نقد و بررسی مانیتور Yamaha Msp5

شروع موضوع توسط امیرحسین به نژاد ‏22/9/11 در انجمن Yamaha

تاپیک نقد و بررسی مانیتور Yamaha Msp5 تالار Yamaha در persian-music.org.

1. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    از این پس طی مقالاتی به نقد و بررسی مانیتورهای معتبر از نگاه کارشناسان و مهندسین صدا خواهیم پرداخت. اولین قسمت رو با مقاله ای در مورد مانیتور Yamaha Msp5 شروع می کنیم.

یاماها MSP5

نقد و بررسی مانیتور Yamaha Msp5-download.php?imgf=13167089451.jpg

به غیر از NS10 مانیتورهای یاماها نتوانسته اند تاثیر به سزایی در بازار پروژه های استودیویی ایجاد کنند به خصوص در بریتانیا که در آن طرح های مختلف محلی زیادی برای انتخاب وجود دارد. آیا MSP5 از همان سرنوشت رنج خواهد برد و یا می تواند مانند NS10 از اواخر دهه 90 موفق باشد.

PAUL WHITE بعد از تست این مانیتور جمع و جور و قدرتمند نتیجه بررسی هایش رو بدین گونه بیان می کند.

ساختار

Msp5 یکی از کوچکترین مانیتورهای اکتیو است که من تا کنون دیده ام و در عین حال می تواند سطح SPL ی در حدود 101 دسی بل در شعاع 1 متری ایجاد کند. که بنظر من از هر مانیتور در سطح خودش صدا و لودنس بلندتری دارا هست.از محدوده فرکانسی بین 50 هرتز تا 40 کیلو هرتز برخوردار است ، هرچند که پاسخ فرکانسی به وضوح 80 هرتز را در پایان صداهای بیس نشان می دهد و از یک محدوده منحنی میدرنج و مقدار کمی HF در شیب کم فرکانس های متقاطع بهره می برد.

بر خلاف اکثر مانیتورهای استودیو ، MSP5 از بدنه پلاستیکی به جای بدنه MDF ساخته شده است و از اندازه های جمع و جوری به مقدار 222*279*169 میلیمتر جهت انتقال راحتتر گرما و تقویت سیستم خنک کننده شده است. طراحی آن از یک اسپیکر 12 سانتیمتری و از یک TWEETER 2.5 سانتیمتری تیتانیوم برای کنترل جهت صدا تشکیل شده است. هر دو مانیتور توسط پوشش هایی جهت استفاده در کنار مانیتورهای سیستم محافظت شده اند. توضیحات کمی درباره جزئیات این مانیتورها داده می شود اما من فکر می کنم اینها جزیی از مسائل محرمانه کمپانی یاماها باشد.

درایور این دو مانیتور توسط یک آمپ 27 وات برای محدوده های بالای صدا و یک آمپ 40 وات برای محدوده پایینی صدا می باشد وبا فرکانس متفاطع در حد 2.5 کیلو هرتز تنظیم می شود. درایور بیس / میدرنج توسط یک صفحه مشبک فلزی محافظت می شود در حالی که توییتر توسط یک مانع برای جلوگیری از لمس دیافراگم بوسیله انگشتان حفاظت می شود.

دو سوراخ که قطر آنها در حدود 25 میلیمتر می باشد برای تنظیم باکس مانیتور وقتی که پیچ تنظیم صدا برای تنظیم پاسخ های HF و LF درون اتاق کم و زیاد می شود تعبیه شده است. کلید LF دارای 4 حالت – 1.5+ ، 0 ، 1.5- و 3- دسی بل برای تنظیم بیس در محدوده 60 هرتز دارد ، کلید برش HF دارای سه حالت ارائه پاسخ FLAT یا 1.5 دسی بل برای کاهش و 1.5 دسی بل برای افزایش دارد. یک کنترل پنل جلویی اجازه تنظیم حساسیت را به شما می دهد و ورودی ها توسط جکی های نامتعادل و یا کابل های XLR تغذیه می شوند. چراغ سبز رنگ LED نشان دهنده روشن بودن مانیتورها و وارد شدن نیرو از طریق دوشاخه برق و کلید اصلی مانیتور می باشد.

کارایی

.با توجه به تجربیات من و با وجود دارا بودن توییترهایی از تیتانیوم و اسپیکرهای که کمپانی یاماها برای ns 10 استفاده کرده بود دارا بودن چنین شخصیت برجسته ای ازاین مانیتور تعجب برانگیز نیست. کلید HF را برای تولید یک بالانس تنالیته بهتر روی 1- تنظیم کنید. حداقل برای گوش من اینجوری نتیجه بهتری داشت. هر چند در تست من صدای خواننده همچنان کوچک و کم حجم به نظر می آمد به هر حال بالانس کلی واقعا خیلی خوب بود و بیس بسیار قوی ای برای چنین مانیتور کوچکی داشت.

تصویر صدای استریوی این مانیتور نیز بسیار معقول بود محدوده ی میدرنج این مانیتور ایراداتای که در مانیتورهای دیگه دیده نمی شه رو به خوبی نشون میده که قادر به نمایش تمامی جزئیات درون یک میکس هستند .
    نکته جالب توجه قدرت صدای این مانیتور بود.قدرت انفجاری صدای این مانیتور موهای منو به حرکت در آورد! که این موضوع نیز برای من جالب توچجه بود. صداها در هر یک ازباندهای مانیتور توسط یکدیگر نگهداری و پشتیبانی میشوند و این نشان دهنده این است که سطح slp مانیتورینگ این مانیتور ها بسیار بالا می باشد و بنابراین این سطح SLP برای کار مناسب می باشد.

نتیجه

Msp5 چیزی بین NEARFIELD و یک مانیتور رومیزی است که لودنس بالا بهمراه صدای بیس طبیعی ارائه می کند. این مانیتور به نسبتNS10 hi بیشتری دارد که این موضع بسیار پرکاربرد و مفید هست چون از نظر مغناطیسی حفاظت شده اند.
    msp5 مانیتور استودیویی پرکابردی برای استودیوهایی که با مشکل فضا مواجه هستند می باشد. شخصا چیزی کمی خنثی تر برای میکس کردن را ترجیح می دهم. اما کسانی که با NS10 میکس کردند با این مانیتورها نیز می توانند به خوبی میکس کنند. MSP5 همچنین برای زمانی که شما مشغول آهنگسازی هستید به این دلیل که از محدوده های فرکانسی بالا و پایین خوبی برای آنچه که شما در حال کار روی آن هستید برخوردار هستند بسیار مناسب می باشد و همچنین اگر هوس کردید که دست از کاربکشید و برای رفع خستگی به بازیهای عجیب و غریب کامپیوتری با صداهای گوناگون بپردازید این مانیتور گزینه مناسبی می باشد.

امیرحسین به نژاد

منبع:نشریه sos

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏23/9/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 15
بارگذاری...