نظر در مورد موسیقی سنتی ایران

شروع موضوع توسط orca ‏29/8/10 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک نظر در مورد موسیقی سنتی ایران تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)
  1. orca

orca Banned

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    هر چی فکر کردم عنوان تاپیک رو چی بزارم، چیزی به ذهنم نیومد، ببخشید.

دو تا سوال دارم، قبلش هم بگم که نمی دونم تو این سایت کسی هست که عاشق موسیقی سنتی ایران باشه یا نه، ولی به هر حال همه ایرانی هستیم و ...

لطفا هر کی می خواد پست بده به هر دو قسمت به طور مجزا جواب بده، ممنون

1. به نظر من موسیقی سنتی ایران ، خالی از خلاقیت و سادست، شما در جواب من چی دارین بگین؟

2. اگه یه غیر ایرانی (که یا اصلا نشنیده موسیقی سنتی مارو، یا چند باری گوش داده ، یا گوش می ده اما درک نکرده) این تاپیک رو میزدريا، شما بهش چی می گفتین تا قانع بشه؟

دعوا را نندازین، تا تاپیک بسته نشه، من هدف دارم از این تاپیک
    ممنون

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏29/8/10
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,808 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دوست عزیز.:
    هر موسیقی برای خودش ارزشمند و والا هستش.
    چه موسیقی ایرانی چه غربی.
    عنوان و نوع سئوالتون رو اصلاح کنید و نسبت به موسیقی ایرانی از کلمات بهتر استفاده کنید.. تا پست رو حذف نکنم.

3. orca

orca Banned

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    نظر منه راجع به موسیقی سنتی، لطفا پاک نکنید. یکم تغییرش می دم

4. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,808 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ببینید دوست عزیزم
    خیلی از سبکهای موسیقی هستن که ممکنه به ذائقه من و شما خوش نیان. اما طرفدارهای خودش رو داره و من و شما نمیتونیم اون موسیقی رو مجکوم کنیم. همون موسیقی ساسی مانکن شاید از نظر من و شما موسیقی خوبی نباشه اما چون طرفدارهای خاص خودش رو داره ما نمیتونیم در موردش بد بگیم.
    موسیقی سنتی ما هم قدمت تاریخی و طولانی داره. اگه مه مذاق من و شما خوش نیاد دلیل نداره که اون رو بکوبیم . ( بنده هم موسیقی سنتی رو گوش نمیکنم اما گاها در این موسیقی هم به قطعات خوب و زیبایی بر میخوریم. آثاری که فاخر شدن. آثاری که فرهنگ ما ایرانی ها رو نشون میدن نمونه ش هم به نظر من موسیقی فیلم هزار دستان که ساخته اقای حنانه هستش. )

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. iMP4CT

iMP4CT عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +26 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, StudioOne
    [highlight]1. به نظر من موسیقی سنتی ایران ، خالی از خلاقیت و سادست، شما در جواب من چی دارین بگین؟[/highlight]

اولا : سعی کنید در سوال کردن جنبه احترام رو رعایت کنید .. شما طلبکار کسی نیستید .. که اینگونه طلبکارانه ..سوال میکنید ..!!!(میزارمش به حساب طرز فکرتون )

1.موسیقی سنتی خالی از خلاقیت و سادست ؟!!! میشه لطف کنید معیار های خلاقیت رو بگید ؟ و دلایل سادگیتش رو ؟
    شما چقدر با موسیقی سنتی اشنا هستید ؟ ...کارهای چه کسانی رو گوش دادید؟
    ___

اگه بخوایم با موسیقی امروز در نظر بگیریم .. بله .. چون نه اون زمان ها [highlight]میکسر[/highlight] بوده نه فیلتر های [highlight]دیلی نه ریورب[/highlight] و کلا گستردگی الان رو نداشته ... ولی خوب اگه زمان رو در نظر داشته باشیم میبینیم که موسیقی سنتی ما نسبت به بقیه ( به نسبت قدمت ) خیلی خلاقانه هستش ... ملودی های سنتی ایرانی رو با ملودی های بومی بقیه ملل مقایسه کنید خواهید فهمید ..
    _____________________________-

2[highlight]. اگه یه غیر ایرانی (که یا اصلا نشنیده موسیقی سنتی مارو، یا چند باری گوش داده ، یا گوش می ده اما درک نکرده) این تاپیک رو میزدريا، شما بهش چی می گفتین تا قانع بشه؟
    [/highlight]

احتمالا اون غیر ایرانی بهتر میفهمه :smile (35): که این نوع موسیقی برگفته از فرهنگ ما اداب ما و کلا سنت های ماست :smile (46): بی دلیل اسم سنتی روش گذاشته نشده ..

من یه زمانی به موسیقی سنتی علاقه ای نداشتم... ولی وقتی گوش بدی بهش علاقه پیدا میکنی و مطمئنا درک خواهی کرد

6. M.Minoo

M.Minoo مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    دوست عزیز و گرامی موسیقی همانطور که بقیه گفتند دسته بندی های زیادی داره و هرنوع موسیقی دارای طرفداران خاص خود است
    اما موسیقی سنتی ما دارای ارزش و بن مایه بسیار قوی میباشد که درکش برای امثال ماها خیلی سخته اما اگر شما بعنوان فقط یک شنونده هم نمونه کارهای اساتید بزرگ را در دستگاههای مختلف گوش کنی تصمیم به تجدیدنظر میگیری
    حالا کار نداریم ولی خدا وکیلی یه دوری توی دستگاهها و گوشه های موسیقی بزن ببین ماهور به وجدت میاره-همایون تلنگریه به احساساتت - سه گاه و چهارگاه یاد همت و غیرت ایرانی بودنت میندازه و...........
    بازم میگی بده
    دیگه تصمیم و گیری ونتیجه گیری با خودتون.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,808 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ما در بندر عباس استادی داریم به نام قنبر راستگو ( قنبر احمد ) میتونید در اینترنت در موردش سرچ کنید.
    ایشون سازی رو مینوازند به نام جفتی که شبیه نی انبون هستش اما انبون نداره. ( نوع صدا خیلی به هم شباهت داره ) اما جفتی به خاطر نداشتن انبون نفس گیری سخت تری میخواد.
    ایشون جند با در المان اجرا داشتند در حدی که چند تا از موسیقیدانان و شرکتهای مطرح المانی خواستار این شدن که ایشون در المان بمونه و موسیقیش رو بیشتر بشناسند و با موسیقی فولک المانی ترکیبش کنند.
    هر سال هم ایشون از طرف کانون هنر سوئد به سوئد میرن .الان هم سوئد هستن.
    پیرمردی که در حال حاضر نگهبان یکی از فرهنگسراهای بندرعباسه ( متاسفانه توجه مسئولین خیلی کمه نسبت به ایشون )
    از نظر مقام و جوایز ایشون در جشنواره های موسیقی داخلی که دیگه اصلا حرفی نمیزنم. حتب در مورد زندگیش فیلم هم ساخته شده.
    اینم در مورد توجه خارجی ها نسبت به موسیقی ما. که میخواستید یدونید. در مورد استاد شجریان و امثالهم ه در اروپا و امریکا کنسرتها دادن که دیگه اصلا حرفی نمیزنم اونها به جای خود.
    موسیقی استاد راستگو در اوقع موسیقی نواحی هستش. نه موسیقی سنتی اما اینچنین مورد احترام و تقدیر اروپایی ها قرار میگیره.
    این هم عکسهایی از ایشون :
    نظر در مورد موسیقی سنتی ایران-f_vf0wm0m_1eb0273.jpg

8. kasra

kasra عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, tracktion
    دوست گرامي موسيقي ملي ايران بر پايه احساس بنا شده نه صرفا هارموني
    در موسيقي ما كسي كه گوشش از كار افتاده نميتونه ساز بزنه چون اساس كار سير دروني و تجربه شخصيه به همين خاطر شما تا با ساز كوك نباشيد نميتونيد چيزي دريافت كنيد.
    در موسيقي ملي ايران نت سكوت نقش كليدي داره
    عكس خيلي ها كه تنها ساخته ميشن واسه اينكه شنونده از سكوت و از درون خودش و از وجدانش فرار كنه.
    شما فقط وقتي ميتونيد لذت ببريد كه از درون خودتون خرسند باشيد.
    در اينجا نظم داريم و سلسله مراتب.
    شما همراه موسيقي مي ايستيد ،همگامش قدم برميداريد، لبخند ميزنيد، اوج ميگيريد و پرواز ميكنيد و آروم فرود ميايد.
    شما وقتي موسيقي ملي ايران رو درك ميكنيد كه اهل پرواز باشيد.
    خلاقيت يعني خلق كردن، خلقت در روح خداست، خلاقيت جايي هست كه روح خدا باشه كه احساس و زيبايي و عدالت باشه "اساس هستي را بر عدل نهادند"

9. orca

orca Banned

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من اگه 3 تار بلد باشم نمی تونم موسیقی سنتی بسازم؟

ضمنا من خواهش کردم به صورت مجزا به هردو قسمت جواب بدین، ممنون

10. kasra

kasra عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, tracktion
    روند طبيعي آهنگسازي در موسقي ملي ايران :
    1-آشنايي اوليه با ساز و تئوري موسيقي
    2-تسلط به تكنيك هاي خاص ساز مورد نظر و اجراي قطعات سنگين
    3-شروع آشنايي با رديف سازي و آوازي موسيقي ايران "با شنيدن و نواختن"
    4-تسلط به جمله بندي ها و ظرايف رديف و درك زبان موسيقي
    5-بداه نوازي و ساخت قطعات
    6-....

"براي آشنايي با رديف هم ميتونيد يه نگاه به كتاب نت رديف داريوش طلايي بندازيد در 480 صفحه منتشر شده"

11. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    خیلی ها که به موسیقی سنتی یا کلاسیک، نه فقط ایرانی، بلکه موسیقی سنتی هر کشوری علاقه دارن، این سؤال رو در مورد سبکهای امروزی مثلاً ترنس میپرسن؛ ممکنه از شما بپرسن خسته نمیشی انقدر به این آهنگهای تکراری گوش میدی؟ چون به نظرشون ترنس، تکنو،.. همه خلاصه شده به "دوپس دوپس دوپس"!
    این طبیعیه، گوش باید به سبک آشنا باشه؛
    اصلاً سبکهای مختلف گاهی اوقات به همین دلیل بوجود میان، چون سبکهای قدیمی دیگه پاسخو نیستند.

12. kasra

kasra عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, tracktion
    با احترام
    به نظر من اينكه موسيقي ملي ايران گاهي پاسخگو نيست يكي از دلايلش فضاي غبار آلودي كه واقعا نگاه به نگاه نميرسه. وقته زبان نگاه كوتاه باشه زبان هنر هم كوتاه ميشه.
    دليل ديگه اينه كه پرسشها و خواسته هاي ما از هنر كوچك شده
    جايگاه موسيقي اصيل و هنر واقعي اين نيست كه در يك همايش براي جذب مخاطب و تبليغات يا براي ايجاد حس تحرك در سالن ورزشي يا براي فرار از سكوت و.... استفاده بشه.

لذت يعني حس زيبايي كه در روح تاثير عميق و پايدار ميذاره
    بر اين اساس موسيقي ميتونه عامل لذت باشه
    به نظر من اين ميتونه معياري باشه براي ارزشمندي يه اثر هنري.

13. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    جناب orca اگر شما واقعا علاقه مند هستید که یک مبحث علمی در حوزه موسیقی ایرانی داشته باشید حتی اگر منتقد این موسیقی هم باشید،اول باید یاد بگیرید که ادبیات یک هنرمند رو داشته باشید تا هنرمندان به شما پاسخ بدن.فرهنگ به چالش کشیدن هنر و هنرمند با فرهنگ چاله میدانی تفاوت از زمین تا آسمان رو داره.

شما واقعا فکر می کنید کسی که در این موسیقی به یقین در مورد غنی بودنش رسیده باشه نیازی داره که بشینه کسی رو قانع کنه؟

همیشه به یاد داشته باشید تا کسی نخواد در مورد چیزی قانع بشه بزرگترین دلایل و بهترین منطق ها هم نخواهند توانست او را قانع کنند.

14. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    پاسخگو نبودن سبکها دلیل بر تنگ نظر بودن مخاطب نیست، موسیقی با زمان جلو میره، طی زمان، وقایع طرز تفکر انسان رو تغییر میدن، طرز بیان موسیقی متفاوته چون شخصیت انسانها متغیره، اما هدف و ماهیت موسیقی ثابته چون فطرت انسان ثابته؛
    هدف موسیقی همراهی انسانه، چه تو درد و رنجها، چه تو شادیها؛
    اینکه موسیقی برای ایجاد حس تحرک یا فرار از سکوت یا... به کار بره، لطمه ای به اصیل بودنش نمیزنه.

15. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    بله موافقم کسی که در موسیقی حالا در هر سبکی به یقین و ایمان رسیده باشه دیگه عوض کردن نظر اون به این راختی ها نیست.
    طرف خودش باید این نیاز رو احساس کنه که در سبکی که مشغوله کاره چه تعداد نقاط تاریک و مبهم وجود داره، که مقدمه ی اون، داشتن یک سری شناختهاست. به طوری فرد که با چشم باز پی به اون نقطه ی تاریک در اون سبک ببره و سعیش رو بکنه که بتونه تکمیلش کنه و مشکلات رو از بین ببره نه اینکه بیاد از ریشه و بنیاد اون بزنه. ایراد گرفتن کاری نداره، راه باز کردنه که یه مقدار دردسر داره.

16. kasra

kasra عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, tracktion
    متشكرم كه خوب و درست فكر ميكنيد
    موافقم با بنياد حرفاتون و پايه تفكرتون
    حرفم اين بود كه اگه موسيقي ملي براي پر كردن فضاي خالي ذهن مناسب نيست نبايد به حساب كمبودش گذاشت. بلكه هنر در معناي واقعي خودش وظيفه و جايگاه بالاتري ازين داره.
    با احترام به نظر شما با جمله آخرتون موافق نيستم
    البته موسيقي كه در يه سالن ورزشي استفاده ميشه به اندازه خدمتي كه ميكنه ارزش داره اما حرفم اينه كه همسان دونستنش با اثري كه شما رو با مفهوم بلند عشق آشنا ميكنه زياد منصفانه نيست "هر سبكي و هر هنري كه باشه"

17. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    منظورم کلی بود؛ ایجاد تحرک در انسان؛
    شما اگه صرفاً منظورتون کاربرد موسیقی تو سالن ورزشی باشه، این به مفهوم موسیقی برنمیگرده، فقط برای نظم و ریتم دادن به حرکات و بالا بردن تمرکزه؛
    این موضوع به سبک خاصی مرتبط نیست.

18. orca

orca Banned

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان پس اگه من یه سازه سنتی رو بلد باشم بازم نمی تونم اهنگ سنتی بسازم و بهم نمی گن که اهنگسازه سنتی هستم یعنی؟؟

مگه سخته؟ خب گوش می دم به آهنگای سنتی تا دستم بیاد، نمی شه؟

من دیر به دیر جواب می دم تا همه نظرشون رو بدن

19. orca

orca Banned

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کسی جوابگو و مدافع دیگه نبود؟

20. Core

Core عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic

بدون ساز هم میشه. ولی البته میدونی که ربع پرده باید داشته باشی تا بتونی موسیقی سنتی بسازی.

بارگذاری...
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)