقی است که این میانبر بر روی Audio Track ها غیر فعال باشد.

بخشی از میانبر های مهم رو براتون در این پست عنوان کردم که برای شروع بسیار WorkFlow شما را افزایش می دهد به خصوص برای افرادی که سریع و موثر کار کردن بسیار برایشان مهم هست.

در پست های بعد ادامه ی میانبر های مهم و در نهایت تمام نکاتی را که یک Power User ابلتون باید بر آنها مسلط باشد را عنوان می کنم.

پایدار باشید.
    حامد غفاری
    1393/08/20

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
بارگذاری...