نحوه ی استفاده از سمپل پک ها

حامدسرهنگ

عضو سایت
10/7/20
16
2
3
سلام من حدود دیویست گیگ سمپل دارم ولی به نظرم بی استفادست
چون معمولا یا تمپو شون به اهنگم نمیخوره یا گام یا اکورد
حتی لوپ های درام هم وقتی من نتونم یه جا پاساژ بدم یا مثلا هیت هت را قطع کنم بی استفادست به نظرم
ولی خیلی میشنوم که از سمپل پک ها استفاده میشه
میخوام بدونم چطوری؟
با نرم افزار خاصی اکورد سمپل رو عوض میکنن و استفاده میکنن ؟

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,328
10,532
113
54
.
هیچکدوم از اونهاییکه در موردشون حرف زدی، "سمپل" نیستند. اونها "بیت" و "لوپ" هستند.
بزرگترین تفاوت بین سمپل و این دوتا هم همینه خب. سمل "نمونه صدا"ی کاملاً خام هست که هیچ محدودیتی نداره و یوزر میتونه هر طور که میتونه اونو بنوازه و ازش استفاده کنه (حتی خود بیت ها و لوپ ها هم بوسیله سمپل ها درست میشن). در حالیکه بیت ها و لوپ ها محدودیت دارن، و همونطور که میگی یا تونالیته اش با اون ایده ی یوزر نمیخونه، یا تمپوش نمیخونه، یا تونیکش مناسب رنج ووکالیست نیست و . . . چون تمام اینها تکه های از پیش تعیین شده هستند.
اونهایی هم که بزور استفاده میکنن، ایده ی خودشونو تابع شرایط اون تکه ها میکنند، و در واقع ابزار در اختیار اون یوزرها نیست، اونها در اختیار ابزار قرار میگیرند.
این لوپ ها و بیت ها معمولاً به درد کسانی میخوره که یا در کار EDM هستند و یا هیپ هاپ. اغلب اینها هم چون خودشون نمیتونن بدنه ی قطعه رو با سمپل ها پروگرم بکنن، میان از این تکه ها استفاده میکنن. EDM که اکثراً ووکال نداره و یوزرِ این بیت ها در این ژانر زیاد دچار مشکل نمیشه. هیپ هاپ کارها هم چون ووکال ندارن (فقط کلامِ بدون ملودی دارن)، مشکل رِنج ووکال و تونالیته و این موارد دیگه براشون منتفیه.
ضمناً چیزی بنام هیت هت نداریم. احتمالاً منظورت "های هَت" هست.

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,986
2,859
113
تهران
سلام من حدود دیویست گیگ سمپل دارم ولی به نظرم بی استفادست
چون معمولا یا تمپو شون به اهنگم نمیخوره یا گام یا اکورد
حتی لوپ های درام هم وقتی من نتونم یه جا پاساژ بدم یا مثلا هیت هت را قطع کنم بی استفادست به نظرم
ولی خیلی میشنوم که از سمپل پک ها استفاده میشه
میخوام بدونم چطوری؟
با نرم افزار خاصی اکورد سمپل رو عوض میکنن و استفاده میکنن ؟
لوپ ها و سمپل ها انواع مختلف دارند.
تمپو ی ثابت یک loop معمولا مشخص هستش . با دونستن اون شما میتونین بدون خراب شدن صدا، تمپو رو تغییر بدید.
گام و اکورد هم تا حدی قابل تغییر هستش. loop نباید شامل بیشتر از یک ساز(نوع صدا) باشه.
این آموزش رو نگاه کنید:

آخرین ویرایش:

Mohammad1772

عضو سایت
1/1/17
159
124
43
62
مشهد
لوپ ها و سمپل ها انواع مختلف دارند.
تمپو ی ثابت یک loop معمولا مشخص هستش . با دونستن اون شما میتونین بدون خراب شدن صدا، تمپو رو تغییر بدید.
گام و اکورد هم تا حدی قابل تغییر هستش. loop نباید شامل بیشتر از یک ساز(نوع صدا) باشه.
این آموزش رو نگاه کنید:

اگر بخوایم از اصول هارمونی پیرونی کنیم مخصوصا در بحث پیوند دو اکورد که شامل پرهیز از اوکتاو ویا پنجم موازی و رعایت نزدیکترین راه در هنگام وصل بخشهای مختلف در دو اکورد هست : چون ما اطلاعی از الگوی هارمونیک این نوع اکوردها نداریم پس استفاده از این به اصطلاح اکوردهای اماده امری اشتباه است.

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
768
1,051
93
تهران
Instagram.com
اگر بخوایم از اصول هارمونی پیرونی کنیم مخصوصا در بحث پیوند دو اکورد که شامل پرهیز از اوکتاو ویا پنجم موازی و رعایت نزدیکترین راه در هنگام وصل بخشهای مختلف در دو اکورد هست : چون ما اطلاعی از الگوی هارمونیک این نوع اکوردها نداریم پس استفاده از این به اصطلاح اکوردهای اماده امری اشتباه است.
سخت نگیر عزیز. کسی که از این لوپ ها استفاده میکنه و سبک خاصشه این مباحث هارمونی اهمیتی نداره.
فکرنمیکنم کسی که با هارمونی آشنا باشه و قصد نوشتن کلاسیک داشته باشه نیازی به استفاده از این لوپ ها داشته باشه.

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,986
2,859
113
تهران
این قوانین که شما نوشتید برا هارمونی در کارهای کلاسیک هست . مثلا در سبکهای راک و یا متال این قوانین رعایت نمیشن.
ولی کلا فلسفه لوپ برای موزیک های هیپ هاپ -EDM و کارهای پاپ این چنینی هستش.برا وقتی که شما قرار نیست از ساز زنده استفاده کنی .
دو نکته کلی :
1- لوپ بیشتر ابزار تنظیم هست و نه composition قطعه. باید شخص موسیقی بلد باشه تا این اشتباهاتی که نام بردید رو انجام نده.
2- میشه فقط قطعه ای از لوپ رو استفاده کرد. تمپو اون رو تغیر داد.نت به نت ازش استخراج کرد(هیپ هاپ).
سخت نگیر عزیز. کسی که از این لوپ ها استفاده میکنه و سبک خاصشه این مباحث هارمونی اهمیتی نداره.
فکرنمیکنم کسی که با هارمونی آشنا باشه و قصد نوشتن کلاسیک داشته باشه نیازی به استفاده از این لوپ ها داشته باشه.
دقیقا.لوپ برا موزیسین کلاسیک نیستش که !