نواختن قطعات غیر سنتی و حتی غیر ایرانی با سه تار!

شروع موضوع توسط Piottel ‏3/1/14 در انجمن تار و سه تار

تاپیک نواختن قطعات غیر سنتی و حتی غیر ایرانی با سه تار! تالار تار و سه تار در persian-music.org.

1. Piottel

Piottel

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آیا بنظر شما نواختن قطعات غیر سنتی اعم از پاپ و جاز و راک و بلوز و هندی و عربی و غیره با سه تار ایرادی داره؟! چرا؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  2. siiro

siiro عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, nuendo
    چه ایرادی میتونه داشته باشه؟
    کیوان ساکت با تار خیلی از قطعات کلاسیک رو زده
    نه زلزله اوومده و نه تار آتیش گرفته و یا نه گناه و معصیتی (!) رخ داده
    من به شخصه اعتقاد دارم واسه معرفی کردن ساز های ایرانی به دنیا باید قطعات کلاسیک اجرا بشه تا مردم دنیا گوش بدن و با این ساز ها آشنا بشن .

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  3. osyanam

osyanam عضو سایت

امتیازات:
    +143 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    با تار و سه تار تقریبا میشه تمام قطعات رو به صورت تک خطی اجرا کرد اما : نوای ساز جنس صدا لهجه ای که این سازها داره ببین کجا شیرین تره کجا دلچسب تر و دلنشین تر و گوش نواز تره قطعا در فضاهای ایرانی اصیل به نظر من اجرا کردن هر قطعه ای میتونه برعکس اصالت ساز رو از بین بره یکی مثل استاد ساکت عمرشو میزاره تا این طور رو ی پرده های تار حرکت کنه مثلا اهنگ زنبور عسل یا .. در حقیقت تار برای چنین کاری ساخته نشده حالا اون بخش نشون دادن توانایی در نواختن جداست بماند که ... مثلا یک نگاه به پرده بندی محدود تار و سه تار بنداز با گیتار مقایسه کن نواختن قطعه های پیچیده برای تار سه تار دست یافتنی هست ولی زحمت بیهودست حالا فور الیزم زدی اخرش که چی؟ هر چیزی اصلش قشنگه هر ملودی با همون ساز ی که ساخته شده فضا داره اگه علاقه مند به نواختن کلاسیک هستید یک ساز کلاسیک انتخاب کنید چرا انقدر خودتونه ازار بدید رو پرده های چفت در چفت سه تار اگه به سه تار علاقه دارید با سه تار سه تار بنوازید کم قطعا زیبا برای این ساز ارزشمند ساخته نشده.موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    در مورد سوال شما دو جناح وجود داره :
    1- جناح سنتی
    2- جناح سنت شکن
    در واقع جناح سنتی اعتقاد به حفظ اصالت موسیقی ایران و جناح سنت شکن اعتقاد به اختلاط موسیقی ایرانی با موسیقی جهانی و همگام شدن با اون رو داره.
    نظر شخصی بنده : این کار برای معرفی ساز سه تار به جهانیان بسیار موثر هست و باعث رشد و شکوفایی این ساز ارزشمند خواهد شد.
    در ویدیو زیر آرش لباف رو در کنار آیسل تیمور زاده می بینید که در حال اجرا قطعه در مراسم یورو ویژن هستن و در قسمتی از اجرا آرش ساز تار رو می گیره و به بینندها نشون می ده.
    در یوتوب :

arash & aysel - always ( eurovision 2009 azerbaijan song )

موفق باشید.

آخرین ویرایش: ‏3/5/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. davit

davit عضو سایت

امتیازات:
    +152 / 0 / -0
    این مطلب رو هم من اضافه میکنم که پرده بندی سازهای ایرانی کمی با پرده بندی سازهای کلاسیک و غربی فرق داره و به همین خاطر اجرای کامل یک ملودی کلاسیک بصورت تک خطی باز نمیتونه اون حس اصلی رو القا کنه و شنونده غربی احساس میکنه که دارید فالش میزنید اگر هم بخواهید که گروهی و در حالت چهار خطی اجرا کنید که دیگه اوضاع نه تنها بهتر نمیشه بلکه بدتر هم میشه.مگر اینکه ساز رو بر اساس گامهای غربی کوک کنید که باز هم به خاطر جنس و رنگ صدایی که تار یا سه تار داره شاید نشه اون حس رو القا کرد.

6. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    گر چه ساز تخصصی من گیتار هست و از سارهای ایرانی فقط کمی با نوازندگی تنبک آشنا هستم ولی با نظر شما به صورت کامل موافق نیستم.
    در مورد ملودی های تک خطی به نظرم می شه ملودی ها رو نواخت و مشکلی هم به وجود نمی آد.
    در مورد اجرای آکورد هم که نمی شه در موسیقی ایرانی آکورد نواخت چون آکورد در دستگاه موسیق ایران به دلیل وجود سری و کرن نمی تونه صدای خوبی رو نمی تونه به وجود بیاره.
    ولی نمونه های بسیاری رو دیدم در کارهای ایرانی که لید یا همون ملودی اصلی به عهده ی یک ساز ایرانی بود و کار خیلی هم خوبی هم بوده.

در مورد ملودی های تک خطی دو نمونه براتون می آرم.
    آهنگ بی کلام بسیار زیبا و دل نشین Love Story ساز سه تار از کیوان ساکت

دانلود آهنگ بی کلام Love Story ساز سه تار

اجرای قطعه موتسارت از کیوان ساکت با تار از یوتوب :

پی نوشت : هدف بنده از بحث کردن صرفا یادگیری خودم هست ممکنه شما دلایلی دیگه ای رو مطرح کنید که صحبت شما درست باشه و من هم مطلب جدیدی رو یاد بگیرم.
    موفق باشید.

7. Hasan sami

Hasan sami

شغل :
    نوازنده
    امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام ... کسی ریتم ناری ناری رو میذاره؟

8. davit

davit عضو سایت

امتیازات:
    +152 / 0 / -0
    بله این قطعات زیباست ولی فراموش نکنیم که ما گوشمون به فواصل ایرانی عادت کرده ولی شنونده غربی اینطور نیست مگر اینکه کوک ساز بر اساس گام غربی باشه
    در کل اینطور میتونم بگم هر آهنگی چه ایرانی و چه غربی اگه با ساز ایرانی نواخته بشه برای شنونده ایرانی خوشاینده چون شنونده ایرانی به هر دو کوک ایرانی نا متعادل و غربی تعدیل شده عادت کرده ولی برای شنونده غربی که فقط به فواصل تعدیل شده غربی عادت کرده احساس فالش بودن میده مگر اینکه ساز ایرانی طبق فواصل تعدیل شده غربی کوک شده باشه

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. اهنگ پاپ با سه تار

,
  2. نواختن موسیقی تکنو با سه تار

,
  3. نواختن موسیقی غربی با تار